Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Laserové „dělo“ pro americké stíhačky se začne testovat v roce 2021

Řízené protiletadlové střely budou americká letadla ničit palubním laserem. Ostré testování tohoto systému by mělo být zahájeno již za necelé čtyři roky.

Laserové zbraně jsou realita (ilustrační foto) | foto: Lockheed Martin

Americké výzkumné laboratoře letectva AFRL (Air Force Research Laboratory) zadaly firmě Lockheed Martin vývoj a stavbu demonstrátoru leteckého obranného laseru. Program nese označení SHiELD (Self-protect High Energy Laser Demonstrator).

Program SHiELD má cenu 26 milionů dolarů a řeší několik klíčových oblastí: samotný laser, podvěsný kontejner pro napájení a chlazení laseru a systém směrování laseru. Cílem programu je ověřit, zda současná úroveň vědy a techniky umožňuje zavést do výzbroje letecký obranný laser, který dokáže aktivně ničit nepřátelské protiletadlové střely země-vzduch a vzduch-vzduch.

Vývoj laseru řeší Lockheed Martin, systém cílení Northrop Grumman a firma Boeing pak kontejner a včlenění všech technologií do kontejneru. Letecké testování kontejneru s laserem začne v roce 2021.

V podstatě SHiELD funguje na stejném principu, jako již operačně nasazený obranný laser DIRCM (Directional InfraRed Counter Measures). DIRCM dokáže během letu ozařovat hlavice infračerveně naváděných protiletadlových řízených střel (PLŘS) a zmást tak jejich naváděcí systém.

SHiELD pracuje na stejném principu, jen s tím rozdílem, že teoreticky dokáže aktivně ničit jakékoliv PLŘS. Pokud se technologie osvědčí, SHiELD přinese revoluci do vedení leteckého boje vzduch-vzduch i vzduch-země.

Jedním z hlavních problémů při vývoji bojových laserů je nízká účinnost přeměny elektrické energie na samotný laserový paprsek, a tedy nutnost objemného chlazení. Starší laserové technologie vykazovaly účinnost pouze 10 %, zbytek elektrické energie se proměnil v odpadní teplo. Technologie moderních vláknových laserů zvedla účinnost na 30 až 35 %.

„V současné době jsme schopni sestrojit škálovatelný systém, který je velmi účinný při přeměně elektrické energie na vysoce výkonný laserový paprsek, a to při zachování kvality paprsku. Tím, že zachováte kvalitu paprsku, získáte z vašeho systému nejvyšší účinnost“, uvedl Rob Afzal, vědecký pracovník z firmy Lockheed Martin.

Video: Princip fungování DIRCM

„Protože je systém účinný, potřebuje méně zdrojů z platformy (letadla - pozn. red.). Vyžaduje nízké množství elektrické energie a vytváří nízké množství odpadního tepla,“ vysvětlil Afzal.

Odmítl ovšem upřesnit výkon laseru SHiELD, průběh testování i testovací letadlo. Výkon laseru je podle Afzala v „desítkách kilowattů“. Co se týče možného výkonu laseru, na začátku letošního roku firma Lockheed Martin dodala americké armádě testovací bojový laser o výkonu 50 kW.

Letecký laser se ale bude muset vyrovnat s několika problémy. V roce 2014 AFRL testovaly leteckou střeleckou věž na proudovém biz-jetu s cílem zjistit, jaký má turbulentní proudění vzduchu kolem letadla vliv na kvalitu laserového paprsku. Letecké lasery kvůli proudění vzduchu budou muset být vybaveny adaptivní optikou, kterou známe z pozemních astronomických dalekohledů.

Zavádění laserů v americkém letectvu

V současné době se bojová letadla před PLŘS protivníka chrání především prostředky radioelektronického boje, klamnými fléry a také technologií stealth. Laser teoreticky přestavuje nástroj, který (v kombinaci s výše uvedenými protiopatřeními) ochrání letadlo před jakoukoliv PLŘS vzduch-vzduch i země-vzduch.

Vývoj „odolné“ PLŘS nebude navíc vůbec jednoduchý, protože ať už je střela naváděna vlastním radiolokátorem, nebo infračervenou hlavicí, musí být vybavena citlivou naváděcí soustavou – v případě radiolokátoru krytou radomem, v případě infračerveného čidla průhledným krytem. Ale jak radom, tak průhledný kryt zřejmě nelze konstruovat tak, aby dlouho odolával výkonnému laseru.

Obecně se vláknové lasery, které se nespoléhají na kapaliny nebo plyny, průběžné zmenšují a roste jejich výkon (resp. účinnost). Například v červnu 2017 firma Raytheon otestovala laserový kontejner na bitevním vrtulníku AH-64 Apache.

Bojové lasery mají ale budoucnost především v protivzdušné obraně (PVO) díky schopnosti rychlé reakce, nevyčerpatelné zásobě „munice”, bodové přesnosti a řádově nižší provozní ceně (oproti kanonové nebo raketové PVO).

Zdroj: The Drive

Článek vznikl pro web Armádní noviny a byl redakčně upraven. Původní text najdete zde.

Autor:
  • Nejčtenější

Severoamerické kosatky nosí na hlavě mrtvé lososy. Už zase. Proč to dělají?

Kdybyste začali chodit po ulici s mrtvou rybou na hlavě, nejspíš by vás lidé považovali za blázny. Mezi kosatkami z okolí Pudgetova zálivu to zjevně neplatí. Nosí rybí klobouky už podruhé. Zoologové...

5. prosince 2024

Komáři se proměnili v létající injekční stříkačky s vakcínou

Štípnutí komárem tentokrát nepřenáší nákazu, ale člověku naopak zajistí odolnost vůči jedné z největších metel lidstva – malárii. Vědci cíleně poškodili dědičnou informaci prvoka tak, aby zahynul...

4. prosince 2024

Vybíráme nový televizor pod stromeček. Jak se vyznat v záplavě možností?

Televizor nepatří mezi nejmenší investice a zároveň jej neměníme příliš často. Je tedy dobré věnovat výběru patřičnou pozornost. V následujících kapitolách vás volbou televizoru stručně a přehledně...

2. prosince 2024

Výrobci TV utíkají od Googlu. Titan potěšil rychlostí, zaskočil reklamou

Vyzkoušeli jsme televizor s novým operačním systémem Titan, jenž postupně nahradí Google TV v televizorech Philips. V budoucnu se však může objevit i v přístrojích jiných značek. Je to v Evropě...

4. prosince 2024

Jak Sovětský svaz napadl neutrální Finsko a co byl mainilský incident

Zimní válka proti Finsku byla jednou z dobyvačných válek vedených Moskvou. Cílem zimní války bylo připojit menší část finského území k Sovětskému svazu a na té větší ustanovit loutkovou Finskou...

5. prosince 2024

Beneš nadbíhal bolševikům už před 100 lety. Podobně jako Mussolinimu

Před 100 lety se dostala na veřejnost informace o tom, že Československo začalo diplomaticky mnohem intenzivněji komunikovat se Sovětský svazem. Iniciativa ministra zahraničí Edvarda Beneše vzbudila...

7. prosince 2024

Modelaříte? Pošlete fotografii svého nejpovedenějšího kousku a vyhrajte

Baví vás stavět modely letadel, tanků, lodí vlaků či vraků? Je vaší specializací tvorba působivých a pracných diorámat, která diváka přenesou do dramatického okamžiku? Soustředíte na dokonalou patinu...

7. prosince 2024

Podívejte se na terénní vozítka, která se budou prohánět po Měsíci

NASA chce zahájit vývoj lunárních vozidel, která by měla astronautům začít sloužit v 30. letech 21. století. Již nyní NASA zvažuje návrhy hned tří firem, z nichž patrně příští rok vybere vítěze....

7. prosince 2024

Nový způsob ukládání dat: do krychlového centimetru se vejde 1,85 TB

Čínští výzkumníci vypálili laserem informace do krystalické mřížky diamantu. Kromě vysoké hustoty by tento způsob skladování měl mít i další podstatnou výhodu. Vydrží miliony let.

6. prosince 2024

Kvůli milence se rozvádět nebudu, nejsem blázen, říká Simona Krainová

Nepije alkohol, nejí přílohy, běhá a posiluje. Karel Vágner šel do sebe. Zhubl už víc jak deset kilo. Jeho manželka...

Patrik Hartl odstupuje ze StarDance, vrátí se Lucie Vondráčková

Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje účinkování v taneční...

Obraz zmaru Volkswagenu. Tisíce elektroaut smutně čekají na kupce

„Pacient Autoland Deutschland je nejen nemocný, má vysokou horečku,“ píše německý Bild. A jako důkaz diagnózy ukazuje...

Hrála v pornu, tak skončila. Solfronk se v Bacheloru rozloučil s další účastnicí

Odhalení o minulosti soutěžící Denisy Veselé a jejím natáčení pornovideí výrazně zamávalo atmosférou v sídle Bachelora....

Došly nám síly. Česká specialistka na cupcaky zavírá svůj obchod

Lenka Hnidáková, průkopnice cupcaků v Česku a autorka dvou knih o těchto dezertech, zavírá svůj obchod v pražském...