Naši letci se po 68 letech symbolicky vrátili ze služeb britské RAF

  • 47
Třináctého srpna 1945 přistálo na pražském letišti 54 spitfirů Československé stíhací skupiny. V jejich stopách se letos vydali nadšenci ve formaci sedmi letadel v čele s historickým dvojplošníkem An-2. Na rozdíl od srpna 1945 to nebyl hořký návrat.

Chtěli letět na pomoc Pražskému povstání, ale Sovětský svaz si to nepřál. Naši stíhači 312. stíhací perutě již sedí upoutáni ve svých spitfirech a jsou připraveni k přeletu domů. Je 7. května 1945, 17:45 hodin. Britská média dokonce druhý den přinesou zprávy, že naši letci skutečně domů odletěli.

Bohužel již tehdy hrál Sovětský svaz svoji politickou hru o ovládnutí Evropy a do Prahy nesměl nikdo jiný než Rudá armáda, bez ohledu na možné ztráty mezi českým obyvatelstvem. Již podruhé během několika málo let rozhodli politici o tom, zda naši vojáci mohou, či nemohou bojovat o svoji zemi. A opět to byli politici z jiných zemí než z té naší.

Teprve až 7. srpna může 54 spitfirů konečně odstartovat směrem na Československo. V Praze však přistanou po dalších peripetiích až 13. srpna 1945. Celou anabázi návratu našich pilotů si můžete přečíst v tomto článku

O 68 let později ...

Projekt "Naši se vracejí" je podle Jana Zdiarského z pořádající společnosti Eduard – Model Accessories důstojným připomenutím odvahy, obětí a celkového významu západních letců pro moderní československé, potažmo české dějiny. Vznikl ve spolupráci s veteránskou organizací našich druhoválečných letců, Sdružením československých zahraničních letců 1939-45 a společnosti . Část zisku z celé akce bude také potřebám čs. zahraničních letců z této organizace věnována.

Vzpomínkový let formace sedmi letounů u příležitosti 68. výročí návratu...
Vzpomínkový let formace sedmi letounů u příležitosti 68. výročí návratu...
Vzpomínkový let formace sedmi letounů u příležitosti 68. výročí návratu...

Vzpomínkový let formace sedmi letounů u příležitosti 68. výročí návratu československých pilotů ze služby v RAF.

Vzpomínkový let formace sedmi letounů z letiště Most na základnu Vzdušných sil AČR Praha-Kbely se uskutečnil přesně v den návratu našich stíhačů z 310., 311. a 312. perutě. Hlavní letoun formace, historický dvojplošník An-2, vezl kromě jiného speciální stavebnicí Spitfiru Mk.IX "Naši se vracejí", příležitostným razítkem označené obálky a speciální poštovní známky. Doprovázelo ho šest letounů Zlín řady Trener.

Po stopách našich hrdinů z RAF se loni vydal i šéfredaktor Technetu. Zúčastnil se unikátní akce RAMROD 2012, která vedla přesně po trase návratu pilotů z Velké Británie. Tehdy se průměrnou cestovní rychlostí 180 km/h vydala do Anglie a zpět skupina sedmi letadel ve třech rojích sestavených přesně podle metodiky RAF pro dálkové přelety. Rozsáhlou reportáž najdete zde.