Čtvrtek 24. září 2020, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 24. září 2020 Jaromír

O chodbě před kryptou Němci asi nevěděli. Historici našli i neznámý nápis

  9:13aktualizováno  13:18
V pořadu Rozstřel komentovali odborníci nové poznatky, které se v rámci průzkumu chrámu svatých Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze podařilo po 77 letech od atentátu na Heydricha objevit. Dosud neznámé stopy po pokusech o průnik do větracích a odvodňovacích systémů kostela i neznámý nápis z 19. století. Hosty byli geofyzik ze společnosti Geo-cz Jiří Šindelář a Zdeněk Špitálník, historik z Vojenského historického ústavu Praha.

Fotogalerie

Téma je jasné. Před 77 lety svedli čeští parašutisté v kostele sv. Cyrila a Metoděje nerovný boj s mnohonásobnou nacistickou přesilou. Boj v kryptě skončil stejně jako boj v horní části kostela: parašutisté si poslední náboj nechali pro sebe. 

„Máme informace pouze z německé strany, takže přesný průběh tehdejších událostí můžeme dnes zrekonstruovat doslova jen z poloviny. Pohled parašutistů pochopitelně neznáme,“ řekl hned na úvod Zdeněk Špitálník z VHÚ. „I po 77 letech se však stále dají najít nové informace,“ dodal historik.

Historikům a dalším odborníkům se nyní po letech skutečně podařilo odhalit řadu nových zajímavých zjištění. Mimo jiné našli i stopy, které by mohly naznačovat velmi pečlivou přípravu parašutistů na případné odhalení úkrytu. 

„Podrobný nedestruktivní průzkum kostela byl součástí přesné dokumentace objektu před jeho chystanou rekonstrukcí. Při této příležitosti jsme pátrali i po doposud neobjevených podzemních prostorách a stopách po událostech v roce 1942,“ vysvětluje důvody akce Jiří Šindelář z Geo-cz.

„Exaktními metodami, v tomto případě pomocí georadaru a UV luminiscence, zjišťujeme to, co z historie opravdu zůstalo zachováno. Ať už je to na povrchu nebo pod zemí. Získáme tedy indície, jejichž výklad a případné zasazení do dobových událostí je pak věcí historiků,“ dodává Šindelář.

„Při průzkumu jsme nejprve zjistili, že pod jedním z nástropních obrazů se nachází neznámý nápis. Kvůli množství světla jsme jej však nedokázali přečíst. Při té příležitosti padla myšlenka, že použitou metodu UV luminiscence můžeme použít i na hledání případných stop po boji v červnu 1942,“ říká Šindelář. I proto se historici a odborníci v únoru 2019 do kostela vrátili.

„Následoval geofyzikální průzkum prostor kostela, při kterém se podařilo najít několik nových indícií k legendám o pobytu parašutistů. Při této příležitosti jsme potvrdili a zdokumentovali i pochozí chodbu pod chodníkem v Resslově ulici,“ dodává geofyzik.

Detail nápisu v nástropním obraze svatého Filipa, při UV luminiscenci.
Detail nápisu v nástropním obraze svatého Filipa, při UV luminiscenci.

Detail objevného nápisu v nástropním obraze svatého Filipa, při UV luminiscenci.

Nalezený nápis v obraze pochází z přelomu 18 a 19 století. Částečně se jej podařilo rozluštit a jde pravděpodobně pouze o podpisy tehdejších dělníků, kteří na kostele pracovali. Domněnka, že by nápis nějak mohl souviset s událostmi v roce 1942 se tedy nepotvrdila.

Vždy hledali únikovou cestu

„Parašutisté si vždy při hledání ubytování dopředu hledali i rychlý únikový východ. Kostel byl prvním místem, kde byli parašutisté delší dobu a které takovou možnost nemělo. Jediným funkčním vstupem do krypty bylo z tohoto pohledu malé větrací okénko vedle vchodu kostela. Je tedy velmi pravděpodobné, že si jiné únikové cesty pokoušeli budovat,“ vysvětluje Špitálník.

„Zda o chodbě pod Resslovou ulicí věděli, není jisté. Nicméně ulice byla pod zemí proražena na konci 19. století, takže nelze vyloučit, že z ústního podání se o ní doslechli,“ dodává Špitálník. „Je však zajímavé, že ani SS ani gestapo se o ní ve zprávách o útoku vůbec nezmiňují,“ dodává Špitálník.

„První potvrzené informace o pokusu parašutistů prokopat se z krypty do podzemní štoly pod chodníkem v Resslově ulici, máme až z roku 1947,“ dodává historik.

„Protože sami Němci nevěděli, jaká je v podzemí v okolí kostela situace, vytvořili dva uzavírací okruhy. Jeden v těsné blízkosti stavby, ten druhý byl až k Vltavě.“ vysvětluje Špitálník.

Jak dlouho by parašutistům trvalo, než by se prokopali do stoky, nelze dnes určit, shodují se oba hosté Rozstřelu. Stejně tak se shodují na tom, že technicky to možné bylo. A přesto, že byl kostel obklíčen, jistá naděje na únik tedy existovala.

Více v přiloženém záznamu Rozstřelu a v článcích Technetu:

Autor:
  • Nejčtenější

Vyzkoušeli jsme eRoušku 2. Podívejte se, jak může pomoci i vám

Největší nadějí na zpomalení šíření covidu-19, která navíc nikomu nezkomplikuje život, je malá aplikace pro chytré...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Nová data ukázala alarmující poměr pozitivních testů. Už je nad 20 %

Epidemie koronaviru se v Česku vymyká kontrole. Napovídá tomu ukazatel, který měří poměr pozitivních testů oproti všem...

Jak hraje 45 let stará a jak úplně nově vyrobená kazeta? Poslechněte si

Jedné je pětačtyřicet let, byla mnohokrát nahrána i přehrána, továrna, kde vznikla, dávno neexistuje. Druhá je nově...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Zjistěte, jak se vyznáte v tancích, a vyhrajte unikátní encyklopedii

Soutěž Ať vás tyto válečné stroje zajímaly již od malička, nebo jste se k tankům dostali až později, asi víte, že jejich...

Nebezpečná místa Česka: brněnský Cejl. Místo, kde vidíte policii jen projíždět

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Němci kritizují Česko a vzkazují: Podívejte se na naše opatření. Fungují

Premium Koronavirová propast mezi Českem a Německem se nadále prohlubuje. Z premianta třídy se stal problémový žák, popisují...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

  • Další z rubriky

Nový americký strategický bombardér B-21 už začíná připomínat letadlo

Nový strategický „stealth“ bombardér amerického letectva B-21 s typovým označením Raider je zatím velmi přísně...

Počítač poprvé sestřelil člověka. Jen na zkoušku, zato jednoznačně

Americká výzkumná organizace DARPA testovala v posledních měsících schopnost umělé inteligence naučit se vzdušným...

Akustické peklo. Nejhlučnějším letadlem byl americký Thunderscreech

Cesty leteckých konstruktérů jsou mnohdy nevyzpytatelné. Na Edwardsově letecké základně zkoušeli v polovině padesátých...

Vicemistr světa v boxu za browningy. Jakše pohřbily vlny Biskaje

Seriál Před válkou byl sportovní celebritou, vicemistrem světa v boxu. Život v luxusu si Vilém Jakš užíval plnými doušky....

Volali ji k večeři, ale nepřišla. Zemřela s ohořelým mobilem v ruce

Patrně neoriginální příslušenství si vybralo další z mnoha obětí. Stala se jí šestnáctiletá thajská školačka. Poté, co...

Vyzkoušeli jsme eRoušku 2. Podívejte se, jak může pomoci i vám

Největší nadějí na zpomalení šíření covidu-19, která navíc nikomu nezkomplikuje život, je malá aplikace pro chytré...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Nový šéf pojmenoval hlavní cíle Škody: Hyundai, Kia, Ford, Opel a Francouzi

„Značka je na tom velmi dobře a má skvělou pověst. Tu si vypracoval tým, který může být náležitě hrdý,“ prohlásil...