Pátek 14. srpna 2020, svátek má Alan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 14. srpna 2020 Alan

Bili se jako lvi. Příběh slavné 310. československé stíhací perutě RAF

aktualizováno 
Bitva o Británii již byla v plném proudu, když se do ní v druhé půlce srpna 1940 zapojila nejstarší a nejslavnější československá jednotka RAF, 310. stíhací peruť. Historie této jednotky se začala psát právě před 80 lety.

Ve chvíli, kdy německá vojska 14. června 1940 prakticky nerušeně vstoupila do Paříže, bylo jasné, že poslední výspou odporu proti nacistickému Německu se na Západě stane Velká Británie.

„To, co generál Weygand nazval bitvou o Francii, skončilo. Očekávám, že bitva o Británii začne co nevidět. Na této bitvě závisí přežití křesťanské civilizace. Závisí na ní náš, britský život i dlouhá kontinuita našich institucí a našeho impéria. Veškerá zuřivost a síla nepřítele se jistě velice brzy obrátí proti nám,“ burcoval o čtyři dny později ve svém nezapomenutelném projevu z Dolní sněmovny britský ministerský předseda Winston Churchill.

To už Francii zvonil poraženecký umíráček, francouzské vojsko až na světlé výjimky spíše zběsile ustupovalo, než aby kladlo větší odpor. Mezitím také odstoupila francouzská vláda a nový premiér maršál Philippe Pétain již druhého dne svého působení, 17. června, ventiloval v rádiu přání uzavřít s Německem příměří. K jeho podpisu nakonec došlo 22. června.

Rádio samozřejmě poslouchali i Čechoslováci v té době za Francii bojující. Své další naděje upnuli k hrdé zemi za Kanálem. Prvních osmatřicet na její půdě přistálo již 18. června, když je tam dopravil britský čtyřmotorový letoun Armstrong Whitworth Ensign. Postupně přicházeli další a další, většina různými cestami námořními.

Při příjezdů prvních Čechoslováků na britské ostrovy už se horečnatě jednalo o zařazení letců do Royal Air Force (RAF) či zřízení československých leteckých jednotek.

Piloti z 310. československé stíhací perutě RAF před letounem Hawker Hurricane Mk I, Bitva o Británii, základna Duxford, 7. září 1940

Vznik 310. perutě a její účast v bitvě o Británii

Rozkaz ke zformování 310. československé stíhací perutě vydalo britské ministerstvo letectví 10. července 1940. Tehdy do Duxfordu, kde se měla formovat, přijeli i její první členové – F/Lt. Jerrard Jefferies a F/Lt. Gordon Sinclair, britští spoluvelitelé letky A a letky B. Peruť měla přibližně po dobu prvního roku své existence zdvojené velitelské funkce, kromě československých je zastávali i britští důstojníci.

V noci na 12. července tam dorazila i větší skupina Čechoslováků, tedy personální jádro budované perutě, a z toho důvodu se k tomuto dni často připomíná její založení. A objevil se i britský spoluvelitel perutě S/Ldr. George Blackwood.

„Byl jsem předvolán na ministerstvo letectví, kde jsem dostal rozkaz k odjezdu do Duxfordu, abych se tam ujal velení a formování první české stíhací perutě. Je to již mnoho let, ale jednu věc si pamatuji jasně - úžasný bojovný duch a jejich jasně zřejmá touha dostat se do křížku s nepřítelem,“ vzpomínal Blackwood po letech v předmluvě ke knize 310. peruť historika Jiřího Rajlicha.

Okamžitě se začíná i přes jazykovou bariéru s intenzivním výcvikem. Bitva o Británii nabírá na intenzitě, 17. srpna přijíždí do Duxfordu na inspekční cestu šéf 12. skupiny, pod níž 310. peruť spadala, A/V/M Trafford Leigh-Mallory a prohlašuje jednotku za operační.

Ještě téhož dne odpoledne, jde šest hurricanů od třistadesítky do akce, při hlídce však na nepřítele nenarazí. Také další dny probíhají bez střetnutí s Němci. Teprve 23. srpna naši s britskými kolegy zahlédnou bombardér Junkers Ju 88. Než zahájí útok, nepřítel jim mizí v mracích.

Zápis v operačním deníku 310. československé stíhací perutě RAF vztahující se k...

Zápis v operačním deníku 310. perutě k 26. srpnu 1940

Skóre 310. peruť otevírá 26. srpna. První hlídka vyzněla sice naprázdno. V 15:10 hodin se ovšem na základně rozezvučela poplachová siréna. Během několika minut je ve vzduchu dvanáct hurricanů (S/Ldr. Blackwood, S/Ldr. Hess, Sgt. Prchal, F/Lt. Sinclair, Sgt. Zíka, P/O Bergman, F/Lt. Jefferies, Sgt. Půda, P/O Zimprich, P/O Fechtner, Sgt. Koukal a Sgt. Komínek). Velitelství je navádí na „bandity“. Hurricany nabírají výšku a vrhají se na kořist.

„Vzduch je teď protkán bělavými čarami, které tryskají z nepřátelských strojů. Čáry se nám jeví všelijak pokroucené následkem zrakového klamu při našich velkých rychlostech a tak nějak nám připadají neškodné, přestože mozek chápe, že jsou to střely, svítící smrtonosné střely, které po nás Němci pálí. V cíli mám skupinu, jejíž rozměry rostou se čtvercem vzdáleností. Rovnám si nohou stroj, jenž mi vychýlil cíl z mušky, a když jsem ho opět posadil na správné místo, silou, že až palec brní, tisknu spoušť... teď...“ 

„Řev osmi kulometů přehlušuje všechno ostatní, ale v hrdle ti tluče tep a spánky buší kladivem a zdá se ti, že jsi vypjatý jako luk, nabitý maximem nahromaděné síly. Z křídel prší moje střely, bělavé čáry se křižují a ztrácejí v německém vzduchovém prostoru. Jen tři až čtyři sekundy střílím, pak vykopnu směrovku doleva a dostávám se tak dolů,“ sugestivně popsal bojové střetnutí první velitel 310. československé stíhací perutě Alexander Hess ve své knize „Byli jsme v bitvě o Anglii“.

Německý bombardér Dornier Do 17

Německý bombardér Dornier Do 17

K zemi jde první dornier, připisuje si ho britský spoluvelitel jednotky S/Ldr. George Blackwood. Vzápětí i on však mizí ze scény, dostává zásah do jedné z palivových nádrží a svůj hořící stroj opouští na padáku. V té době se do boje zapojuje i stíhací doprovod německých bombardérů. P/O Emil Fechtner se dostává do křížku s Messerschmittem Bf 110. Vypálil na něj téměř polovinu své munice. Německý stroj začal hořet a hustě kouřit, následně se zřítil v plamenech. Připisuje tak první československý sestřel 310. perutě. To ovšem Fechtner již nespatřil, protože se na něj vrhlo šest německých stíhačů. Spasily ho nakonec mraky a v 18 hodin přistál jako poslední na základě v Duxfordu.

Třetí úspěch třistadesítky si připsal Sgt. Eduard Prchal, který rovněž sestřeluje dornier. Ovšem vzápětí se z něj stala kořist zuřivé stodevítky. S prostřelenou glykolovou nádrží a střepinami ve vlastních zádech přistál nouzově na břicho.

První boj 310. perutě skončil. Jednotka si připsala tři potvrzené sestřely, ovšem ztratila dva stroje. Kromě Blackwooda se musel na padáku zachránit ještě P/O Václav Bergman. Po dopadu se na něho vrhl hlouček místních s vidlemi a brokovnicí. Kvůli špatné angličtině i německy znějícímu jménu ho považovali za Němce, vše naštěstí nakonec dobře dopadlo. S poškozeným strojem přistál kromě Prchala i F/Lt. Gordon Sinclair, kterému se to povedlo na domovské základně.

„Neberu-li v úvahu, že jsem byl v tomto boji sám sestřelen, byl jsem s výsledkem prvního utkání vrcholně spokojen,“ shrnul v roce 1943 Blackwood bojové entrée v časopise Czechoslovak Wings.

Piloti z 310. československé stíhací perutě RAF před letounem Hawker Hurricane...

Piloti z 310. československé stíhací perutě RAF před letounem Hawker Hurricane Mk I, Bitva o Británii, základna Duxford, 7. září 1940

Kromě prvních bojových úspěchů ovšem na jednotku dopadají i první šrámy. Posledního srpnového dne se u jména Jaroslava Štěrbáčka objevuje poznámka Nezvěstný. Stal se vůbec prvním Čechoslovákem padlým v řadách RAF. „Náš malý Štěrbáček byl stále nezvěstný. Čekali jsme den dva, ale žádné zprávy nepřišly. A nikdy jsme se jich nedočkali. Měli jsme smutnou lítostivou náladu, ač nám tento den přinesl pěknou kořist - šest německých letadel. Silnější byla však bolest nad ztrátou malého Jardy. Radost ze šesti sražených Němců jsme si toho dne zastrčili hluboko do kapsy,“ vzpomínal ve své knize Hess.

I další dny a týdny se československá jednotka úspěšně zapojuje do vřavy nad britskými ostrovy. Její bojové skóre utěšeně narůstá. Do konce bitvy o Británii, tedy do 31. října, si 310. připisuje 40,5 potvrzených sestřelů, 11 sestřelů pravděpodobných a 6 poškozených německých letadel. To ji v počtu sestřelů zařadilo na 32. příčku mezi 67 stíhacími perutěmi RAF bojujícími v bitvě o Británii. Vůbec nejúspěšnější jednotkou se tehdy stala 303. polská stíhací peruť, která si nárokovala 126,5 sestřelu. V jejích řadách výrazně zazářil i Čechoslovák Josef František

Sektorové velitelství Duxford 12. skupiny RAF. Patřila pod něj i 310....

Sektorové velitelství Duxford 12. skupiny RAF. Patřila pod něj i 310. československá stíhací peruť, viz volací znaky perutí na listech papíru připíchnutých na stěně. (Bitva o Británii, září 1940)

Zbrojíři při práci na stíhačce Hawker Hurricane Mk I, 310. československá...

Zbrojíři 310. perutě při práci na stíhačce Hawker Hurricane Mk I. Mnoho příslušníků pozemního personálu perutě bylo z řad Čechoslováků.

Během bitvy o Británii ztratila třistadesítka 15 hurricanů, nesrovnatelně těžší daní v boji za svobodu byla ztráta pěti pilotů (P/O Jaroslav Štěrbáček byl sestřelen, F/O John Boulton a P/O Emil Fechtner se stali oběťmi havárií během operačních letů a Sgt Karel Stibor a Sgt Jan Chalupa zahynuli během cvičných letů). Dalších osm pilotů utrpělo zranění. Do konce října jednotka vykonala 938 operačních vzletů, přičemž nalétala 971 hodin.

„Musím přiznat, že jsem měl zpočátku určité pochybnosti o zkušenostech polských a českých pilotů, kterých nabyli v jejich vlastních zemích a ve Francii. Moje pochybnosti však rychle zmizely, neboť všechny tři perutě se vrhly do bojů s nepopsatelným entuziasmem. Inspirovala je jejich horoucí nenávist k Němcům, která z nich činila nebezpečné protivníky,“ napsal v roce 1941 už bývalý šéf Stíhacího velitelství Královského letectva A/C/M Sir Hugh C. T. Dowding.

Alexander Hess

(první československý velitel 310. perutě)

Alexander Hess se narodil 4. května 1898 v Karlově Huti. Z data narození je patrné, že se musel aktivně zapojit již do první světové války. Skutečně tomu tak bylo, nejprve absolvoval školu pro poddůstojníky a jako pěšák působil od února 1917 na ruské a později na italské frontě. Při této příležitosti utrpěl několik zranění, s nimiž si vždy za pomoci lékařů dokázal poradit.

Ve vojenské kariéře pokračoval i v nově vzniklém Československu. Už v květnu 1920 byl přeložen na vlastní žádost k letectvu. Postupně se stal pozorovatelem, pilotem dvoumístných strojů a pilotem stíhacím.

V roce 1925 se zúčastnil III. ročníku populárního „Leteckého závodu rychlostního o cenu presidenta republiky“, na sériové stíhačce Avia B.21 obsadil třetí místo v hlavním závodě. Při dalším, tentokrát už posledním ročníku stejného závodu zvítězil v kategrorii „C“ (stroje se zátěží 500 kg) na sériovém pozorovacím Aeru A.11.

Na prošlápnutí hluboké stopy v soutěžním létání, a to na poli mezinárodním, se podílel o dekádu později. V roce 1936 vedl úspěšnou leteckou výpravu na akrobatickou soutěž do Berlína konanou před tamní letní olympiádou, roku následujícího vedl ještě úspěšnější výpravu na letecký mítink do Curychu.

V pohnuté době Mnichova velel III. peruti Leteckého pluku 4, která se skládala z Letek 46, 47 a 48. Jednalo se samozřejmě o jednotky stíhací, jejich výzbroj tedy tvořily dvojplošníky Avia B.534.

Ponurý 15. březen 1939 byl pro něho obzvlášť skličující, neboť jako velitel musel předat materiál svých jednotek okupantům. Při posledním nástupu vyzval své vojáky k zapojení do odboje. Sám opustil protektorát v lednu 1940. Polsko už dávno neexistovalo, takže musel putovat přes Slovensko a Maďarsko, dále pokračoval přes Jugoslávii a Itálii do Francie.

Když Němci dobývali Francii, nacházel se na základně v Chartres, kde probíhalo přeškolování československých stíhačů před zařazením k operačním jednotkám. V souvislosti se zhroucenou obranou Francie tuto zemi opustil 19. června, kdy nastoupil v Bordeaux na loď, která odplula do Falmouthu.

Přestože věk dvaačtyřiceti let byl trochu vyšší, než si Královské letectvo představovalo u stíhačů přijímaných do svých služeb, přimhouřili nad touto drobností díky jeho zkušenostem oči. A hned 12. července mu svěřili velení právě založené 310. československé peruti. Ano, prakticky celý první rok měla peruť i velitele britského, to ovšem zásluhy žádného ze spoluvelitelů nijak nesnižuje.

Během bitvy o Británii dosáhl dvou sestřelů jistých (Bf 109E, Do 17Z) a jeden letoun poškodil (Bf 109E). Sám však byl při jednom souboji sestřelen, ale naštěstí se nezraněn snesl na padáku na zem.

Velitel 242. perutě Douglas Bader a velitel 310. perutě Alexander Hess (Bitva o...

Velitel 310. perutě Alexander Hess (vpravo) na společné fotografii s legendárním velitelem 242. perutě Douglasem Baderem (Bitva o Británii, září 1940)

Na konci února 1941 ukončil službu u bojové jednotky a téměř rok zastával funkci československého styčného důstojníka u stíhacího velitelství RAF. Následně z RAF odešel nadobro, československá londýnská vláda ho potřebovala v diplomatických službách. Až do února 1946 tedy působil jako letecký atašé, nejprve v USA a potom krátce v Kanadě.

Po návratu do vlasti pracoval několik měsíců na ministerstvu národní obrany a potom přijal vysokou velitelskou funkci v letectvu. V době únorového puče byl poslán na nucenou dovolenou a v červnu 1948 do výslužby. A to již nebylo samo sebou, před zlými poměry nepřejícími nejen válečným hrdinům utekl rychle na Západ. Nakonec ho ve Spojených státech zaměstnala společnost Pan Am jako technického poradce.

Když v roce 1981 Alexander Hess na Floridě zemřel, psalo se o něm a o čs. letcích v britském i americkém tisku. Tisk československý to tenkrát přešel zarytým mlčením. Až po listopadu 1989 byl první velitel třistadesítky v Československu plně rehabilitován.

Cesta 310. perutě od listopadu 1940 do konce války

Právě relativně dlouhé zapojení 310. perutě do bitvy o Británii jí umožnilo stát se naší nejúspěšnější stíhací jednotkou, která dosáhla nejvyšší počtu sestřelů. Peruť 312., která vznikla asi o měsíc a půl později, se stala operační 2. října a navíc do bitvy o Británii zasáhla pouze okrajově. A poslední, 313. peruť, se formovala až v květnu roku následujícího.

Se vzrůstající intenzitou nočních náletů na britská města (tuto bombardovací kampaň Němci označovali slovem Blitz a trvala až do 21. května 1941) byla i 310. peruť po nějaký čas zapojena vedle denních také do nočních akcí. Noční lety se však nemohly stát už z principu parketou klasických denních stíhačů. Jak začaly v dostatečných počtech vznikat specializované noční perutě vyzbrojené letouny ve specifických verzích (s radary to bylo optimální), nepopulární noční anabáze nejen třistadesítce skončily.

Leopold Šrom (vpravo) popisuje Františkovi Burdovi, jak šel na Němce. Za nimi...

Leopold Šrom (vpravo) popisuje Františkovi Burdovi, jak šel na Němce. Za nimi je stíhačka Hawker Hurricane Mk.IIA, mezi výfuky a pilotní kabinou má nainstalovaný plech proti oslnění pilota plameny z výfuků při nočních letech. (310. peruť, červenec 1941)

Během dlouhých válečných let se postupně měnily základny, ze kterých třistadesítka operovala. Někdy operovala kvůli odpočinku z těch méně exponovaných (například ve druhé polovině roku 1941 se nacházela až u Aberdeenu ve Skotsku), jindy ze základen v jižní Anglii, kde se podílela na protivzdušné obraně, chránila připlouvající konvoje, poskytovala vzdušné krytí bombardérům a stíhacím bombardérům nad severní Francií a Kanálem. Mimo to prováděla nad severní Francií vzdušné hlídky a útočila na pozemní cíle.

Často nelétala sama, ale v součinnosti s jinými perutěmi. RAF začalo vytvářet vyšší taktické celky – tzv. stíhací křídla - složené z několika perutí (ostatně již během bitvy o Británii se třistadesítka stala součástí první podobné experimentální jednotky, tzv. Velkého Baderova křídla). Československé stíhací křídlo vzniklo v květnu 1942, zpočátku ho tvořily 310., 312. a britská 154. peruť, ale již počátkem června byla 154. peruť nahrazena původně plánovanou 313. perutí.

Ladislav Valoušek před stíhačkou Spitfire v době služby u 310. československé...

Ladislav Valoušek před stíhačkou Spitfire v době služby u 310. československé stíhací perutě RAF

Nejúspěšnějším příslušníkem 134. čs. wingu v operaci Overlord byl slovenský...

Otto Smik během svého působení u 310. perutě sestřelil mimo jiné i tři letounové střely V1.

Za zmínku stojí nasazení 310. perutě, resp. československého stíhacího křídla, v červnu 1944 v operaci Overlord. Nebo o dva roky předtím v operaci Jubilee, což bylo pokusné, ale nepovedené vylodění u přístavu Dieppe.

Ve velení 310. perutě se vystřídalo sedm československých velitelů. Kromě Hesse to byli S/Ldr. František Weber, S/Ldr. František Doležal, S/Ldr. Emil Foit, S/Ldr. Hugo Hrbáček, S/Ldr. Václav Raba a S/Ldr. Jiří Hartman. Z britských spoluvelitelů působících u perutě přibližně po dobu prvního roku její existence to byl po Blackwoodovi již výše také zmiňovaný Jefferies, který předtím létal jako spoluvelitel letky B.

Co se týče výzbroje, létala třistadesítka na několika verzích hurricanů a spitfirů. S hurricany se rozloučila v březnu 1941, kdy se přezbrojila na Spitfiry Mk. IIA. Dále létala především na různých subverzích Spitfirů Mk.V a Mk.IX, do vlasti se v létě 1945 vracela na nově vyrobených Spitfirech LF Mk.IXE.

Generál Janoušek (druhý zleva v první řadě) nejvyšší velitel našich letců v RAF...

Spitfiry LF Mk.IXE od 310. perutě po návratu do Prahy. Za pozornost stojí přimknutá přídavná palivová nádrž. Muž uprostřed první řady je divizní generál Karel Janoušek (jediný Čechoslovák s hodností letecký maršál, kterou získal v RAF).

Přechod na DVB-T2

Od 27. 11. probíhá postupný přechod na vysílací standard DVB-T2. Kvůli koronavirové pandemii vláda rozhodla o odložení zbývajících přechodů na vysílání DVB-T2. Diváci si tak musí pořídit televizi s podporou kódování H.265 (HEVC) nebo starší televizi doplnit vhodným set-top boxem.

  • Nejčtenější

V noci na čtvrtek bude na maximu nejpopulárnější nebeské představení

Každý rok můžeme na obloze kolem 12. srpna vidět největší množství prachových částeček z meteorického roje Perseid,...

Dusičnan amonný zabíjel mnohokrát. Ovšem mnohem více životů zachránil

Výbuch v Bejrútu nebyl ani zdaleka jediným případem, kdy dusičnan amonný způsobil katastrofu. Některé z nich byly...

Bioarcheolog: Náš genom je z třetiny lovců mamutů, Češi přišli z Polska

Jsou Češi spíše Slované, Germáni, Keltové nebo potomci původních obyvatel na našem území? Podle bioarcheologa Jaromíra...

Spojené státy vyzkoušely nový nadzvukový kluzák

Odborníci americké armády a námořnictva v březnu otestovali hypersonický kluzák, který by měl být schopen překonat i ty...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak „Drak“ málem nedoletěl. Přístup SpaceX k softwaru NASA překvapil

Společnost SpaceX má z pohledu NASA poněkud neortodoxní pohled na vývoj softwaru. Jak ukázalo několik letů v posledních...

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

  • Další z rubriky

Bili se jako lvi. Příběh slavné 310. československé stíhací perutě RAF

Bitva o Británii již byla v plném proudu, když se do ní v druhé půlce srpna 1940 zapojila nejstarší a nejslavnější...

Spojené státy vyzkoušely nový nadzvukový kluzák

Odborníci americké armády a námořnictva v březnu otestovali hypersonický kluzák, který by měl být schopen překonat i ty...

Vzali jsme i kus těla. Před 75 lety svět šokovaly jaderné zbraně

Premium Před 75 lety vyhladila první americká atomová bomba japonské město Hirošimu. Byl to šok pro celý svět. A výsledek...

Totální ochrana. Letadla mají před raketami bránit miniaturní střely

Americký koncern Raytheon pro laboratoře amerického letectva AFRL (Air Force Research Laboratory) vyvine a postaví...

WhatsApp se brzy zbaví toho, co nás na něm nejvíc štve

Populární chatovací aplikace WhatsApp chystá změnu, která leckoho potěší. Brzy bude mít podporu více aktivních zařízení...

Češi bydlí na Papui již tři roky. Byl to ze začátku šok, ale nelitují

Manželé se rozhodli vydat za prací do zahraničí. Zlákala je Papua Nová Guinea, kde žijí od roku 2017. Nejdříve v městě...

Krejčířovu vilu opět nikdo nechce. Už ani za dvacetinu pořizovací ceny

Ani další pokus o vydražení vily v Černošicích, která patřila odsouzenému Radovanu Krejčířovi, nebyl úspěšný. Do dražby...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...

Modelka po plastice nedodržela sexuální abstinenci, praskl jí zadek

Šestadvacetiletá Amanda Nicole z Los Angeles se živí jako modelka a je samozvanou dvojnicí herečky Scarlett...