Německý protiletadlový Gepard se ukázal účinnějším než ruské ekvivalenty

Samohybný protiletadlový „tank“ Gepard pochází z hloubi studené války, kdy Bundeswehr hledal účinný protiletadlový prostředek krátkého dosahu. I v současnosti tento letitý, byť později samozřejmě modernizovaný zbraňový systém vyniká bojovou hodnotou, jak se ukázalo při jeho nasazení ukrajinskou armádou bránící zemi proti ruské invazi.

Flakpanzer Gepard byl vyvíjen v šedesátých letech primárně pro Bundeswehr, který ho zařadil do své výzbroje v roce 1976. Jeho hlavní parketou byla protivzdušná ochrana pozemních jednotek (tankových, mechanizovaných) proti vrtulníkům a nízkoletícím letounům. Dále se počítalo s angažmá při obraně stacionárních objektů, například letišť, mostů a podobně. A jak už to u této kategorie protiletadlových zbraní bývá, lze Gepard použít i v boji proti pozemním cílům (jedná se o roli sekundární, zpravidla vynucenou okolnostmi, boj s pozemními cíli není vyhledávaným).

Flakpanzer Gepard je postaven na upraveném podvozku tanku Leopard 1. Mohl tak držet krok s tankovými a mechanizovanými jednotkami v terénu, při dynamických bojových operacích.

Výzbroj tvoří dva 35mm kanony situované na bocích otočné věže. Kanony jsou typu KDA L/90 a od švýcarské firmy Oerlikon. Stěžejními zařízeními jsou přehledový radar situovaný vzadu na věži a střelecký radar na čele věže. Radary mají dosah 15 kilometrů a kanony se mohou pochlubit účinným dostřelem 5 500 metrů. Udávaná maximální rychlost střelby je 1 100 ran za minutu (respektive každý kanon 550 ran za minutu).

Vozidla Flakpanzer Gepard, blíže objektivu verze pro nizozemskou armádu

Díky radarům může Gepard vést palbu proti vzdušným cílům i za nulové viditelnosti (rozuměj za každého počasí a v noci), což byl hlavní požadavek při vývoji zbraně. Pouze optický zaměřovač se používá při případné střelbě na pozemní cíle, zde se to bez jejich viditelnosti tedy neobejde. Pozdější modernizace přinesla lepší digitální počítač řízení palby a nové datové komunikační prostředky.

Sériová výroba v letech 1973 až 1980 dala celkem 570 vozidel Flakpanzer Gepard. Z toho Německo si jich pořídilo 420, Nizozemsko 95 a Belgie 55. Verze určená pro Nizozemsko se odlišovala, měla především jiné typy radarů. Všichni tři primární uživatelé už tyto protiletadlové „tanky“ ze své výzbroje dávno vyřadili, což dalo možnost vzniku uživatelů dalších.

Například v roce 2004 dostalo od Německa 43 Gepardů Rumunsko, které je tak dnes jediným státem NATO tímto typem disponujícím. Nizozemsko zase v roce 2013 prodalo 60 vyřazených strojů do Jordánska.

Kolona tanků Leopard 1 a samohybných protiletadlových kanonů Gepard. Tanky mají věže otočené dozadu.

Obrněná protiletadlová četa nizozemské armády, 80. léta 20. století. Četu tvořily tři Gepardy, nákladní automobil DAF YA 4440, osobní automobil Land Rover a velitelský obrněný transportér YPR-765.

Flakpanzer Gepard, při přesunu jsou radary v bezpečnostní poloze, přehledový vzadu na věži je sklopen a střelecký vpředu je otočen k čelu věže.

Flakpanzer Gepard rumunské armády

Gepard v boji

Když v únoru 2022 zaútočily na Ukrajinu masivní invazní síly ruské armády a „třídenní“ operace se k údivu útočníka výrazně protahovala, začaly se demokratické země postupně osmělovat a pomáhat obráncům dodávkami různých zbraňových systémů. Ukrajina tak dosud mimo jiné postupně obdržela kolem 120 protiletadlových obrněnců Gepard, kdy minimálně 59 kusů poslali Němci (údaj z 23. prosince 2024; podle jiných zdrojů to bylo 55 kusů) a 60 jich pro Ukrajinu nakoupili Američané v Jordánsku (stroje z Jordánska představují nizozemskou verzi).

Prví tři Gepardy Ukrajina dostala v červenci 2022 a v září stejného roku jich měla už 30. Ze začátku byl ovšem trochu problém s dostatkem munice, na niž mělo jako výrobce na Gepardu instalovaných 35mm kanonů výrobní monopol Švýcarsko, které – s odvoláváním se na svou neutralitu – ji nechtělo Ukrajině dodávat. Muniční problém se později podařilo vyřešit zahájením její výroby mimo Švýcarsko.

Výcvik ukrajinských osádek pro Gepardy probíhá samozřejmě v Německu. Jinak se uvádí, že právě výcvik na tento protiletadlový „tank“ je nejnáročnější ze všech typů obrněné techniky, jakou Bundeswehr má, respektive i měl. Teď, kvůli akutní potřebě Gepardů v probíhající válce, se podaří ukrajinskou osádku na tento stroj vycvičit během jednoho a půl až dvou měsíců.

Flakpanzer Gepard
Flakpanzer Gepard

Gepardy ukrajinské armády se staly účinnou zbraní proti dronům šáhid.

Ve válce na Ukrajině se Flakpanzer Gepard ukázal jako velice účinný bojový prostředek. Například sovětský ekvivalent 2K22 Tunguska se s ním nemůže v účinnosti srovnávat, o starším ZSU-23-4 Shilka ani nemluvě, a to ať už je v dané válce používá ruská nebo ukrajinská armáda. Zejména pro Tungusku to není dobré vysvědčení, když byla vyvíjena o dekádu později a je papírově silnější než Gepard. Ostatně Tunguska nese kromě čtyř 30mm kanonů i protiletadlové řízené střely krátkého dosahu.

Ukrajinské Gepardy se vyznamenaly především při sestřelování íránských dronů Šáhid. Při obraně Oděsy sestřelil jeden Gepard během jedné mise (jednoho ruského dronového útoku) deset těchto dronů. Efektivity zbraně si nemohou vynachválit samotné osádky, jak zaznělo v reportáži rádia Svobodná Evropa 5. prosince 2022: „Nepotřebujeme tolik granátů, zvláště pokud je cílem dron šáhid. Vystřelíte tři granáty z každé hlavně a dron jde dolů.“ Ale na kontě Gepardů jsou i střely s plochou dráhou letu, uveďme například jednu chuděru Ch-101 sundanou před plotem kyjevské tepelné elektrárny TEC-6, na kterou měla namířeno.

Specializovaný web Oryx zabývající se analýzami na polo vojenství, který mimo jiné uvádí i seznamy ověřených ztrát vojenské techniky ve válce na Ukrajině, dosud nezaznamenal ztrátu jediného ukrajinského Gepardu. V jiných zdrojích lze nalézt zásah jednoho vozidla malým ruským dronem ZALA Lancet, ten ovšem pouze poškodil jeden z radarů vozidla, které potom stačilo opravit. A ještě pro zajímavost uveďme ztráty ekvivalentů sovětského původu, kdy Ukrajina přišla o pět vozidel ZSU-23-4 Shilka a sedm 2K22 Tunguska, zatímco Rusko o devět ZSU-23-4 Shilka a patnáct 2K22 Tunguska.

Nejčtenější

Jak nahodit slavný německý tank Tiger. Chce to hlavně nechat dobře zahřát

Můžeme o tom vést spory a můžeme s tím i nesouhlasit, ale německý tank Tiger I je pravděpodobně nejslavnějším tankem druhé světové války. Bylo o něm napsáno hodně, ale v tomto textu se zaměříme na...

Viděl padat své nejoblíbenější letadlo. Na letištích natáčí skoro třicet let

Jeho zájem o letectví se zrodil na vyhlídkové terase pražského ruzyňského letiště, kam jej někdy v roce 1985 vzal tatínek. Letecký kameraman Jan Jánský vytvořil za téměř třicet let videoarchiv,...

Čína potvrdila plán na stavbu jaderné elektrárny na Měsíci spolu s Ruskem

V první polovině třicátých let má podle současných plánů na Měsíci vzniknout vesmírná základna, která bude využívat energii z jaderné elektrárny. Provozovat ji bude Čína a Rusko.

Vzkazy v láhvi odhalily zbytečnou smrt vzduchoplavců. Zkáza vzducholodi L.19

Spojení pojmů „vzducholoď“ a „první světová válka“ dodnes v lidech evokuje německé noční nálety na anglická města. Ačkoli koráby lehčí vzduchu neprovozovali jen Němci, dá se taková myšlenková zkratka...

V noci můžete pozorovat padající částečky z komety Thatcher

Pokud v noci z pondělí na úterý zakloníte hlavu a budete pozorovat oblohu, možná se vám podaří zachytit některý z projevů meteorického roje Lyridy. Během jejich vrcholu by mělo být k vidění několik...

Dno vyschlého Aralského jezera se zvedá. Za rok stoupne o sedm milimetrů

Snad nejhorší ekologická katastrofa v moderních dějinách má překvapivé následky. Podle geologů se projevila i na svrchní vrstvě zemského pláště. Podobně působí ústup ledovců.

25. dubna 2025  10:02,  aktualizováno  10:02

O víkendu bude novoluní. Přináší příležitosti pro noční fotografy

V neděli 27. dubna nastane nov – fáze Měsíce, při níž jeho strana přivrácená k Zemi zůstává zcela neosvětlená. Právě díky absenci měsíčního svitu je tato noc ideální pro pozorování a fotografování...

25. dubna 2025

Apple připravuje levnější VR soupravu, ale pošilhává po brýlích

Pře téměř dvěma roky společnost Apple představila svou náhlavní soupravu pro virtuální a rozšířenou realitu Vision Pro. Do prodeje se dostala v únoru 2024. I přes technickou vyspělost to však nebyl...

25. dubna 2025

Před 65 lety padl rekord. Americká ponorka obeplula svět pod vodou

Ponorka USS Triton byla ve své době největší svého typu na světě. Měla také primát nejdelší americké ponorky, až v 80. letech ji překonala raketonosná třída Ohio. Jako první americká ponorka měla tři...

25. dubna 2025

Před 100 lety Beneš urovnal spory s Polskem. Oživil je následně Mnichov

Československo-polské spory o hranice byly před 100 lety zažehnány: aspoň po dobu existence meziválečné republiky. Po Mnichovu ale Poláci znovu obsadili Těšínsko.

24. dubna 2025

Nepoctivost je lidská. Mnoho z nás o sobě neví, jestli bychom vzali úplatek

Štěpán Bahník z Vysoké školy ekonomické zkoumá morální rozhodování. Vloni se podílel na studii, která napodobovala situaci při vyplňování daňového přiznání. Vědce zajímalo, jak naše chování ovlivňují...

24. dubna 2025

Úžasný vesmír pohledem Hubbleova kosmického teleskopu, který slaví 35 let

Hubbleův vesmírný dalekohled (HST) se za 35 let svého působení stal ikonou. A když ho v mnoha ohledech překonávají přístroje na modernějších systémech v čele s teleskopem Jamese Webba, stále má své...

24. dubna 2025

Bič na Facebook, TikTok a další sociální sítě. EU nabídne kontrolu věku

Sociální sítě a další internetové služby mají věkové omezení, které však některé z nich nijak důsledně nekontrolují. To by se brzy mělo změnit. Evropská komise připravuje aplikaci, jež má ověřovat...

23. dubna 2025  17:59

Před 130 lety vyplul Joshua Slocum s lodí Spray na svou cestu kolem světa

V dětství jsem trávil hodně času u babičky. Jelikož jsme byli jachtařská rodina, měla v knihovně spoustu knížek o lodích. Snad nejraději jsem měl Osamělé mořeplavce od Francouze Jeana Merriena.

23. dubna 2025  16:02

Čína potvrdila plán na stavbu jaderné elektrárny na Měsíci spolu s Ruskem

V první polovině třicátých let má podle současných plánů na Měsíci vzniknout vesmírná základna, která bude využívat energii z jaderné elektrárny. Provozovat ji bude Čína a Rusko.

23. dubna 2025  14:51

První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning
První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning

Přechod na pevnou stravu vždy představuje významný milník v životě děťátka i jeho rodičů. Je to období plné objevování nových chutí a získávání...

Obrovské množství v dokumentech uvězněných znalostí se otevírá. Díky AI

Extrakce textu z obrázků významně pokročila, nicméně stále je co zlepšovat. Své o tom ví podniky, vlády, či výzkumníci, kteří mají řadu dat stále v papírové podobě. Případně je naskenovali do...

23. dubna 2025

Jak nahodit slavný německý tank Tiger. Chce to hlavně nechat dobře zahřát

Můžeme o tom vést spory a můžeme s tím i nesouhlasit, ale německý tank Tiger I je pravděpodobně nejslavnějším tankem druhé světové války. Bylo o něm napsáno hodně, ale v tomto textu se zaměříme na...

22. dubna 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.