Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 30. března 2023 Arnošt

Balistické střely jsou výzvou pro budoucí český systém protivzdušné obrany

Nedávný útok na ukrajinskou metropoli Kyjev opět ukázal, že potřeba koncipovat protivzdušnou obranu nejen proti řízeným střelám s plochou dráhou letu, ale také proti balistickým střelám, je více než aktuální. Válka na Ukrajině obnovila důraz na otázky moderní protivzdušné obrany České republiky, kterou má posílit dodávka systému protivzdušné obrany krátkého dosahu SPYDER od izraelské společnosti Rafael.
V září 2020 padlo rozhodnutí, že Armáda České republiky získá systém Spyder od...

V září 2020 padlo rozhodnutí, že Armáda České republiky získá systém Spyder od izraelské společnosti Rafael. Jedná se o komplet, který využívá deriváty leteckých řízených raket krátkého a středního dosahu Python-5 a I-Derby. | foto: Ministerstvo obrany ČR

Česká armáda by měla do roku 2026 obdržet celkem čtyři baterie protiletadlového raketového systému SPYDER, kdy každá z těchto baterií bude obsahovat radar, čtyři odpalovací zařízení, nabíjecí vozidlo a systémy velení a řízení palby.

Společnost Rafael, která je dodavatelem nového systému SPYDER, se nedávno pochlubila, že její systém protivzdušné obrany díky modernizaci dokáže čelit také balistickým střelám. „Nová schopnost se opírá o protiraketovou střelu Derby LR, která prošla hardwarovou i softwarovou modernizací, a byla upravena podle požadavků zákazníků a na základě zkušeností získaných z operačního nasazení,“ uvedl představitel společnosti.

Společnost dále uvedla, že dodatečná schopnost „zahrnovala výzkum a analýzu zkušeností, získaných z nedávných a probíhajících ozbrojených konfliktů, zahrnujících rozsáhlé použití taktických balistických raket.“

SPYDER pro Českou republiku

Systém SPYDER používá radiolokátor Elta EL/M-2084, což představuje z hlediska Armády ČR velkou výhodu, protože tentýž typ se právě zavádí do její výzbroje jako 3D přehledový radar kategorie MADR. Všechny prvky systému budou instalovány na podvozcích Tatra 815-7 (8×8 a 6×6).

Každá baterie systému SPYDER zajistí ochranu prostoru o rozloze 55 x 55 km, což je v případě čtyř baterií matematicky necelých 16 % rozlohy České republiky. Hlavním úkolem je zabezpečení objektů důležitých pro obranu státu (ODOS), a to jak vojenských, tak i na základě rozhodnutí vlády nevojenských.

Systém protivzdušné obrany SPYDER při prezentaci českým vojákům v Izraeli

Dokument „Koncepce výstavby Armády České republiky 2030“ (KVAČR 2030) blíže upřesňuje, že by se mělo jednat nejvýše o tři takové objekty. Dovedeme si jistě představit naprostou nezbytnost obrany jak hlavního města, tak i dvou jaderných elektráren. Pokud vezmeme v úvahu rozsah a sílu útoků Ruské federace proti Ukrajině, čtyři baterie nepřikryjí zdaleka vše, co bychom si přáli chránit.

Jestliže v době míru, například proti teroristické hrozbě, může být jeden protiletadlový raketový oddíl obsahující několik baterií dostatečný (spíše pro udržování schopností v rámci ozbrojených sil), pro nasazení v rámci symetrického konfliktu vysoké intenzity jde o sílu spíše zanedbatelnou.

PVO Polska a Německa

Pocit, že Česká republika stojí daleko od ohnisek potenciálních konfliktů, by nás měl již zcela opustit. Podívat se můžeme např. do Polska, které modernizuje své ozbrojené síly zrychlujícím se tempem. V oblasti pozemní PVO bude spoléhat především, kromě různých systémů VSHORAD (například ve spolupráci MBDA a PGZ-Narew vyvinutý systém Narew) a starých sovětských systémů S-125 a S-200, na osm baterií amerického systému středního dosahu (Medium Range Air DefenceSystem) Patriot (64 odpalovacích zařízení) a dvě baterie (šest odpalovacích zařízení) britského systému CAMM. Další posílení protivzdušné obrany formou rozmístění baterií systému Patriot nabídlo Polsku Německo.

Německý Bundeswehr (Luftwaffe) dnes disponuje jednou protiletadlovou raketovou eskadrou (Flugabwehrraketengeschwader 1 „Schleswig-Holstein“), které jsou podřízeny všechny jednotky střel země-vzduch německého letectva s výjimkou Flugabwehrraketengruppe 61 (integrované do nizozemské protivzdušné obrany).

Kromě Centra protivzdušné obrany tvoří eskadru tři skupiny (č. 21, 24 a 26) v Sanitz, BadSülze a Husum. Jednotky jsou nasazovány k ochraně oblastí, objektů nebo skupin objektů i mobilních operací. Jejich úkolem je zajistit rozsáhlou a trvalou ochranu vzdušného prostoru. Od vyřazení zbraňových systémů HAWK a Roland z výzbroje na konci roku 2005 se pozemní protivzdušná obrana provádí převážně pomocí systému Patriot.

V roce 2013 disponovalo Německo dvanácti bateriemi. V reakci na ruskou agresi proti Ukrajině a potřebě zajistit východní křídlo NATO Německo nedávno poslalo blíže neupřesněný počet těchto systémů na Slovensko, a nově je nabízí také Polsku.

Na balistické střely se zatím nemyslelo

Dokument „Modernizační projekty AČR“ z roku 2018 hovoří o poptávaném systému SHORAD v oblasti palebných schopností pouze o postřelování letounů, vrtulníků, řízených střel s plochou dráhou letu a dronů.

Otázkou pak je, zdali systém SPYDER, který bude dodán Armádě ČR, je schopen čelit hrozbám, které se v současnosti používají ve válce na Ukrajině, a to konkrétně taktickým balistickým raketám, které používá Rusko a které působí především městům a energetické infrastruktuře velké škody.

Stávající systém protivzdušné obrany systém 2K12 KUB 25. protiletadlového raketového pluku Strakonice

Zeptali jsme se ministerstva obrany, zda objednané komplety systému SPYDER budou mít schopnost poskytovat obranu proti balistickým střelám, případně zda se s implementací této schopnosti, jako doplňku stávající PRO Aliance, v budoucnu počítá? Od pplk. Vlastimily Cyprisové z oddělení komunikace s veřejností Generálního štábu AČR jsme obdrželi následující odpověď:

„Systémy SPYDER nejsou určeny pro ničení balistických cílů. Mají technicky jinak řešenou detekci vzdušných cílů a navedení na cíle, která omezuje působení proti balistickým střelám. AČR prozatím neplánuje implementovat schopnost obrany proti balistickým střelám do systému SPYDER. Technicky je tato implementace možná pouze za předpokladu doplnění o speciální radiolokátor k detekování, specifické softwarové zpracování dat o cíli a jiný druh raket s přesnějším navedením při použití neexplozivní bojové části, která ničí balistickou střelu vlastní kinetickou energií.“

K otázce schopnosti budoucí české PVO čelit balistickým střelám odpovídá Cyprisová takto:

„Budování schopnosti obrany proti balistickým raketám bude zahrnuto do aktualizovaných strategických obranných dokumentů v tomto roce (v roce 2023, pozn. red.). Aktuálně probíhají technické, časové a produktové konzultace o možnostech a nabídkách výrobců systémů obrany proti balistickým raketám.“

Dodavatel budoucí protivzdušné obrany České republiky, izraelská společnost Rafael, má ve svém portfoliu následující systémy:

SPYDER

Protiraketový systém poskytuje účinnou ochranu strategických objektů a obranu sil nacházejících se v bojové oblasti. Jeho autonomní schopnosti dokáží detekovat hrozby za pohybu a umožňují 360stupňové odpálení během několika sekund od okamžiku, kdy je cíl prohlášen za nepřátelský, a to za každého počasí, s možností vícenásobného odpálení a se síťovými schopnostmi. Jedná se o platformu s otevřenou architekturou, kterou lze integrovat s dalšími systémy, a může používat rakety Python-5 a Derby společnosti Rafael. V závislosti na zvolené střele může systém čelit cílům do vzdálenosti 130 kilometrů.

Systém protivzdušné obrany SPYDER od izraelské společnosti Rafael.

Davidův prak

Protiraketový systém vyvinutý ve spolupráci s americkou společností Raytheon je určený ke zneškodnění raket velkého kalibru, balistických střel krátkého a středního doletu a dalším vyvíjejícím se hrozbám. Systém je modulární, škálovatelný a flexibilní, aby se přizpůsobil oblasti a topologii, kterou je třeba chránit. Jeho střely se vyznačují vynikající kinematikou, manévrovatelností a rychlostí, a vysokou účinností díky kombinaci nového inovativního řízení, víceimpulsního pohonu a vyhledávacího zařízení nové generace v lehkém draku.

Izraelský protiraketový obranný systém zvaný Davidův prak, který vyvinul ve spolupráci se Spojenými státy (2. dubna 2017)

Iron Dome

Mobilní systém protivzdušné obrany proti raketám krátkého doletu, řízeným střelám, bezpilotním letounům a dělostřeleckým projektilům vystřelovaným ze vzdálenosti 4–70 km. Iron Dome je systém složený ze tří hlavních částí. Detekční a sledovací radar detekuje odpálení projektilu a sleduje jeho trajektorii při průletu izraelským územím. Systém řízení boje a kontroly zbraní pak na základě těchto informací vypočítá, kam dopadne, a rozhodne, zda se jedná o hrozbu, nebo zda dopadne neškodně do neobydlených oblastí. Pokud předpokládané místo dopadu rakety ohrožuje izraelské civilisty nebo jiné určené oblasti, systém vypustí střelu pro zachycení rakety. Tato řízená střela je odpálena z jednotky pro odpalování střel s cílem zničit přilétající raketu ve vzduchu, čímž eliminuje hrozbu.

Izraelský protiraketový systém Iron Dome v akci (15. listopadu 2012)

Sparrow Targets

Různé varianty balistických střel (Silver Sparrow, Blue Sparrow, Black Sparrow) simulujících vzdušné cíle určené pro testování protivzdušných systémů.

Odpálení střely Evolved Sea Sparrow z paluby španělské fregaty Alvaro de Bazan (F 101)

Pokud dodavatel nové PVO pro Českou republiku, společnost Rafael, skutečně disponuje potřebnými znalostmi a dovednostmi pro implementaci balistické protiraketové obrany (BMD – Ballistic Missile Defence) do námi objednaného systému SPYDER, je to zcela jistě pro český resort obrany zásadní informace pro další budování tohoto důležitého systému.

  • Nejčtenější

Musk a odborníci žádají pozastavení vývoje umělé inteligence, bojí se rizik

Víc než tisíc odborníků na umělou inteligenci a další osobnosti z technologické oblasti včetně Elona Muska žádají v...

Družice Starlink ruší snímky Hubbleova teleskopu, to nejhorší teprve přijde

Projekt družic Starlink, které poskytují internetovou konektivitu z vesmíru, už od začátku budí vášně a znepokojena je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Noční obloha ukáže hned pětici planet seřazených do oblouku

V úterý večer se má podle astronomů objevit na obloze jeden ze zajímavých úkazů letošního roku. Planety Merkur, Venuše,...

Tyto zvuky znal dříve každý. Poznáte starou techniku pouhým poslechem?

V době, kdy se ve většině elektroniky pohybují maximálně ventilátory, to může někoho překvapit, ale většina...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ušetřili jsme balík. Šest tipů, jak šikovně využít starý telefon

Průměrně lidé mění chytrý telefon zhruba po necelých čtyřech letech provozu. Mnohé přístroje pak roky leží v šuplíku,...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

A TOTO VÍTE? Co způsobuje ty velké výbuchy za lodí při lovu ponorky

Ponorkový boj si většina lidí spojuje s druhým světovým konfliktem. Ale základní prostředky boje proti ponorkám vznikly...

ANALÝZA: Bachmut stojí na rozcestí. Boje jako u Stalingradu, nebo ústup

Bachmut, nejvíce skloňované město války na Ukrajině válečného roku dva. Zdá se, že situace města je nyní na rozcestí a...

Ukrajina – sesterská loď křižníku Moskva je rezavějícím obrem k nepotřebě

Když jsem v loňském roce navštívil rozbombardovanou budovu oblastního úřadu v Mykolajivu, moje oči ulpěly při pohledu...

A TOTO VÍTE? Proč se na tancích používaly kyvné věže a už se nepoužívají

Kyvné věže byly fenoménem od konce čtyřicátých do šedesátých let. Přestože vznikla řada návrhů vozidel s tímto typem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...