Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Sovětský minomet Tulipán mohl střílet jadernou munici. Měla ho i ČSLA

  0:25
Nejmohutnější minomet, jaký se vyskytl v operační službě během studené války, vznikl v Sovětském svazu. Bojovým křtem prošel v Afghánistánu a bojoval i v Čečensku. A několika kusy disponovala i Československá lidová armáda.

V první polovině 50. let zařadila Sovětská armáda do své výzbroje monstrózní tažené minomety M-240 (ráže 240 mm) lafetované na dvoukolovém podvozku. Zbraň s hlavní delší než pět metrů a municí těžkou 130 kg samozřejmě nešlo nabíjet jako klasický pěchotní minomet „vhazováním“ min do jejího ústí. Zde to nabíjelo pět mužů z celkem devítičlenné obsluhy pomocí jednoduchého nosicího přípravku zezadu, přičemž hlaveň byla při tomto úkonu ve vodorovné poloze.

Tažené dělostřelecké zbraně však měly řadu nevýhod, od těžké manipulace k delší přípravě ke střelbě z pochodové polohy. Tyto nevýhody byly tím větší, čím mohutnější byla samotná zbraň, a tak došlo k rozhodnutí adaptovat 240mm minomet jako samohybný. Ale v tomto případě nevznikla „čistokrevná“ samohybná zbraň, snad z důvodu právě přílišné mohutnosti minometu, a výhody samohybnosti se tedy plně nevyužily, neboť v palebné pozici minomet stejně sedí mimo vozidlo. Na druhou stranu manipulace se zbraní a střelivem je řešena pro tento účel zkonstruovanými hydraulickými a mechanickými systémy na vozidle, takže k obsluze celého samohybného minometu stačí pět mužů místo devíti u tažené verze. Ono by se jich ostatně při přesunech do té samyhybky ani více nevešlo.

Nově vzniklý samohybný minomet s upravenou zbraní systému M-240 dostal typové označení 2С4 Тюльпан, latinkou 2S4 Tyulpan či Tulpan. V češtině to neznamená nic jiného než tulipán. Jeho prototypy byly vyrobeny na konci 60. let a sériová výroba byla zahájena v roce 1972. Platformu systému tvoří pásový podvozek s lehce pancéřovou uzavřenou nástavbou. Síla pancéřování je do 30 mm, kdy nejsilněji je pancéřováno samozřejmě čelo korby. Srdcem pohonu je dieselový dvanáctiválec o maximálním výkonu 382 kW, který dokáže vozidlo o hmotnosti 27,5 tuny rozjet na rovné komunikaci rychlostí až 62 km/h, v těžkém terénu pak do 30 km/h.

Samohybný minomet 2S4 Tulpan ráže 240mm s nápadným ložištěm zbraně.

Samotný minomet je převážen na hřbetě korby vozidla a jak už bylo řečeno, před střelbou se musí usadit na zem, a proto na fotografiích vidíme to nápadné ložiště. Přechod z pochodové do palebné pozice se udává více než slušnou hodnotou 2,5 minuty, zpětná operace trvá 5 minut.

Pro minomet bylo vyvinuto několik druhů munice. Základní tříštivo-trhavý typ váží 130 kg a má maximální dostřel 9,6 km. Existuje i verze s pomocným raketovým motorem, ta má dostřel dvojnásobný a hmotnost kvůli motoru vzrostla na 228 kg.

Byla vyvinuta i jaderná munice o síle do 2 kt TNT, z hlediska dostřelu opět dvě varianty, tedy bez a s pomocným raketovým motorem s podobným dostřelem jako u předchozí konvenční munice. Jaderná munice nebyla v ostré akci naštěstí zatím použita.

S úspěchem však byl použit další typ munice s konvenční pracovní náplní, která je v konečné fázi letu, či už spíše pádu na cíl, naváděna laserovým paprskem. U naváděné munice neexistuje verze s pomocným raketovým motorem, maximální dostřel je 9,2 až 9,5 km.

Výroba samohybných raketometů 2S4 probíhala až do roku 1988 a celkem dala 588 kusů. Většinou z nich v té době disponovala armáda Sovětského svazu. Jednotky minometů 2S4 byly začleňovány do dělostřeleckých záloh vrchního velení. Základní jednotkou byl minometný oddíl se třemi bateriemi po čtyřech minometech.

Operační nasazení

Křest ohněm prodělaly Tulpany v Afghánistánu, kde je Sověti používali ve druhé polovině 80. let. Není bez zajímavosti, že nejprve tam nasadili jejich tažené předchůdce M-240. S laserem naváděným střelivem byly 240mm minomety snad jedinou účinnou zbraní použitelnou proti horským základnám a „pevnostem“ mudžáhidů, často hloubených do skalních masivů. S nimi si zpravidla nedokázala poradit žádná sovětská dělostřelecká technika, včetně mohutných salv z raketometů BM-21 Grad.

Jedinou, zato významnou kontraindikací této munice byly špatné optické podmínky jako oblaka prachu a podobně, o které ve vyprahlém Afghánistánu nikdy nouze nebyla. Tehdy laserem naváděné zbraně kvůli přerušení paprsku ztrácejí svůj cíl. S tímto omezením však uživatelé takových zbraní počítají. Z analýz pak vyplynulo, že Tulpany se v tamních bojích osvědčily a ukázaly se jako velice účinná zbraň.

Oproti ostatním dělostřeleckým zbraním používaným v Afghánistánu k podobným úkolům však měly 240mm minomety několik předností. Byla to právě zmiňovaná přesnost při použití laserem naváděného střeliva. Dále to byla schopnost střelby velkými elevacemi (obecně vlastnost minometů jako takových), u tohoto typu až 80°, a tím se uživatel vyhnul vysokým terénním překážkám mezi palebným postavením a cílem, které jsou charakteristické pro členitý horský terén s hlubokými údolími a průsmyky (zkrátka ten překážející kopec přestřelí). A také se uvádí, že 240mm munice minometů měla na pevnosti implementované do skalních masivů větší účinnost v porovnání s menšími dělostřeleckými rážemi či střelami ze salvových raketometů.

K dalšímu bojovému nasazení, tentokrát už v rámci ruské armády, došlo během druhé čečenské války, respektive v její úvodní a zároveň nejintenzivnější fázi na samém konci minulého tisíciletí.

V poslední době se pak objevily zprávy o nasazení Tulpánů armádou Syrské arabské republiky, tyto informace však nejsou potvrzené a lze o nich pochybovat. Dostupné obrazové materiály ukazují „pouze“ jejich tažené předchůdce M-240, kterých má Asadova armáda deset kusů.

Tulipány a ČSLA

Samohybné minomety 2S4 měla ve stopovém množství ve své výzbroji i Československá lidová armáda a měřeno ráží byly nejmohutnější dělostřeleckou zbraní v její historii. Sloužily zde pod typovým označením ShM 240 mm u 17. dělostřeleckého oddílu velké mohutnosti dislokovaného v Žamberku. Tato jednotka byla jediná svého druhu u nás.

„Vojín Zimmer jednou usnul na ložišti minometu (talíř pod hlavní, který se při střelbě opíral o zem) při střelbách. Karel Bačina ho chtěl vzbudit, ale pak ho nechali spát a vypálili. Ložiště se zabořilo asi 10 cm do hlíny, Zimmer se jen otočil na druhý bok a chrněl dál.“

http://orlicke-kasarny-zamberk.blog.cz

17. dělostřelecký oddíl velké mohutnosti vznikl 1. září 1984 a byl součástí 7. dělostřelecké divize. Skládal se z baterie velení a dělostřeleckého průzkumu, dvou baterií samohybných kanonů (každá disponovala čtyřmi kusy samohybných 203mm kanonových houfnic Pion - pivoňka) a jedné baterie samohybných minometů se čtyřmi kusy ShM 240 mm.

ČSLA nikdy necvičila a nepřipravovala obsluhy těchto zbraní na střelbu jadernou municí, ostatně kvůli tomu si je ani nepořizovala. Pokud se však někdy počítalo s jejím ostrým použitím v případném budoucím konfliktu, nebyl by problém ji operativně dodat ze skladů sovětských vojsk. Z hlediska balistického, tedy po stránce samotné střelby a zaměřování, nebylo mezi konvenční a jadernou municí pro tulipány prakticky žádných rozdílů.

17. dělostřelecký oddíl velké mohutnosti však neměl dlouhý život, zrušen byl v roce 1991 v souvislosti s polistopadovým vývojem. Po rozdělení Československa v roce 1993 zůstaly nevyužité tulipány v České republice a později byly v rozřezaném stavu poslány na svou poslední misi do hutí.

  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 137 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 27 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

POZOR VLAK: Slavíme půl století pražského metra, vznikla k tomu unikátní hra

v diskusi nejsou příspěvky

24. dubna 2024  7:29

Pro Československo, a především pro Prahu, to byl slavný den, devátého května 1974 byl slavnostně...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

v diskusi nejsou příspěvky

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 13 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

Snadno s fotkami už i ve Windows. Aplikace Fotografie vyrostla na novou úroveň

v diskusi nejsou příspěvky

24. dubna 2024

Premium Aplikace Fotografie, která je pevnou součástí Windows, slouží nejen k prohlížení obrázků. Stejně...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...