Šestice AGM-86B pod křídly B-52G, ilustrační foto | foto: USAF

Ničivé mikrovlny. Americké letectvo touží po superzbrani

  • 306
Připravované mikrovlnné „dělo“ bude při operačním nasazení ničit elektroniku protivníka. A nejen to, především už svou pouhou existencí má zasazovat krvácející rány jeho ekonomice při hledání protiopatření.

V rámci programu CHAMP (Counter-electronics High-power microwave Advanced Missile Project) firma Raytheon upraví starší střely vzduch-země AGM-86 CALCM (Conventional Air-Launched Cruise Missile) jako nosič mikrovlnného “děla”. CHAMP si klade za cíl vytvořit zbraňový systém schopný na dálku ničit elektronické přístroje protivníka.

Počátky programu CHAMP spadají do roku 2009, kdy americké letectvo podepsalo s firmou Boeing dohodu o vývoji mikrovlnné zbraně. Boeing jako nosič mikrovlnného děla zvolil zmíněnou střelu CALCM. V roce 2012 došlo k první ostré zkoušce a střela CALCM s mikrovlnným dělem prokázala schopnost ničit na dálku elektronické přístroje.

Křídlatá střela AGM-158 JASSM odhozená z letounu F-16

Od roku 2012 však nedošlo v programu CHAMP k žádnému viditelnému posunu. V roce 2015 armáda sice oznámila zahájení prací nad umístěním mikrovlnného děla do střely JASSM-ER, ale zatím nebyl zveřejněn časový rámec, kdy k zástavbě dojde, nebo dokonce, kdy dojde k operačnímu nasazení „mikrovlnných střel“.

Podle posledních informací americké letectvo bude prozatím pokračovat v demonstračních testech v rámci programu CHAMP. Hlavním kontraktorem programu se ale místo Boeingu nově stává firma Raytheon.

Raytheon získal před několika dny od amerického letectva zakázku v hodnotě 4,8 milionu dolarů na přestavbu dalších dvou střel CALCM a 5,2 milionu dolarů na „aktivity spojené s energetickými zbraněmi”.

Střela CALCM je konvenční střela vzduch-země odvozená od letecké jaderné střely AGM-86B ALCM. Americké letectvo se ale postupně všech CALCM zbavuje ve prospěch střel dlouhého doletu JASSM-ER.

CHAMP je vysoce utajovaný projekt a je známo jen málo technických detailů. Podle Donalda Sullivana z firmy Raytheon byl systém CHAMP za poslední roky vylepšen. „Je zde mnoho komponentů a podsystémů, u kterých byly vylepšeny parametry, pokud jde o výstupní specifikace systému a také s ohledem na životní prostředí,” uvedl Sullivan.

Účinnost a dosah “mikrovlnné střely” není znám. Při testech v roce 2012 ale mikrovlnné dělo údajně dokázalo během letu 100× vystřelit na nejrůznější cíle. Zásoba „střeliva” je de facto omezená jen kapacitou palubního zdroje elektrické energie.

Je nutné zdůraznit, že CHAMP je výzkumný projekt, jehož cílem je osvojit si know-how výkonných mikrovlnných zbraní. Zavedení operačně nasaditelné střely schopné ničit elektroniku protivníka je otázkou ještě minimálně několika let.

zdroj: www.youtube.com

Zbraň pro novou éru válek

„Našim skutečným cílem je poučit se z programu CHAMP a využit to pro další generaci zbraní,” řekl minulý měsíc generál Herbert „Hawk” Carlisle, šéf velitelství Air Combat Command. „Plánujeme přejít k nové generaci zbraní, více pokročilejších zbraní a pokračovat ve vylepšování systému.”

„Těšíme se a očekáváme, že vysoce výkonné mikrovlny budou nedílnou součástí třetí vyvažovací strategie spolu s jinými energetickými zbraněmi,” uvedl Sullivan. Nová vojenská „třetí strategie” (Third Offset Strategy) Spojených států si klade za cíl vyvinout takové technologie, proti kterým lze jen obtížně (rozuměj - za velmi vysoké náklady) najít obranu.

Vedle mikrovlnných zbraní Spojené státy v rámci „třetí strategie” se soustředí například na vývoj laserových nebo elektromagnetických zbraní, robotických a autonomních systémů, miniaturizaci, zpracování obrovských dat, 3D tisk, bezpilotní letadla nebo útočné kybernetické schopnosti.

Použití mikrovln proti klíčovým vojenským elektronickým systémům je však omezené, neboť ty jsou již většinou chráněny před elektromagnetickým impulsem (tedy i mikrovlnami) vznikajícím při výbuchu jaderné bomby.

Pomocí mikrovln ale lze vyřazovat civilní elektronické systémy nebo dokonce útočit na elektroniku bojových vozidel nebo letadel. Mikrovlny se mohou dostat k elektronice pomocí jakéhokoliv nechráněného vodiče (anténa, radar, kovové předměty), případně dostat se do objektu prasklinami ve zdivu, betonu, apod.

Avšak smyslem projektu CHAMP není najít ultimativní zbraň. Cílem je donutit protivníka ekonomicky, organizačně a techniky “krvácet” při vývoji a zavádění protiopatření a při vývoji a zavádění odpovídající protitaktiky a výcviku.

Článek vznikl pro web Armádní noviny a byl redakčně upraven. Původní verzi najdete zde.