Jeho černý letoun Hawker Hurricane Mk IIC s písmeny JX–E se stal jedním ze symbolů úspěchů československých letců v řadách RAF během druhé světové války. Letec Karel Kuttelwascher dosáhl mezi květnem 1940 a červencem 1942 celkem 20 sestřelů (dva v řadách Armée de l´Air a 18 v Británii), což z něj dělá neúspěšnější letecké eso mezi československými letci. Nutno poznamenat, že většina se odehrála v noci.
Vraťme se ovšem k našemu putování po bývalých polních letištích, kam se v podzimních dnech všeobecné mobilizace roku 1938 rozptýlily síly československého letectva. Autor námětu tohoto seriálu, kurátor letecké sbírky NTM v Praze Michal Plavec, zmiňuje informaci, nalezenou v Bundesarchiv/Militärarchiv v německém Freiburg im Breisgau. Z ní se dozvídáme, že německý abwehr evidoval k 13. říjnu 1938 jižně od Měnína na čtyřicet letadel. K tomu Plavec dodává: „Polní letiště v Měníně bylo důležitou základnou v době mnichovské krize, ale konkrétně 13. října 1938 z něj již nepůsobil žádný bojový útvar. Základnou pro dvě stíhací letky III. polní peruti Leteckého pluku 1 bylo pouze do 7. října 1938.“
Zatím jsme navštívili tato bývalá polní letiště mobilizace 1938: |
Zmíněné dvě stíhací letky byly Polní letka 31 a Polní letka 32. U první z nich nás může zaujmout jméno Svatopluk Janouch, který s pěti sestřely (tři ve Francii, dva v Británii) patří mezi 28 československých stíhacích es druhé světové války. S/Ldr Janouch válku přežil a své vzpomínky z válečných let popsal v knize Světla a stíny. Zemřel v New Yorku v roce 1966.
V minulém díle jsme se v oblasti Nymburka dotkli osudů letce Josefa Jaškeho, který u Polní letky 32 zastával funkci prvního důstojníka. Jeho nadřízený a velitel letky byl Evžen Čížek. Shodou okolností jde o letce, se kterým Jaške ve špatném počasí v letounu Foster Wickner GM-1 Warffery narazil do lana barážového balonu nad Penarth Pointem. Jaške jako zázrakem přežil pád bez padáku z kilometrové výšky do vod Bristolského zálivu. Jeho spolubojovník a někdejší velitel z dob mobilizace Evžen Čížek bohužel zahynul.
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz