Středa 2. prosince 2020, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 2. prosince 2020 Blanka

Rychlá cesta tam a zase zpátky. Jak by mohl vypadat zásah v Sýrii

  11:00
Pro operaci v Sýrii velitelé ozbrojených sil USA zvolí nejspíše jen malé jednotky speciálních sil než velký expediční sbor. Chemické zbraně sice neodvezou, ale o jejich zničení se postarají, odhaduje politolog Ondrej Rajkovič.

Speciální jednotka amerického námořnictva | foto: Navy SEALs

V druhé polovině června 2013 se na území USA konalo největší cvičení US Army a US Air Force zaměřené na kombinované operace (letecké a pozemní) vstupu expedičních sil do cílového prostoru. V rámci tohoto cvičení, nazvaného Joint Operational Access Exercise (JOAX) 03-13, byly nasazeny dvě brigády slavné 82. výsadkové divize podporované prvky dělostřelecké a letecké brigády stejné divize. Šlo o několik tisíc vojáků podporovaných velkým množstvím techniky.

Syrský konflikt

Vzhledem k dnešní vyhrocené situaci se celkem logicky nabízí myšlenka, že JOAX může být obrazem operace, kterou USA chystají v Sýrii. Ale já myslím, že operace bude vypadat jinak: zúčastní se jí jen malé jednotky zvláštního nasazení. Na následujících řádcích se pokusím vysvětlit proč.

Po moři nebo vzduchem?

Expediční jednotka námořní pěchoty totiž nečítá pouze praporní výsadkový prvek, ale také námořní svaz, který ji přepravuje. A praporní výsadkové uskupení čítá také dopravní a doprovodné stroje.V případě masivního výsadku konvenčních expedičních jednotek se nabízí dvě možnosti (samozřejmě použitelné současně). První je expediční jednotka námořní pěchoty MEU (Marine Expeditionary Unit), která čítá 2 200 mariňáků a několik desítek vozidel od tanků M1 Abrams přes lehká obrněná vozidla LAV-25 až po "Humvee" (správně HMMWV) a nákladní vozidla Mk 23. Druhou možností je nasadit praporní výsadkové uskupení z 82. výsadkové divize, to čítá kolem 1 200 výsadkářů a podstatně méně vozidel než MEU.

Ondrej Rajkovič

Autor je politolog, věnuje se především bezpečnostní problematice. Publikuje na portálu On War|On Peace a v Armádních novinách. Sám říká, že je velkým příznivcem a podporovatelem chrudimského 43. výsadkového praporu.

Operace by v obou případech probíhala jinak. Společnou mají náročnost dopravy na místo. Transporty by musely překonat ochranu syrského pobřeží (tj. rakety, letectvo, dělostřelectvo) i překážky přímo na pobřeží (minová pole, střely krátkého doletu, protiletadlové zbraně). I když Sýrie nepatří mezi státy s prvotřídní obranou území a je navíc narušena probíhající občanskou válkou, výsadek by si musel rychle získat v oblasti relativní převahu, aby se zabránilo ztrátám či přímo neúspěchu.

V případě námořního výsadku jde hlavně o problém se syrskými protilodními raketami. I pokud by izraelský útok na baterie střel P-800 Jachont s plochou dráhou letu dokázal všechny tyto ruské zbraně eliminovat, v arzenálu syrské armády jsou stále střely P-5 Pjatjorka a P-15 Termit s dosahem 80 – 450 km. Nemusí ani přímo ohrozit blížící se obojživelné uskupení, ale jejich radary ho dokáží včas odhalit. To tím přijde o moment překvapení, na kterém je z velké části relativní převaha postavena.

Tam snadno. A co zpět?

Naproti tomu má praporní výsadkové uskupení větší výhodu v získávání relativní převahy. Letouny C-17 vezoucí výsadkáře a jejich materiál letící ze základen v USA dokážou překonat oblast pokrývanou protivzdušnou obranou podstatně rychleji než námořní expediční svaz oblast pokrývanou protilodními střelami a hladinovými/podhladinovými plavidly.

Krom toho jsou v blízkosti Sýrie vhodně umístěny letecké základny, odkud mohou startovat stroje pro mise SEAD (Suppression of Enemy Air Defences – potlačení protivzdušné obrany protivníka). Tak bude značně omezena hrozba ztrát na životech i na materiálu ještě v dopravní fázi.

Vysazené uskupení tedy získá relativní převahu v okamžiku, kdy vyrazí z doskokové zóny k svému cíli. Problém zde ale nastává ve fázi, kdy pozemní síly svůj úkol splní a bude potřebné je vyzvednout. Vstup skupiny, která původní síly odveze, představuje riziko pro udržení převahy.

Výhody těch zvláštních

Proti tomu nasazení malých jednotek sil zvláštního nasazení (SOF – Special Operation Force) s sebou přináší řadu výhod. Přiblížím jich několik, jak je shrnuje ve své knize Speciální operace admirál William McRaven.

Jednoduchost. Organizace, vybavení, komunikace a dostatek informací, fyzický i psychický stav vojáků, prostředí a v neposlední řadě také aktivita protivníka – každý z těchto prvků má potenciál stát se pomyslným kamenem úrazu, jenž může zmařit jakoukoliv operaci. Operace konvenčních sil jsou složitější, a proto se v nich může spíše něco pokazit než u operací malých jednotek.

Opakování v přípravě. Zatímco k pěším četám střeleckých rot přicházejí takřka neustále noví, nezkušení vojáci, kteří se teprve musejí začlenit do jednotky a naučit se specifické postupy, k jednotkám SOF se naopak dostávají zkušení operátoři schopní rychlého začlenění, ba co více - zůstávají u jednotek SOF déle. Proto příprava zvláštních jednotek před operací nevyžaduje tolik času jako příprava konvenčních jednotek. Tito specialisté nacvičují pouze specifické části operací, neboť ostatní postupy se již uplatnily při desítkách či stovkách předchozích misí a jednotliví operátoři znají své úkoly i úkoly svých spolubojovníků nazpaměť.

Rychlost. Většímu výsadku trvá déle, než se pustí do bojových operací, a může si tedy vybojovat převahu. Při výsadku s padáky T-11, které se v současnosti používají, se musí počítat s množstvím času na shromáždění jednotek rozesetých po okolí dopadové plochy. Výsadek praporu námořní pěchoty sice trvá podstatně kratší dobu, ale v porovnání s výsadkem malých jednotek zvláštních sil je to stále dlouho.

Účelnost. Nasazení zvláštních jednotek je charakteristické "nízkou úrovní politické odpovědnosti nebo rizika vyhrocení situace než v případě nasazení velkého a podstatně více viditelného uskupení konvenčních sil," píše McRaven.

Fotogalerie

USA se v Sýrii pohybují po velmi tenkém ledu. Na jedné straně si nepřejí, aby Bašár Asad zůstal u moci a podporují tedy povstalce, na druhou stranu se obávají, aby se chemické zbraně nashromážděné Asadovým režimem nedostaly do rukou nesprávné frakce povstalců. A nejlepším způsobem, jak dostat "dvě mouchy jednou ranou", je použití prostředku, který (nejspíše) nepovede k eskalaci situace, což je spíše operace malé jednotky.

Bez suvenýrů

Na závěr však musíme zmínit i nevýhody. Tou hlavní (ale vlastně jedinou) nevýhodou malých jednotek zvláštního nasazení je, že budou mít potíže fyzicky zajistit a prozkoumat chemické zbraně. Nejspíše by musely přistoupit k jejich zničení a jednotky SOF by působily především pro zajištění přesného úderu ze vzduchu nebo z moře.

Pokud USA požadují, aby se chemické zbraně z konkrétních zařízení nedostaly do rukou povstalců, a politické vedení bude ochotno akceptovat i jisté případné vedlejší škody, zdá se být nasazení malých jednotek zvláštního nasazení podle mého názoru tím nejlepším možným řešením.

Ale žádné řešení tedy není ideální a velení armády USA bude muset brát v potaz ještě řadu dalších faktorů, které jsem nezmínil, třeba politické ohledy. Zvenčí se však zdá, že malé je v tomto případě dobré.

Text byl převzat ze serveru Armádní noviny se svolením autora. Byl redakčně upraven a krácen.

Historické okamžiky: Sýrie - země konfliktů:


Autor:
  • Nejčtenější

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Uživatelé Windows jistě znají notoricky známé klávesové zkratky jako Alt + F4, Alt + Tab, Windows + E, Windows + C,...

Promoření? Odvážný sen, tragické následky. Stádní imunita funguje jinak

Jak se nejlépe zbavit covidu-19? Už od jara mluvili někteří odborníci o kontroverzní strategii známé jako „promořování“...

U nás je zeleno, zašpiní se jinde. Pařížská dohoda ignoruje obří problém

Jedním z nejvýraznějších nedostatků Pařížské dohody o klimatu je fakt, že neřeší přesun emisí mezi státy. To, že si...

Stíhačky na silnicích. České silnice a dálnice měly sloužit letectvu

Socialistické Československo má pro případ války málo letišť, zjistilo v 70. letech tehdejší ministerstvo obrany. A...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

KVÍZ: Jak dobře znáte československé letectvo a jeho stroje?

Československé letectvo vzniklo 1. listopadu 1918 a v průběhu let vystřídalo dlouhou řadu letounů všech typů. Jak dobře...

Po válce vyhodili odbojáře z armády, uprchl do USA a učil špiony češtinu

Premium Bývalý podplukovník generálního štábu Karel Hlásný uměl pět cizích jazyků, a tak nebylo divu, že jej americká armáda...

Souboj „jak z filmu“ pokračuje. Skončí tlačením stíhačky ve vzduchu

Premium Nejlepší pilot, kterého Risner v životě potkal, nebyl Američan, ale pilot MiGu-15, se kterým se pustil do souboje. Do...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Svůj nový vztah jsem radši šla ohlásit řediteli, říká zamilovaná Witowská

Premium Její život se letos pořádně otočil. Možná ještě víc, než když předloni bravurně zvládla prezidentskou debatu. Aby měla...

Bahamské úřady zveřejnily příčinu smrti Seana Conneryho

Bahamské úřady zveřejnily oficiální pitevní zprávu k úmrtí herce Seana Conneryho. První a nejdéle sloužící James Bond...

Promoření? Odvážný sen, tragické následky. Stádní imunita funguje jinak

Jak se nejlépe zbavit covidu-19? Už od jara mluvili někteří odborníci o kontroverzní strategii známé jako „promořování“...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...

Tři nemoci, které ohrožují mladé lidi s hektickým životem

Začínají často nenápadně, ale jejich následky mohou být fatální. Nemoci, které mladým lidem mohou vzít i život. Prvotní...