Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 8. prosince 2022 Květoslava

Moderní ruční zbraně kategorie bullpup měly svého praotce už v roce 1866

Moderní provedení zvané bullpup u ručních zbraní zachovává původní délku hlavně, ale redukuje celkovou délku zbraně, což přináší lepší manévrovatelnost s takovou zbraní. I když se bullpupy začaly šířit po světě až v sedmdesátých letech, tak první předpotopní bullpup vznikl o více než sto let dříve.

Ukrajinští vojáci se zbraněmi TAVOR | foto: Mil.gov.ua, CC BY-SA 2.0

Pohled na lehkou palnou zbraň typu tzv. bullpup může u někoho vyvolat rozpaky, jiným se zbraň s netradičním uspořádáním líbí. Pušky, samopaly, brokovnice či lehké kulomety se zásobníky a závěrovými mechanismy umístěnými až za spoušťová ústrojí působí futuristicky, mívají moderní design a v převážné míře jsou tvořeny tvrzenými plasty, přitom první uspořádání tohoto typu vzniklo již před 150 lety. Tehdejší prototyp od Curtise ovšem neměl výhodu kompaktnějších rozměrů zbraně při zachování původní délky hlavně jako současné modely. Cesta k přijatelnému a modernímu bullpupu byla trnitá.

Konstruktér William Joseph Curtis z Velké Británie představil v roce 1866 funkční koncept opakovací pušky s netradičním (až podivným) uspořádáním, které ovšem předběhlo svou dobu.

Bullpup, prototyp od Curtise z roku 1866

Měl přímo odsuvný závěr a za spouští pod hlavní páku spojenou s dlouhým pístem. Zatažením páky dozadu se odtáhly závěrový klín, úderník a vyhodila se nábojnice. Zasunutím páky dopředu se nabil nový náboj z bubnového zásobníku, který spočíval před závěrem a bicím mechanismem, a uzamkl se závěr. Spoušť s úderníkem propojoval dlouhý drát táhnoucí se podél hlavně. Integrovaný bubnový zásobník byl na svou dobu také neobvyklý a jako jeden z prvních úspěšně odzkoušený. Zbraň se měla při střelbě zapírat do ramene střelce sklápěcí opěrkou z řemínku a jeho nosníku. Takovouto koncepci si nechal Curtis patentovat, ale k sériové výrobě nikdy nedošlo.

O mnoho lépe se nevedlo ani Thorneycroftově karabině z přelomu století, která už sice připomínala klasickou opakovací pušku s mechanismem ukrytým v pažbě, ale toto uspořádání znemožňovalo střelci běžnou manipulaci. I zpětný ráz komplikoval využití. Integrovaný zásobník pojal až pět nábojů ráže .303. Do výzbroje přijali Britové až několik desítek bullpupů EM-2 z konce čtyřicátých let, ale velmi brzy je vyřadili z důvodu standardizace zbraní v rámci NATO.

Rakouští vojáci s útočnými puškami Steyr AUG stojí před samohybnou houfnicí M109.

Zlatá éra

Za opravdový nástup bullpupů lze považovat období po druhé světové válce, respektive sedmdesátá a osmdesátá léta. Řada zemí si tento typ oblíbila a nedá na něj dopustit. Úspěch slavily evropské typy, rakouské útočné pušky Steyr AUG byly přijaty místní armádou v roce 1978 a do současnosti ji následovaly ozbrojené složky dalších více jak 30 států a disponují s nimi i nestátní aktéři.

Do stejné dekády spadá neméně úspěšný francouzský FAMAS, který ze země galského kohouta exportovali zvláště do Afriky i Asie. Oba typy útočných pušek spojovalo komorování na standardní munici 5,56 × 45 mm NATO, ale v druhé polovině osmdesátých let Rakušané rozšířili portfolio překomorováním zbraně na pistolové střelivo 9 × 19 mm Parabellum nebo .40 S&W. Bullpup samopal ovšem pracuje na základě zpětného rázu, v případě automatů na puškové náboje dali rakouští inženýři přednost osvědčenému rotačnímu závorníku a plynovému mechanismu s pístem s krátkým zdvihem. Francouzi vsadili na brzděný závěr, hmota neuzamčeného závěru,hnaného zpětným rázem, je zdánlivě zvětšována pomocí dvojzvratné páky.

Francouzské zbraně FAMAS kategorie bullpup

Nelze opomenout velice populární izraelskou klasiku z devadesátek, která staví na pístu s dlouhým zdvihem (mají jej pušky Kalašnikova) a otočném závorníku s uzamykacími ozuby. Tavor TAR-21 se v různých variantách stihl rozšířit do více než tří desítek zemí a zapsal se do historie několika krátkodobých a dlouhodobých konfliktů. Izraelské obranné síly na něj nedají dopustit, pevně se u nich usídlil hned v několika variantách a vytlačuje do pozadí i letité americké pušky M16 i M4.

Původní varianta tavoru byla ovšem stažena a nahrazuje ji Tavor X95 komorovaný i na pistolové náboje. Před několika lety navrhla společnost Israel Weapon Industries Tavor 7 na puškové náboje NATO 7,62 × 51 mm, v samonabíjecím provedení jsou zatím dodávány na komerční trh v USA.

Aby toho nebylo málo, někteří výrobci spustili licenční výrobu izraelských pušek, například státní ukrajinský výrobce ručních zbraní a výstroje RPC Fort ve městě Vinnycja. Automaty uplatňují ukrajinské speciální síly ve válkou zkoušené Ukrajině.

To indický zbrojní gigant Ordnance Factory Board se pokoušel i o místní verzi, která by lépe zvládala tamní podmínky. Projekt Zittara se ovšem nedostal za hranici testování. Dodané kusy tavoru nasadili indičtí vojáci v problematické oblasti Kašmíru.

Izraelští vojáci se zbraněmi TAVOR

Původní i novější Tavor X95 mají ve výbavě blízcí izraelští spojenci – Ázerbájdžánci, kteří s nimi „úřadují“ ve sporech s Arménií. V zemi původu mnohdy podstupují Tavory zatěžkávací zkoušky při bojích s Palestinci v zastavěném území.

Ve stejném období jako izraelský vznikl ještě jeden známý bullpup, a to ve „lvím městě“ (tedy Singapuru). Tento městský stát je pověstný výrobou zbraní a jejich exportem. Zbrojovky spustily výrobu SAR 21 jako náhradu za lokálně vyráběné útočné pušky M16S1. Zbraň zaznamenala v porovnání s izraelskou konkurencí poněkud skromnější exportní úspěchy. I místní ozbrojené složky, zvyklé na americké M16, měly vůči výdobytku četné připomínky. Někteří vojáci si stěžovali na nevhodné umístění zásobníku (které komplikovalo jeho výměnu) a selektoru střelby. Jiní měli problémy s chodem spouště, nebo se jim zdál příliš velký její odpor. V současnosti vzniká za první singapurskou generaci bullpupů náhražka – BR18 jako útočná puška, odstřelovačka a kulomet mají SAR 21 v této dekádě nahradit.

Ve velkém vznikaly bullpup v SSSR/Rusku, Číně i USA. V Sovětském svazu ve čtyřicátých až šedesátých letech vzniklo několik nadějných návrhů, ale armáda upřednostňovala klasická uspořádání, odmítla tak i prototyp TKB-022PM (na zavedenou munici 7,62 × 39 mm) z padesátých let, přitom při zkušební střelbě na sto metrů dosahoval lepší přesnosti než puška AKM. Důvěru příliš nedostávají bullpupy ani v současných ruských silách (kromě velkorážových KSVK a ShAK-12).

To za „velkou louží“ přišli v šedesátých letech se samonabíjecí brokovnicí HS10 (High Standard Model 10), kterou kromě policejních složek USA přijaly i armády Mexika a Argentiny. V USA dále na počátku sedmdesátých let přijali karabinu od Gwinnu Firearms ad. V současnosti se zabývá výrobou bullpupů v rážích 5,56 × 45 mm NATO, 7,62 × 51 mm NATO i brokového střeliva zvláště firma Kel-Tec Industries.

Čína založila vývoj bullpupů na sovětských puškách AKM, v devadesátých letech začala nasazovat nové modely jako např. QBZ-95.

O oblíbenosti konstrukce bullpup vypovídá i snaha zbrojovek zemí třetího světa tyto zbraně vyrábět. Mnohdy jde, alespoň na oko, o zdařilé kousky, jako například thajský hybrid Heckler & Kochu HK33 a M16 ve verzi bullpup, který se ovšem Thajcům nepodařilo zařadit do výzbroje. Íránu se podařilo na počátku nového tisíciletí spustit omezenou výrobu KH-2002 v ráži NATO, podařilo se to i Venezuele v případě samopalu Orinoco.

I protitankové, lépe řečeno velkorážové protimateriálové, pušky vyrábějí méně vyspělé manufaktury, ale nejširší nabídku uvedla zavedená americká firma Barett (v rážích 12,7 × 99 mm). Její produkty inspirovaly, světe div se, i Kubu. „Ostrov svobody“ představil tajuplnou pušku Mambi, její první generace má z hlediska uspořádání v jednodušším podání blízko k protimateriálovým Barrett M82A2. Nutno podotknout, že se spíše jedná o derivát sovětských zbraní, což se ihned vnutká. Zajímavé je, že celkovou délkou i délkou hlavně se Mambi shodují se sovětskými protitankovými PTRS-41 a jsou také konstruované na stejnou munici ráže 14,5 ×114 mm.

Osobní obranná zbraň

Za relativně novou skupinu zbraní a méně známou lze považovat tzv. PDW (Personal Defense Weapon). Zkratka označuje osobní střelné zbraně stojící na pomezí samopal-útočná puška, mají mnoho společných rysů se samopaly, ale jsou komorovány v podstatě na dále zmenšené puškové náboje. To jim přináší výhodu v průbojnosti a efektivním dostřelu.

K nejvýraznějším a nejúspěšnějším typům s kompaktním bullpup designem patří FN P90 z belgických Fabrique Nationale de Herstal, která mnohé nadchne svým futuristickým a neotřelým vzhledem, přitom vznikla v druhé polovině osmdesátých let. Zbraň o celkové délce 50,5 cm a výšce 21 cm je uspořádaná do obdélníku s ergonomicky zapadajícím inovativním zásobníkem na 50 kusů nábojů FN 5,7 × 28 mm, hmotnost připraveného zařízení ke střelbě nepřesahuje 3 kg.

Tyto nevšední zbraně se proto hodí a oblíbily si je speciální a bezpečnostní složky po celém světě, zbrojovky je dodaly i libyjským silám pár měsíců před vypuknutím krvavého povstání proti dlouhodobě vládnoucímu režimu Muammara Kaddáfího. P90 v počtu 367 kusů měly s jinými zbraněmi pomoci zajistit humanitární koridor do Dárfúru. Loajální síly a později povstalci využili tyto bullpupy v občanské válce, spíše je ovšem zdokumentováno nasazení útočných pušek bullpup FN F2000, které se z válkou rozvrácené země dostaly i k ozbrojencům z Islámského džihádu v Gaze. Tyto zbraně s podhlavňovými granátomety LG1 ráže 40 × 46 mm dodal výrobce Libyjcům ve stejné zásilce a ve stejném množství jako P90, byly přiděleny pověstné Chámisově brigádě.

Autor:
  • Nejčtenější

Velký meteorit ukrýval dva minerály, které jsme doposud na Zemi neviděli

Doposud jsme podobné nerosty mohli najít jako uměle vyrobené v laboratoři nebo v teoretických pracích. Díky poslu z...

Nový rychlovlak TGV dorazil do Česka, ve Francii má začít jezdit za dva roky

Nový rychlovlak TGV ráno přejel česko-rakouské hranice a dopoledne dorazil do Českých Budějovic. Odtud jel dál do Prahy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

„Svatba“ letounu L-39NG. Ve Vodochodech se po letech opět sériově vyrábí

Po osmi letech vývoje vyvrcholila práce na letounu L-39NG. Moderní následník slavného Albatrosu vstupuje do sériové...

KVÍZ: V roce 1939 napadl Sovětský svaz Finsko, začala zimní válka

Útokem Sovětského svazu na Finsko dne 30. listopadu 1939 začala tzv. zimní válka, která trvala až do 13. března roku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rozpálené brzdy poslaly caravelle v plamenech k zemi. Zahynula pětina obce Humlikon

Premium Tragédie letu číslo SR 306 začala rozháněním mlhy letadlem před vzletem a gradovala jeho pádem v důsledku požáru....

Děti na prodej. Za tři stovky. Jak bují dětská prostituce v Česku

Premium Prostituce je v Předlicích naprosto běžná. Jenže i ta dětská. Obyvatelé místního ghetta popisují, jak se děti prodávají...

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

RECENZE: Vzal to Radegast. Největší dar přináší konečně zase pohádku

Premium Ani světácky se tvářící fantasy jako Princezna zakletá v čase 2, ani rozjímání o smrti jako Princ Mamánek. Příběh...

VIDEO: Vidět ho ve vzduchu je svátek. Natočili jsme slavný bombardér RAF

Avro Lancaster lze bez skrupulí titulovat nejslavnějším těžkým bombardérem RAF z období druhé světové války. Dodnes...

PODCAST: Vodu z Dněpru nepijte. Utopilo se v něm hodně ruských vojáků

Podcast Náš spolupracovník Tomáš Kolařík se vypravil do ukrajinského Chersonu záhy po jeho osvobození. Během týdne pobytu ve...

Čtyřkolky jsou starší, než si myslíte. Používaly se již ve Velké válce

Dnes pokládáme terénní automobily s pohonem 4×4 za něco samozřejmého, ale v počátcích automobilismu tomu tak zdaleka...

Poslední sovětský těžký tank dostal při postřelovacích testech psí osádku

Vrcholem konstrukce sovětských těžkých tanků byl mamutí IS-7, který vznikl krátce po druhé světové válce. Tento stroj,...

Zapojte se do soutěže a vyhrajte teploměr v hodnotě 1 100 Kč
Zapojte se do soutěže a vyhrajte teploměr v hodnotě 1 100 Kč

Chladné zimní počasí a děti dovádějící ve sněhu – to je doslova koktejl, který může způsobit nachlazení. Zapojte se proto do soutěže o bezdotykový...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...