Dejte si pozor, co máte doma po dědovi. Granát může vypadat jako závaží

aktualizováno 
Probíráte se bednami po příbuzných a najednou narazíte na neznámý kovový předmět. Na první pohled nic zvláštního, ale při bližším prozkoumání vás polije studený pot. Toto znáte z filmů. Je potřeba zavolat pyrotechniky? Popíšeme vám, kdy volat policii a co se pak asi bude dít.

To si tak listujete pozůstalostí po dědovi a najednou mezi všemi těmi rodnými a domovskými listy z předminulého století leží takové podivné zelené víčko se spínacím špendlíkem a provázkem. První, co vás napadne, je, že děda byl přeci podivný kutil, a tak si vyrobil improvizovanou olovnici. Během sekundy vás ovšem nahlodá fakt, že byl i profesionální voják, a že by to tedy olovnice zrovna být nemusela. To spíš zbytek nějakého nástražného zařízení. Oddechnete si až ve chvíli, když zjistíte, že to sice opravdu je něco jako iniciátor, ale chybí k němu samotná munice. V klidu listujete dál, než nadzvednete poslední obálku úplně na dně a...

Fotogalerie

Výše uvedený příklad se vám asi hned tak nestane, ale věřte, že vytáhnout si tak po ránu z kufru plného písemností něco, co na první pohled jasně vypadá jako ostrá munice, není opravdu nic příjemného. Držíte to v ruce a říkáte si, kam že to máte vlastně zavolat. A můžu to položit zpátky? Nevybuchne to? Mám to vynést ven? Sakra co!? Protože si myslíme, že zmatená by byla velká část z vás, rozhodli jsme se na tomto konkrétním případě ukázat, jak má člověk v podobných situacích postupovat a co se následně odehraje.

Po dohodě Pyrotechnickou službou Policie České republiky a přímo s jejím šéfem plukovníkem Michalem Dlouhým, jsme celý postup zaznamenali. 

Nedovolené ozbrojování, obecné ohrožení

Najít nebo mít doma jakkoliv starou munici není žádná legrace. Samozřejmě že pro jeden náboj do pušky k vám zásahovka nevyrazí, ale obecně vzato jsou některé druhy vojenského materiálu zakázané a pokud je vlastníte, vystavujete se nemalému postihu minimálně za nedovolené ozbrojování a v případě většího množství i za obecné ohrožení.

Češi jsou velcí sběratelé, a tak se stejně jako já jistě setkáte i s nabídkou na výhodný odkup nebo se žádostí o darování oné věci. Nedělejte to. Nikdy nevíte, co se může dál stát a vy nad tím už nebudete mít žádnou kontrolu. Kdyby tak v budoucnu ona „věc“ nedejbože třeba někoho zranila (z nedbalosti, při požáru, při krádeži apod.), bude policie pátrat po jejím původu a vy se tak kromě trestného činu podle paragrafu 279 (Trestní zákoník 40/2009 Sb) můžete navíc stát spolupachateli i dalšího mnohem závažnějšího trestného činu.

Postup je tedy jednoduchý. Pokud objevíte něco, co připomíná zbraň, munici nebo výbušninu, zavolejte na policii na číslo 158. Vyptají se vás, kde jste, jak vypadá předmět, který jste nalezli, a poradí vám, co určitě máte a naopak nemáte dělat.

Je dobré si uvědomit, že ať už se nález potvrdí, nebo ne, policie vás s velkou pravděpodobností požádá o opuštění nemovitosti a před příjezdem pyrotechnika zabezpečí a uvědomí i nejbližší okolí.

Nebojte se policii zavolat ani v případech, že si nálezem nebudete úplně jistí. Tradují se případy, kdy si nálezce spletl německý puškový granát se závažím do kukaček. Stejně tak je ale znám i případ sběratele, který se rozhodl vyleštit si „trofejní“ protitankovou střelu na soustruhu. Rotací došlo k aktivaci a neštěstí bylo na světě. Proto je pořád lepší se splést a mít jistotu, že vaše okolí je v bezpečí, než naopak.

Mezitím, ihned po vašem telefonátu, je díky integraci jednotlivých složek uvědoměn i policejní pyrotechnik a vydává se na cestu. Protože je však pravděpodobné, že policie z místní služebny bude na místě dřív, platí výše uvedené.

Zajištěno špendlíkem

V našem případě byl pyrotechnik na cestě už necelé tři minuty po úvodním telefonickém rozhovoru. Po jeho příjezdu se rozhodne, jak budou vypadat následující opatření. Podle předpokládané účinnosti munice a v případě vojenského materiálu i příslušných vojenských tabulek se určí takzvaný ohrožený prostor. Ten policie kompletně evakuuje. V případě potřeby i zastaví dopravu a podobně.

Nástražné osvětlovadlo NO2. Vlevo zapalovač s nástražným provázkem a pojistkou...

Nástražné osvětlovadlo NO2. Vlevo zapalovač s nástražným provázkem a pojistkou v podobě spínacího špendlíku, vpravo již odjištěná "světlice" (bez krycí čepičky).

Kromě toho, že manipulace s tímto typem vojenského materiálu je nezákonná, může vás stát život. Přímo světlice NO2 se stala osudnou bývalému vojákovi, který se ji pro studijní účely pokusil delaborovat (rozebrat tak, aby se mohla stát bezpečnou učební pomůckou). Došlo k iniciaci slože a následný gejzír pyrotechnika popálil natolik, že na následky zranění zemřel. Nehoda se přitom může stát z mnohem banálnějších příčin. Stačí obě části (nádobu se zápalnou směsí a zapalovač) sešroubovat dohromady a nedopatřením vytáhnout onen spínací špendlík. Nic z toho není tentokrát potřeba. Zelený váleček se závitem a zapalovačem není primárně smrtící munice, ale „jen“ nástražné osvětlovadlo NO2. Používalo se na hranicích, kde velmi jasným a intenzivním světlem ozářilo místo, kde se pohybuje narušitel, který právě zakopl o natažené lanko a vytrhl pojistku v podobě spínacího špendlíku. Ačkoliv to na videu možná není patrné, odpálení takové „rachejtle“ uvnitř místnosti by vzhledem k velmi vysoké teplotě mělo zcela jistě za výsledek minimálně značné poškození interiéru, ne-li rovnou zničující požár.

Za běžných okolností odváží pyrotechnik podobné nálezy s sebou k odborné likvidaci na takzvané trhací jámě. Pro účely článku však osvětlovadlo bezpečně odpálil přímo na místě. Stejně tak pokud nalezená munice převoz z bezpečnostních důvodů neumožňuje, je deaktivována nebo odpálena na místě.

Holýma rukama a bez obleku

Laik by se na základě televizních seriálů snad mohl domnívat, že pyrotechnik přijde vojenskou munici ohledávat příslušně vystrojen do vizuálně impozantního ochranného obleku. Ten dokáže člověka chránit proti žáru, tlakové vlně a střepinám z výbuchu. Jak ovšem říkají sami pyrotechnici, když jedete k nevybuchlé letecké pumě nebo protitankovému granátu, žádný oblek by vám nepomohl. „Tyto věci byly navrženy tak, aby zničily několik desítek tun vážící opancéřovaný tank, proti nim nemá cenu se oblékat do těžkého obleku, ve kterém je navíc horko,“ říká s nadsázkou pyrotechnik major Karel Koubík. 

„Ochranné pomůcky se ale samozřejmě používají v případě nálezu improvizovaných nástražných zařízení nebo podezřelých neidentifikovatelných a potenciálně nebezpečných předmětů a podobně,“ dodává Koubík. V obou případech pyrotechnik většinou používá holé ruce. Důvod je prostý, potřebuje mít při práci co největší cit.

S ochranou při práci souvisí i způsob odvozu výbušnin. K tomu slouží v běžných případech pyrotechnikova dodávka. V ní najdete v zavazadlovém prostoru hliníkovou bednu, která je speciální tím, že není zvláštní vůbec ničím. Laik by si opět mohl myslet, že bude snad nějak speciálně vyztužena, ale opak je pravdou. 

Pohled do vozu pyrotechnika. Hliníková bedna na převoz munice je uvnitř...

Pohled do vozu pyrotechnika. Hliníková bedna na převoz munice je uvnitř vybavena ještě několika menšími úložnými prostory pro drobné střelivo, apod. Na horní hraně vidíte dva vrtáky zmíněné níže v textu.

Pod munici se nanejvýš položí měkká podložka kvůli tlumení otřesů, ale to je všechno. „Jakákoliv výztuha navíc by při výbuchu munice vedla jen k dalšímu zintenzivnění ničivých účinků,“ vysvětluje pyrotechnik.  

Z polní výbavy pyrotechnika jsou pak nejzajímavější modrý a stříbrný vrták (vidíte na snímku výše), mají stejný průměr jako nejčastěji nacházený minometný, respektive protitankový granát z druhé světové války. Nález této munice si kvůli poškození (70 let v zemi) poměrně často vyžádá odpálení na místě. Pyrotechnik proto vyvrtá díru, do které granát vsune tak, aby následný výbuch vymrštil střepiny bezpečně směrem do země. 

 

Nejčtenější

Sexuálně nejvýkonnější vyzvědače přebrali československé rozvědce Sověti

Býval agent československé rozvědky v USA Karel Köcher

Československým komunistickým rozvědčíkům se ve špionáži proti Spojeným státům dlouho nedařilo. Nakonec ale zaznamenali...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Další z rubriky

Ruský „robotický tank“ dopadl při testech na syrském bojišti neslavně

Uran-9

Dálkově ovládaný bojový robot Uran-9 z Koncernu Kalašnikov se v Sýrii hemžil problémy. Přesto ho ruská armáda zavádí do...

Poslední tank pro Hitlera. Měl mít silný pancíř, ale byl příliš těžký

Střední tank PzKpfw V Panther se po přezbrojení na dlouhou „acht-acht“ mohl...

Když německé tanky poprvé ve větším narazily na sovětské stroje T-34, bylo zřejmé, že říšské zbrojovky musí urychleně...

Nejlepší český špion války byl Němec. A na rukou měl českou krev

Fotografie setkání dvou československých zpravodajců - štábního kapitána Tauera...

Československá rozvědka vstoupila do druhé světové války v poměrně dobré kondici. Odboj na našem území ovšem nacisté...

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz