Za hodinu zničili 30 lokomotiv. Střílel na ně kanón ze zpožděného vlaku

aktualizováno 
Ten den byl pro americké piloty nadmíru úspěšný. Nepříteli za jeden den vyřadili z provozu 84 lokomotiv. Při útoku hloubkařů přitom zahynul jeden pilot. Pod zkomoleným jménem byl pochován u Dobré Vody. Zde je příběh celé akce.

Letoun P-38 Ligthning ze sestavy 14. stíhací skupiny | foto: worldwarphotos.info

V kalendáři stálo datum 11. dubna 1945. Dvoutrupé letouny typu P-38 Lightning ze 14. stíhací skupiny, které odstartovaly ze základny Triolo v Itálii, se kolem půl desáté přehouply přes šumavské vrcholy a mířily do Čech ochromovat železniční dopravu.

Fotogalerie

Část z nich udeřila na tratě na území dnešního Jihočeského a Plzeňského kraje, ostatní v Bavorsku. Jejich činnost je poměrně detailně zaznamenána v hlášeních služeben protektorátních drah. 

Během zhruba jedné hodiny (od 9:58 do 11:00) se pilotům podařilo v Čechách vyřadit z provozu nejméně třicet lokomotiv (z toho po čtyřech v Domažlicích a Nýrsku, které za války leželo na území Bavorska, a po třech ve Staňkově, Protivíně a Hluboké nad Vltavou). Celkem si toho dne připsali dokonce 84 lokomotiv!

Během této mise svedli takzvaní hloubkaři mezi Volyní a Malenicemi na Strakonicku ojedinělý souboj s obsluhou protiletadlových kanonů umístěných na plošinových vagonech. Ty byly připojeny ke zpožděnému osobnímu vlaku, který jel ze Strakonic do Vimperku. 

Kniha Pod palbou hloubkařů vyjde v druhé půlce roku 2019.

Kniha Pod palbou hloubkařů vyjde v druhé půlce roku 2019.

Němci sice vážně poškodili jeden z útočících letounů, ale Američané se nenechali odradit od dalšího útoku. Vypořádali se s oběma palposty (přitom padli tři němečtí vojáci) a následně prostříleli lokomotivu. Pět cestujících (včetně jednoho vojáka) a vlakvedoucí Antonín Kotrč utrpěli zranění.

Čtrnáctá stíhací skupina v Čechách ztratila toho dne jeden ze svých Lightningů – zřítil se u obce Srubec jihovýchodně od Českých Budějovic. 

Dostal se do křížku s jedním ze dvou německých stíhacích bombardérů typu Focke-Wulf Fw 190F, které se pravděpodobně vracely z bojového letu na Moravě nebo v Rakousku na letiště v Plané u Českých Budějovic. Příslušnost ke konkrétní jednotce není zatím potvrzena (spekuluje se o bitevní eskadře SG 10).

Zkomolené jméno

Pilot 1st Lt. (nadporučík) Robert W. Whitehead, rodák ze státu Indiana, při havárii zahynul a byl pochován – ovšem pod zkomoleným jménem „Bob Weit“ – na hřbitově v nedaleké Dobré Vodě. Krátce po skončení války byly jeho ostatky exhumovány a převezeny do Spojených států. Ve Srubci, nedaleko místa havárie, najdeme pamětní desku a v Dobré Vodě symbolický náhrobek s vrtulovým listem.

Kronika obce Srubec o této tragické události doslova uvádí: „Brzy po jejich příchodu (německých vojáků – pozn. autora) odehrál se nad Srubcem 11. dubna 1945 letecký souboj, při kterém bylo sestřeleno americké letadlo, které řídil kanadský pilot 19letý Bobby Veith. Letadlo dopadlo na pole pana Šulisty a celé shořelo. Mladý nadějný hoch-hrdina položil svůj život daleko od své vlasti.“

O autorovi:

Absolvoval Filozofickou fakultu UK. Zajímá se o letectví za druhé světové války. Je spoluautorem knih Praha v plamenech (2008) a Bomby na Květnou neděli (2012). 

V tomto roce má vyjít jeho kniha s detailním přehledem o všech známých útocích hloubkařů v českých zemích. Na Facebooku najdete Hloubkaře zde.

Součástí hlášení o nezvěstném 1st Lt. Whiteheadovi je také jednoduchá mapka jihozápadních Čech a bavorského pohraničí, na níž je křížkem vyznačeno místo, kde byl jeho letoun naposledy spatřen. Leží pár kilometrů na sever u Strakonic, u obce Černíkov, tj. asi padesát kilometrů severozápadně od Srubce.

Whiteheadův kolega 1st Lt. Harry R. Morris Jr., který zmíněný Fw 190 následně sestřelil, vypověděl, že „1st Lt. Whitehead byl v 10.40 napaden ve výšce dva tisíce stop (asi 600 metrů – pozn. FV) zezadu a mírně zespodu jedním Fw 190. Whiteheadův letoun okamžitě začal hořet a střemhlav se zřítil k zemi. Neviděl jsem, že by pilot vyskočil“.

Z připravované knihy s detailním přehledem všech známých útoků hloubkařů v českých zemích, kterou vydá Nakladatelství Academia na podzim 2019. 

Zdroje:

  • Air Force Historical Research Agency, Missing Air Crew Report No. 13980
  • NA, fond Ministerstvo železnic I, karton. č. 4767, inv. č. 1194-45
  • FOUD, Karel, KRÁTKÝ, Vladislav a VLADAŘ Jan. Poslední akce: Operace amerického a britského letectva nad územím Čech v dubnu a květnu 1945. Plzeň: Nava, 1997. 179 s.
  • Air Force Historical Research Agency, Reel No. B0080, Narrative Mission Report No. 132 (14th Fighter Group - 11 April 1945).
Autor:

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

Chyběl necelý metr. Parašutisté nekopali v kryptě obležené nacisty marně

Radarový průzkum krypty v únoru 2019

Po 77 letech od atentátu na Heydricha se podařilo prokázat existenci průchozí stoky před kostelem sv. Cyrila a Metoděje...

Zelené peklo Normandie. Problém odhalených spodků vyřešil seržant Culin

Digitálně kolorovaná dobová fotografie lehkého tanku M5 Stuart s improvizovanou...

Během detailního plánovaní vylodění v Normandii a prvních fází následného postupu do nitra Francie se zapomnělo na...

Některé nejlevnější notebooky nedoporučí ani výrobce. Vyzkoušeli jsme je

Test nejlevnějších notebooků

Na rčení „nejsem tak bohatý, abych kupoval levné věci“ zákazníci často zapomínají. Otestovali jsme proto šest levných...

Odstartovala nejsilnější raketa světa. Nese desítky satelitů a plachetnici

SpaceX poslala do vesmíru Falcon Heavy 25.6.2019 v 8:30 našeho času. Na palubě...

V úterý 25. června ráno v 8:30 našeho času znovu odstartovala nejsilnější raketa současnosti, Falcon Heavy. Vynesla...

Smrt nad Kanálem. Zahynuli při letecké nehodě, StB je obvinila z emigrace

V 70. letech 20. století se na obloze potkávaly rozmanité typy letadel, jak...

Kanál La Manche je tichým svědkem desítek nouzových přistání i zřícení letadel. Zahynuli zde českoslovenští hokejisté i...

Další z rubriky

Američané v roce 1932 úspěšně bombardovali Pearl Harbor. A nepoučili se

Následky japonského útoku na Pearl Harbor 7. prosince 1941. Zleva jsou na...

Necelých deset let před japonským útokem předvedly dvě americké letadlové lodě, jak beztrestně napadnout Pearl Harbor...

OBRAZEM: Impozantní Muromec, Noční čarodějnice a létající tanky v barvě

Příslušnice 46. gardového nočního bombardovacího leteckého pluku, navigátorka...

Ruská překladatelka Olga Širninová si našla díky svému zájmu o historii zajímavý koníček. Koloruje staré fotografie,...

Muž, který vyhrál válku. Jeho čluny nesly vojáky na pláže Normandie

Výsadkový člun LCVP převážel vojáky na pláže při vylodění v Normandii

Bez nich by se žádné vylodění nekonalo. Na plážích v Normandii se před 75 lety přepravily na pláže desetitisíce vojáků....

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.

Najdete na iDNES.cz