Kdy ani ochranný oblek nepomůže. Co dokáže granát nebo zákeřná motýlí puma

Seriál aktualizováno 
„Pokud mě uvidíte utíkat, snažte se mě předběhnout.“ Vtip, který laika pobaví, ale z pohledu pyrotechnika je otřepaný a nepřesný. Pyrotechnik totiž téměř nikdy neběhá. Pyrotechnická služba Policie České republiky slaví osmdesát let a na Technetu jsme pro vás k tomuto výročí připravili seriál.

Po skončení první světové války se i na naše území, přestože tudy neprocházela fronta, dostalo značné množství ostré munice. Mimo jiné si ji s sebou domů přiváželi muži z války jako trofeje a suvenýry. Tehdy, stejně jako dnes, mezi nimi byli jedinci, kteří si se smrtícím materiálem počínali, jemně řečeno, nezodpovědně.

Policejní pyrotechnici včera a dnes aneb jdeme tam, odkud ostatní utíkají.

Výstava k osmdesátému výročí zahájení policejních pyrotechnických činností na našem území potrvá až do 20. prosince

Bavíme se o období mezi lety 1918 a 1938, tedy ještě před tím, než byla prvního června 1939 v Praze zřízena první pyrotechnická skupina. V rámci státních policejních úřadů ani u četnického sboru tehdy ještě nepůsobil žádný pyrotechnik a související činnosti zajišťovali výhradně vojenští pyrotechnici s různou odborností. 

Kvůli právě skončené válce však byly nálezy ostré munice nejen v Praze doslova na denním pořádku. Vypořádat se s nimi museli většinou četníci, kteří jen v některých případech absolvovali pyrotechnický kurz. Ty probíhaly na Československé dělostřelecké mistrovské škole v Plzni od listopadu 1919.

Například o kuriózním případu nálezu granátu referoval dobový tisk takto: „Mostecký občan dostal návštěvu policejního strážníka, který najednou zpozoroval, že na řetízku kuchyňských hodin místo závaží visí ruční granát, ten byl okamžitě zabaven a odevzdán vojenskému velitelství, kde se zjistilo, že je ostře nabit, takže mohl i při malém nárazu explodovat. Při vyšetřování se ukázalo, že granát vykonával službu hodinového závaží již několik let.“ 

Ožehnutá kůže a zplodiny prozradí, odkud vrah střílel. Nebo to byla sebevražda?

Zbraň pod rentgenem

Nálezů munice ve veřejném prostoru přibývalo s tím, jak bývalí vojáci a jejich příbuzní přicházeli na to, že něco takového mít doma „nepotřebují“.

Národní politika v srpnu 1921 psala o granátu na veřejných záchodcích: „Odložené ruční granáty objevují se na veřejných místech každého dne. V Riegrových sadech na Král. Vinohradech nalezl včera před 10. hod. dopoledne komptoirista Josef Štěrba z Vinohrad, Štefánikova ul. č. 9 pod střechou záchodku ruční ruský granát, dva švýcarské a dva ruské zapalovače ruských granátů zabalené v papíru. Rovněž na vršovickou strážnici byl včera odevzdán ruční ruský granát. V obou případech byla zbraň odevzdána vojenským úřadům.“

Pekelný stroj na manželku

Jedním z prvních a nejznámějších kriminálních případů, ke kterému by dnes byl povolán pyrotechnik automaticky, je případ Zapářka. Mladý muž, natěrač Jaroslav Zapářka se druhého července 1931 rozhodl své životní problémy řešit tím nejhorším možným způsobem. 

Nejprve zastřelil Rudolfa Reichmanna, správce místní továrny Wichterle a Kovařík, ve které pracoval. Poté, co ho četníci obklíčili u něj doma, spáchal sebevraždu. Tou však tragédie neskončila.

Ohledání míst činu (továrny a bytu pachatele) dostal na starost strážmistr František Vlkovský. Ten nic netušíc otevřel v Zapářkově bytě jednu ze šatních skříní. Nastal výbuch a krátce po něm druhý. Exploze vyrazily okna i dveře, jedna zeď bytu se zhroutila a do místnosti se propadl strop.

Vlkovský byl smrtelně popálen na obličeji, na krku i na rukách. Přesto se ještě dokázal vzchopit a oknem vyskočil na dvůr, kde ztratil vědomí a později v nemocnici zemřel. Druhý četník, který s ním byl na místě, měl více štěstí. Při výbuchu se zrovna skláněl za stůl a ten ho před smrtící vlnou částečně ochránil. Přesto byl s popáleninami také převezen k ošetření. 

Proč četník nesměl vodit psa a pitvořivě se pohybovat

Rakouský četník se služebním psem u mrtvoly.

Při dalším vyšetřování se zjistilo, že Zapářka nastražil pekelný stroj pravděpodobně na manželku, se kterou už nějaký čas nežil. Nástražný výbušný systém, jak bychom dnes odborně řekli, tvořila cementová nádoba, kterou si Zapářka vyrobil nalitím příslušné směsi do velké sklenice. Dovnitř nasypal střelný prach a celek přikryl obyčejnou kuchyňskou pokličkou se dvěma otvory. Do jednoho z nich umístil železnou tyčku s kladivem. To bylo upevněno tak, aby po otevření dveří spadlo na zápalku a iniciovalo výbušnou směs uvnitř. Pro větší efekt k bokům nádoby přidal pachatel ještě dvě lahve s benzinem.

Aby sám Zapářka nebyl při instalaci pekelného stroje zraněn, vše si pečlivě připravil. Zařízení do skříně umístil po jejím odsunutí od zdi otvorem vyřezaným v zadní stěně. A proč to všechno?

Jaroslav Zapářka byl od svých čtrnácti let hluchý a měl zřejmě představu, že spácháním vraždy, sebevraždy a výbuchem nástražného systému na sebe upoutá pozornost veřejnosti, u které chtěl nad sebou vzbudit soucit. 

Co dokáže granát

Jak vypadalo Zapářkovo výbušné zařízení, se můžete podívat buď sami na výstavě k 80. letům Pyrotechnické služby Policie České republiky v Muzeu policie, nebo na přiloženém videu. Tamtéž uvidíte i takzvanou motýlí bombu. Ta patří k obzvláště zákeřným smrtícím nástrojům. 

Vyrobil miliony falešných peněz. Rozhovor s největším padělatelem všech dob

Adolf Burger - plakát na knihu 64.401 z roku 1946

Byla sestrojena tak, aby se po vyhození z pumovnice rozletěla do všech možných směrů. Vedlejším následkem této konstrukce bylo časté zachycení nevybuchlé, ale již odjištěné pumy například v korunách stromů. Hrající si děti nebo náhodný kolemjdoucí pak bývali častými oběťmi. Bohužel, mnohdy šlo tragédii předejít, ale nálezce zlákal nezvyklý líbivý tvar bomby, podle kterého dostala i svou přezdívku „motýlí puma“. 

Na videu uvidíte i testovací pyrotechnický oblek, který byl z bezprostřední blízkosti vystaven výbuchu ručního granátu. Zkušený pyrotechnik vám také prozradí, proč se k některým nálezům munice nechodí právě v takovém obleku, ale v obyčejných kalhotách.

A ještě dovětek. Víte, proč pyrotechnik (skoro) nikdy neutíká? Protože by mohl neopatrným pohybem způsobit katastrofu. Proto se vždy pohybuje s rozvahou.

Autoři:

Nepřehlédněte:

Nejčtenější

Miliony uživatelů řeší problémy s Windows 10. Někomu i zrudla obrazovka

Aktualizace Windows 10

Kontrola aktualizací Windows se v poslední době Microsoftu nedaří tak, jak by měla. Nové aktualizace přinášejí řadě...

USA by mohly prohrát omezený konflikt s Čínou, soudí vědci ze Sydney

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Vojenská nadřazenost Američanů v Jihočínském a Východočínském moři je věcí minulosti. Jejich ozbrojené síly jsou...

Kdy ani ochranný oblek nepomůže. Co dokáže granát nebo zákeřná motýlí puma

Podívejte se s námi k pyrotechnikům PČR

„Pokud mě uvidíte utíkat, snažte se mě předběhnout.“ Vtip, který laika pobaví, ale z pohledu pyrotechnika je otřepaný a...

Proč byli někteří dinosauři tak velcí? Měli něco, co savci ne

Jedním z evolučních důvodů gigantických rozměrů sauropodů byla pasivní obrana...

Největší suchozemští tvorové všech dob, pravěcí sauropodi, byli výrazně větší než všechna zvířata, která známe z naší...

Firma chtěla krávy bez rohů. Na zvláštní chybu přišli, než zvíře snědli

Geneticky modifikovaný organismus (v tomto případě kráva)

Americká společnost se pokusila genetickou úpravou skotu zbavit krávy bolesti a chovatele práce. Vytvořila plemeno bez...

Další z rubriky

Kdy ani ochranný oblek nepomůže. Co dokáže granát nebo zákeřná motýlí puma

Podívejte se s námi k pyrotechnikům PČR

„Pokud mě uvidíte utíkat, snažte se mě předběhnout.“ Vtip, který laika pobaví, ale z pohledu pyrotechnika je otřepaný a...

OBRAZEM: Satanův vůz. Vrtulník Mi-24 ukázal poprvé zuby v Afghánistánu

Mi-24

Mohutný bitevní a výsadkový vrtulník Mi-24 poprvé vzlétl před půl stoletím. Bojové ostruhy získal během...

OBRAZEM: V září 1939 lehlo Polsko popelem. Začala druhá světová válka

Střemhlavé bombardéry Junkers Ju 87 nad Polskem

Za úsvitu 1. září 1939 začala německým vpádem do Polska druhá světová válka - nejkrvavější ozbrojený konflikt všech...

Rusové se ptají, kdo bude vyrábět tanky. Stát žaluje výrobce T-14 Armata

Tank T-14 Armata na přehlídce v Moskvě. (9. května 2015)

Ruské ministerstvo obrany požaduje u moskevského soudu po firmě Uralvagonzavod (UVZ) navrácení v přepočtu 88 milionů...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROMECHANIK - 1 SMĚNA

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 22 000 - 24 000 Kč

Najdete na iDNES.cz