Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Prošel oběma světovými válkami. Američané jeho vraky našli v Afghánistánu

Jen málo zbraní se může pochlubit faktem, že zasáhlo do bojů v obou světových válkách. O francouzském tanku Renault FT to však můžeme jednoznačně prohlásit. Jeho kariéra ovšem byla o hodně pestřejší, osud ho mimo jiné zavál až do Afghánistánu, kde několik kusů v roce 2003 objevili Američané.

Když se řekne tank a první světová válka, většině lidí automaticky naskočí neohrabaný „plazivec“ typu Mark I až V. Ke konci války se však do bojů zapojil i Renault FT, naprosto revoluční tank, který je označován jako praotec všech tanků vyráběných až do současnosti. Na rozdíl od svých předchůdců měl dvě části – korbu a plně otočnou věž s hlavní. Tedy systém, který tanky používají dodnes.

Technický popis nechme stranou, více o parametrech francouzského tanku si můžete přečíst v tomto článku z roku 2018. Zaměříme se nyní na jeho možná nejpozoruhodnější cestu – z Polska až do Afghánistánu, protože pravděpodobně právě polské stroje nalezli Američané v Afghánistánu v roce 2003.

Začněme však na začátku. Ačkoliv v listopadu 1918 skončil do té doby nejkrvavější konflikt v dějinách lidstva, první světová válka, na evropském kontinentu rozhodně naprostý klid nepanoval. Nové státy jako Československo či Polsko musely bojovat o svou suverenitu. Nyní ponechme stranou československé konflikty s Maďarskem na jižním Slovensku či Polskem na Těšínsku. Zaměříme se na konflikt mezi Polskem a sovětským Ruskem (celý tehdejší název byl podle Ústavy z června 1918 Ruská socialistické federativní sovětská republika), respektive na nasazení tanků Renault FT.

Sověti na podzim 1918 totiž odmítli uznat nově vytvořenou Polskou republiku, která se částečně rozkládala i na území bývalého carského Ruska, a proto hodlali některá území připojit k RSFSR. Polsku proto poskytla významnou pomoc Francie, která se měla stát jakýmsi garantem nezávislosti nově vzniklého státu, rovněž šlo, podobně jako v Československu, o rozšíření francouzské sféry vlivu.

Zde začínají i příběhy tanků Renault FT, které se vinou až do současnosti, právě když do polské Lodže dorazil transport prvních moderních lehkých tanků francouzského 505. tankového pluku, který se transformoval na polský 1. tankový pluk. Poláci tanky vyvagonovali 1. června a krátce na to se zapojily do bojů s Rudou armádou. První tankový pluk disponoval celkem 120 Renaulty FT  (72 jich bylo kanonových a 48 kulometných). I díky nim nakonec Poláci svou samostatnost uhájili, ačkoliv i trochu se štěstím, Sověti stáli už jen několik kilometrů před Varšavou.

Renault FT před prezidentským palácem ve Varšavě (9. listopadu 2012)

Při bojích Poláci ztratili několik strojů, údaje se v literatuře liší a uvádějí se počty mezi 15 až 19 tanky. Podle většiny zdrojů se sedm tanků stalo kořistí Rudé armády.

Pětici získali bolševici v bitvě o Grodno (je na území dnešního Běloruska) a okolí. Na toto město zaútočili 19. července 1920, postupně ho obklíčili. O tři dny později město padlo. Poláci při obraně města nasadili i dvě roty tanků, z obklíčení se nakonec podařilo prorazit jen dvěma renaultům. Pět jich padlo do rukou Rudé armády, čímž začala jejich pozoruhodná pouť až na „druhý“ konec světa.

Rudá armáda o tyto tanky totiž neměla zájem, přestože jich v jejích řadách postupně sloužily na tři desítky, proto čtyři francouzské tanky ukořistěné Polsku darovala tehdejšímu afghánskému emírovi (od roku 1926 šáhovi/královi) Amanulláhu Chánovi. Bohužel bližší osud čtveřice tanků je i kvůli značně bouřlivému vývoji v Afghánistánu zahalen v mlžném oparu.

Tanky Renault FT v Rusku

O nasazení tanků do bojů první světové války začalo uvažovat už velení Prozatimní vlády v roce 1917, ve Francii chtělo nakoupit hned 390 kusů tohoto tanku. Ovšem vzhledem k jepičímu životu tohoto správního orgánu a následné listopadové Velké říjnové revoluci a uzmutí moci bolševiky z transakce pochopitelně sešlo.

Renaulty FT se přesto v Rusku objevily. Dvacet tanků se 12. prosince 1918 vylodilo společně s francouzskými a řeckými vojáky v Oděse na pomoc bílým (Bělogvardějcům). Ale již 18. března 1919 čtyři stroje ukořistili rudí. Jeden z renaultů byl posléze poslán do Moskvy Leninovi coby dar, druhý defiloval 1. května při přehlídce na Rudém náměstí. Zbylé dva tanky zůstaly na bojišti a 26. čevna je získali zpět bílí.

„Leninův“ renault se v září stal vzorovým kusem pro sériovou výrobu jeho kopií v Sormovské loděnici v Nižním Novgorodu. Přípravné práce trvaly do května 1920, kdy se začalo s výrobou prvního tanku, který byl dokončen v srpnu. Po zkouškách bylo 12. října schváleno jeho zavedení do výzbroje. Reno-russkij (někdy též Tank typu M) se v Nižním v Novgorodu vyráběl do května 1921, kdy byla dokončená objednaná 15kusová série.

Ovšem tím výčet Renaultů FT v Rusku rozhodně nekončí. 

Dalších deset renaultů získali bolševici z dodávky z USA, v březnu 1920 je železničáři propašovali z Vladivostoku k rudým partyzánům. 

Sedm Renaultů FT se stalo kořistí Rudé armády ve válce s Polskem.

Kolik přesně získala Rudá armáda kořistních tanků, není úplně jasné, prameny se rozcházejí. Je možné pouze konstatovat, že v roce 1928 jich evidovala 33, ale tehdy už šlo vesměs o školní stroje. Poslední dva renaulty vyřadili Sověti z výzbroje v roce 1938, kdy je odeslali do muzeí, jeden z nich je stále exponátem Tankového muzeu v Kubince u Moskvy.

Rovněž není úplně jasný počet tanků Renault FT v Afghánistánu, počty oscilují mezi čtyřmi až osmi kusy. Většina zdrojů se však shoduje na tom, že afghánská armáda používala renaulty do 50. let, kdy je vyřadila z aktivní služby.

Ovšem podle několika výpovědí se údajně minimálně jeden tank zapojil do bojů v 80. letech během sovětské intervence v Afghánistánu! Podle tvrzení sovětských vojáků tento tank použila armáda komunistické Demokratické republiky Afghánistán proti mudžahedínům. Existuje dokonce několik snímků z tohoto období, na nichž Renault FT figuruje, z nichž ovšem nelze určit, zda skutečně zasáhl do bojů, či to byl jen statický exponát pro fotku do rodinného alba.

Každopádně vraky třech renaultů objevili Američané při operaci Trvalá svoboda v roce 2003 na vrakovišti nedaleko Kábulu. Další Renault FT stál na podstavci v areálu afghánského ministerstva obrany. 

Záchrana vzácných tanků

O vzácné kousky samozřejmě přirozeně projevily zájem příslušné instituce, které je chtěly zachránit. Začala proto usilovná jednání s afghánskými představiteli o odvozu vzácných artefaktů. 

Dva se nakonec se svolením afghánské vlády dostaly do USA. Jeden byl zrestaurován a poté vystaven v Pattonově muzeu ve Fort Knox ve státě Kentucky, nyní se ovšem nachází ve sbírkách Národního muzea pěchoty a je vystavený ve Fort Benning ve státě Georgia. Druhý je vystavený jako statický exponát v US Army Heritage & Education Center v Carlisle ve státě Pensylvánie. 

Další vrak získala Francie, která ho vystavuje jako statický exponát v Musée des Blindés v Saumuru.

Zrestaurovaný a provozuschopný Renault FT nalezený v Afghánistánu předváděný při polském Dni nezávislosti (11. listopadu 2013)

Zrestaurovaný a provozuschopný Renault FT nalezený v Afghánistánu předváděný při polském Dni nezávislosti (11. listopadu 2013)

Poslední kus věnovali Afghánci Polákům v roce 2012. Po 82 letech se tak Renault FT vrátil „domů“. Poláci jej zrenovovali a zprovoznili (viz hlavní video článku).

ARCHIVNÍ VIDEO: V Lešanech se objevil Renault FT v roce 2018:

Autor:
  • Nejčtenější

Číňané vymysleli superkavitační pohon pro ponorky. Má ovšem jednu chybu

Vynález by mohl podmořským plavidlům umožnit dosahovat extrémně vysokých rychlostí, srovnatelných s proudovými letadly. Jde o druh laserového pohonu, který se teoreticky zkoumá už desítky let....

7. října 2024

Palubní inženýr Concordu neměl za letu čas ani na jídlo. Práci mu vzal počítač

Cesta z Londýna do New Yorku trvala letounu Condorde zhruba tři hodiny. Toto nadzvukové dopravní letadlo je dodnes považováno za vrchol civilní letecké dopravy, který už téměř 21 let známe jen jako...

6. října 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V sobotu bude nejblíže Zemi kometa, kterou uvidíte pouhým okem

Jako nejjasnější kometu minimálně od roku 2007 popisuje astrofotograf Petr Horálek přilétající kometu Tsuchinshan–ATLAS, která má katalogové označení C/2023 A3. Jiní o ní hovoří dokonce jako o kometě...

11. října 2024  16:41

Evropská sonda letí zjistit, zda máme proti asteroidu soudného dne šanci

Je to dva roky a několik dní, co americká sonda DART záměrně narazila do měsíce Dimorphos asteroidu Didymos. Stalo se tak v rámci testu planetární obrany, tedy možné budoucí obrany Země před úderem...

7. října 2024  14:15,  aktualizováno  16:56

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nobelovu cenu za fyziku získali vědci za strojové učení a neuronové sítě

Královská švédská akademie věd letos ocenila za výzkum na poli fyziky vědce Johna J. Hopfielda a Geoffreyho E. Hintona „za zásadní objevy a vynálezy, které umožňují strojové učení za pomocí umělých...

8. října 2024  11:48,  aktualizováno  13:31

OBRAZEM: Lokomotiva s lodními motory vehnala při svém loučení slzy do očí

Mezi největší legendy britských železnic patří dieselelektrická rychlíková lokomotiva řady 55. Udivovala rychlostí a výkonem, přičemž ve své strojovně ukrývala dva spalovací motory netradiční...

13. října 2024

Přinesli AI do výzkumu bílkovin, posouvají i boj s nádory. Teď si odnášejí nobelovku

Premium

To, co dříve chemikům zabralo rok, zvládne umělá inteligence AlphaFold za pár minut. Umělá inteligence Rosetta navrhuje bílkovinné molekuly, jaké nikdy předtím neexistovaly. V obou případech nabízejí...

13. října 2024

Tady nahrávali Beatles i Lady Gaga. Podívejte se do legendárních studií

Je to překvapivé, ale i po šedesáti letech od nahrání slavných alb skupiny The Beatles jsou mnohé hudební nástroje, mixážní pulty a další vybavení stále v provozu. Podívejte se s námi, jak to v...

12. října 2024

Technologie inspirovaná mozkem. Před AI přitom čerstvý nobelista varuje

Premium

John Hopfield a Geoffrey Hinton položili základ pro dnešní umělou inteligenci. V 80. letech zkonstruovali umělé neuronové sítě s pamětí a schopností učení. Není se tak co divit, že druhá letošní...

12. října 2024

Zemřel český raper Pavel Protiva. Bylo mu sedmadvacet let

V sedmadvaceti letech zemřel raper Pavel Protiva, informovalo hudební vydavatelství Blakkwood, pro které umělec tvořil....

Příběh Jitky: Manžel po mně chce sex každý den, je to k nevydržení

Moje manželství je takové, jaké po patnácti letech obvykle bývá. Překonali jsme pár krizí, vychováváme dvě školou...

Zmapovali jsme, které spořicí a termínované účty teď vynášejí nejvíc

Česká národní banka dál snižuje základní úrokovou sazbu a má inflaci pod kontrolou. Banky na to reagují snižováním...

Kanye West požádal o rozvod s Biancou Censori, raper chce žít v Tokiu

Manželství Kanyeho Westa a Biancy Censori se po dvou letech rozpadlo. Pár, který uzavřel úřední sňatek v prosinci 2022,...

Karel Janeček žaluje exmanželku o bitcoiny. Chce je zpět, jde o víc než miliardu

Miliardář Karel Janeček se soudí s exmanželkou Mariem Mhadhbi o kryptoměny, které jí před lety daroval při rozvodovém...