Ruský test rakety skončil smrtí dvou lidí a únikem radioaktivity do města

  18:25aktualizováno  9. srpna 16:07
Dva lidé přišli o život a šest utrpělo zranění při výbuchu reaktivního raketového motoru v testovacím areálu na severu Ruska. V místě se údajně nakrátko zvýšila radioaktivita. Radnice poté informace o radiaci smazala z webu. Ve městě je nyní pro velký zájem zcela vyprodaný jód. Úřady zakázaly plavbu v přilehlé části Bílého moře.

Radiace (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

„Na polygonu ministerstva obrany v Archangelské oblasti při zkouškách reaktivního motoru na kapalné palivo došlo k výbuchu a požáru zařízení,“ citovala agentura TASS z armádního vyjádření. Podle nepotvrzených informací ruských médií se incident stal u obce Něnoksa nedaleko přístavu Severodvinsku. Podle ruského listu Vedomosti vybuchl při testování motor rakety, která je ve výzbroji ruského vojenského námořnictva.

08.srpna 2019 v 13:23, příspěvek archivován: 08.srpna 2019 v 18:03

Missile engine blast at testing site in northern Russia kills two: https://t.co/zo6mSN0YB0 https://t.co/1vU8Ygczuv

„Na místě jsou zranění a zasahuje tam rychlá záchranná služba,“ potvrdil Igor Orlov, guvernér Archangelského regionu. Nespecifikoval ale žádné podrobnosti. Zdroj z místní nemocnice potvrdil, že zasahoval vrtulník se dvěma týmy záchranářů.

08.srpna 2019 v 18:50, příspěvek archivován: 09.srpna 2019 v 15:59

VIDEO: Arkhangelsk: video showing hazmat team checking medical evacuation helicopter with some devices (likely geiger counters). Helicopter arrived with wounded in explosion at military site near Nenoksa https://t.co/2doM9rVaHl #Russia https://t.co/2kAMjsA

Pro zobrazen� videa mus�te m�t zapnutou podporu JavaScriptu

Arkhangelsk: video showing hazmat team checking medical evacuation helicopter with some devices (likely geiger counters). Helicopter arrived with wounded in explosion at military site near Nenoksa https://t.co/2doM9rVaHl #Russia https://t.co/2kAMjsAQv1

Unikla do okolí radiace? Úřady to napřed popřely, pak potvrdily

Ministerstvo obrany nejprve uvedlo, že nedošlo k úniku škodlivých látek do ovzduší. Radnice Severodvinska, který stejně jako nedaleký Archangelsk leží při ústí řeky Severní Dvina, ale oznámila, že ve dvousettisícovém městě se po výbuchu „na krátkou dobu“ zvýšila radioaktivita.

Valentin Magomedov, šéf civilní obrany v Severodvinsku, uvedl, že „automatické senzory monitorující radiaci zaznamenaly krátké zvýšení radiace v prostředí. Neuvedl, jak vysoké toto zvýšení bylo. Dodal ale, že „mezi 11:50 a 12:30 místního času se měřená radiace postupně snižovala. Ve dvě hodiny odpoledne už byla opět na 0,11 µSv/h (mikrosievertu za hodinu), což je v normě 0,6 µSv/h.“ (v Severodvinsku mají čas o hodinu napřed oproti ČR, pozn.red.)

Tato informace byla původně na stránkách severodvinské radnice, odkud byla ale později smazána. Zde je zálohovaná verze původní zprávy.

Radiace: přehledná infografika

Kolik mikrosievertů je běžných a kolik vás dozajista zabije?

Vyznat se v jednotkách popisujících radiaci není jednoduché. Proto jsme si vzali na pomoc užitečnou infografiku od Randalla Munroea a přeložili jsme ji pro vás. Stáhnout si ji můžete i v plném rozlišení.

Toto je infografika znázorňující, jakou dávku ionizujícího záření člověk absorbuje z různých zdrojů. Použitá jednotka “sievert” (Sv) měří, jaký vliv má záření na buňky v těle. Jednorázové vstřebání jednoho sievertu vám způsobí zdravotní potíže, vstřebání mnohem většího množství vás může i zabít. Naopak menší množství přirozené radiace člověk absorbuje bez problémů každý den.

Záleží i na časové periodě: stejné množství sievertů absorbované rychle může způsobit větší problémy, dlouhodobé působení zase může zvyšovat riziko rakoviny apod. 

Porovnání ozáření z různých zdrojů radiace

Porovnání ozáření (zdroj: Randall Munroe, XKCD.com, překlad Pavel Kasík, Technet.cz)

Několik příkladů:

  • konzumace jednoho banánu vás vystaví 0,1 mikroSv
  • jeden rentgen paže znamená jednorázový 1 mikroSv
  • během jednoho dne člověk obvykle absorbuje 10 mikroSv
  • mamografické vyšetření prsu obnáší 400 mikroSv
  • CT vyšetření hrudníku vás vystaví 7 000 mikroSv, tedy 7 mSv (milisievertů)
  • nejnižší roční dávka radiace, která prokazatelně zvyšuje riziko rakoviny, je 100 mSv
  • dávka radiace, která způsobí symptomy otravy z radiace, pokud je absorbována rychle, je 400 mSv (ale liší se)
  • smrtelná dávka radiace, kterou člověk nepřežije, je 8 Sv
  • bezprostředně po explozi černobylského reaktoru by člověk na místě za deset minut vstřebal 50 Sv

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Ruské úřady uklidňují obyvatele, že jejich zdraví nic neohrožuje. „Nezaznamenali jsme ani zvýšení nárůst telefonátů na záchrannou službu,“ ubezpečuje radnice .

BBC nicméně cituje zdravotní sestru ze Severodvinksu, podle které místní nemocnice obyvatelům radí, aby zavřeli okna a pili vodu s jódem. Tuto zprávu jsme ale našli pouze u jednoho ruského zdroje.

Ve městě je nicméně velká poptávka po jódu, který je vyprodaný ve většině lékáren. Jodové tablety (tablety obsahující jodid draselný) mohou částečně pomoci zabránit tomu, aby štítná žláza absorbovala radioaktivní jód, který se do těla nějakou formou dostane. Jodid draselný nezabrání jiným projevům ozáření, ani nezvrátí dosavadní působení.

„V lékárnách Archangelska a Severodvinska prudce stoupla poptávka po preparátech obsahujících jód,“ napsala agentura Interfax. Momentálně se žádné pilulky s jódem nedají sehnat, protože lidé „skoupili všechno“, jak prohlásil jeden lékárník. Sháňka po jódu podle něj vypukla ještě ve čtvrtek večer a lidé nejprve kupovali tabletky a pak i další preparáty a roztoky, obsahující jód. Lékárníci si objednali další zboží, protože sháňka po jódu pokračuje i dnes. To potvrzuje s odkazem na „místní média“ i Reuters a The Moscow Times.

Co mohlo radioaktivitu způsobit?

Výbuch tryskového nebo raketového motoru by sám o sobě neměl způsobit výskyt radiace, zvláště ne takový, který by byl zaznamenatelný i desítky kilometrů daleko. Spekuluje se tedy o tom, odkud se mohl vzít radioaktivní materiál.

Někteří nahlas přemýšlí o tom, že šlo o únik z jaderného arzenálu. The Moscow Times přinesly vyjádření Andreje Frolova z moskevské Unie organizací pro veřejné zdraví: „Myslím, že zamoření radiací bylo celkem slabé, a důsledky pocítí především lidé na místě výbuchu. Nemyslím, že by se to dotklo lidí mimo armádní testovací areál.“ Spekuloval o tom, že radiace mohla „uniknout při testu torpéda s nukleární hlavicí“.

Jiní spekulují o tom, že by radiace mohla pocházet z jaderného paliva. Data z MarineTraffic.com ukazují přítomnost ruské lodě Serebrjanka (Serebryanka) na nebo poblíž základny, kde podle některých k výbuchu došlo. Jde ale pouze o spekulaci, která nemá jiný podklad, než souběžnost obou událostí.

08.srpna 2019 v 20:52, příspěvek archivován: 09.srpna 2019 v 16:03

@ELINTNews There’s a nuclear fuel carrying ship at or around that position. Not much else in the area as traffic to Arkangel passes well to the north. https://t.co/C66RTnnNnl

Část Bilého moře bude na měsíc uzavřena

Vedení archangelského přístavu po výbuchu podle agentury Interfax oznámilo, že zóna Bílého moře přilehlá k ústí Severní Dviny je na měsíc uzavřena pro námořní dopravu. O důvodu se mluvčí přístavu nezmínil.

08.srpna 2019 v 18:28, příspěvek archivován: 09.srpna 2019 v 16:05

Russian authorities closed an area of ~250 km² (~30×8 km) for shipping due to a deadly incident on #Nyonoksa (#Nenoksa) naval missile testing range https://t.co/aseW5RbUi2 For the reference, the wind here is southerly ↑ acc. to GFS model. HT @Fontanka_spb https://t.co/9CFvTZAiVQ https://t.co/SHd6z8X0Tz

Město Severodvinsk, uzavřené pro cizince, je sídlem velkých armádních doků, v nichž se vyrábějí hlavně ponorky pro ruskou armádu. Nejznámější jsou armádní loděnice Sevmaš a Zvjozdočka. Obec Něnoksa, kde mělo k výbuchu dojít, je od Severodvinska vzdálena asi 35 kilometrů západním směrem.

Výbuch munice v armádním skladu na Sibiři si tento týden vynutil evakuaci zhruba 16.500 lidí ze stotisícového města Ačinska a jeho okolí.

Aktualizace: Do článku jsme doplnili informaci o smazání zprávy severodvinské radnice z webu a přidali jsme odkaz na archivovanou verzi. Opravili jsme informaci o zdroji zpráv z radnice. Doplnili jsme nové informace z ruských médií a mezinárodních agentur. Doplnili jsme odkazy a tweety.

Autoři: ,

Nejčtenější

Rusko přiznalo jadernou nehodu. Normální raketa by radiaci nezpůsobila

Ruská agentura pro jadernou energii potvrdila nehodu, zemřelo při ní pět lidí

Ruská agentura pro atomovou energii Rosatom oznámila, že při testu rakety na plovoucí plošině zemřelo pět jejích...

Na sovětských špionážních družicích nám nad hlavou krouží jaderné reaktory

Ilustrace, která zachycuje představy amerických špionážních agentur o podobě...

Více než třicet jaderných reaktorů krouží na oběžné dráze Země. Vděčíme za to především Kremlu. Naprostá většina...

Družici se marně snažili dostat pod kontrolu. Jaderný reaktor zasáhl Kanadu

Druhý největší nalezený díl Kosmosu 954 na zamrzlém Velkém Otročím jezeře....

Co se stane, když satelit s jaderným reaktorem na palubě spadne na Zem? O tom se mohli nejlépe přesvědčit Kanaďané v...

Byl mocný a vlivný. Poprvé můžete vidět, jak se v Evropě zatýká diktátor

Zadržení Slobodana Miloševiče

Když přistáli v Bosně, Milošević si demonstrativně utřel kapesníkem boty, jakoby mu je tento stát zamazal něčím...

Jak prodělat miliardu dolarů? Gigant se s ostudou zbavuje blogové platformy

Cena služby Tumblr klesla mezi lety 2013 a 2019 o 99 %

Americká společnost Verizon prodává blogovací službu Tumblr. Ještě před šesti lety měl Tumblr hodnotu 1,1 miliardy...

Další z rubriky

Rusko přiznalo jadernou nehodu. Normální raketa by radiaci nezpůsobila

Ruská agentura pro jadernou energii potvrdila nehodu, zemřelo při ní pět lidí

Ruská agentura pro atomovou energii Rosatom oznámila, že při testu rakety na plovoucí plošině zemřelo pět jejích...

Rusové se ptají, kdo bude vyrábět tanky. Stát žaluje výrobce T-14 Armata

Tank T-14 Armata na přehlídce v Moskvě. (9. května 2015)

Ruské ministerstvo obrany požaduje u moskevského soudu po firmě Uralvagonzavod (UVZ) navrácení v přepočtu 88 milionů...

Dvakrát sestřelené americké eso před Němci zachránila spolujízda

McKennon u svého letounu s přezdívkou „Ridge Runner“

Původně to vypadalo, že se Pierce McKennon stane klavíristou, ale nakonec vynikl jako stíhací pilot v řadách americké...

Advantage Consulting, s.r.o.
RUČNÍ BRUSIČ-ELEKTRICKÁ BRUSKA

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 28 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz