Diskuze

Příběh skutečného nebeského jezdce. Husmann bojoval na západě i východě

Miniseriál o nebeských jezdcích od 311. perutě symbolicky zakončuje příběh Richarda Husmanna. Je autorem knihy Nebeští jezdci, která se později dočkala i filmové adaptace. Husmannův život je natolik barvitý, že samotný vydal na celou knihu, která z jeho pozůstalosti a sepsaných vzpomínek i vznikla.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

K81a32r39e40l 46S35e29i58d67l

6. 11. 2020 22:57

Jako kluk jsem v 70. letech doma v knihovně objevil řadu leteckých knížek, které v 60. letech i později, když to šlo, kupovali rodiče. Hodně a rád jsem četl, kromě Nebeských jezdců jsem měl přečtenou i Hrušňovou alej, Fajtlovy knížky, Šišku, Hubáčka a co jsem kde našel, AZ-magazíny a Z-Zápisníky 1966-1972, později jsem si půjčoval novější knížky v knihovně (např. Pevnost v poušti)...

Táta měl také z 60. let modely - Frogy, většinu neslepených, takže jsem doma lepil Mustanga, Hellcata, Morana, Thunderbolta, k tomu samozřejmě modýlky z KP a ze Směru, v prváku na střední jsem zorganizoval dokonce i výstavku modelů ve škole, sešly se tam pěkné kousky (ale západní byly jen ty moje;-)). Tehdy jsem se považoval za velkého znalce "zakázané" historie:-) (o které se nemluvilo a neučilo). Děkuji rodičům za všechny informace a základy, které mi dali do života. Naši západní letci, přestože byli pro komunisty nepohodlní, nebyli zapomenuti.

0 0
možnosti

Hm, film dali komunisté do tresoru, ale knihu nechali v knihovnách. Četl jsem půjčenou z místní knhovny.

A film taky mám pocit že jsem viděl v televizi ještě za socíku.

Jinak potvrzuji, že možnost vidět podobné filmy ještě dřív než oficiálně v televizi byla ve filmových klubech. Souviselo to s tím, že některé filmy byly k dispozici pouze na amatérském filmovém formátu, takzvaně nekomerčním a na ten byly potřeba jiné promítačky než na klasické filmy v klasickýcj kinech.

Jinak mám pocit, že filmové kluby vznikly původně jako propagandistický nástroj normalizačních komunistů a měly se v nich hlavně promítat sovětské a jiné filmy ze socialistického bloku . Které se v normálních kinech promítat nemohly, protože by na ně téměř nikdo nechodil a z oficiálních statistik návštěvnosti by vyšel průšvih. Později se to podařilo převrátit a umístit do té nabídky spoustu filmů, o kterých se jinak normálně píše, že za komunistů byly v tresoru. Namátkou vedle "Nočních jezdců" třeba "Kdyby tisíc klarinetů" Nebo "Starci na chmelu" nebo "Hra o jablko" , hity studenstkého kina na kolejích v době mého studia.

2 0
možnosti

Velké díky za opět moc pěkný článek.

5 0
možnosti

Byl, ale dělat mu velitele byl asi očistec.;-D

2 0
možnosti

J14a52n 93P78a56v93e38l70k25a

16. 10. 2020 11:54

Kniha mě bavila, stojí za přečtení.

1 0
možnosti

To musel být dobrej průserář.

1 0
možnosti

Dvakrát degradován a přesto do vlasti přišel jako důstojník! Drsný bylo jak ukrad vzorky když policajti pochytali půl perutě při ježdění na "zelený" benzín R^

0 0
možnosti
Foto

R^[>-] P.S.: onen film je skutečně nejblíže tomu, co zažívali naši letci v GB.

1 0
možnosti

Tako se mi vždy líbil víc než např. Tmavomodrý svět od J. Svěráka.

0 0
možnosti

Nevím sice, jak dlouho byl film Nebeští jezdci v trezoru, ale já jej prvně viděl na podzim roku 1988 v naší celostátní TV. Jinak super článek, byť spousto toho už bylo někde napsáno.

2 0
možnosti

Já ho viděl ještě jako kluk koncem šedesátek v takovým sídlištním klubu, kam třeba naše mámy chodily šít a v pátek odpoledne tam bylo promítání za korunu. O deset let později ve filmovém klubu. Tam se i v té době dalo vidět dost filmů, které nemohli jít do oficiální distribuce.

0 0
možnosti

Super!R^

Článok si zaslúži uznanie a samotný Husmann si zaslúži aj uznanie aj obdiv!R^

1 0
možnosti

Max Rahofer od štábní letky bitevní eskadry SG 4 byl pravděpodobně jeho obětí u Olzy Zajímalo by mne, zda li se našly nějaké části z toho Focke Wulfu, neboť dle vzpomínek z cyklu Neznámí hrdinové chtěl Husman na sklonku svého života po tomto stroji pátrat, bohužel smrt byla rychlejší... Jinak opět skvělý článek. Děkuji.

2 0
možnosti

Kdysi jsem jako modelář stíhal lepit všechny plastikové modely, který byly v prodejnách za socíku k dostání a vzpomínám si na přebal Po-2 od KP na kterém byl znázorněn sestřel Fw-190 právě zmíněným Kukuruznikem. Nevím jak moc to bylo reálné, ale kresby J. Velce byly velmi působivé R^

0 0
možnosti