Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 26. září 2023 Andrea

Okupantům havaroval vrtulník. Čechy obvinili, že jim ho sestřelili

Tankocaching - „Stříleli na nás kulometem z věže hradu,“ tvrdil velitel havarovaného sovětského vrtulníku MI-4. Rusové chtěli jako odvetu zlikvidovat místní vojenský prostor. Za důkaz sestřelu vydávali i otvor po hasičské sekerce. Nestranné vyšetřování znemožnili. Co se stalo 24. srpna 1968 kousek od Kostomlat?
Fotografie pořízené svědky krátce po havárii sovětského vrtulníku MI-4. 24....

Fotografie pořízené svědky krátce po havárii sovětského vrtulníku MI-4. 24. srpna 1968. | foto: ABS

V sobotu 24. srpna 1968 havaroval nedaleko Kostomlat pod Milešovkou sovětský vojenský vrtulník Mi-4. evidenčního čísla 1870. Letěl z Drážďan do Prahy. Posádku tvořili důstojníci 688. vrtulníkového pluku 4. letecké armády kapitán K. I. Bytičev, nadporučík L. L. Šulajev a palubní mechanik starší technik poručík V. M. Pavlovskij. Ti neštěstí přežili.

Ruský vrtulník nad Václavákem. Neznámé fotky ze srpna 1968

Při havárii však uhořeli dva novináři, kteří cestovali v prostoru pro náklad a posádku. Byli to šéfredaktor hlavní redakce mezinárodních informací Karl Jefimovič Nepomňaščij a starší redaktor hlavní redakce politických publikací Alexander Alexandrovič Zvorykin. 

Vrtulník byl naložen letáky a tiskovinami obhajujícími vojenskou intervenci pěti armád Varšavské smlouvy. Přeživší členové posádky odešli od hořících trosek do Kostomlat, kde se jim chystala poskytnout první pomoc místní lékařka. Zavolala i sanitku, ale tři vojáky mezitím odvezlo projíždějící sovětské nákladní auto.

Po čtrnácté hodině přijeli na místo pádu sovětští vojáci se dvěma obrněnými transportéry vedenými civilním vozem. Jedna z uniforem začala tvrdit, že „vrtulník sestřelili fašisti“. Sověti pak při obhlížení trosek soustředili pozornost jen na několik čtyřhranných otvorů v trupu poblíž vyrovnávací vrtule. 

Tankocaching

Jak na to

Na celkem 21 míst spjatých s tragickými událostmi srpna 1968 rozmístili autoři hry Tankocaching unikátní schránky, keše (od anglického slova geocache) s příběhy ze srpnové invaze. V každé ukryté schránce najdou hráči jeden popis jedné události, který se ve dnech invaze převážně sovětských vojsk, v dané lokalitě odehrál. Hra, která je unikátní verzí oblíbeného Geocachingu, začíná 14.8.2018.

Seznam míst, kde jsou kešky umístěny, bude postupně, vždy po sedmi lokalitách, uveřejněn v tomto článku

Pro první nálezce je připraveno malé překvapení v podobě malého modelu tanku a prázdná USB paměť. V některých keškách však z důvodu nedostatku místa ani jeden z výše uvedených dárků nenajdete. Pokud nám však jako první nálezce keše napíšete na adresu tanky@technet.cz a doložíte odlovení, cenu vám rádi předáme.

Výhru (tank a USB flešku) získává ten, kdo nám jako první napíše, rozhoduje čas přijetí e-mailu. Je možné, že někdo keš odloví, ale o výhru mít zájem nebude. Teoreticky tak mají šanci i další nálezci v pořadí.

Speciální odměna za selfie!

Když nám navíc jako první pošlete z místa objevu selfíčko (na adresu tanky@technet.cz) s nalezenou keškou, máme pro vás v redakci další drobné překvapení.

Tankocaching pro vás pořádá redakce Technet.cz ve spolupráci se společností Fujitsu Technology Solutions. Autorem odborných textů je historik PhDr. Prokop Tomek, Ph.D. z Vojenského historického ústavu Praha.

Tankocaching, po stopách invaze v srpnu 1968.

Důstojník si vyřízl plech s otvory, prý ke znaleckému zkoumání. Došlo k výměně názorů s hasiči, kteří poznali, že otvory pocházejí od sekerky jednoho z nich. Nakonec se situace dočasně uklidnila a sovětští důstojníci na místě připustili, že příčinou havárie byla technická závada. Hasiči uhasili hořící kabinu vodou a ruští vojáci vyprostili spálená těla dvou novinářů a odvezli je sanitkou.

Zlikvidujte to ...

Přes uvedená fakta velitel sovětské divize utábořené u Slaného vyslal na Milešovku silnou vojenskou jednotku, aby obsadila místní vojenský prostor Československé lidové armády (ČSLA) a zlikvidovala tamní spojovací techniku. Došel totiž k názoru, že odtud naši vojáci na vrtulník stříleli. 

V návaznosti na to dostal náčelník spojení Krajské vojenské správy v Ústí nad Labem Miloslav Kout rozkaz, aby likvidaci zabránil. Proto zkontroloval na uvedeném stanovišti zbraně, které by mohly být k sestřelu použity. Byly zakonzervované a zapečetěné a nebylo tedy možné, aby z nich někdo střílel.

Také civilisté z tamního pracoviště Akademie věd ujišťovali Rusy, že k žádné střelbě nedošlo a že navíc byla v udané době na Milešovce hustá mlha, která mohla k havárii přispět. 

V 19:30 dorazilo k Milešovce pět sovětských tanků, pět obrněných transportérů a dva motocykly s přívěsem. Přijely v rozvinuté sestavě s děly a kulomety namířenými na objekt ČSLA. 

Asi ve 20:15 přijel sovětský kapitán, nadporučík a patnáct samopalníků. Měli další rozkaz zničit vojenský prostor, protože odtud byl prý sestřelen ruský vrtulník. Také oni zkontrolovali střelivo a zbraně a připustili, že z tohoto místa se nestřílelo a od likvidace upustili.

Rusové znemožnili vyšetřování

Veřejná bezpečnost z Teplic zahájila vyšetřování v důsledku dramatických událostí až osmnáct dnů po události - 13. září 1968. Nebyly při něm dodrženy předpisy pro vyšetřování leteckých nehod a zejména nebyli přizváni znalci na daný obor. Pořízená fotodokumentace byla bezcenná. 

Nemohlo být provedeno řádné ohledání místa, chyběly jakékoliv materiály o rozsahu poškození vrtulníku. Trosky už byly mezitím odklizeny Rusy. Nemohla být vyslechnuta ani posádka. Veřejná bezpečnost tak alespoň vytěžila řadu civilních svědků z okolí. Dvacátého pátého září pak vyšetřovatel VB vyšetřování zastavil.

Sovětská propaganda: Češi nám sestřelili vrtulník

Tragickou havárii však začala záhy vykládat sovětská strana znovu jako sestřel těžkým kulometem kontrarevolucionářů ze země. Podle staronové verze Sovětů se vrtulník zřítil poté, co ztratil rychlost z důvodu porušení přívodu paliva za letu. 

Podle zprávy generála M. Kotova z 28. ledna 1969 letěl vrtulník 200 metrů nad zemí, za malé oblačnosti, s viditelností šest kilometrů. Při přeletu nad věží hradu jižně od Teplic prý velitel Batiščev zpozoroval několik typických jasných kouřových záblesků ze strany věže a jakési otřásání vrtulníku. 

Srpen68 - články k výročí

Pak nastalo prudké snížení otáček, vrtulník ztratil výšku, začal klesat a zřítil se do lesa. Na místě letcům prý místní obyvatelé odmítali poskytnout lékařskou pomoc s odůvodněním, že „fašistům pomoc neposkytujeme“. Devátého listopadu 1968 prý Rusové při po zkoumání zbytků vrtulníku našli v protipožární přepážce prostřelený otvor o průměru devět milimetrů.

Letěl příliš nízko?

Sovětský vrtulník Mil Mi-4 rozhazuje v srpnu 1968 propagandistické letáky nad Václavským náměstím. (Srpen 1968, Praha)

Se sovětskými argumenty byl problém se vyrovnat, protože vyšetřování nehody nebylo vzhledem ke složité situaci provedeno odpovídajícím způsobem. Trasa letu svědecky potvrzená během vyšetřování nebyla v rozporu s tvrzením generála Kotova. Výška letu ano, podle Sovětů byla dvě stě metrů, podle svědků jen padesát. 

Občané popisovali zvuk motoru vrtulníku ještě před přiblížením k hradu Sukoslav (odkud mělo být stříleno) jako velmi nepravidelný a přerušovaný. Vrtulník prý letěl velmi nízko, motor pracoval nepravidelně, takže stroj nemohl přeletět horizont, kam směřoval. 

Nikdo neslyšel žádné rány nebo výstřely, vrtulník se nad blízký hrad vůbec nedostal. Sám velitel vrtulníku prý očitým svědkům, kteří na místo přispěchali, tvrdil, že „Mašina otkazalas rabotat (Stroj odmítl spolupracovat)“. V rozporu s tvrzení ruské propagandy bylo vojákům nabídnuto v Kostomlatech ošetření a nikdo s nimi hrubě nejednal.

V následující době normalizace se samozřejmě věcí nikdo nezabýval. Takže i když žádný pachatel nebyl vypátrán (a ani se o to nikdo nepokusil), byla tiše přijata sovětská verze o sestřelu. Ani v dalších případech nebylo potvrzeno, že by kdokoli po sovětských letadel a vrtulnících střílel.

Takto pracovala propaganda z Moskvy

K událostem v Československu. Fakta, dokumenty, svědectví tisku a očitých svědků.

Moskva 1968, s. 141. (tzv. Bílá kniha): Síly kontrarevoluce organizovaly přímé ozbrojené akce proti sovětským vojenským příslušníkům, stříleli na sovětská letadla a vrtulníky. Tak 24. srpna kontrarevolucionáři střelbou z těžkého kulometu sestřelili v oblasti Teplic sovětský vrtulník. V něm zahynuli dva sovětští žurnalisté, zvláštní dopisovatelé APN Karel Nepomnjaščij a Alexander Zvorikin. 

Letci byli zraněni. Za několik dnů byl ve stejném okrese sestřelen teroristy další sovětský vrtulník. Vrtulníky a letadla byly ostřelovány i v jiných místech.

Autor:


Seriál Přelomové osmičky představuje zajímavé historické události, které se udály v letech končících číslem osm. Od tragického porušení příměří v lednu 1968 ve Vietnamu přes vyhlášení mobilizace v Československu v květnu 1938 až třeba po oblet Měsíce Apollem 8 v roce 1968.

Vzpoura místo jásotu. Klid v Uničově musely před sto lety jistit kulomety

Historická fotografie zachycující listopadovou manifestaci na náměstí v...

VIDEO Vznik Československa na podzim 1918 zdaleka ne všude obyvatelé nové republiky slavili. V řadě měst...

Kamarád na něj namířil kulomet. Pak utíkal z pohraničí

Jaroslav Pavlů na archivním snímku se svými rodiči. Jako dítě musel utíkat z...

Před Němci utíkal jen se školní taškou, několika hračkami, s kladívkem a kleštěmi. Jaroslav Pavlů z...

Useknutí prstu i láska na lodi. Historici zmapovali příběhy předků z války

Julius Princ v první světové válce bojoval na italské frontě. V roce 1917 padl...

Není obvyklé, aby do historické výstavy vkládali autoři své osobní příběhy. Přesto letos udělali...

V roce 1918 u nás nešlo o revoluci, ale výměnu elit, říká historik

Učitel dějepisu Zbyněk Sturz se snaží, aby jeho studenti přemýšleli o historii...

Historik a učitel dějepisu Zbyněk Sturz popisuje jihomoravská specifika vzniku Československa před...

PŘEHLEDNĚ: Lánský, Větvička, Hejma i Krampol. Vyznamenání má 41 osobností

Udílení státních vyznamenání (28. října 2018)

VIDEO Ocenění z rukou prezidenta Miloše Zemana v den výročí 100 let republiky dostalo 41 lidí. Medaili ve...

  • Nejčtenější

Nový obrněnec z Francie pro 21. století. Průzkumný Jaguar má ničit i tanky

Vzhledem k historii své země, francouzská armáda musela a musí plnit úkoly i na jiných válčištích, než je...

I v Čechách existují anomálie, co se nedají snadno vysvětlit, popisuje ufolog

Premium Jednou z nejhezčích věcí na ufologii je, že se člověk pořád vzdělává, říká ufolog skeptik Vladimír Šiška. „Jednou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sonda přivezla vzorky z planetky, která by v budoucnu mohla narazit do Země

Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír v neděli provedla jedinečný manévr. Ve výšce 102...

Němci se o mobilizaci dozvěděli téměř hned. Co ještě věděli v září 1938?

Seriál Letní putování s Technetem po bývalých polních letištích všeobecné mobilizace roku 1938 končí. Navštívili jsme jen část...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Šance na přežití se blíží nule. Sedm nejtragičtějších leteckých havárií

Letecká technika způsobila v dopravě ještě větší revoluci než železnice o století dříve. Letadla jí sice nemohla...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Američané upravili tank Abrams na nebezpečné výlety do města

Tank M1 Abrams byl vyvinutý jako náhrada zastarávající řady tanků M48/M60 Patton a protiváha nové generace sovětských...

KVÍZ: Zbraně na obranu republiky. Vyhrajte knihu o největším českém esu

Znáte nejen letadla a tanky, ale i další zbraně československé armády, kterými na podzim 1938 mohla bránit ohroženou...

Ukrajinci napravili sovětské konstrukční chyby a vznikl transportér BTR-4

Na záběrech z Ukrajiny se objevují obrněné transportéry podobné sovětským BTR, ale na první pohled se liší zasklením...

Stíhač Skalski se proslavil už v září 1939. Komunisté ho pak odsoudili k smrti

Premium Nejúspěšnější polský stíhač Stanisław Skalski na sebe upozornil už během zářijové kampaně, kterou začala v roce 1939...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...