Kapličku smetla exploze, která se měla odehrát o padesát kilometrů jinde

aktualizováno 
Celá dvě staletí stála jižně od Červeného Poříčí, u výpadovky z Plzně do Klatov, kaplička. Ve středu to bylo 74 let, co zmizela. Smetl ji výbuch německého vozidla naloženého municí po zásahu hloubkařů. Letecká válka nad českými zeměmi vrcholila. Začínáme miniseriál o útocích stíhacích pilotů na našem území.

V úterý 17. dubna 1945 zavládlo v Čechách příjemné jarní počasí. Zatímco předchozího dne američtí hloubkaři (také se jim přezdívalo kotláři) slavili velký úspěch při útocích na letiště, tentokrát se zaměřili na železniční a silniční dopravu. Podle neúplné statistiky muselo být z tratí v protektorátu nebo Říšské župy Sudety odtaženo do opravy ne méně než sto lokomotiv s prostřílenými kotli.

Postrach železnic jménem hloubkaři. Za jediný den zasáhli devadesát lokomotiv

Přinášeli naději i smrt, budili hrůzu i obdiv. Tak by se dala ve zkratce charakterizovat činnost takzvaných hloubkařů, kteří jsou neodmyslitelně spojeni se závěrečnými měsíci druhé světové války v českých zemích.

Zvláště aktivní byla toho dne 368. stíhací skupina z Deváté letecké armády, která do Čech postupně vyslala devadesát šest letounů typu P-47 Thunderbolt. Během vůbec její poslední mise, ke které piloti 396. stíhací perutě odstartovali 17:35 hodin ze základny u Frankfurtu nad Mohanem, se dostali mimo jiné na jih od Plzně.

Hodiny ukazovaly 18:35, když si v Červeném Poříčí hloubkaři všimli vojenského nákladního automobilu, který parkoval u mlýna, částečně ukrytý pod topoly. 

Množství zápalných střel jej proměnilo v hořící trosky. Horší chvíle obec teprve čekaly. Jako další cíl se do zaměřovačů stíhačů dostal automobil s přívěsem, který byl odstavený u statku známého jako Vodotečský Dvůr jižně od obce. Naložená munice vybuchla. 

Americké zdroje sice uvádějí, že napadení několika aut se odehrálo na souřadnicích 49° 15'N, 13° 54'E, tj. v padesát kilometrů vzdálených Strakonicích, ale to nás nesmí zmást, protože takové odchylky, často i větší, byly tehdy běžnou praxí. Je třeba tedy vzít v úvahu také další informace v hlášeních, zvláště typ cíle a výsledek náletu.

Letecký snímek místa s kapličkou (u výpadovky z Plzně do Klatov) z roku 1938.

Letecký snímek místa s kapličkou (u výpadovky z Plzně do Klatov) z roku 1938. Letecký snímek místa s kapličkou (u výpadovky z Plzně do Klatov) z roku 2016. Kaplička stála uprostřed ostrého úhlu, který svírá hlavní silnice s příjezdovou cesto od zemědělské usedlosti vlevo. 

Letecký snímek místa s kapličkou (u výpadovky z Plzně do Klatov) z roku 2016....

Letecký snímek místa s kapličkou (u výpadovky z Plzně do Klatov) z roku 2016. Dnes už na místě žádné zbytky stavby nenajdete.

V tomto případě - na rozdíl od mnoha jiných - nikdo z místních obyvatel nebo vojáků nezemřel ani nebyl zraněn, ale tlaková vlna se stala osudnou pro kapličku u křižovatky hlavní silnice s cestou ke dvoru, která byla zcela zničena. Její přesnou podobu neznáme. 

Jak vznikl mýtus o tom, že na konci války u nás v letadlech útočili černoši

Půdorys připomínal podkovu, tyčila se do výše asi tří metrů a měla vypadat stejně jako druhá červenopoříčská kaplička, která se dochovala o pár set metrů severněji, naproti zámku před domem čp. 78.

Kronikář Červeného Poříčí o této události, jedné z mnoha, které lidé v dubnu 1945 v kraji zažili, nad rámec úřední zprávy zdejší četnické stanice poznamenal, že oheň sežehl lípu, která rostla vedle dvora, a exploze nebo střely hloubkařů rozbily střešní tašky, vytloukly okna i nábytek v několika domech. Kvůli tomu, že střely přetrhaly na několika místech dráty, došlo k přerušení telefonního a telegrafního spojení Červeného Poříčí s Plzní a Klatovy.

Kniha Pod palbou hloubkařů vyjde v druhé půlce roku 2019.

Kniha Pod palbou hloubkařů vyjde v druhé půlce roku 2019.

Z připravované knihy s detailním přehledem všech známých útoků hloubkařů v českých zemích, kterou vydá Nakladatelství Academia na podzim 2019.

Poznámka k přiloženým leteckým fotografiím:  Letecké měřické snímky jsou archivované v analogové formě v Archivu leteckých měřických snímků Vojenského geografického a hydrometeorologického úřadu (VGHMÚř) v Dobrušce. Černobílé snímky z let 1936 až 2002 byly pořízeny Ministerstvem obrany České republiky, respektive jeho předchůdci. Barevné LMS pořízené od r. 2003 do r. 2010 ve spolupráci ČÚZK a MO ČR jsou digitalizovanými snímky z analogových podkladů.

Použité zdroje:

  • Air Force Historical Research Agency, Reel No. B0341
  • NA, fond Zemské četnické velitelství Praha, karton č. 904
  • SOA Plzeň, fond Fondy VB z bývalého kraje Plzeň 1849–1960
  • SOA Plzeň, Pamětní kniha obce Červené Poříčí (1923–1964)
Autor:
 
Témata: Jan Nepomucký

Nejčtenější

Třímachový zabiják letadlových lodí Suchoj T-4 byl velkým žroutem rublů

Suchoj T-4

Historie letectví se pozoruhodnými stroji jenom hemží. Jedním takovým byl i sovětský bombardér Suchoj T-4. Vznikl pouze...

Scéna jako z hororu. Na střeše mrakodrapu vrtule rozsekala cestující

Havárie vrtulníku N619PA na střeše budovy PAN AM 16.5. 1977

Části zdeformované vrtule se do ulic New Yorku řítily jako smrtící neřízené projektily. Vrtulník společnosti New York...

Poslední vrtulník. Začíná předehra zcela zapomenuté letecké tragédie

Reklama NYA zvoucí k cestování v proudové době

Byla to budova, kterou by někteří obyvatelé New Yorku nejraději hned po dokončení nechali zdemolovat. Místní bar s...

Osudový omyl. První a poslední přistání proudového letadla v Olomouci

MiG-21F trupového čísla 0618 s nímž v Olomouci tragicky havaroval kadet Omran...

Bylo mu 23 let, když se u Přerova učil létat na vysoce výkonném letounu Mig-21F. Podcenil však zadání úkolu a při...

Statisíce posluchačů přišly o svá internetová rádia, náprava je pomalá

DAB rádio Pure Oasis Flow

Mnoha posluchačům internetových rádií zmizely předvolené stanice i jimi přidané streamy. Největší výrobce čipů pro...

Další z rubriky

Ochranka prezidenta Putina mate GPS. Lodě se přemístily na pevninu

Obrázek ukazuje pozice rušených lodí na letišti ruského města Gelendžik, ležící...

Americká nezisková organizace C4ADS si všimla, že když se ruský prezident Vladimir Putin přiblíží k přístavu, satelitní...

Osudový omyl. První a poslední přistání proudového letadla v Olomouci

MiG-21F trupového čísla 0618 s nímž v Olomouci tragicky havaroval kadet Omran...

Bylo mu 23 let, když se u Přerova učil létat na vysoce výkonném letounu Mig-21F. Podcenil však zadání úkolu a při...

Tragédie stíhací jaderné ponorky: Komsomolec leží na dně už třicet let

Ponorka K-278 Komsomolec na výtvarném díle

Jedním z černých dnů sovětského námořnictva se stal 7. duben 1989. Tehdy došlo ke katastrofě jaderné ponorky K-278...

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na iDNES.cz