Takzvaná Bílá kniha. Obálka nejznámější tiskoviny šířené sovětskými vojsky bez...

Takzvaná Bílá kniha. Obálka nejznámější tiskoviny šířené sovětskými vojsky bez ohledu na protesty československé strany. Obsahem brožurky podepsané „Tisková skupina sovětských žurnalistů Moskva 1968“ byly nenávistné lži a tvrzení vytržená z kontextu. | foto: Prokop Tomek

Postávali před ruskou komandaturou, tak je zmlátili a nutili mýt záchody

  • 6
Tankocaching - Sovětská komandatura na Smíchově patřila v počátcích okupace v roce 1968 k těm nejaktivnějším. Zatýkala a šikanovala lidi a obyčejným potyčkám dávala politický podtext.

Na podzim 1968 ustaly protesty a diskuse v ulicích. Zato byly na denním pořádku incidenty s okupačními vojáky, jimiž se stali po 16. říjnu 1968 výhradně vojáci Sovětské armády. 

Tankocaching

Jak na to

Na celkem 21 míst spjatých s tragickými událostmi srpna 1968 rozmístili autoři hry Tankocaching unikátní schránky, keše (od anglického slova geocache) s příběhy ze srpnové invaze. V každé ukryté schránce najdou hráči jeden popis jedné události, který se ve dnech invaze převážně sovětských vojsk, v dané lokalitě odehrál. Hra, která je unikátní verzí oblíbeného Geocachingu, začala 14.8.2018. Druhé kolo odstartovalo  21.8.2018. Třetí a poslední začíná 28.8.2018.

Seznam míst, kde jsou kešky druhého kola umístěny najdete v tomto článku

Souhrnné informace o Tankacachingu si pak můžete přečíst tady.

Pro první nálezce je připraveno malé překvapení v podobě malého modelu tanku a prázdná USB paměť. V některých keškách však z důvodu nedostatku místa ani jeden z výše uvedených dárků nenajdete. Pokud nám však jako první nálezce keše napíšete na adresu tanky@technet.cz a doložíte odlovení, cenu vám rádi předáme.

Výhru (tank a USB flešku) získává ten, kdo nám jako první napíše, rozhoduje čas přijetí e-mailu. Je možné, že někdo keš odloví, ale o výhru mít zájem nebude. Teoreticky tak mají šanci i další nálezci v pořadí.

Speciální odměna za selfie!

Když nám navíc jako první pošlete z místa objevu selfíčko (na adresu tanky@technet.cz) s nalezenou keškou, máme pro vás v redakci další drobné překvapení.

Tankocaching pro vás pořádá redakce Technet.cz ve spolupráci se společností Fujitsu Technology Solutions. Autorem odborných textů je historik PhDr. Prokop Tomek, Ph.D. z Vojenského historického ústavu Praha.

Tankocaching, po stopách invaze v srpnu 1968.

Sovětská armáda zřizovala takzvané komandatury, o jejichž existenci pojednává tento článek. Dodnes není přesně zřejmé, k čemu měly sloužit. Není vyloučeno, že v původních plánech intervence mohly komandatury za určitých okolností převzít trvale vojenskou správu nad československými městy. 

Na rohu ulic Svornosti a Na Bělidle sídlila vojenská komandatura pro Prahu 5. Zdá se, že byla zpočátku umístěna v dodnes existujícím hotelu Balkán nebo později v protějším agitačním středisku. Po komandatuře v Haštalské ulici na Praze 1 to byla asi nejaktivnější komandatura. 

Tamní vojáci neustále poukazovali na různé události běžného života jako na projevy kontrarevoluce a nepřátelství k SSSR. Tvrdili například, že děti, které se stýkají se sovětskými vojáky, dostávají proto ve škole špatné známky. V jedné potyčce muže a ženy na ulici viděli snahu zabránit ženě, aby si přátelsky pohovořila se sovětskými vojáky. Ale příčina konfliktu byla zcela nepolitická.

Například prvního listopadu 1968 převzali příslušníci Místního oddělení VB Praha 5 od tamní komandatury dva občany, kteří prý uráželi sovětské vojáky. Ti pak shodně a nezávisle na sobě vypověděli, že vypili po třech sklenicích piva a poté postávali poblíž skupinky občanů před sovětským velitelstvím. Neuposlechli výzvy Sovětů k rozchodu, a proto byli předvedeni do služební místnosti komandatury, kde je zbili, a pak museli umývat záchody a umývárnu.

V době výročí VŘSR 8. listopadu v 18:10 předala sovětská komandatura Veřejné bezpečnosti dvě vysokoškolské studentky. Sovětská hlídka je zadržela, když prý napomínaly neznámého muže, aby se nebavil s okupanty.

Komandatury byly uzavřeny až v dubnu 1969, kdy jejich normalizační agendu převzali sami českoslovenští komunisté.


Přelomové osmičky