Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Samopal vz. 58, který není samopalem, má vyšší kadenci než kalašnikov

V Československu vzniklo několik typů palných pěchotních zbraní, které se mohly směle rovnat se zahraniční konkurencí. Tento díl videoseriálu Století československé techniky je věnován samopalu vzor 58.

Století československé techniky

Sledovat další díly na iDNES.tv

Mluvíme-li o samopalu vz. 58 (alternativní označení: Sa vz. 58, oficiální vojenské dobové označení: 7,62mm samopal vz. 58), je třeba nejprve ozřejmit jeho nešťastné pojmenování.

Jednoduše řečeno rozdíl mezi samopalem a útočnou puškou spočívá v použité munici – u samopalu to jsou náboje pistolové, zatímco u útočné pušky náboje puškové, resp. zkrácené náboje puškové. Nebo ještě jednodušeji – u samopalu to jsou náboje krátké, u útočné pušky náboje delší. Z toho všeho plyne větší dostřel a větší účinnost útočné pušky v porovnání se samopalem. Sa vz. 58 se řadí do kategorie útočných pušek.

Odpověď na případnou otázku, proč k matoucímu označení této zbraně vůbec došlo, je vcelku jednoduchá. V době vzniku Sa vz. 58 se termín útočná puška v Československu prakticky nepoužíval.

Dokonce se objevuje i poněkud divoká teorie, že tehdejšími soudruhy nebylo označení útočná puška shledáno vhodným v korelaci s vlastní výzbrojí právě kvůli přídavnému jménu útočná.

7,62mm samopal vz. 58

V předpisu Děl-21-5 „7,62mm SAMOPAL vz. 58“ vydaném v roce 1960 k předmětné zbrani se píše, že je určená k ničení živé síly nepřítele střelbou, pažbou nebo bodákem, zejména v boji zblízka. Lze ji použít také ke střelbě na útočící letouny, vrtulníky a snášející se padákové výsadky.

Ze samopalu vz. 58 lze střílet dávkami (malými - 3 až 4 rány, velkými - 10 až 30 ran) nebo jednotlivými ranami. Alespoň tak o velikosti dávek hovoří manuál, prakticky je však možné střílet dávky od dvou do 30 ran, omezení zdola je dáno hbitostí střelce a shora kapacitou zásobníku. Účinná střelba na pozemní cíle do 600 m a na vzdušné cíle jednotlivými ranami do dálky 500 m, dávkami do 400 m. Na skupinové pozemní cíle je účinná střelba do dálky 800 m. Největší dostřel je 2800 m, počáteční rychlost střely je 705 m/s a střela má smrtící účinek po celé dráze letu až do největšího dostřelu. Jako munice se používá několik verzí nábojů sovětského původu 7,62 x 39 mm vz. 43.

Teoretická rychlost střelby (kadence) je 800 ran za minutu. Bojová rychlost střelby při střelbě jednotlivými ranami je až 40 ran za minutu, při střelbě malými dávkami až 120 ran za minutu, velkými dávkami až 150 ran za minutu.

Díky unikátní konstrukci závěrového mechanismu (s výkyvně nesenou závorou) má Sa vz. 58 větší kadenci než stará známá útočná puška AK-47 (s rotačním závorníkem), u které se tento parametr udává 600 ran za minutu.

Tři verze

Zbraň se vyráběla ve třech odlišných verzích reflektujících způsob použití.

Klasická pěchotní verze 7,62mm samopal vz. 58 P má „obyčejnou“ dřevěnou pažbu, kvůli které vznikla i její přezdívka pádlo (tu však už dnes moc neuslyšíte).

U výsadkové verze 7,62mm samopal vz. 58 V je dřevěná pažba nahrazena kovovou sklopnou ramenní opěrou, čímž se zmenšila přepravní velikost zbraně. Odklopení ramenní opěry do pracovní polohy je rychlé, ale v hektických situacích lze samozřejmě střílet i se sklopenou opěrou. Samopal v této variantě nebyl určen pouze pro letecké výsadkáře, ale i pro další druhy vojsk, kde bylo potřebné použít zbraň s menšími přepravními rozměry, například ji dostali motostřelci převážení obrněnými transportéry (OT-62 TOPAS, OT-64 SKOT) nebo bojovými vozidly pěchoty. Podle sklopné opěrky se mu mezi vojáky říkalo prostě sklopka. Až mnohem později se objevila přezdívka kosa (ať už podle tvaru evokujícího daný nástroj nebo v souvislosti s „kosením“ nepřítele), která se nakonec vztáhla na Sa vz. 58 obecně.

Československý samopal vz. 58. Vlevo verze V určená pro výsadkáře, vpravo verze P pro pěchotu.

Pro poněkud sofistikovanější boj sloužila verze 7,62mm samopal vz. 58 Pi se záchytem pro zaměřovací infradalekohled pro boj za horší viditelnosti. Navíc měla u ústí hlavně našroubován tlumič ohně, aby nebyl samotný střelec při střelbě oslepen a jeho pozice v noci tolik patrná (neplatilo, pokud měl nepřítel také zaměřovací infradalekohled). Místo bodáku pak byla k nosiči mušky upevněna sklopná dvojnožka.

Výroba a rozšíření

Sériovou výrobu Sa vz. 58 realizovala Česká zbrojovka v závodě v Uherském Brodě. V letech 1958 až 1983 zde vzniklo blíže neurčené množství této zbraně, odhadované v rozmezí 900 tisíc až 1,5 milionu kusů (oproti kalašnikovům se logicky jednalo o zlomkové počty).

Samopal vz. 58 tvořil standardní výzbroj pěchoty československé armády, odkud se následně přenesl i do armád obou nástupnických států. Velké množství těchto zbraní skončilo také v zahraničí, před listopadem 1989 ve státech Východním blokem, potažmo Československem podporovaných, a po listopadu se díky rozprodávání armádní přebytků portfolio uživatelů pravděpodobně ještě rozšířilo.

Přelomovou škodovku začal vyrábět nový závod s moderními technologiemi

Škoda 1000 MB

VIDEO Přelomovým vozem v historii československého automobilismu se stala Škoda 1000 MB. Pro výrobu...

Nejslavnější tramvaj světa T3 vznikla v Československu

Oblíbeným motivem pro propagační fotografie moderní pražské tramvajové dopravy...

VIDEO Do historie tuzemské městské hromadné dopravy se výrazně zapsala tramvaj T3. Ta byla i v obrovském...

Nejslavnější české auto. Rychlá tatra vozila celebrity i zlé estébáky

Tatra 87, rok výroby 1940

VIDEO Nejslavnějším československým osobním automobilem je aerodynamická Tatra 87 určená původně pro...

Nejslavnější československý motocykl vznikl ilegálně a předběhl celý svět

Jawa 250 Pérák na dobovém prospektu

VIDEO Ač tomu dnes nic nenasvědčuje, tak Československo bývalo svého času motocyklovou velmocí. A za náš...

Samopal vz. 58, který není samopalem, má vyšší kadenci než kalašnikov

Československý samopal vz. 58 V - verze pro výsadkáře se sklopnou opěrkou.

VIDEO V Československu vzniklo několik typů palných pěchotních zbraní, které se mohly směle rovnat se...

  • Nejčtenější

Severoamerické kosatky nosí na hlavě mrtvé lososy. Už zase. Proč to dělají?

Kdybyste začali chodit po ulici s mrtvou rybou na hlavě, nejspíš by vás lidé považovali za blázny. Mezi kosatkami z okolí Pudgetova zálivu to zjevně neplatí. Nosí rybí klobouky už podruhé. Zoologové...

5. prosince 2024

Komáři se proměnili v létající injekční stříkačky s vakcínou

Štípnutí komárem tentokrát nepřenáší nákazu, ale člověku naopak zajistí odolnost vůči jedné z největších metel lidstva – malárii. Vědci cíleně poškodili dědičnou informaci prvoka tak, aby zahynul...

4. prosince 2024

Vybíráme nový televizor pod stromeček. Jak se vyznat v záplavě možností?

Televizor nepatří mezi nejmenší investice a zároveň jej neměníme příliš často. Je tedy dobré věnovat výběru patřičnou pozornost. V následujících kapitolách vás volbou televizoru stručně a přehledně...

2. prosince 2024

Výrobci TV utíkají od Googlu. Titan potěšil rychlostí, zaskočil reklamou

Vyzkoušeli jsme televizor s novým operačním systémem Titan, jenž postupně nahradí Google TV v televizorech Philips. V budoucnu se však může objevit i v přístrojích jiných značek. Je to v Evropě...

4. prosince 2024

Jak Sovětský svaz napadl neutrální Finsko a co byl mainilský incident

Zimní válka proti Finsku byla jednou z dobyvačných válek vedených Moskvou. Cílem zimní války bylo připojit menší část finského území k Sovětskému svazu a na té větší ustanovit loutkovou Finskou...

5. prosince 2024

Nový způsob ukládání dat: do krychlového centimetru se vejde 1,85 TB

Čínští výzkumníci vypálili laserem informace do krystalické mřížky diamantu. Kromě vysoké hustoty by tento způsob skladování měl mít i další podstatnou výhodu. Vydrží miliony let.

6. prosince 2024

To je masakr! Vyzkoušeli jsme nejrychlejší externí disk na trhu

Premium

Díky ultrarychlému rozhraní Thunderbolt 5 mohou mít externí disky rychlosti, které donedávna patřily výhradně diskům interním. Otestovali jsme reálné rychlosti prvního TB5 disku na českém trhu a...

6. prosince 2024

Velký skok pro lidstvo až v roce 2027. NASA odložila návrat astronautů na Měsíc

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ve čtvrtek oznámil, že s návratem svých astronautů na Měsíc počítá nejdříve v roce 2027. O další zhruba rok tak odložil plánované vyvrcholení svého...

5. prosince 2024  21:45

Do vesmíru vyrazil systém, který má tvořit zatmění Slunce. Podílejí se Češi

Mise Proba-3 je poměrně zajímavým počinem, který má vyzkoušet synchronizaci dvou družic na oběžné dráze, a přitom snímat sluneční koronu. Projekt Evropské vesmírné agentury (ESA) na němž se podílejí...

4. prosince 2024  7:08,  aktualizováno  5.12 11:34

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Kvůli milence se rozvádět nebudu, nejsem blázen, říká Simona Krainová

Nepije alkohol, nejí přílohy, běhá a posiluje. Karel Vágner šel do sebe. Zhubl už víc jak deset kilo. Jeho manželka...

Patrik Hartl odstupuje ze StarDance, vrátí se Lucie Vondráčková

Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje účinkování v taneční...

Obraz zmaru Volkswagenu. Tisíce elektroaut smutně čekají na kupce

„Pacient Autoland Deutschland je nejen nemocný, má vysokou horečku,“ píše německý Bild. A jako důkaz diagnózy ukazuje...

Hrála v pornu, tak skončila. Solfronk se v Bacheloru rozloučil s další účastnicí

Odhalení o minulosti soutěžící Denisy Veselé a jejím natáčení pornovideí výrazně zamávalo atmosférou v sídle Bachelora....

Došly nám síly. Česká specialistka na cupcaky zavírá svůj obchod

Lenka Hnidáková, průkopnice cupcaků v Česku a autorka dvou knih o těchto dezertech, zavírá svůj obchod v pražském...