Americká armáda se bude prohánět na létajících motorkách

aktualizováno 
Nové technologie umožňují vznik zcela nových druhů dopravních prostředků. Zajímavou novinkou je například „létající motorka“ Hoverbike od firmy Malloy Aeronautics. Zájem o stroj už projevilo americké ministerstvo obrany.

V současné době ve světě běží dva seriózní projekty „létajících motorek“. Prvním je projekt Aero-X od firmy Aerofex. Zákazníci si výsledný produkt údajně budou moci koupit již v roce 2017.

Hoverbike

Původní verze Hoverbiku využívala dvou zapouzdřených rotorů.

Původní verze Hoverbike využívala dvojici zapouzdřených rotorů.

Hooverbike je zástupcem osobních létajících dopravních prostředků s kolmým startem a přistáním VTOL (Vertical Take-Off and Landing). Jde v podstatě o stroj ideově spřízněný s kvadrokoptérami. Na rozdíl od klasických vrtulníků Hoverbike využívá čtyři (v původní verzi dva) menší zapouzdřené rotory.

Druhým je pak Hoverbike od firmy Malloy Aeronautics. Výrobce na výstavě Paris Air Show 2015 oznámil spojení s americkou firmou SURVICE. Obě společnosti budou v americkém Marylandu vyvíjet novou generaci Hoverbiku za finanční pomoci amerického ministerstva obrany.

Hlavní výhodou strojů kategorie Hoverbike je bezpečnost a kompaktnost řešení. Oproti vrtulníkům potřebuje Hoverbike několikanásobně menší plochu ke startu a přistání.

„Hoverbike má oproti vrtulníkům mnoho výhod. Hlavní je bezpečnost. Zakryté rotory nejen chrání lidi a majetek při nárazu, ale pokud byste někdy narazili do lidí nebo překážek, prostě vás to odhodí zpět do vzduchu. Takže je zde značná úroveň bezpečnosti. Další věcí je cena. Nákupní a provozní cena Hoverbiku je velmi nízká,“ vysvětlil pro agenturu Reuters hlavní výhody konceptu Grant Stapleton, marketingový ředitel Malloy Aeronautics.

První verzi Hoverbiku jsme mohli vidět v roce 2011 a od té doby stroj prošel řadou úprav. Původní prototyp byl vybaven dvojicí velkých zapouzdřených rotorů. Stroj však při letu trpěl nízkou stabilitou.

Fotogalerie

Firma proto v minulém roce začala pracovat na verzi se čtveřicí menších rotorů, vždy po dvou na přídi a zádi. Každá dvojice rotorů se překrývá a rotory jsou uloženy v ochranném prstencovém pouzdře. Malloy Aeronautics tímto způsobem odstranila problémy se stabilitou. Čtyři rotory dokážou mnohem jednodušeji udržet stroj ve stabilní poloze zvyšováním a snižováním otáček.

„Po rozsáhlém testování, zahrnujícím testování modelů a také let s posádkou, jsme se rozhodli záměrně přejít k osvědčenému modelu kvadrokoptéry, protože se současnou technologií jsme nemohli navrhnout dostatečně levné, bezpečné, a tím pádem konkurenceschopné vznášedlo,“ dočteme se na stránkách Malloy Aeronautics.

Hoverbike je unikátní díky schopnosti pohybovat se, přistávat a vzlétat ve stísněných prostorech. Typickým příkladem je přistávání v lese mezi stromy nebo v ulicích měst. V těchto místech dokáže Hoverbike přepravovat osoby nebo materiál. Dokáže létat s posádkou i bez ní.

Flying Bike

Také v České republice probíhá vývoj osobních létajících strojů kategorie VTOL. Zmínit můžeme „létající kolo“ Flying Bike (F-Bike), které se v roce 2013 na několik minut vzneslo do vzduchu na pražském výstavišti Letňany.

První veřejný vzlet českého létajícího kola Flying Bike (12. června 2013)

První veřejný vzlet českého létajícího kola Flying Bike (12. června 2013)

Unikátní vlastnosti „létající motorky“neunikly pozornosti amerického ministerstva obrany. „Ministerstvo obrany má zájem o technologii Hoverbike, protože dokáže zastat více úkolů. Dokáže přepravovat vojáky přes náročný terén, přepravovat materiál, zásoby a létat s posádkou i bez posádky. Může fungovat i jako platforma pro vzdušný průzkum,“ uvedl Mark Butkiewicz z firmy SURVICE.

V prvním kroku obě firmy postaví plnorozměrový prototyp Hoverbike se čtyřmi rotory. Po úspěšných letových testech s pilotem se následně zaměří na stavbu vojenské verze.

Výkony militarizovaného Hoverbiku ještě nebyly uveřejněny. Původní dvourotorový prototyp měl startovací hmotnost 270 kg a poháněl ho spalovací motor o výkonu 80 kW (108 koní). Maximální teoretická rychlost (nedosažená) původní verze byla 300 km/h a dolet 150 km. Dostup by maximálně 3 000 metrů.

Text vznikl pro web Armádní noviny a byl redakčně upraven. Původní verzi najdete zde.

Autor:
 

Nejčtenější

Dětem škodí obrazovky a displeje. Ale jinak, než si rodiče obvykle myslí

Jak všudypřítomné displeje ovlivňují výchovu dětí? (ilustrační fotografie)

Světová zdravotnická organizace vydala nová doporučení ohledně aktivit vhodných pro malé děti. Nejvíce pozornosti si...

Třímachový zabiják letadlových lodí Suchoj T-4 byl velkým žroutem rublů

Suchoj T-4

Historie letectví se pozoruhodnými stroji jenom hemží. Jedním takovým byl i sovětský bombardér Suchoj T-4. Vznikl pouze...

Poslední vrtulník. Začíná předehra zcela zapomenuté letecké tragédie

Reklama NYA zvoucí k cestování v proudové době.

Byla to budova, kterou by někteří obyvatelé New Yorku nejraději hned po dokončení nechali zdemolovat. Místní bar s...

Aktualizujte si WhatsApp. Kvůli chybě vás mohli útočníci odposlouchávat

Aplikace WhatsApp (ilustrační obrázek)

Nový trik využívající chybu v komunikační aplikaci WhatsApp umožnil na základě zmeškaného hovoru nainstalovat do...

Statisíce posluchačů přišly o svá internetová rádia, náprava je pomalá

DAB rádio Pure Oasis Flow

Mnoha posluchačům internetových rádií zmizely předvolené stanice i jimi přidané streamy. Největší výrobce čipů pro...

Další z rubriky

Kytovec u Norska není první, který „utekl“ ruskému námořnictvu

Kolem norských rybářů kroužila velryba s popruhem, kterou patrně Rusové cvičili...

Odkud přesně se vzal krotký kytovec u Norska, stále přesně nevíme. Ale Rusko tento druh údajně v minulosti údajně již...

Kritická situace v bojeschopnosti superstíhaček F-35. Chybí náhradní díly

F-35B Lightning II na palubě USS Wasp (LHD-1) během prvního testování...

Podle nejnovější zprávy Kontrolní komise amerického Kongresu je pouze sedmadvacet procent taktických víceúčelových...

Ruská létající automatická brokovnice bude sestřelovat jiné malé drony

Ruský dron s fixovanou automatickou brokovnicí

Malý dron osazený automatickou brokovnicí Vepr 12 otestovali studenti z letecké konstrukční kanceláře moskevského...

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz