I koťátka můžou zabíjet. Americká armáda bojuje proti vzteklině

aktualizováno 
Vojáci v propagandistické válce proti vzteklině sáhli po těžkých zbraních: roztomilých zvířátkách a černém humoru.

Plakát varuje před vzteklinou. Jsou roztomilá, ale mohou být smrtící.

Asi byste to do nich neřekli, ale roztomilí domácí mazlíčkové mohou zabíjet. Upozorňuje na to informační kampaň americké armády, která s přímočarostí tradiční vojenské propagandy varuje před nečekaným nebezpečím: vzteklinou.

Osvěta by měla zabránit opakování případu Kevina Shumakera, který zemřel letos po kousnutí psem v Afghánistánu. O osm měsíců později od úrazu, už v USA, podlehl náporu viru, který se při banálním zranění dostal do jeho těla.

Případ vzbudil o to větší pozornost, že Shumaker nebyl plně očkován, byť měl být. Vakcinace se provádí šesti injekcemi, Shumaker dostal pouze tři. Další šarže vakcín byla prošlá, a tak se očkování v jeho jednotce odložilo.

Plakát varuje před vzteklinou. Jsou roztomilá, ale mohou být smrtící.

Vedení armády po události ještě vystupňovalo svůj boj se vzteklinou. Snaží se zlepšit situaci v očkování vojáků (v USA je vakcína nepovinná) a navíc působit i osvětově. Častou příčinou je totiž kontakt se zvířaty, které si vojáci na misi obstarávají.

Proti domorodým koťatům, štěňatům a dalším domácím mazlíčkům armáda vytáhla těžké kalibry. Štěně na jednom plakátu na vojákova sentimentální slova "Ty jsi roztomilý" nekompromisně odpovídá "Ale můžu mít vzteklinu!". Další plakát říká: "I koťata mohou zabíjet."

Armáda při spuštění kampaně neoznámila, jestli jde o nadsázku, ale při pohledu na plakát se to dá předpokládat. Podobné vnímání sice vyžaduje notnou dávku černého humoru, ale mezi mladými muži, kteří tvoří většinu ozbrojených sil (a také nejvíce riskují a nejspíše si vezmou mazlíčky), by se mohlo najít dost jeho vyznavačů.

Naštěstí to není náš problém

Virus vztekliny zabije ročně na celém světe podle odhadů 55 tisíc lidí. Protože se přenáší téměř výhradně slinami, ve většině případů jde o kousnutí nakaženým (divokým či domácím) zvířetem.

Plakát varuje před vzteklinou. Jsou roztomilá, ale mohou být smrtící.

Neléčená vzteklina je prakticky jistý rozsudek smrti. Virus se dostane z rány do centrální nervové soustavy a u postiženého se během několika týdnů (až měsíců jako u Shumakera) objeví příznaky: někdy včetně poruch osobnosti, jako je nedostatek strachu.

Smrt nastává v kómatu po ochrnutí všech svalů v těle. Případy, kdy by nakažený přežil projevující se vzteklinu bez očkování, se omezují na několik málo výjimek v celé historii medicíny.

Ve vyspělém světe se nemoc podařilo téměř úplně vymýtit. V celé Evropské unii se počet výskytů u člověka omezuje v posledních letech na několik případů za rok. Často navíc přivezených z jiných částí světa.

V našich zemích představovala vzteklina vážné riziko ještě v 80. letech. V roce 1984 u nás bylo zaznamenáno celkem 2 232 případů nakažených zvířat. Ovšem hlavně proto, že psi se povinně očkovali už od roku 1953, nedošlo k žádnému přenosu nemoci na člověka.

Od roku 1989 se začala provádět plošná imunizace divokých lišek pomocí návnady s ampulkou vakcíny uvnitř. Počet případů se rychle snižoval. V roce 2004 byla Česká republika označena za zemi bez výskytu vztekliny a to trvá dodnes. V loňském roce u nás byla poprvé plošná imunizace lišek zastavena. A i když veterináři provedli přes pět tisíc vyšetření zvířat na vzteklinu, ani jeden výsledek nebyl pozitivní.

 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

U Sony mi nacpali mikrofony do uší a já pochopil nadšení slavného rapera

360 Reality Audio

Hudební hvězda Pharrell Williams přišel na tiskovou konferenci Sony na veletrhu CES podpořit nový projekt 360 Reality...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Další z rubriky

Smrtící propaganda: jak lži a falešná fotografie rozpoutaly masakry

Fotografie obrazu srbského umělce Uroše Prediće z roku 1888 zneužila propaganda...

V ranních hodinách 20. listopadu 1991 bělehradská televize zveřejnila zprávu, že Chorvati zmasakrovali v základní škole...

Nedávno o ní nikdo nevěděl. Odlitek zdi z fotografií atentátníků je v ČR

Cihlovou zeď z vnitrobloku jednoho londýnského domu zná každý, kdo viděl...

Stáli před ní všichni. Kubiš, Gabčík, Opálka i další hrdinové, kteří v roce 1942 vykonali atentát na Heydricha nebo...

Sovětský svaz neplánovaně bombardoval Helsinky. Začala zimní válka

Helsinky po náletu sovětských bombardérů prvního dne zimní války 30. listopadu...

Posledního listopadu roku 1939 napadl Sovětský svaz malé Finsko a tím začala zimní válka. Ještě ten den zažily Helsinky...

Najdete na iDNES.cz