Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 29. května 2023 Maxmilián, Maxim

Balistické střely jsou výzvou pro budoucí český systém protivzdušné obrany

Nedávný útok na ukrajinskou metropoli Kyjev opět ukázal, že potřeba koncipovat protivzdušnou obranu nejen proti řízeným střelám s plochou dráhou letu, ale také proti balistickým střelám, je více než aktuální. Válka na Ukrajině obnovila důraz na otázky moderní protivzdušné obrany České republiky, kterou má posílit dodávka systému protivzdušné obrany krátkého dosahu SPYDER od izraelské společnosti Rafael.
V září 2020 padlo rozhodnutí, že Armáda České republiky získá systém Spyder od...

V září 2020 padlo rozhodnutí, že Armáda České republiky získá systém Spyder od izraelské společnosti Rafael. Jedná se o komplet, který využívá deriváty leteckých řízených raket krátkého a středního dosahu Python-5 a I-Derby. | foto: Ministerstvo obrany ČR

Česká armáda by měla do roku 2026 obdržet celkem čtyři baterie protiletadlového raketového systému SPYDER, kdy každá z těchto baterií bude obsahovat radar, čtyři odpalovací zařízení, nabíjecí vozidlo a systémy velení a řízení palby.

Společnost Rafael, která je dodavatelem nového systému SPYDER, se nedávno pochlubila, že její systém protivzdušné obrany díky modernizaci dokáže čelit také balistickým střelám. „Nová schopnost se opírá o protiraketovou střelu Derby LR, která prošla hardwarovou i softwarovou modernizací, a byla upravena podle požadavků zákazníků a na základě zkušeností získaných z operačního nasazení,“ uvedl představitel společnosti.

Společnost dále uvedla, že dodatečná schopnost „zahrnovala výzkum a analýzu zkušeností, získaných z nedávných a probíhajících ozbrojených konfliktů, zahrnujících rozsáhlé použití taktických balistických raket.“

SPYDER pro Českou republiku

Systém SPYDER používá radiolokátor Elta EL/M-2084, což představuje z hlediska Armády ČR velkou výhodu, protože tentýž typ se právě zavádí do její výzbroje jako 3D přehledový radar kategorie MADR. Všechny prvky systému budou instalovány na podvozcích Tatra 815-7 (8×8 a 6×6).

Každá baterie systému SPYDER zajistí ochranu prostoru o rozloze 55 x 55 km, což je v případě čtyř baterií matematicky necelých 16 % rozlohy České republiky. Hlavním úkolem je zabezpečení objektů důležitých pro obranu státu (ODOS), a to jak vojenských, tak i na základě rozhodnutí vlády nevojenských.

Systém protivzdušné obrany SPYDER při prezentaci českým vojákům v Izraeli

Dokument „Koncepce výstavby Armády České republiky 2030“ (KVAČR 2030) blíže upřesňuje, že by se mělo jednat nejvýše o tři takové objekty. Dovedeme si jistě představit naprostou nezbytnost obrany jak hlavního města, tak i dvou jaderných elektráren. Pokud vezmeme v úvahu rozsah a sílu útoků Ruské federace proti Ukrajině, čtyři baterie nepřikryjí zdaleka vše, co bychom si přáli chránit.

Jestliže v době míru, například proti teroristické hrozbě, může být jeden protiletadlový raketový oddíl obsahující několik baterií dostatečný (spíše pro udržování schopností v rámci ozbrojených sil), pro nasazení v rámci symetrického konfliktu vysoké intenzity jde o sílu spíše zanedbatelnou.

PVO Polska a Německa

Pocit, že Česká republika stojí daleko od ohnisek potenciálních konfliktů, by nás měl již zcela opustit. Podívat se můžeme např. do Polska, které modernizuje své ozbrojené síly zrychlujícím se tempem. V oblasti pozemní PVO bude spoléhat především, kromě různých systémů VSHORAD (například ve spolupráci MBDA a PGZ-Narew vyvinutý systém Narew) a starých sovětských systémů S-125 a S-200, na osm baterií amerického systému středního dosahu (Medium Range Air DefenceSystem) Patriot (64 odpalovacích zařízení) a dvě baterie (šest odpalovacích zařízení) britského systému CAMM. Další posílení protivzdušné obrany formou rozmístění baterií systému Patriot nabídlo Polsku Německo.

Německý Bundeswehr (Luftwaffe) dnes disponuje jednou protiletadlovou raketovou eskadrou (Flugabwehrraketengeschwader 1 „Schleswig-Holstein“), které jsou podřízeny všechny jednotky střel země-vzduch německého letectva s výjimkou Flugabwehrraketengruppe 61 (integrované do nizozemské protivzdušné obrany).

Kromě Centra protivzdušné obrany tvoří eskadru tři skupiny (č. 21, 24 a 26) v Sanitz, BadSülze a Husum. Jednotky jsou nasazovány k ochraně oblastí, objektů nebo skupin objektů i mobilních operací. Jejich úkolem je zajistit rozsáhlou a trvalou ochranu vzdušného prostoru. Od vyřazení zbraňových systémů HAWK a Roland z výzbroje na konci roku 2005 se pozemní protivzdušná obrana provádí převážně pomocí systému Patriot.

V roce 2013 disponovalo Německo dvanácti bateriemi. V reakci na ruskou agresi proti Ukrajině a potřebě zajistit východní křídlo NATO Německo nedávno poslalo blíže neupřesněný počet těchto systémů na Slovensko, a nově je nabízí také Polsku.

Na balistické střely se zatím nemyslelo

Dokument „Modernizační projekty AČR“ z roku 2018 hovoří o poptávaném systému SHORAD v oblasti palebných schopností pouze o postřelování letounů, vrtulníků, řízených střel s plochou dráhou letu a dronů.

Otázkou pak je, zdali systém SPYDER, který bude dodán Armádě ČR, je schopen čelit hrozbám, které se v současnosti používají ve válce na Ukrajině, a to konkrétně taktickým balistickým raketám, které používá Rusko a které působí především městům a energetické infrastruktuře velké škody.

Stávající systém protivzdušné obrany systém 2K12 KUB 25. protiletadlového raketového pluku Strakonice

Zeptali jsme se ministerstva obrany, zda objednané komplety systému SPYDER budou mít schopnost poskytovat obranu proti balistickým střelám, případně zda se s implementací této schopnosti, jako doplňku stávající PRO Aliance, v budoucnu počítá? Od pplk. Vlastimily Cyprisové z oddělení komunikace s veřejností Generálního štábu AČR jsme obdrželi následující odpověď:

„Systémy SPYDER nejsou určeny pro ničení balistických cílů. Mají technicky jinak řešenou detekci vzdušných cílů a navedení na cíle, která omezuje působení proti balistickým střelám. AČR prozatím neplánuje implementovat schopnost obrany proti balistickým střelám do systému SPYDER. Technicky je tato implementace možná pouze za předpokladu doplnění o speciální radiolokátor k detekování, specifické softwarové zpracování dat o cíli a jiný druh raket s přesnějším navedením při použití neexplozivní bojové části, která ničí balistickou střelu vlastní kinetickou energií.“

K otázce schopnosti budoucí české PVO čelit balistickým střelám odpovídá Cyprisová takto:

„Budování schopnosti obrany proti balistickým raketám bude zahrnuto do aktualizovaných strategických obranných dokumentů v tomto roce (v roce 2023, pozn. red.). Aktuálně probíhají technické, časové a produktové konzultace o možnostech a nabídkách výrobců systémů obrany proti balistickým raketám.“

Dodavatel budoucí protivzdušné obrany České republiky, izraelská společnost Rafael, má ve svém portfoliu následující systémy:

SPYDER

Protiraketový systém poskytuje účinnou ochranu strategických objektů a obranu sil nacházejících se v bojové oblasti. Jeho autonomní schopnosti dokáží detekovat hrozby za pohybu a umožňují 360stupňové odpálení během několika sekund od okamžiku, kdy je cíl prohlášen za nepřátelský, a to za každého počasí, s možností vícenásobného odpálení a se síťovými schopnostmi. Jedná se o platformu s otevřenou architekturou, kterou lze integrovat s dalšími systémy, a může používat rakety Python-5 a Derby společnosti Rafael. V závislosti na zvolené střele může systém čelit cílům do vzdálenosti 130 kilometrů.

Systém protivzdušné obrany SPYDER od izraelské společnosti Rafael.

Davidův prak

Protiraketový systém vyvinutý ve spolupráci s americkou společností Raytheon je určený ke zneškodnění raket velkého kalibru, balistických střel krátkého a středního doletu a dalším vyvíjejícím se hrozbám. Systém je modulární, škálovatelný a flexibilní, aby se přizpůsobil oblasti a topologii, kterou je třeba chránit. Jeho střely se vyznačují vynikající kinematikou, manévrovatelností a rychlostí, a vysokou účinností díky kombinaci nového inovativního řízení, víceimpulsního pohonu a vyhledávacího zařízení nové generace v lehkém draku.

Izraelský protiraketový obranný systém zvaný Davidův prak, který vyvinul ve spolupráci se Spojenými státy (2. dubna 2017)

Iron Dome

Mobilní systém protivzdušné obrany proti raketám krátkého doletu, řízeným střelám, bezpilotním letounům a dělostřeleckým projektilům vystřelovaným ze vzdálenosti 4–70 km. Iron Dome je systém složený ze tří hlavních částí. Detekční a sledovací radar detekuje odpálení projektilu a sleduje jeho trajektorii při průletu izraelským územím. Systém řízení boje a kontroly zbraní pak na základě těchto informací vypočítá, kam dopadne, a rozhodne, zda se jedná o hrozbu, nebo zda dopadne neškodně do neobydlených oblastí. Pokud předpokládané místo dopadu rakety ohrožuje izraelské civilisty nebo jiné určené oblasti, systém vypustí střelu pro zachycení rakety. Tato řízená střela je odpálena z jednotky pro odpalování střel s cílem zničit přilétající raketu ve vzduchu, čímž eliminuje hrozbu.

Izraelský protiraketový systém Iron Dome v akci (15. listopadu 2012)

Sparrow Targets

Různé varianty balistických střel (Silver Sparrow, Blue Sparrow, Black Sparrow) simulujících vzdušné cíle určené pro testování protivzdušných systémů.

Odpálení střely Evolved Sea Sparrow z paluby španělské fregaty Alvaro de Bazan (F 101)

Pokud dodavatel nové PVO pro Českou republiku, společnost Rafael, skutečně disponuje potřebnými znalostmi a dovednostmi pro implementaci balistické protiraketové obrany (BMD – Ballistic Missile Defence) do námi objednaného systému SPYDER, je to zcela jistě pro český resort obrany zásadní informace pro další budování tohoto důležitého systému.

Zubačka Vitznau-Rigi

Sledujte exkluzivní přenos z nejstarší zubačky v Evropě ve Švýcarsku. Dráha vedoucí z Vitznau (435 m n. m.) na vrchol Rigi (1752 m n. m.) je v provozu od roku 1871. Kamera je umístěna ve stanici Staffel (1.603 m n. m.)

Více ze Slow TV:

  • Nejčtenější

Šakal se ukázal Čechům, je adeptem na budoucí útočné vozidlo armády

Britská společnost Supacat na probíhajícím veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET představuje lehké útočné...

VIDEO: Takto nyní vypadají boje u Bachmutu. Místo města bahno zákopů

Exkluzivně Ukrajinské dobrovolnické oddíly Batalionu šejka Mansúra, které bojovaly od léta o kontrolu nad městem Bachmutem se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kissingerovi je sto let. Sblížil USA s Čínou a ukončil válku ve Vietnamu

Americký politik, diplomat a politolog Henry Kissinger, který 27. května slaví sté narozeniny, je veteránem diplomacie...

Soukromá mise dorazila na ISS. Cestující dali za letenku 1,2 miliardy

Z Mysu Canaveral na Floridě odstartovala v neděli čtyřčlenná posádka soukromé mise Axiom Mission 2. Dva Američané a dva...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Avia B.534 byla zastaralá už v době Mnichova, ale bojovala ještě v roce 1944

Standardní stíhačkou československého předválečného letectva byla Avia B.534. Tento týden uběhlo 90 let od vzletu...

Můj idol je Krejčí, říká Japonec z Barcelony. Spartě fandí už 20 let. Proč?

Premium Doma mu visí dres Krejčího, Hložka či Zahustela. Sype ze sebe jména a data ze sparťanské historie, až se nestačíte...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Udělal jsem obrovskou chybu. Jsem kluk, který se nechal předělat na holku

Premium Narodil se do rodiny horníka a matky v domácnosti. Matka navíc patřila k Svědkům Jehovovým. Od útlého věku byl...

Osádkám ruských AWACSů padaly vlasy. Samotný Tu-126 kupodivu nespadl žádný

Letouny včasné výstrahy jsou dnes jedním z klíčových systémů pro vybojování vzdušné nadvlády. První se objevily již v...

Americký supertěžký tank a další monstra. Sběrový referent Hujer by jásal

Druhá světová válka dala vzniknout zajímavému obrněnci T28, který ovšem skončil ve stadiu prototypovém. Tento tzv....

Útočné drony sice nevyvíjíme, ale armádě pomůžeme rádi, říká vědec z ČVUT

Rozstřel Bylo by možné pomocí roje dronů spáchat atentát na Vladimira Putina? V čem jsou drony z ČVUT unikátní? A jaké mají...

Zabiják pozorovacích balonů. Willy Coppens je málo známým rekordmanem

Premium Ve stínu stíhacích es zvučných jmen se zapomíná na skupinku pilotů, kteří se stali esy v jedné obzvláště nebezpečné...

Tříletou dceru Bereniky Kohoutové srazilo na přechodu pro chodce auto

Teprve tříletou dceru Bereniky Kohoutové (32) srazilo v úterý v centru Prahy auto přímo na přechodu pro chodce. Jak se...

Taťána lže a mstí se, říká Brzobohatý. Rád se převlékám za ženu, připouští

Modelka Taťána Kuchařová (35) v církevní žalobě píše, že její bývalý muž Ondřej Brzobohatý (40) není sexuálně vyhraněn....

Zemřel slovenský herec a hudebník Daniel Heriban. Bylo mu 43 let

Heriban, známý například ze seriálů Horná Dolná a Hnízdo nebo z filmů Únos či Sviňa, zemřel podle informací TV JOJ ve...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Co zas chce, ty vole, reaguje Jágr na volání bezradné Branišové od faxu

Hokejista Jaromír Jágr (51) a jeho partnerka, modelka Dominika Branišová (28) pobavili sledující na Instagramu...