Sobota 29. ledna 2022, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 29. ledna 2022 Zdislava

Všechny devětatřicítky. Výlet u příležitosti významného kontraktu

U příležitosti čerstvé vietnamské objednávky na nový cvičný letoun československé konstrukce L-39NG si obrazem a filmem připomeňme slávu původního Albatrosu stejného typového čísla. Ta sláva stále nevyhasla, stejně jeho motor, vždyť stovky těchto letadel jsou stále v aktivní službě.

Vietnam si hodlá pořídit rovný tucet cvičných proudových letounů typu Aero L-39NG, jehož první prototyp se poprvé odlepil z továrního letiště 22. prosince 2018. Kontrakt s vietnamským ministerstvem obrany sjednala firma Omnipol, která je strategickým partnerem Aera Vodochody. Dodání letounů je naplánováno na roky 2023 až 2024, kontrakt samozřejmě zahrnuje i přeškolení letového a neletového personálu, dále náhradní díly.

Export do Vietnamu můžeme po jeho realizaci počítat i za dobrou referenci. Letectvo Vietnamské lidové armády se řadí k těm lepším na světě. Ono na tom není nic divného, vždyť v době jeho největšího rozvoje v 60. až 70. let ho pomáhali budovat Sověti i Američané. Zatímco ti první dodávali materiální vybavení, zajišťovali ti druzí, a to především na vlastní náklady, ostrý bojový výcvik.

Aero L-39NG

Ale vraťme se do dnešního Vietnamu. Profesionalita leteckého personálu zůstává, typy bojových letounů už má modernější než z dob válečných. Z bojových letounů disponuje (2020/2021) vietnamské letectvo 42 stíhačkami Su-27/30 (+5 dvoumístných cvičných-bojových) a 34 stíhacími bombardéry Su-22.

Nás však zajímají typy cvičné. Vietnam už má dlouholeté (počítáno na dekády) zkušenosti s československými stroji Aero L-39C. A aby zde nevznikla mýlka, je třeba zdůraznit, že dnešní a vietnamskou stranou aktuálně objednaný L-39NG (kde NG znamená new generation) je zcela nové konstrukce a po původní devětatřicítce podědil pouze aerodynamickou koncepci - jinými slovy jsou si tyto stroje z externího pohledu do velké míry podobné (byť na první pohled rozeznatelné).

Aero L-39C Albatros vietnamského letectva

Vietnamské letectvo má dnes 26 kusů L-39C, které slouží u 910. výcvikového pluku. Jen pro zajímavost dodejme, že pluk dostal v 80. letech čestné jméno „Julius Fučík“. A právě k tomuto pluku by měly příštího a přespříštího roku směřovat nové L-39NG.

Už v roce 2019 si Vietnamci objednali v Rusku také dvanáct cvičných strojů Jak-130. Nakonec by tedy měli mít ve výzbroji dva typy cvičných proudových letadel. Lehčí L-39NG bude mít nižší náklady na palivo, což bude na druhou stranu například vykoupeno nižším nákladem pum (oba letouny jsou použitelné i jako lehké bojové).

Jak již bylo uvedeno, L-39NG je prakticky zcela nový typ a po širokém úkroku stranou v podobě lehkého bitevníku L-159 jde o nástupce původního cvičného typu L-39 Albatros. A tak se podívejme stručně na legendární albatrosy, především pak formou obrazovou.

Legendární Albatros

Prototyp Albatrosu se poprvé vznesl už začátkem listopadu 1968. Československo v té době bylo generálním dodavatelem cvičných proudových letadel pro státy Varšavské smlouvy (s výjimkou Polska), tento post si vydobylo předchozím neméně slavným typem L-29 Delfín. O vzniku typu L-39 Albatros a jeho verzích zde bude pojednáno velice stručně, podrobněji je téma zpracováno v článku: Hvězda československého leteckého průmyslu L-39 Albatros dosud nezapadla.

Video - unikátní záběry první sériové verze L-39C:

Sériová výroba Albatrosu, který se během času objevil v několika souběžně vyráběných verzích, běžela v letech 1971 až 1997 v celkovém počtu 2 892 kusů včetně prototypů.

První sériová verze se označovala L-39C. Na přání zahraničních zákazníků vznikla cvičná a lehká bojová verze L-39ZO, která dostala místo o dva podkřídelní závěsníky víc a měla jich tak čtyři. Následovalo vylepšení na verzi L-39ZA, která dostala navíc pod trup odnímatelné pouzdro s dvouhlavňovým 23mm kanonem. Specialitou se stalo osm jednomístných L-39V z roku 1976 určených pro vlekání vzdušných terčů KT-04.

Koncem osmdesátých let vzlétl tzv. Super Albatros, tedy lehký bojový a cvičný L-39MS. Od klasických L-39 se lišil silnějším motorem a zesílenou konstrukcí trupu, který byl navíc prodloužen. Super Albatros obdržel pro export označení L-59.

Už v novém tisíciletí realizovaly na Slovensku Letecké opravny Trenčín mírnou modernizaci šesti L-39C a stejného počtu L-39ZA z výzbroje slovenského letectva. Tak vznikly verze L-39CM a L-39ZAM.

Fotogalerie

Historie a verze letounu Aero L-39

Prototyp L-39 X-02

Na fotografii pořízené po prvním oficiálním letu L-39 zleva: Ing. Jan Vlček, Ing. Rudolf Duchoň a Ing. Karel Dlouhý

Vzdušný terč KT-04 a letoun Aero L-39V určený k jeho vlekání

Bývalá slovenská akrobatická skupina Biele Albatrosy

Video - historie výroby proudových letadel v Aeru:

Původní L-39 v aktivní službě v roce 2020

Podle shrnutí seznamu letadel jednotlivých leteckých sil světa vydávaného každoročně magazínem Flight International je v současnosti vedeno ve službě 598 letounů L-39 Albatros v letectvech 29 států. Ze cvičných proudových strojů je před ním pouze britský Hawk s 610 exempláři.

Fotogalerie

Aktuální uživatelé původního typu L-39

Aero L-39 Albatros bulharského letectva

Aero L-39 Albatros bangladéšského letectva

Letouny Aero L-39 Albatros ukrajinského letectva

Aero L-39CM Albatros slovenského letectva

Nejvíce albatrosů má stále ruské letectvo, udávaný počet je 180. V pětici na albatrosy nejbohatších je dále Sýrie s 60 kusy, Alžírsko s 55 kusy, Ukrajina se 47 kusy a Thajsko se 33 kusy. Některé zdroje udávají čísla odlišná, zpravidla nižší, což může například znamenat ponížení o stroje uskladněné. Trochu překvapí Sýrie, když si člověk vzpomene na fotografie zničených letadel na tamních letištích během posledních let.

Život v civilu

Řada albatrosů po skončení své vojenské kariéry putovala a putuje do civilu. U civilních uživatelů dnes létají v počtu bohatě převyšujícím čtvrt tisícovky kusů, většina z nich zcela očekávaně v USA. Devětatřicítky tam jsou velice žádané, a to i z titulu jediného dostupného proudového cvičného stroje druhé generace. Devětatřicítku si můžete ve Spojených státech pořídit za 200 až 300 tisíc dolarů, což určitě není pro každého. Kromě volných finančních prostředků jsou limitem i předpoklady zdravotní a hlavně se musíte do toho kokpitu vejít.

Video - akrobatická skupina Breitling s L-39 nad Prahou:

V legendárním leteckém závodě konaném každoročně v září v nevadském Renu byla dokonce pro L-39 zavedena nová kategorie, protože předtím tam proudové stroje „neznaly“. V prvních letech v nové kategorii soutěžily pouze albatrosy, dnes i další typy cvičných proudových strojů. Nic to však nemění na tom, že některý z albatrosů kategorii Jet zpravidla vyhraje. Ano, v roce 2019 zvítězil delfín, ale to stejně „zůstalo v rodině“.

Fotogalerie

Albatros při leteckém závodě v Renu
Albatros při leteckém závodě v Renu. Mnohé soutěžní Albatrosy jsou do jisté...
Albatros při leteckém závodě v Renu
Hejno albatrosů v Renu, jen to vpravo dole je TS-11 Iskra.

Letecké závody kolem pylonů v Renu v roce 2014, pohled na „výstavku“ letadel na letišti. Zdaleka všechno to samozřejmě nejsou stroje startující v soutěži, například nesoutěžní F-22 či A-10 poznáme všichni. Zajímavějším poznatkem potom je, že nejpočetnějším typem na fotografii je L-39 Albatros (ale ani všechny jeho exempláře nejsou ze startovního pole soutěže, viz minimálně akrobatická skupina ve spodní partii snímku).

Pravnučky nočních čarodějnic

Neohrožené Noční čarodějnice

Příslušnice 46. gardového nočního bombardovacího leteckého pluku hrdě přijaly...

Na závěr fotografického průřezu historie a současnosti devětatřicítek se ještě jednou vydejme do Ruska, když jich bylo do Sovětského svazu exportováno nejvíc.

Již řadu let slouží i na vojenských letadlech ženy, a to i na bojových. Dneska bychom dokonce těžko hledali letectvo, kde žádnou nemají. A neslouží pouze na stíhačkách, kde by se to pro elegantnost a mrštnost takových strojů dalo především očekávat , ale například u amerického letectva překvapí, kolik žen tam létá na „surových“ protitankových A-10 „Warthog“.

Fotogalerie

Výcvik ruských pilotek na Albatrosech

Výcvik ruských pilotek na letounech Aero L-39 Albatros

“Tak vzhůru do oblak, ale do šesti budete doma. Seřiďte si hodinky.“

“Albatros je super letadlo. Na Su-27 se moc netěším. Raději bych na Su-34 i se Světlanou.“

“Kontakt!... Teda chci říct oční kontakt.“

Pilotku ani květinou nesestřelíš.

Loučíme se s vámi z vojenské letecké školy v Krasnodaru.

CES 2022 - největší veletrh spotřební elektroniky

Veletrh CES je největší událost v oblasti spotřební elektroniky a IT každoročně pořádaný v lednu v Las Vegas.

Další témata: Koronavirus  Omikron  Sonda Parker Solar Probe Dalekohled Jamese Webba 

  • Nejčtenější

Tma, zima a výpadek mobilů. Blackout by země rozhodil na měsíce, říká Cílek

Premium Neteče voda, nejezdí výtahy, vlaky, tramvaje, nefungují bankomaty, zavírají se obchody, školy, benzinky i banky....

Geopolitické šachy: Německo potřebuje F-35 k nesení jaderných zbraní

V Německu se opět rozhořela debata o možném nákupu amerických víceúčelových nadzvukových taktických letadel páté...

Konec cesty. Nový vesmírný teleskop dosáhl mety 1,5 milionu kilometrů od Země

Cesta vesmírného teleskopu do místa svého operačního prostoru je u konce. Dosáhl pozice 1,5 milionu kilometrů od Země....

Nová baterie z Česka využívá vodu, zinek a grafit. Bude levná a nemá vybuchovat

Vědci z české Akademie věd si nechali patentovat nový druh vodné baterie, která nemůže z principu začít hořet, a tím...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Třicet tisíc mil pod mořem. Japonské styky s nacisty byly plné nebezpečí

O zvláštním spojenectví Německa s Japonskem v druhé světové válce se obecně soudí, že mělo jen politický charakter a...

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

  • Další z rubriky

Nová protektorátní vláda byla poslušné kolečko okupačního aparátu

Po zatčení generála Aloise Eliáše 27. září 1941 přestala protektorátní vláda jako kolektivní orgán v podstatě...

Leden 1942 – Anthropoid získává podporu domácího odboje, hlavně sokolů

Leden roku 1942 byl klíčovým měsícem pro celkový úspěch operace Anthropoid. Krátce po seskoku se Janu Kubišovi a Josefu...

Sovětská cesta od bojové drezíny k obojživelnému obrněnému automobilu

Obrněné automobily byly prostředkem pro hlídkování a udržování pořádku na hranicích nebo v oblastech, kde nebyla stálá...

Třicet tisíc mil pod mořem. Japonské styky s nacisty byly plné nebezpečí

O zvláštním spojenectví Německa s Japonskem v druhé světové válce se obecně soudí, že mělo jen politický charakter a...

Advantage Consulting, s.r.o.
ASISTENT/KA VEDENÍ SPOLEČNOSTI (30-35.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Za*raný zpátečnický příběh, opřel se Dinklage do Disney kvůli Sněhurce

Plán natočit novou verzi Sněhurky a sedmi trpaslíků příliš nepotěšil amerického herce Petera Dinklage. Obvinil...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...

Streamer koupil krabici s Pokémony za 72 milionů, obsah byl bezcenný

Americký youtuber Logan Paul opět dokázal zaujmout nad rámec své sociální bubliny, i tentokrát však jeho vystoupení...

Devadesátky: Hlavně nehraj jako já, řekl Vetchý Bartošovi o společné postavě

Postavu Tomáše Kozáka v Případech 1. oddělení hraje Ondřej Vetchý. V mladší verzi policisty v Devadesátkách se proměnil...