Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kalašnikov slaví 60 let. Rozebrali jsme nejslavnější samopal na světě

Byl použit ve všech moderních válečných konfliktech a díky své konstrukci získal pověst spolehlivého a levného smrtícího nástroje. Američané používali ve Vietnamu trofejní kusy raději, než vlastní M16. Dnes v Iráku dělají totéž. Podívejte se na zbraň, která letos oslavila šedesátku.
Kalašnikov AKM s pevnou pažbou pro motostřelecké jednotky

Kalašnikov AKM s pevnou pažbou pro motostřelecké jednotky | foto: Rosťa JančarTechnet.cz

Útočná puška (automat) z dílny Michaila Timofejeviče Kalašnikova letos oslavila šedesáté narozeniny. Automat byl nebo je součástí státního znaku nebo vlajky některých afrických zemí. Pokud o něm hovoří novináři i někteří milovníci zbraní, jmenují bez váhání typ AK – 47 (Avtomat Kalašnikova obrazca 1947 goda). Asi netuší, že mají na mysli mladšího, vylepšeného a odlehčeného sourozence, typ AKM, zavedeného do výzbroje v roce 1959, jehož vlastnosti učinily tento typ světoznámým.

Na úvod se sluší také zmínit o tom, že varianty této zbraně používaly všechny armády Varšavské smlouvy s výjimkou tehdejší Československé lidové armády. Dokonce ho používá nejpočetnější armáda světa, a to čínská. Vzhledem k množství variant slavného Kalašnikova se soustředíme na typ AKM.

Koncem padesátých let poskytli Sověti tehdejším spojencům ve Varšavské smlouvě dokumentaci Kalašnikova automatu. Podle ní ho začali v zemích východního bloku vyrábět. Pouze Československo šlo svou vlastní cestou. Vznikl samopal vz. 58 domácí, dosti odlišné konstrukce ve srovnání s ruským vzorem, který je dodnes ve výzbroji české armády využíván. Domácí samopal má s Kalašnikovem typů AK-47 a AKM pouze společnou munici.

Kalašnikov AKM s pevnou pažbou pro motostřelecké jednotky
AKM  s pevnou pažbou pro motostřelecké jednotky

Co předcházelo vzniku nejslavnější zbraně 20. století

Michail Timofejevič Kalašnikov převrátil při navrhování slavného automatu svým nevšedním talentem pro mechaniku teorii o vývoji zbraní naruby. V osmnácti letech zastával funkci technického úředníka u železnice v Turkmenistánu, odkud narukoval do armády. Tady jako řidič tanku v Kyjevském zvláštním vojenském okruhu navrhl počitadlo výstřelů k tankovému kanónu a přizpůsobil pistoli Tokarev TT-33 pro střelbu zevnitř tanku. Pro jeho schopnosti ho poslali do Leningradu, aby tyto novinky zavedl do praxe. Jenže právě vypukla Velká vlastenecká válka a ve válečném zmatku zlepšováky nikoho nezajímaly. Tak se Michail Kalašnikov octl na frontě jako velitel tanku BT 7. Pro budoucnost ho zachránilo paradoxně těžké zranění ramene, které utrpěl po zásahu tanku v bitvě o Brjansk v říjnu 1941. Při léčbě v nemocnici se v nemocniční knihovně mladý Kalašnikov poprvé seznámil s konstrukcí zbraní…

Kalašnikov AKMS (skolpka) pro výsadkáře Kalašnikov RPK (Ručnyj Pulemjot Kalašnikova)
AKMS  (sklopka) pro výsadkáře (vlevo) a vpravo vidíte lehký kulomet RPK (Ručnyj Pulemjot Kalašnikova) se zesílenou a delší hlavní, zvětšeným zásobníkem na 40 nábojů a jiným tvarem pažby. Na fotografii je sklopená dvojnožka.

V čem spočívá zázračnost Kalašnikova

Při návrhu vycházel dodnes skromný konstruktér z německé útočné pušky StG 44. Kalašnikov dobře věděl, že technické možnosti sovětských zbrojovek jsou velmi omezené. Tehdy bylo v SSSR zvykem, že vše musí být pro výrobu jednoduché. Proto konstrukce AK-47 přímo počítá s tím, že jednotlivé části nebudou vyrobeny příliš precizně. Prostě nový typ automatu musel spolehlivě fungovat i v případě, že jednotlivé díly ve výrobě vyrobili s vekou tolerancí. Při návrhu také Kalašnikov předpokládal, že případná oprava zbraně bude prováděna zejména kladivem, ne-li ještě primitivněji. Pouze dva díly musely být vyrobeny přesně – hlaveň a závorník. Přesto měl poválečný sovětský obranný průmysl s výrobou nejslavnějšího automatu velké technologické problémy. Vývoj samopalu skončil v roce 1947, výroba se však rozběhla až koncem roku 1949.

V současnosti se v ruské armádě používá zejména modernizovaná verze AK 74 v ráži 5,45 x 39 mm

Detaily Kalašnikova AKM

Po konzultacích s kolegy v odborných redakcích jsme navštívili Vojenský historický ústav Praha, který má nejrozsáhlejší sbírku těchto zbraní na území ČR.  Pan Vladimír Francev nám předvedl vše, co uvidíte v této fotoreportáži. Také nám poskytl cenné konzultace o Kalašnikovu, za které touto cestou děkujeme.
Možná, že vás bude zajímat, že případní zloději nemohou zbraně z Vojenského historického ústavu zneužít - všechny jsou znehodnoceny zalitím hlavně.

Kalašnikov RPK (Ručnyj Pulemjot Kalašnikova)
Zásobník se vyráběl tradičně lisováním z ocelového plechu. Má  kapacitu 30 nábojů. Boční stěny zásobníku jsou zpevněny podélnými prolisy. Později ocelový plech nahradil plast, z oceli jsou pouze vývodky. Plastový zásobník je levnější a lehčí.

Kalašnikov RPK (Ručnyj Pulemjot Kalašnikova) Náboje vz. 43 7,62 x 39 v zásobníku českého samopalu vz 58
Zásobník AKM (vlevo) a náboj 7,62 mm v zásobníku samopalu vzor 58 (vpravo). Kvalita opracování na kalašnikovu výrazně zaostává za domácí.

Kalašnikov RPK (Ručnyj Pulemjot Kalašnikova) Pouzdro plynového pístu s nadpažbím
Pouzdro plynového pístu s nadpažbím

Kalašnikov AKM - víko závěru Kalašnikov AKM - víko závěru
Víko závěru

Kalašnikov AKM - otočný závorník s úderníkem Kalašnikov AKM - otočný závorník s úderníkem
Otočný závorník s  úderníkem. Úderník udeří na dno nábojnice, kde je umístěna zápalka. Dojde k tzv. "nápichu", tedy iniciaci zápalky. Od ní se zažehne prachová slož uvnitř nábojnice. Závorník mimo jiné vyhazuje prázdnou nábojnici

Kalašnikov AKM - vratná pružina Kalašnikov AKM - plynový píst s nosičem závorníku
Vratná pružina (vlevo) a plynový píst s nosičem závorníku (vpravo)

Kalašnikov AKM - pouzdro závěru Kalašnikov AKM - pouzdro závěru
Kalašnikov AKM - plynový nástavec pro odběr plynů z hlavně pro pohon automatiky
Pouzdro závěru (obě fotografie nahoře) tvoří zároveň kostru zbraně a plynový nádstavec pro odběr plynů z hlavně pro pohon automatiky (dole).

Kalašnikov AKM - kompenzátor zdvihu Kalašnikov AKM - muška
Na ústí je našroubován kompenzátor zdvihu. Eliminuje nejen zdvih způsobený zpětným rázem, ale také odhozem nábojnice. Mušku může voják nastavit výškově i stranově.

Kalašnikov AKM - klapkové hledí Kalašnikov AKM - klapkové hledí
Klapkové hledí je výškově stavitelné a má stupnici do 1000 metrů

Náboje vz. 43 7,62 x 39 Cvičný náboj bez střely
Náboj 7,62 mm vz. 43 do Kalašnikova a českého samopalu vzor 58 je shodný. Vlevo vidíte standardní ostré náboje s ocelovým jádrem, vpravo cvičný náboj bez střely.

Sborka AKM

Kalašnikov AKM - Nasazení pouzdra plynového pístu s nadpažbím Kalašnikov AKM - zasunutí pístu s nosičem a závorníkem
Nasazení pouzdra plynového pístu s nadpažbím (vlevo) a zasunutí pístu s nosičem a závorníkem.

Kalašnikov AKM - závorník s pojistkou nasazen v drážkách pouzdra Kalašnikov AKM - zasunutí vratné pružiny do dutiny závorníku
Závorník pístu je nasazen v držáku pouzdra (vlevo) a zasunutí vratné pružiny do dutiny závorníku (vpravo).

Kalašnikov AKM - zaklesnutá záchytka pružiny do lůžka Kalašnikov AKM - zasunutí víka závěru do lůžka
Zaklesnutí záchytu pružiny do lůžka (vlevo) a zasunutí víka závěru do lůžka (vpravo)

Kalašnikov AKM - zajištění víka výstupkem záchytu pružiny Kalašnikov AKM - automat zajištěn
Zajištění víka výstupkem záchytu pružiny (vlevo). Páka pojistky v horní poloze znamená (fotografie vpravo), že je automat zajištěn. Těleso pojistky (přezazovače) zakrývá drážku napínací kliky závěru.

Kalašnikov AKM - střelba dávkou Kalašnikov AKM - střelba jednotlivými ranami
Páka pojistky v poloze střelba dávkou (vlevo) a v dolní poloze – střelba jednotlivými ranami (vpravo).

 Základní technické údaje AKM  
 Ráže  7,62 mm
 Náboj  vz. 43 (7,62 x 39)
 Kadence  600 ran za min.
 Úsťová rychlost  715 m/s
 Délka hlavně  415 mm
 Počet drážek  4
 Celková délka  880 mm
 Hmotnost prázdné/nabité zbraně  3,1/3,6 kg
 Kapacita zásobníku  30 nábojů

AKMS  se sklopnou ramenní opěrkou

Kalašnikov AKMS (skolpka) pro výsadkáře Kalašnikov AKMS (skolpka) pro výsadkáře
Kalašnikov AKMS - značka výrobce, rok výroby a výrobní číslo Kalašnikov AKMS - vytěrák je zasunut do hlavně
Na levé straně pouzdra závěru jsou značeny Automaty Kalašnikova značkou výrobního závodu, rokem výroby a  výrobním číslem (levý záběr). Koncové trojčíslí  (134) se používá kvůli lícování na důležitých součástkách. Na pravém záběru je vytěrák zasunut do hlavně.

Lehký kulomet RPK

Kalašnikov RPK (Ručnyj Pulemjot Kalašnikova) Kalašnikov RPK (Ručnyj Pulemjot Kalašnikova)
Lehký kulomet RPK (ručnoj pulemjot kalašnikova) má zesílenou delší hlaveň, sklopnou dvojnožku, jiný tvar pažby. Unifikace umožňuje použít zásobník na 30 nábojů, nebo zásobník se zvýšenou kapacitou na 40 nábojů či bubnový zásobník na 75 nábojů. Na fotografii vidíte zásobník se zvýšenou kapacitou na 40 nábojů.

Kalašnikov RPK (Ručnyj Pulemjot Kalašnikova) Kalašnikov RPK (Ručnyj Pulemjot Kalašnikova)
Stavitelná muška (vlevo) a klapkové hledí (vpravo)

Kalašnikov RPK (Ručnyj Pulemjot Kalašnikova) Kalašnikov RPK (Ručnyj Pulemjot Kalašnikova)
Pohled střelce (vlevo) a detail pojistného výstupku záchytu pružiny (vpravo). Jeho stisknutím je možné sejmout víko závěru (začátek rozborky).

Kalašnikov RPK (Ručnyj Pulemjot Kalašnikova) Kalašnikov RPK (Ručnyj Pulemjot Kalašnikova)
Vlevo vidíte detail páky přeřazovače (pojistky), vpravo detail vyústění kanálku pro odběr plynů z hlavně do pouzdra plynového pístu.

Kalašnikovy vyrobené mimo území SSSR

Mpi-KM z NDR: Dominují plasty

Mpi-KM z NDR Mpi-KM - kompenzátor chybí
Mpi-KM (Maschinenpistole Kalaschnikow modernisiert). Kompenzátor zdvihu není použit.

Mpi-KM - místo lisovaného dřeva požili východoněmečtí soudruzi plasty Mpi-KM - místo lisovaného dřeva požili východoněmečtí soudruzi plasty
Místo lisovaného dřeva (překližky) použili východoněmečtí soudruzi plasty.

Polská verze s vrhačem granátů: Kbk Ak – PGN60 (Karabinek-Automat Kalasznikowa granatnik wz.60)

Polská verze s vrhačem granátů Polská verze s nástavcem na vystřelování granátu
Celkový pohled (vlevo) a nádstavec na vystřelování granátu (vpravo)

Polská verze s nástavcem na vystřelování granátu Polská verze - pažba s nasazeným tlumícím polštářkem
Zásobník se zmenšenou kapacitou (vlevo) a pažba s nasazeným tlumícím polštářem (vpravo) pro tlumení zpětného rázu po odpalu granátu


Maďarský kalašnikov AMD - 65


AMD -65 AMD -65
Maďarská verze je zajímavá jednoduchým provedením sklopné opěrky a přední pistolovou rukojeti na podpažbí z děrovaného plechu pro lepší držení při střelbě.

 AMD -65 AMD -65
Detail provedení (vlevo) a detail mohutného kompenzátoru na ústí hlavně.

Rumunská verze AIM (Pistol Mitraliera 63)
 

Rumunská v erze AIM Rumunská v erze AIM
Také rumunská verze je mírně odlišná. Automat je vybaven dřevěným podpažbím s pistolovou rukojetí.

  • Nejčtenější

Nejvzdálenější lidský objekt ve vesmíru zavolal linkou nepoužitou od roku 1981

Sonda Voyager letí vesmírným prostorem už 47 let a již mnohonásobně překonala původní plány. Je tak nasnadě, že se občas objeví nějaký problém. Poslední nastal v polovině října a týkal se výpadku...

5. listopadu 2024  15:21

Sebevražda 13 bodnými ranami? Filmaři Anety se vracejí k děsivé kauze

Rozstřel

Příliš mnoho otazníků stále panuje kolem smrti Anety Rodové před deseti lety. Dokumentaristé teď případ znovu otevírají, a to prostřednictvím filmu Aneta, který míří do kin. Hosty Rozstřelu byli...

7. listopadu 2024

Rozřízl hruď a srdce pořád bilo. Omyl nakonec stál průkopníka anatomie život

Premium

Medici se o něm dodnes učí. Bruselský rodák Andreas Vesalius, průkopník anatomie a velký propagátor pitev, zemřel před 460 lety při pouti do Svaté země. Má se za to, že ji podnikl jako pokání. Za co?

6. listopadu 2024

Žádná elektroauta, o elektřinu budeme možná bojovat s umělou inteligencí

Už jste možná slyšeli, že se firmy, které provozují a trénují velké jazykové modely pro generativní umělou inteligenci (genAI), se nyní pokoušejí zajistit si zdroje elektrické energie, a tak se...

8. listopadu 2024

Vyrazí vám dech. Sebevražedná sonda pořídila dosud nejlepší fotky Jupiteru

Kosmická sonda Juno má odhalovat tajemství největší planety naší sluneční soustavy. Poté, co podrobně nafotila její měsíc Europu, se nyní zaměřila přímo na Jupiter. Až bude její prodloužená mise...

7. listopadu 2024  11:29

Český vědec vyvinul nový materiál, jaderné palivo poskytne více energie

Nový materiál s trubičkami ze zirkoniové slitiny s chromovým a niobovým povlakem se využívá pro potažení tyčí jaderného paliva, jež pak lépe odolá vysokým teplotám. Klesne produkce nebezpečného...

11. listopadu 2024  19:30

Tip: Speciální hasičák zabrání průšvihu při zahoření elektrokoloběžky

Na veletrhu e-Salon nás zaujal přenosný hasicí přístroj se sprinklerovou hlavicí. Postavíte jej vedle nabíjené elektrokoloběžky nebo elektrokola a pokud by došlo k zahoření, systém požár automaticky...

11. listopadu 2024  10:35

Globální oteplování pohání závody ve stavbě ledoborců. Vyhrávají Rusové

Země s přístupem k Severnímu ledovému oceánu soutěží ve stavbě specializovaných plavidel k prorážení ledu. Bezkonkurenčně největší flotilu ledoborců má zatím Rusko. Do soupeření se zapojuje i Čína....

11. listopadu 2024

Před 100 lety měla Praha velké plány na zvelebení svých ostrovů

Dne 10. listopadu 1924 byla zveřejněna v Národních listech informace o tom, že se Praha chystá zvelebit tři klíčové ostrovy na Vltavě: Slovanský, Střelecký a Dětský.

10. listopadu 2024

Panelové sídliště v Rusku možná láme rekordy, ale na pohled přímo děsí

Netrvalo to ani šestnáct let a z vesnice na okraji Petrohradu se stalo šedesátitisícové město. Vyřešit akutní...

Nenávidím vás všechny! Hollywood je v šoku z Trumpova vítězství

Šok, zlost, zklamání a smutek. Tak se dá shrnout reakce Hollywoodu a amerických tvůrců na vítězství Donalda Trumpa v...

Nejvzdálenější lidský objekt ve vesmíru zavolal linkou nepoužitou od roku 1981

Sonda Voyager letí vesmírným prostorem už 47 let a již mnohonásobně překonala původní plány. Je tak nasnadě, že se...

Emily Atacková hraje nahá tenis. Cítím se víc sexy, než kdy dřív, říká

Emily Atacková (34) si získala mnoho nových sledujících na sociálních sítích poté, co v jedné ze scén nového seriálu...

Korn vyměnil Vondráčkovou za mladší. Najal si Kateřinu Marii Fialovou

Ať už na ní člověk narazí v jakémkoliv projektu, nemůže ji přehlédnout. Sáhnul po ní i Jiří Korn, když hledal náhradu...