O chodbě před kryptou Němci asi nevěděli. Historici našli i neznámý nápis

  9:13aktualizováno  13:18
V pořadu Rozstřel komentovali odborníci nové poznatky, které se v rámci průzkumu chrámu svatých Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze podařilo po 77 letech od atentátu na Heydricha objevit. Dosud neznámé stopy po pokusech o průnik do větracích a odvodňovacích systémů kostela i neznámý nápis z 19. století. Hosty byli geofyzik ze společnosti Geo-cz Jiří Šindelář a Zdeněk Špitálník, historik z Vojenského historického ústavu Praha.

Fotogalerie

Téma je jasné. Před 77 lety svedli čeští parašutisté v kostele sv. Cyrila a Metoděje nerovný boj s mnohonásobnou nacistickou přesilou. Boj v kryptě skončil stejně jako boj v horní části kostela: parašutisté si poslední náboj nechali pro sebe. 

„Máme informace pouze z německé strany, takže přesný průběh tehdejších událostí můžeme dnes zrekonstruovat doslova jen z poloviny. Pohled parašutistů pochopitelně neznáme,“ řekl hned na úvod Zdeněk Špitálník z VHÚ. „I po 77 letech se však stále dají najít nové informace,“ dodal historik.

Historikům a dalším odborníkům se nyní po letech skutečně podařilo odhalit řadu nových zajímavých zjištění. Mimo jiné našli i stopy, které by mohly naznačovat velmi pečlivou přípravu parašutistů na případné odhalení úkrytu. 

„Podrobný nedestruktivní průzkum kostela byl součástí přesné dokumentace objektu před jeho chystanou rekonstrukcí. Při této příležitosti jsme pátrali i po doposud neobjevených podzemních prostorách a stopách po událostech v roce 1942,“ vysvětluje důvody akce Jiří Šindelář z Geo-cz.

„Exaktními metodami, v tomto případě pomocí georadaru a UV luminiscence, zjišťujeme to, co z historie opravdu zůstalo zachováno. Ať už je to na povrchu nebo pod zemí. Získáme tedy indície, jejichž výklad a případné zasazení do dobových událostí je pak věcí historiků,“ dodává Šindelář.

„Při průzkumu jsme nejprve zjistili, že pod jedním z nástropních obrazů se nachází neznámý nápis. Kvůli množství světla jsme jej však nedokázali přečíst. Při té příležitosti padla myšlenka, že použitou metodu UV luminiscence můžeme použít i na hledání případných stop po boji v červnu 1942,“ říká Šindelář. I proto se historici a odborníci v únoru 2019 do kostela vrátili.

„Následoval geofyzikální průzkum prostor kostela, při kterém se podařilo najít několik nových indícií k legendám o pobytu parašutistů. Při této příležitosti jsme potvrdili a zdokumentovali i pochozí chodbu pod chodníkem v Resslově ulici,“ dodává geofyzik.

Detail nápisu v nástropním obraze svatého Filipa, při UV luminiscenci.
Detail nápisu v nástropním obraze svatého Filipa, při UV luminiscenci.

Detail objevného nápisu v nástropním obraze svatého Filipa, při UV luminiscenci.

Nalezený nápis v obraze pochází z přelomu 18 a 19 století. Částečně se jej podařilo rozluštit a jde pravděpodobně pouze o podpisy tehdejších dělníků, kteří na kostele pracovali. Domněnka, že by nápis nějak mohl souviset s událostmi v roce 1942 se tedy nepotvrdila.

Vždy hledali únikovou cestu

„Parašutisté si vždy při hledání ubytování dopředu hledali i rychlý únikový východ. Kostel byl prvním místem, kde byli parašutisté delší dobu a které takovou možnost nemělo. Jediným funkčním vstupem do krypty bylo z tohoto pohledu malé větrací okénko vedle vchodu kostela. Je tedy velmi pravděpodobné, že si jiné únikové cesty pokoušeli budovat,“ vysvětluje Špitálník.

„Zda o chodbě pod Resslovou ulicí věděli, není jisté. Nicméně ulice byla pod zemí proražena na konci 19. století, takže nelze vyloučit, že z ústního podání se o ní doslechli,“ dodává Špitálník. „Je však zajímavé, že ani SS ani gestapo se o ní ve zprávách o útoku vůbec nezmiňují,“ dodává Špitálník.

„První potvrzené informace o pokusu parašutistů prokopat se z krypty do podzemní štoly pod chodníkem v Resslově ulici, máme až z roku 1947,“ dodává historik.

„Protože sami Němci nevěděli, jaká je v podzemí v okolí kostela situace, vytvořili dva uzavírací okruhy. Jeden v těsné blízkosti stavby, ten druhý byl až k Vltavě.“ vysvětluje Špitálník.

Jak dlouho by parašutistům trvalo, než by se prokopali do stoky, nelze dnes určit, shodují se oba hosté Rozstřelu. Stejně tak se shodují na tom, že technicky to možné bylo. A přesto, že byl kostel obklíčen, jistá naděje na únik tedy existovala.

Více v přiloženém záznamu Rozstřelu a v článcích Technetu:

Autor:

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

VIDEO: Do nezdaru na Měsíci zbývaly sekundy, astronauty zachránila propiska

K 50. výročí přistání na Měsíci připravilo Planetárium Praha maketu modulu...

Jen příprava na start z Měsíce trvala astronautům čtyři hodiny. Tak složitá byla situace dvojice Američanů, kteří...

„Stanuli jsme na Měsíci jménem celého lidstva.“ Nové fotky z Apolla 11

Přistání člověka na Měsíci bylo nejsledovanější událostí v historii lidstva....

Přistání člověka na Měsíci bylo nejsledovanější událostí v historii lidstva. Přesto se najdou fotografie, které jste...

Největší dobrodružství 20. století začalo o tři čtvrtě sekundy později

Tři Američané právě odstartovali na misi, kterou bedlivě sleduje celý svět.

Ani ostřílený hlasatel vesmírného střediska na Mysu Canaveral nedokáže zakrýt pohnutí. Je 16. července 1969, 9:32 ráno...

Co kdyby posádka Apolla 11 zemřela na Měsíci? Bílý dům s tím počítal

Pohled na veškeré vybavení, které astronauti na povrchu zanechali: vlajka,...

Pro případ neúspěchu mise Apollo 11 měl prezident Nixon připravený smuteční projev, který by přečetl světu. Těla...

Americký „neviditelný“ bombardér B-2 Spirit stál majlant a nemá ocas

Bombardér B-2 Spirit

Legendární „neviditelný“ bombardér Northrop B-2 Spirit se poprvé odlepil od země 17. července 1989. Vynaložené finanční...

Další z rubriky

Zelené peklo Normandie. Problém odhalených spodků vyřešil seržant Culin

Digitálně kolorovaná dobová fotografie lehkého tanku M5 Stuart s improvizovanou...

Během detailního plánovaní vylodění v Normandii a prvních fází následného postupu do nitra Francie se zapomnělo na...

Největší muzeum na vodě. Letadlová loď vás ohromí technikou i příběhem

USS Midway

Udělat dobré muzeum je těžké. Skloubit historický příběh s vizuálním zážitkem je však o dost jednodušší, když můžete...

Nečekaný objev. Našli jsme stopy po posledním boji parašutistů

Stopy po výbuchu granátu, který podle dostupných indícií smrtelně zranil Jana...

Osmnáctého června 1942, ve čtyři hodiny deset minut ráno, začal v Resslově ulici v Praze nerovný boj. Stovky esesmanů...

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝVOJÁŘ ELEKTRONIKY - AUTOMOTIVE

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj, Liberecký kraj
nabízený plat: 50 000 - 75 000 Kč

Najdete na iDNES.cz