Sedmnáctého března se podle webu Navy Lookout (NL) na základnu britského Královského námořnictva ve skotském Clydu vrátila ponorka, vyzbrojená balistickými střelami s jadernými hlavicemi. Byla na moři 204 dní. Překonala tak rekord z roku 2023, který činil 195 dní. Britové mají čtyři balistické ponorky: HMS Vanguard, Victorious, Vigilant a Vengeance. Všechny patří do stejné třídy označované podle prvního zmíněného člunu. NL nepíše, která z nich absolvovala poslední extrémně dlouhou patrolu. Pravděpodobně je to kvůli utajení.
Posádce ponorky přijel osobně pogratulovat ministerský předseda Keir Starmer. Bylo k čemu. Strávit skoro sedm měsíců v ocelovém tubusu pod mořskou hladinou téměř bez kontaktu s okolím je náročný výkon. Pro srovnání: nejdelší hlídka americké ponorky stejné kategorie trvala 140 dní. V roce 2014 ji absolvovala USS Pennsylvania.
Hlavní úkol balistických ponorek je přežít případné napadení Spojeného království nebo jeho spojenců v NATO jadernými zbraněmi. Pokud by k takovému útoku došlo, ponorky mohou odpovědět stejně. To má být důvod, proč si každý potenciální protivník rozpoutání jaderné války rozmyslí.