Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Čech inovuje vojenské drony, cokoliv postaví, do týdne létá na Ukrajině

Rozstřel   11:00
Vyrábí drony, vozí je na Ukrajinu a v zákulisí se o něm mluví jako o muži, který buduje českou dobrovolnickou dronovou armádu. Ministerstvo obrany díky němu upravuje dronovou strategii. Pod příslibem anonymity přijal pozvání do podcastu Rozstřelu.

V anonymitě chce prozatím zůstat z toho důvodu, že čelí od začátku ruské agrese na Ukrajině ostrým útokům na sociálních sítích. „Drony jsou totiž klíčová záležitost. Kvůli své ochraně musíme měnit auta a čím víc se ochráníme, tím lépe. Anonymita je důležitá i s ohledem na spolupráci s ukrajinskou armádou.“

Používáme komerční drony

Český výrobce a dronový expert už dodal na Ukrajinu i v rámci projektu „Dárek pro Putina“ přes stovku komerčních strojů. Další dronové platformy, vyrobené na míru ukrajinské armádě, budou brzy připraveny k předání. „Zabýváme se zejména teritoriální obranou. Takže jsou to hlavně malé drony.“

Ty jsou podle něj klíčové z toho důvodu, že je snadné je sestavit a následně je také ovládat. Většinou se jedná o klasické komerční drony v cenové relaci od 10 do 15 tisíc korun. Pro bojové účely je k těmto dronům jednoduchou formou připojeno zařízení, které nese munici. Přes běžný software je následně munice shozena.

Útočné drony sice nevyvíjíme, ale armádě pomůžeme rádi, říká vědec z ČVUT

„Jednoduché je to tím, že se zařízení pouze nacvakne na dron, má už přitom připravený „mount“, tedy jakýsi držák na konkrétní typ munice. A pak je možné systém aktivovat a munici použít,“ vysvětlil expert v Rozstřelu.

Ukrajinci by si podle něj boj proti Rusku bez dronů nedokázali v tuto chvíli představit. Dron s municí může například zničit tank, který ukrajinské vojáky ohrožuje. „Může zničit vysílací zařízení na nějaké budově. Dopraví ale i zdravotnický materiál a pomáhá přímo na bojišti zdravotníkům.“

Kde byly české drony nasazeny?

„Naše drony fungují po celé frontě. Od Charkova po Cherson. Byly nasazeny na různých místech při různých misích: od zdravotníků po dobrovolníky, kteří pomáhají v boji. Viděli jste třeba, že byl pomocí našich dronů zajat voják, který se na dálku vzdal a došel za dronem až k Ukrajincům,“ pokračuje expert.

„Je tam spousta průzkumných akcí. Byli jsme i u plánování odražení ruského útoku na Bachmut. Máme tam i zářez, kdy Rusové utíkali přes Dněpr a za nimi letěl náš dron, který pilotoval Čech. Letěl přímo za nimi a začal monitorovat, kde za Dněprem si začali Rusové dělat obranné pozice,“ pokračuje expert.

Visingr: Klíčová ofenziva se blíží, Ukrajina má až 100 tisíc kamikaze dronů

Výhodou komerčních dronů, které jsou dostupné na běžném trhu, je podle něj jejich snadné ovládání. Není k tomu zapotřebí speciální školení. Právě proto původně zvolili cestu nákupu běžných strojů, s nimiž mají zkušenosti i amatérští uživatelé.

„Na začátku tohoto roku nastal problém,“ upozorňuje dodavatel. „Klasické komerční drony nebylo možné sehnat, nakoupit. Ale dodávky na Ukrajinu musely pokračovat. Proto jsme začali vyrábět vlastní drony. Měli jsme výhodu, že jsme nezačínali od nuly. Někteří naši piloti běžně závodili, vyhráli i mezinárodní soutěže. A hned v březnu jsme postavili čtyři prototypy, které se krátce na to otestovaly přímo u Bachmutu.“

Nejsou na jedno použití

„To nám ukázalo, že jdeme správnou cestou, a teď připravujeme další dodávku třiceti dronů. Naší výhodou je, že cokoliv postavíme, do týdne létá na Ukrajině,“ říká expert s tím, že své dronové technologie rozvíjejí na druhé straně i Rusové. Ti se podle něj výrazně poučili z chyb na začátku invaze.

Dodávané drony jsou naváděcí, nejde tedy o autonomní technologii, a jsou na elektrický pohon. Baterie většinou vydrží několik desítek minut a stroje lze ovládat na vzdálenost řádově až patnácti kilometrů. Teoreticky by je ale bylo možné využít i na větší vzdálenosti. Záleží prý mimo jiné na členitosti terénu.

Přestože jde často o útočné stroje, které bývají označovány jako „kamikaze drony“, praxe, že jeden stroj je „pouze na jedno použití“, už prý dávno neplatí. Většina dronů je tak použita opakovaně a jejich účinnost se stále zlepšuje.

Ve válečném využití dronů se za poslední rok udělal obrovský skok. „Vyřešila se spousta věcí. A musím říct, že ten rok byl úspěšný i proto, že jsme byli u toho, když se všechny věci vymýšlely, zkoušely, upravovaly.“

Česká dronová armáda

„A stále je to neuvěřitelné tempo, neuvěřitelně pracný běh. Protože zároveň sledujeme i to, co dělají Rusové. Když Ukrajincům spadne dron, tak oni se ho snaží okopírovat. A Rusové jsou také velmi chytří. I oni vyrábějí svoje zajímavá řešení. Takže je to také trochu soutěž,“ říká expert.

A bude mít v budoucnu Česko dronovou armádu? „Víte, kdo byl první, kdo začal drony používat v boji? Islámský stát. I česká armáda by měla s drony začít počítat.“

Ale podle něj není řešením to, aby ve velkém nakupovala komerční drony s municí. Na Ukrajině je ve velké míře používají dobrovolnické sbory, aerorozvědka. A touto cestou by se měla vydat i česká armáda. Nestavět tedy uvnitř armády speciální jednotku, ale spolupracovat s dobrovolníky, kteří by s ozbrojenými složkami spolupracovali.

„To je zásadní věc, co by měla naše armáda udělat. Tedy umožnit vznik dobrovolnických technologických skupin. Zbytečně totiž jinak přichází o know how lidí, který chtějí pomáhat. Vzniká teď česká aerorozvědka, což jsou dobrovolníci, kteří stavějí úžasné věci,“ uzavírá expert s tím, že právě spolupráce mezi nově vznikající českou aerorozvědkou a armádou je tou správnou cestou.

  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 169 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 28 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 7 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

POZOR VLAK: Slavíme půl století pražského metra, vznikla k tomu unikátní hra

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024  7:29

Pro Československo, a především pro Prahu, to byl slavný den, devátého května 1974 byl slavnostně...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 43 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...