Sobota 10. prosince 2022, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 10. prosince 2022 Julie

Méně známá technika AČR: Sněžka operovala i na misi v bývalé Jugoslávii

Mezi speciální techniku české armády patří i průzkumný a pozorovací komplet Sněžka. Svými schopnostmi usnadňuje tento moderní prostředek „práci“ nejen dělostřelcům.

PzPK Sněžka | foto: Ministerstvo obrany ČR

Druhová skladba obrněné techniky Armády České republiky (AČR) není až tak chudá, jak bychom mohli bez bližšího ohledání usuzovat. Vedle notoricky známých typů – jako jsou například tanky T-72, bojová vozidla pěchoty BVP-2 nebo kolové obrněnce Pandur II – disponuje AČR řadou méně známých typů obrněných vozidel různého určení.

Ve výčtu výše jmenovaná technika nemusí vděčit průniku do povědomí národa pouze svému většímu početnímu zastoupení ve výzbroji AČR. Vzpomeňme jen pandury, kterým pomohly k olbřímí „popularitě“ už okolnosti kolem jejich samotného pořizování. A pak zde byla ta nehoda u Tábora, kde se kvůli nedodržení bezpečné vzdálenosti pět pandurů vzájemně potlouklo, když se ten první snažil nesešrotovat před ním se nečekaně objevivší VW Sharan, mnohými civilisty tvrdošíjně zaměňovaný za jakousi Škodu Fabia.

Naopak tu méně známou techniku ve výzbroji v tak velkých počtech nenajdeme, a to právě z důvodu jejího speciálního určení. Sem patří mimo jiné i průzkumný a pozorovací komplet Sněžka pro dělostřelecký, případně vševojskový průzkum. Ostré nasazení Sněžky však není vázáno pouze na bojové podmínky, lze ji využít například při ostraze hranic (tedy určitých exponovaných koridorů). AČR si pořídila tato vozidla v počtu osmi kusů.

Průzkumný a pozorovací komplet Sněžka

Sněžka u 13. dělostřeleckého pluku

V současnosti (rok 2019) komplety Sněžka disponuje 13. dělostřelecký pluk „Jaselský“ posádkou v Jincích. Pluk vznikl 1. prosince 2013 jako nástupce 13. dělostřelecké brigády, též nesoucí čestný název „Jaselská“. Čestný název odkazuje na úspěšné angažování našich dělostřeleckých jednotek od 1. československého armádního sboru v bitvě u Jasla v polovině ledna 1945.

Struktura 13. dělostřeleckého pluku Armády České republiky

Asi nepřekvapí, že 13. dp je jedinou dělostřeleckou jednotkou AČR. Hlavními tělesy pluku jsou 131. dělostřelecký oddíl a 132. dělostřelecký oddíl. Komplety Sněžka pak nalezneme u jedné z podpůrných jednotek 13. dp, a to u průzkumné baterie STAR (Surveillance Target Acquisition Reconnaissance), jejíž výzbroj tvoří vedle Sněžek ještě dělostřelecké radiolokátory ARTHUR (Artillery Hunting Radar, přístroj detekuje střelbu) na podvozcích Tatra 815 4x4.

Sněžka na misi

PzPK Sněžka na misi SFOR II

Jeden exemplář Sněžky byl nasazen i na zahraniční mírové misi SFOR II (Stabilization Force) v Bosně a Hercegovině. Sněžka tam působila po dobu jednoho roku, od 16. září 2000 do 15. září 2001, a to postupně v rámci 43. mechanizovaného praporu, 4. mechanizovaného praporu a 5. mechanizovaného praporu.

Pro dané nasazení se však ukázala tak trochu zbytečně předimenzovanou technikou, potažmo vadila její mohutnost. Na monitorování osob a techniky, případně terénu a stavebních objektů, tam postačovaly přenosné přístroje, se kterými se vojáci lépe skryli, a především jejich provoz nebyl tak nákladný.

PzPK Sněžka

Průzkumný a pozorovací komplet PzPK Sněžka vznikal ve druhé polovině 90. let na základě požadavku AČR. Hlavním zpracovatelem projektu se stal státní podnik VTÚ (Vojenský technický ústav) ve Slavičíně ve spolupráci s vojenským opravárenským podnikem VOP-026 Šternberk. Vyroben byl jeden prototyp a následně pro AČR postupně osm sériových exemplářů, zakázka byla dokončena v roce 2002.

Jako platforma kompletu Sněžka posloužil upravený osvědčený podvozek BVP-1, který byl prodloužen podobně jako u staršího samohybného minometu PRAM-S. Také Sněžka má tedy sedm párů pojezdových kol místo šesti, jak to známe u klasického BVP-1. Po bévépéčku Sněžka zdědila vynikající průchodnost terénem a obojživelnost, tj. schopnost plavat.

Speciální nástavba s pracovišti osádky je hermeticky uzavíratelná a vybavená filtračním zařízením, čímž je zajištěna ochrana před radiačním, chemickým i biologickým zamořením interiéru. Čtyřčlennou osádku tvoří řidič, velitel, operátor radiolokátoru a operátor výpočetního systému zastávající zároveň funkci radisty.

Hlavní funkční element Sněžky představuje zvedací rameno se soupravou různých detekčních zařízení. Pohyb i stabilizace ramene, skládajícího se ze tří částí, je řešen pomocí hydrauliky. V pochodové poloze je rameno složeno v mezeře na horní části nástavby. Minimální čas zvednutí z pochodové do pracovní polohy je 90 sekund, u reverzního procesu to činí 60 sekund.

PzPK Sněžka

Na konci ramene, které se může zvednout do výšky asi 15 metrů, se nachází pohyblivá senzorová hlava. Ta obsahuje radiolokátor, čtveřici různých kamer (včetně termovizní pro noční vidění), laserový dálkoměr a čidla na měření rychlosti a směru větru. Rameno je z bezpečnostních důvodů opatřeno detektorem vysokého napětí, aby se mohlo zastavit jeho zdvihání, pokud by hrozil kontakt s nadzemním elektrickým vedením.

Sněžka umí detekovat, rozpoznávat a sledovat jednotlivé pozemní cíle (osoby, automobily nebo těžká bojová technika), skupiny pozemních pohyblivých cílů (kolony za přesunu nebo technika v rozvinuté bojové sestavě), pozemní stacionární jednotlivé cíle (kryty, opevněné stavby, budovy, mosty) a pozemní skupinové nepohyblivé cíle (shromaždiště vojsk a techniky). Předností je i schopnost detekovat pomalé nízkoletící cíle (tj. vrtulníky, bezpilotní prostředky atd.).

Dále umí sledovat dopady (výbuchy) dělostřeleckých granátů a do určité míry vyhodnocovat jejich účinky v cíli. Sněžka předá zjištěné informace palebné baterii a ta může následně provést korekci palby.

Sněžka navíc měří povětrnostní podmínky na daném úseku bojiště (rychlost a směr větru), snímá polární souřadnice a nadmořské výšky postavení cílů, zpracovává je a předává na vyšší stupeň velení.

Pokud jde o hodnoty dosahu, tak cíle velikosti tanku dokáže detekovat radarem na vzdálenost až 33 000 metrů, přehledovou kamerou do 5 000 metrů a termovizní kamerou do 9 000 metrů. Laserový dálkoměr pracuje v rozsahu 100 až 20 000 metrů.

Celková hmotnost kompletu Sněžka činí 17 440 Kg (pro porovnání BVP-1 měl 13 000 kg). Na zpevněné komunikaci dosahuje max. rychlosti 55 km/h, v terénu maximálně 30 km/h a plavat dokáže rychlostí až 7 km/h. Dojezd má 600 km.

A čím se může osádka Sněžky bránit v případě blízkého setkání s nepřítelem? Na střeše korby je pohyblivě lafetovaný 12,7mm kulomet DŠKM sovětského původu. Pokud by šlo opravdu do tuhého, nezbude než použít ve vozidle vezené pancéřovky RPG-75. Vše samozřejmě doplňují osobní zbraně jednotlivých členů osádky.

Sněžka je také vybavena systémem detekce a indikace ozáření laserem a šesti vrhači zadýmovacích granátů.

Modernizovaná Sněžka-M

Protože technika jde neustále kupředu, přišla na řadu modernizace Sněžky. Nová Sněžka-M vznikla ve VTÚ Slavičín modernizací stávajícího kompletu v oblasti systémového řešení integrovaného průzkumného systému, řídicích systémů (HW i SW), komunikačních prostředků, zdrojové soustavy a podpůrných subsystémů za účelem zvýšení užitných vlastností na úroveň soudobých průzkumných systémů.

Na vrcholu senzorové hlavy je malý, lehký a kompaktní průzkumný radar Thales SQUIRE, který detekuje jednotlivá vozidla velikosti tanku na vzdálenost až 48 000 metrů.(jednotlivé pohybující se osoby do 10 000 metrů). Z kamerového vybavení jmenujme přehledovou denní TV kamer MERLIN 3, detekující cíle velikosti tanku na vzdálenost 18 000 metrů, dále tam je sekundární denní kamera Falcon-200, přehledová noční TV kamera MERLIN 2N a termovizní kamera THV-3000. A opět nesmí chybět laserový dálkoměr.

Za pozornost stojí, že nová senzorová hlava má díky instalovaným moderním přístrojům hmotnost pouhých 200 kg, senzorová hlava původní Sněžky má hmotnost 600 kg. 

První prototypová přestavba jedné Sněžky na Sněžku-M proběhla v roce 2014, další dvě byly realizovány v roce 2016. AČR by tak měla mít v tuto chvíli tři vozidla Sněžka-M, zbytek vozidel případná modernizace teprve čeká.

Zdroje:

  • http://www.13dp.army.cz
  • http://www.army.cz/
  • A report 11/2015
  • Armádní technický magazín 06/1997, 05/2000
  • Nejčtenější

Český umělec Yemi A.D. se podívá k Měsíci, vybral si jej japonský miliardář

Český umělec Yemi A.D. se dostal do posádky historicky prvního civilního letu k Měsíci s názvem dearMoon. Vybral jej...

Nový rychlovlak TGV dorazil do Česka, ve Francii má začít jezdit za dva roky

Nový rychlovlak TGV ráno přejel česko-rakouské hranice a dopoledne dorazil do Českých Budějovic. Odtud jel dál do Prahy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: V roce 1939 napadl Sovětský svaz Finsko, začala zimní válka

Útokem Sovětského svazu na Finsko dne 30. listopadu 1939 začala tzv. zimní válka, která trvala až do 13. března roku...

Chat s umělou inteligencí baví internet. Umí česky, povídat si může každý

Novou senzací ve světě umělé inteligence je webový nástroj ChatGPT, který dovede opravdu působivě nejenom vést dialogy,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rozpálené brzdy poslaly caravelle v plamenech k zemi. Zahynula pětina obce Humlikon

Premium Tragédie letu číslo SR 306 začala rozháněním mlhy letadlem před vzletem a gradovala jeho pádem v důsledku požáru....

Miliony na účtu i exekuce. Zmapovali jsme majetky kandidátů na prezidenta

Premium Senátor Marek Hilšer vlastní v Praze dva byty. Přesto v metropoli bydlí v pronájmu ve dvoupokojovém bytě na Pohořelci....

Miliony na účtu i exekuce. Zmapovali jsme majetky kandidátů na prezidenta

Premium Senátor Marek Hilšer vlastní v Praze dva byty. Přesto v metropoli bydlí v pronájmu ve dvoupokojovém bytě na Pohořelci....

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

Čeští záchranáři chtějí raněným Ukrajincům zvýšit šance na přežití

Není výjimkou, že zraněný voják na ukrajinské frontě musí v blátě a pod palbou čekat celé hodiny na pomoc. Dva čeští...

ANALÝZA: Ukrajinská armáda se zřejmě vylodila v ústí Dněpru

V pátek 11. listopadu 2022, více než devět měsíců po bitvě o Cherson, se ruská vojska stáhla ze západního břehu řeky...

Chřestýši pro Ukrajinu. Protiletadlový systém vznikal původně pro JAR

Ukrajinu podporuje dodávkami zbraní celá řada zemí. V pondělí 20. listopadu oznámil francouzský ministr obrany...

KVÍZ: V roce 1939 napadl Sovětský svaz Finsko, začala zimní válka

Útokem Sovětského svazu na Finsko dne 30. listopadu 1939 začala tzv. zimní válka, která trvala až do 13. března roku...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...

Céline Dion oznámila, že trpí neléčitelnou nemocí, která vede k nehybnosti

Kanadská zpěvačka Céline Dion (54) svým fanouškům na sociálních sítích oznámila, že musí zrušit nebo přesunout své...