Každé těleso s teplotou nad hodnotou nula vyzařuje elektromagnetické záření. Čím je těleso teplejší, tím více elektromagnetického záření vydává.
Velká část této energie je uvolňována v podobě infračerveného záření. Každý objekt má odlišnou teplotu a technologie zachycující infračervené záření dokážou tyto rozdíly odhalit a nepříteli prozradit polohu zalehnutého či jinak krytého vojáka. Infračervené záření prochází oblečením, mlhou, kouřem, nízkou vegetací či dalším maskováním a špatně se potlačuje.
Termovizní technologie funguje tak, že vizualizuje obraz s různými barvami podle úrovní tepla daného objektu. Voják bude vypadat jako blob ve tvaru člověka s úrovní detailů závisející na ostrosti senzoru. Pokud například poběží motor tanku, bude na obraze zvýrazněn jako „horké“ místo.
Termokamery však mají jednu nevýhodu. Jakmile přestane objekt vydávat teplo, stává se pro ně neviditelným. Na takové slabé místo cílí s novou multifunkční plachtou společnost Polaris Solutions orientovaná na vývoj technologií pro přežití. Web Jerusalem Post uvedl, že na fólii eliminující lidské teplo spolupracuje s izraelským ministerstvem obrany.
Vojáci v podstatě zmizí
Nápad se zrodil v roce 2006 v době druhé libanonské války. Asaf Picciotto, spoluzakladatel a generální ředitel společnosti Polaris Solutions, byl v té době součástí Izraelských obraných sil (Israel Defense Forces, IDF). Na bitevním poli Picciotto vyhodnotil obranu izraelské armády proti termovizím a zařízením pro noční vidění jako nedostatečnou.
Firma Polaris Solutions se sídlem v přístavním izraelském městě Caesarea byla založena Picciottem a jeho bývalými spolubojovníky o čtyři roky později. Nyní se specializuje na maskování vojáků, vyrábí řadu odolných, taktických textilií a patentovaných produktů.
Mezi ně patří i Kit 300, maskovací fólie využívající multispektrální techniku vyrobená z high-tech materiálů pro tepelné vizuální maskování (TVC), jako jsou kovy, polymery, mikrovlákna.
Kit 300 izoluje teplo vojáka, který tak před termokamerami v podstatě zmizí. Fólie má navíc z každé strany jinou barvu. Jedna strana je určena k maskování v husté vegetaci, druhá je určena ke splynutí s pouští. Polaris Solutions navíc přizpůsobuje vzory požadavkům klienta či geografickým oblastem. Vojáci budou s Kit 300 mnohem lépe krytí i před lidským zrakem.
Kit 300 vyrobený z vodotěsného a tvarovatelného materiálu nabízí široké taktické využití, a to ne jen maskováním. V terénu je možné jej využít v podstatě jakkoliv. Lze jej srolovat nebo z něj vyrobit stan, nosítka pro zraněné (údajně unesou váhu 250 kg), přikrývku v případě podchlazení či dlahu pro zafixování zlomeniny.
Polaris Solutions spolupracuje také s vládními agenturami v zahraničí a se speciálními jednotkami v Kanadě a Spojených státech, které plášť mezinárodně známý jako Jag Hide testují.
Podle společnosti nemá Kit 300 obdoby, vývoj a testování pokročilých maskovacích technologií však dnes není ničím vzácným.
Pokročilé maskovací technologie podobné produktům firmy Polaris Solutions vyrábí i společnost Lubawa S.A, která dodává zboží například americké armádě.
Polská armáda zase využívá 3D sítě Berberys maskující vozidla a jiné objekty před vizuálním, termovizním a radiolokačním odhalením.
Otázka budoucnosti
Minulý rok představila kanadská firma HyperStealth Biotechnology Corporation materiál Quantum Stealth, který funguje na bázi optické čočky a vnukne pozorovateli dojem, že objekt za tímto materiálem zmizel. Docílí toho ohýbáním jak viditelného světla, tak ultrafialového, infračerveného světla a krátkovlnného infračerveného světla.
Levný materiál je tenký jako papír a nevyžaduje žádnou energii. Je možné s ním ukrýt před nepřítelem pěchotu, tanky a další vozidla, helikoptéry a letadla.
Quantum Stealth ovšem není bez chyb. Jeho účinnost do jisté míry závisí na vzdálenosti a úhlu pozorovatele.
O zneviditelňujících uniformách uvažovala americká armáda už v roce 2015. Jejím cílem bylo učinit své jednotky s pomocí již zmíněných materiálů odrážejících světlo do 18 měsíců neviditelnými, nebo alespoň hůře pozorovatelnými na určité vlnové délky.
Jak upozornil Martin Wegener, fyzik z Karlsruhe Institute of Technology, je nepravděpodobné, že v blízké budoucnosti nasadíme do akce neviditelnou armádu v pravém smyslu slova.
„Kompletní neviditelnost makroskopických objektů všech viditelných barev je ve své podstatě nemožná,“ vyjádřil skepsi expert, který se pokusil o „neviditelné“ maskování s pomocí fotonických krystalů, bylo však účinné pouze v případě určitých vlnových délek.
Neviditelná armáda je kvůli řadě technických překážek otázkou budoucnosti. I podle Picciotta bude trvat nejméně 5 až 10 let, než se tyto nedostatky vyřeší a neviditelné pláště budou vyráběny sériově.