Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kdy ani ochranný oblek nepomůže. Co dokáže granát nebo zákeřná motýlí puma

Seriál
„Pokud mě uvidíte utíkat, snažte se mě předběhnout.“ Vtip, který laika pobaví, ale z pohledu pyrotechnika je otřepaný a nepřesný. Pyrotechnik totiž téměř nikdy neběhá. Pyrotechnická služba Policie České republiky slaví osmdesát let a na Technetu jsme pro vás k tomuto výročí připravili seriál.

Po skončení první světové války se i na naše území, přestože tudy neprocházela fronta, dostalo značné množství ostré munice. Mimo jiné si ji s sebou domů přiváželi muži z války jako trofeje a suvenýry. Tehdy, stejně jako dnes, mezi nimi byli jedinci, kteří si se smrtícím materiálem počínali, jemně řečeno, nezodpovědně.

Policejní pyrotechnici včera a dnes aneb jdeme tam, odkud ostatní utíkají.

Výstava k osmdesátému výročí zahájení policejních pyrotechnických činností na našem území potrvá až do 20. prosince

Bavíme se o období mezi lety 1918 a 1938, tedy ještě před tím, než byla prvního června 1939 v Praze zřízena první pyrotechnická skupina. V rámci státních policejních úřadů ani u četnického sboru tehdy ještě nepůsobil žádný pyrotechnik a související činnosti zajišťovali výhradně vojenští pyrotechnici s různou odborností. 

Kvůli právě skončené válce však byly nálezy ostré munice nejen v Praze doslova na denním pořádku. Vypořádat se s nimi museli většinou četníci, kteří jen v některých případech absolvovali pyrotechnický kurz. Ty probíhaly na Československé dělostřelecké mistrovské škole v Plzni od listopadu 1919.

Například o kuriózním případu nálezu granátu referoval dobový tisk takto: „Mostecký občan dostal návštěvu policejního strážníka, který najednou zpozoroval, že na řetízku kuchyňských hodin místo závaží visí ruční granát, ten byl okamžitě zabaven a odevzdán vojenskému velitelství, kde se zjistilo, že je ostře nabit, takže mohl i při malém nárazu explodovat. Při vyšetřování se ukázalo, že granát vykonával službu hodinového závaží již několik let.“ 

Ožehnutá kůže a zplodiny prozradí, odkud vrah střílel. Nebo to byla sebevražda?

Zbraň pod rentgenem

Nálezů munice ve veřejném prostoru přibývalo s tím, jak bývalí vojáci a jejich příbuzní přicházeli na to, že něco takového mít doma „nepotřebují“.

Národní politika v srpnu 1921 psala o granátu na veřejných záchodcích: „Odložené ruční granáty objevují se na veřejných místech každého dne. V Riegrových sadech na Král. Vinohradech nalezl včera před 10. hod. dopoledne komptoirista Josef Štěrba z Vinohrad, Štefánikova ul. č. 9 pod střechou záchodku ruční ruský granát, dva švýcarské a dva ruské zapalovače ruských granátů zabalené v papíru. Rovněž na vršovickou strážnici byl včera odevzdán ruční ruský granát. V obou případech byla zbraň odevzdána vojenským úřadům.“

Pekelný stroj na manželku

Jedním z prvních a nejznámějších kriminálních případů, ke kterému by dnes byl povolán pyrotechnik automaticky, je případ Zapářka. Mladý muž, natěrač Jaroslav Zapářka se druhého července 1931 rozhodl své životní problémy řešit tím nejhorším možným způsobem. 

Nejprve zastřelil Rudolfa Reichmanna, správce místní továrny Wichterle a Kovařík, ve které pracoval. Poté, co ho četníci obklíčili u něj doma, spáchal sebevraždu. Tou však tragédie neskončila.

Ohledání míst činu (továrny a bytu pachatele) dostal na starost strážmistr František Vlkovský. Ten nic netušíc otevřel v Zapářkově bytě jednu ze šatních skříní. Nastal výbuch a krátce po něm druhý. Exploze vyrazily okna i dveře, jedna zeď bytu se zhroutila a do místnosti se propadl strop.

Vlkovský byl smrtelně popálen na obličeji, na krku i na rukách. Přesto se ještě dokázal vzchopit a oknem vyskočil na dvůr, kde ztratil vědomí a později v nemocnici zemřel. Druhý četník, který s ním byl na místě, měl více štěstí. Při výbuchu se zrovna skláněl za stůl a ten ho před smrtící vlnou částečně ochránil. Přesto byl s popáleninami také převezen k ošetření. 

Proč četník nesměl vodit psa a pitvořivě se pohybovat

Rakouský četník se služebním psem u mrtvoly.

Při dalším vyšetřování se zjistilo, že Zapářka nastražil pekelný stroj pravděpodobně na manželku, se kterou už nějaký čas nežil. Nástražný výbušný systém, jak bychom dnes odborně řekli, tvořila cementová nádoba, kterou si Zapářka vyrobil nalitím příslušné směsi do velké sklenice. Dovnitř nasypal střelný prach a celek přikryl obyčejnou kuchyňskou pokličkou se dvěma otvory. Do jednoho z nich umístil železnou tyčku s kladivem. To bylo upevněno tak, aby po otevření dveří spadlo na zápalku a iniciovalo výbušnou směs uvnitř. Pro větší efekt k bokům nádoby přidal pachatel ještě dvě lahve s benzinem.

Aby sám Zapářka nebyl při instalaci pekelného stroje zraněn, vše si pečlivě připravil. Zařízení do skříně umístil po jejím odsunutí od zdi otvorem vyřezaným v zadní stěně. A proč to všechno?

Jaroslav Zapářka byl od svých čtrnácti let hluchý a měl zřejmě představu, že spácháním vraždy, sebevraždy a výbuchem nástražného systému na sebe upoutá pozornost veřejnosti, u které chtěl nad sebou vzbudit soucit. 

Co dokáže granát

Jak vypadalo Zapářkovo výbušné zařízení, se můžete podívat buď sami na výstavě k 80. letům Pyrotechnické služby Policie České republiky v Muzeu policie, nebo na přiloženém videu. Tamtéž uvidíte i takzvanou motýlí bombu. Ta patří k obzvláště zákeřným smrtícím nástrojům. 

Vyrobil miliony falešných peněz. Rozhovor s největším padělatelem všech dob

Adolf Burger - plakát na knihu 64.401 z roku 1946

Byla sestrojena tak, aby se po vyhození z pumovnice rozletěla do všech možných směrů. Vedlejším následkem této konstrukce bylo časté zachycení nevybuchlé, ale již odjištěné pumy například v korunách stromů. Hrající si děti nebo náhodný kolemjdoucí pak bývali častými oběťmi. Bohužel, mnohdy šlo tragédii předejít, ale nálezce zlákal nezvyklý líbivý tvar bomby, podle kterého dostala i svou přezdívku „motýlí puma“. 

Na videu uvidíte i testovací pyrotechnický oblek, který byl z bezprostřední blízkosti vystaven výbuchu ručního granátu. Zkušený pyrotechnik vám také prozradí, proč se k některým nálezům munice nechodí právě v takovém obleku, ale v obyčejných kalhotách.

A ještě dovětek. Víte, proč pyrotechnik (skoro) nikdy neutíká? Protože by mohl neopatrným pohybem způsobit katastrofu. Proto se vždy pohybuje s rozvahou.

Autoři:

Povodně

Od čtvrtka do neděle platí výstraha na extrémní srážky. Na většině území ČR platí také povodňová pohotovost či povodňové ohrožení

  • Nejčtenější

Jaderný zločin v roce 1954. Jak Sověti nacvičovali třetí světovou válku

Východní mocnost vedená Kremlem nechtěla zůstat v ničem pozadu. Proto i ty strašné věci dokázala hnát do hrozivých rozměrů. Jako jaderné cvičení s reálnou explozí, kam nahnala 45 tisíc vojáků. Vedle...

14. září 2024

První výstup soukromníků do volného vesmíru proběhl tak, jak měl

Účastníci letu Polaris Dawn ve čtvrtek provedli historicky první soukromý výstup do vesmíru s využitím nových skafandrů společnosti SpaceX a přepracované kosmické lodi Crew Dragon. Na začátku výstupu...

12. září 2024  12:13,  aktualizováno  13:21

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Konec učení jazyků se blíží. Vyzkoušeli jsme nová sluchátka s překladačem

Premium

Berlín (od zpravodaje Technet.iDNES.cz) Jako ve Star Treku by si mohli připadat uživatelé sluchátek Timekettle W4 PRO, které měly na veletrhu IFA 2024 světovou premiéru. Mají zvládnout překládat 40 jazyků a 93 akcentů. Firma slibuje až...

7. září 2024

FOTODUEL: Neuvěřitelné klávesnice. Která se vám líbí nejvíce?

Krásné, vtipné, trhlé, nápadité, praktické, nepraktické, kýčovité, nevkusné ... na veletrhu IFA 2024 jsme potkali obrovské množství klávesnic, které mezi návštěvníky poutaly nečekanou pozornost a...

10. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dostali „antinobelovku“ za objev, že savci mohou dýchat konečníkem

Prokázaná schopnost savců dýchat konečníkem, rakety naváděné s pomocí poštovních holubů či plavecké schopnosti mrtvých pstruhů. To jsou některé z nejnovějších přínosů na poli nevážné vědy, které si...

13. září 2024  20:38

Vodíkové balony nad Evropou opět bojují o Pohár Gordona Bennetta

Zatímco Česko hledí v těchto dnech k nebi s obavami z dalšího deště, na obloze západní Evropy odstartoval 67. ročník nejstaršího leteckého závodu světa – Pohár Gordona Bennetta. Původní start v pátek...

14. září 2024  19:40,  aktualizováno  15.9

Velká sláva na Seči. Před 100 lety začala stavba Masarykovy údolní přehrady

Před sto lety, 15. září 1924, začala stavba známé přehrady Seč na řece Chrudimce v Železných horách. Dodnes jde o ráj rybářů a rekreantů.

15. září 2024

To monstrum znal jen ze hry. Nyní tank s největším kanonem v historii ožil

Původní myšlenka vznikla při hraní populární videohry World of Tanks, kde patří mezi nejvražednější volby. Stíhač tanků FV4005 byl prototyp s největším kanonem, jakým kdy byl tank osazen. Hovořili...

15. září 2024

V nadživotní velikosti. Havlíčkův pomník stojí v Brodě už 100 let

Německý Brod, dnes Havlíčkův Brod, před sto lety slavnostně odhalil pomník Karla Havlíčka Borovského.

14. září 2024

Neviditelná rovnátka vs. tradiční zámečky: Proč volit moderní přístup?
Neviditelná rovnátka vs. tradiční zámečky: Proč volit moderní přístup?

Teprve po třicítce jsem začala řešit zdraví svého chrupu a postupně jsem se dostala až do rukou odborníků ze Světa rovnátek. Jak vypadá život s...

Líbí se mu moje pipinka. Je pořád nadržený, stěžovala si vyměněná manželka

V novém díle Výměny manželek se pohodlná Lucie snažila přizpůsobit domácnosti, kde se stále něco děje. Ilona jako by...

Schwarzenegger se v Praze proháněl na kole. Vyfotil se také s „Klukem s kamením“

Legendární herec a bývalý guvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger (77) je v Praze. O víkendu si užíval kávu na...

Plivnout při orálním sexu na penis. Obscénnost jižanské slečně změnila život

To, co v anketě vypustila do světa, byla obscénnost. Nic elegantního. Naopak, největší sprosťárna. Jenže ji do kamery...

Půllitr už mnohde není standard. Hospodští kouzlí s mírami a štvou hosty

Pivní kultura je v Česku zakořeněná po staletí a její součástí je odjakživa čepování do půllitru nebo třetinky. V...

Zatnu zuby a nevěra není. V tolyamorii žije v Česku stále více párů

Podvádíš mě, spíš s jinými a já to vím. Doma děláme, že se to neděje, a i když mi to vlastně vadí, rozhodně o tom...