Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 3. července 2022 Radomír

Slavný německý tank Panther má nástupce. Překvapil palebnou silou kanónu

Prakticky přesně osmdesát let poté, co z továrny vyjely první dva prototypy slavného německého tanku Panther, představila německá firma Rheinmetall na francouzském obranném a bezpečnostním veletrhu Eurosatory jeho nástupce.

Nový tank nese formálně název KF51. Ačkoli Rheinmetall tvrdí, že s vývojem tanku začal zcela od nuly, na stroji je dobře vidět, že vznikl rozvojem podvozkové platformy, na které německá firma vyvíjí bojové vozidlo pěchoty Lynx. Před časem koneckonců představila koncept Lynx 120, tedy BVP Lynx s věží, vybavenou 120mm kanónem, a jak je vidno z fotek, nový stroj je jeho zjevným pokračovatelem.

Podle výrobce je KF51 navrženo pro tříčlennou osádku – velitele, řidiče a střelce, přičemž věž pojme v případě nutnosti ještě čtvrtého člena osádky, operátora sekundárních zbraní nebo osobu ve velitelském postavení (velitel roty atd.) Hlavní výzbrojí reinkarnace slavného Pantheru je poměrně nečekaně 130mm kanón Rheinmetall Future Gun System.

Nový střední tank KF51 Panther společnosti Rheinmetall se představil na francouzské výstavě Eurosatory. Zejména svými futuristickými tvary vzbudil zaslouženou pozornost. O to větší je škoda, že výrobce zveřejnil doposud je velmi málo konkrétních specifikací.

Vzhledem k hmotnosti a konstrukci nejde zřejmě o plnohodnotnou verzi 130mm kanónu Rh-130, o kterém se v posledních letech mluví jako o hlavní zbrani chystaného německo-francouzského tanku projektu MCGS, spíš jde o nějakou kratší a odlehčenou variantu.

Hmotnost nového stroje by se měla pohybovat kolem padesáti tun, což se může zdát na neplnohodnotný MBT(Main Battle Tank, hlavní bojový tank) mnoho, zejména ve srovnání s tanky ruské konstrukční školy, je však nutné si uvědomit, že hmotnosti přes čtyřicet tun dnes běžně dosahují bojová vozidla pěchoty s přídavnými pancéřovými bloky. Když si k tomu přičteme větší pohonnou jednotku, masu kanónu a dále zesílený pancíř, na hmotnost přes padesát tun se dostaneme velmi rychle.

Podle výrobce dává stroji 130mm kanón vynikající palebnou sílu „proti všem současným i předvídatelným mechanizovaným cílům“. Nelze než souhlasit, že v kategorii lehkých tanků, kde vládnou 105mm kanóny, i jejich těžších bratříčků, kde je rozšířená klasická tanková ráže 120 mm, jde Rheinmetall všem příkladem.

Lehký, nebo střední?

Pokud kategorie těžkých a středních tanků skončily na přelomu šedesátých a sedmdesátých let splynutím v koncept „MBT“, který si ponechával výhody obou koncepcí – vysokou manévrovatelnost při silném pancéřování a mohutné výzbroji, v posledních letech pozorujeme, že se střední tanky opět začínají objevovat jako separátní skupina techniky.

Byla by přitom chyba zaměňovat je za lehké tanky, jako jsou americké M8, Stingray nebo čínský VT-5. Tyto stroje jsou v oblasti pasivní ochrany velmi zranitelné, a i když často nesou klasickou tankovou výzbroj (stejně jako některé ruské typy podobných strojů), jsou koncipovány pro vlastní obranu maximálně proti těžkým malorážovým automatickým kanónům.

Zpravidla doplněné o rozměrné bloky kompozitního a dynamického pancéřování jsou tak schopné do jisté míry odolat útoku pěchoty pancéřovkami nebo automatickými kanóny starších typů BVP, ale proti tankové munici o vysoké úsťové rychlosti a průbojnosti nemají nejmenší šanci.

Nový střední tank KF51 Panther společnosti Rheinmetall se představil na...

Zejména z ekonomických důvodů proto v posledních letech vznikla jakási odnož pozapomenuté, ale stále živoucí kategorie lehkých tanků, kterou bychom mohli nazvat „lehké tanky těžšího typu“ nebo v tradičnější terminologii „střední tanky“. Ty byly v předchozích dekádách zapomenuté úplně.

Zatímco hlavní bojové tanky (MBT) dosahují efektivních hodnot pancéřování, přepočteno na RHAe (ekvivalent homogenního válcovaného pancíře) kolem dřív nepředstavitelných 1000 mm, což si vynutily nové typy munice v obou hlavních konstrukčních školách, střední tanky mnohem víc spoléhají na duální pancíř, jehož základem jsou stále silné pancéřové pláty v co nejefektivnějším aranžmá vzhledem k hmotnosti i výdrži. Víc než MBT jsou však doplněny dynamickým, lehkým kompozitním a aktivním pancířem.

Panther

V ochraně osádky napomáhá novému stroji plně digitální architektura tanku, která podle slov výrobce velmi efektivně integruje data ze všech senzorů, a to nejen na vlastním tanku, ale i v síti. Každý člen osádky i díky tomu může okamžitě převzít roli druhého, což se týká i zbraní.

Nový střední tank KF51 Panther společnosti Rheinmetall se představil na...

Rheinmetall Future Gun System se skládá ze 130mm kanónu s hladkým vývrtem a plně automatickým systémem manipulace s municí. Automatický nabíječ pojme dvacet připravených nábojů. Podle Rheinmetallu v porovnání se současnými 120mm kanóny poskytuje 130mm varianta o víc než padesát procent vyšší účinnost na výrazně delší vzdálenost zásahu.

Jak jsme si však řekli na začátku, je nepravděpodobné, že by šlo o stejnou zbraň, která je chystaná pro budoucí MBT a která již byla nabízena v rámci modernizace britských tanků Challenger 2. Pro lehčí Panther bude mít zřejmě snížen tlak v nábojové komoře a vzhledem k celkově slabší konstrukci celého stroje, který vychází z lehčího BVP, bude mít také jinak nakonfigurované brzdovratné zařízení, které se stará o zákluz kanónu.

Hlavní zbraň v současné verzi doplňuje koaxiální kulomet ráže 12,7mm, přičemž stejně jako u obdobných projektů výrobce umožnuje integrovat i několik typů dálkově ovládaných zbraňových stanic. Pálit z hlavní zbraně je možné v módu hunter-killer, kde velitel označuje cíle a střelec je ničí, nebo v módu killer-killer, kdy velitel obstarává obě funkce najednou.

Velitel i střelec mají k dispozici stabilizovanou denní a infračervenou optiku s integrovaným laserovým dálkoměrem. Zajímavostí jsou integrované bezpilotní průzkumné systémy, které dále zvyšují situační přehled osádky v bezprostřední blízkosti vozidla.

Společnost Rheinmetall tak trochu klame tělem. Ačkoli tvrdí, že nový Panther je plnohodnotné MBT, které vzniklo od nuly, pravda je daleko spíše taková, že jde pouze o další rozvoj konceptu Lynx 120. Tedy nové bojové vozidlo pěchoty s větším dynamickým pancéřováním a novým kanónem, které se však pasivní ochranou soudobým tankům nevyrovná.

Nový tank od německého Rheinmetallu nese slavné (i když samozřejmě kontroverzní) jméno a jeho velkým tahákem na mezinárodním trhu bude 130mm kanón. Izraelci však mají poučku o tom, že jsou zbraně na boj a jsou zbraně na obchod. Nejen tím, co zatím o tanku KF51 víme, ale zejména tím, co výrobce v marketingových materiálech decentně neuvádí, je asi rozumnější se domnívat, že půjde o druhou variantu. Pokud nás totiž válka na Ukrajině něco naučila, tak že v tankovém boji není radno opomíjet jeho první a nejdůležitější pravidlo: Pancíř nic nenahradí.

  • Nejčtenější

Stop pro letoun F-35? Švýcaři prověřují podezřelé nesrovnalosti v tendru

Úspěšné tažení letounů F-35 Evropou v roce 2021 pokračovalo ve Finsku a Švýcarsku. V alpské zemi se však nad nákupem...

Česká houfnice Morana se zařadila mezi hvězdy veletrhu obrany

Advertorial Eurosatory je nejvýznamnější evropský veletrh obranné a bezpečnostní techniky. Letos se kvůli covidu konal po čtyřleté...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Gripen versus F-35. Ve finále výběru neuškodí zvážit všechna pro a proti

Výběr budoucích stíhacích letounů pro české letectvo jde do finále a zdá se, že i jako v některých jiných evropských...

S čím se také jezdilo na dovolenou. Stanové přívěsy z NDR

Nejen plastové lžičky a duroplastové trabanty, ale i stanové přívěsy Camptourist můžeme pasovat na východoněmecké...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přísně tajná letecká továrna. Na gripen je potřeba 8 tisíc hodin práce

Premium Co obnáší vyrobit stíhací nadzvukový letoun? Po exkurzi ve střežené továrně Saab kromě jiného víme, že se kupříkladu...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Slovenské ministerstvo popřelo, že by chtělo koupit stíhačky F-35 místo F-16

Válka na Ukrajině významně rozhýbala mezinárodní obchod se zbraněmi. Mnoho zemí se najednou cítí být ohroženo tak, jak...

Na Ukrajinu míří drony od českých vývojářů

Česká firma z malého města vyrábí malé průzkumné a bojové bezpilotní letouny. Původní konstruktéři vrtulových...

Česká houfnice Morana se zařadila mezi hvězdy veletrhu obrany

Advertorial Eurosatory je nejvýznamnější evropský veletrh obranné a bezpečnostní techniky. Letos se kvůli covidu konal po čtyřleté...

Nejdříve nacisté postříleli ženy. V tu dobu už Ležáky hořely

Ve spolupráci s Vojenským historickým ústavem si připomínáme události spojené s atentátem na Reinharda Heydricha před...

SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™
SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™

Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte krabici plnou pokračovacího kojeneckého mléka Nutrilon 2 Profutura CESARBIOTIK™. Zbrusu nová receptura...

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...