Diskuze

Tady se mělo umírat a ne bydlet. Vojenský bunkr místo chaty přesto láká

Ministerstvo obrany již řadu let nabízí zájemcům k prodeji takzvané řopíky neboli bunkry lehkého opevnění, které měly bránit hranice Československa v době, jež se nakonec stala předvečerem druhé světové války. Mít starý bunkr místo chaty může být romantická představa. Na co všechno je ale dobré myslet, když se hodláte stát „bunkrákem”?
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
VH

Ta anténa je jako pěst na oko.

Zvlášť když je narozdíl od solárů, jen "na ozdobu"

0 0
možnosti
LK

Tady se melo umirat? Opak je pravdou. Opevneni bylo staveno pro preziti posadek.

1 0
možnosti
KR

K18a27r55l 87R95i14e95g94e33l

15. 9. 2021 14:23

Stačil blízký zásah pumou od střemhlavého bombardéru Ju-87, který by zasypal střílnu...či v noci útok plamenometem na ni. Protitanková obrana prakticky neexistovala a rychlopalný 20 mm kanonek od Pz-II by na oslepení střílny taky stačil. Po vyřezení dvou střílen - by nepostřelovaným úsekem prošla celá armáda.

0 1
možnosti
JP

Je dobré je udržovat. Jako pomník neschopnosti prvorepublikových politiků.

1 6
možnosti
MN

M28i62l22a37n 44N72o51v56ý

13. 9. 2021 13:55

Jako kluci jsme snili o bunkrech a také si je stavěli. Naše opevnění bylo velmi kvalitní, němečtí vojáci si oddechli, že je nemuseli dobývat. Zpočátku se počítalo se 100% ztrátami útočníků. Sen mít bunkr je pěkný, hovořil jsem s mnoha nadšenci, kteří začínali vynášením odpadků, zdiva, betonu až po opravy odpálených střílen, kopulí, zvonů. Mnozí z nich byli pokračovatelé těch, kteří z mnoha důvodů bunkry pustili z hlavy. Dík těm, kteří zachovali hodnotu našeho opevnění a do odlehlých oblastí krásné přírody přilákali nadšené kluky i holky se svými rodiči, na krásné výlety s prohlídkou pevnůstek, srubů a tvrzí.

5 1
možnosti
MG

Je to mýtus! Tato opevnění by nesehrála v případné válce žádnou roli.

3 9
možnosti
LZ

zrovna ten interiér by mě zajímal ze všeho nejvíc:-/ škoda, ale jinak super článekR^

11 0
možnosti

Info o ceně jsem přehlídnul, nebo chybí?

0 0
možnosti
EL

Jde o výběrová řízení. Vyvolávací cena bývá do 100 000 Kč. Např.

http://www.onnm.army.cz/index.php?id=21&zobr=nab&det=1098

0 0
možnosti
FZ

Mít to na pozemku, tak proč ne, ale řopík je fakt špatně využitelný, na to, abych do něj investoval statisíce a jezdil k němu kdo ví, jak daleko. Vevnitř je jen úzká chodbička a malá místnůstka. Jinak je to jen hora betonu. Ale překvapuje mě, že je tam v létě horko. S takovými zdmi bych čekal celoroční chlad.

8 0
možnosti
KV

Beton nemá zrovna dobré izolační vlastnosti. Takže by ho to chtělo alespoň zastínit.Nebo obložit polystyrenem. :-)

0 1
možnosti
KS

Také jsem o tom uvažoval, nakonec zavrhnul, protože k většině je problematický přístup a ty, které to mají vyřešené, mají podstatě jinou cenovku. Což je docela škoda.

2 0
možnosti
JV

J63a74n 78V16á14v12r31a

13. 9. 2021 10:26

Je to vlastne smutne, vyplyva z toho ze mistni delaji vsechno proto aby mu to co nejvic znechutili :-/

6 0
možnosti
EL

Kdysi jsem uvažoval o koupi řopíku jako základu pro astronomickou pozorovatelnu. Ty stovky tun betonu jsou za těch 80 let už pěkně "usazené" a nehnou se ani o zlomek milimetru, takže když na to usadíte a ustavíte astronomickou montáž dalekohledu, je ustavená jednou provždy a určitě nehrozí, že by se pohnula třeba v průběhu několikadenního fotografování nějakého objektu.

Ale pak jsem narazil na realitu. Pro daný účel to chce řopík v nějakém temném, odlehlejším místě. A jak ty metráky vybavení stěhovat, instalovat a provozovat bez přístupové komunikace, bez vlastního pozemku kolem, bez vody a hlavně elektřiny ... no, brzy jsem ten nápad zavrhl. Ty solární panely by se mi na samotný řopík ani nevešly a potřeboval jsem tam místo na observatoř, pozemek kolem nebyl, baterie by zabraly půlku interiéru ...

3 1
možnosti