Neděle 27. září 2020, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 27. září 2020 Jonáš

Budoucnost protiletadlové obrany? Houfnice sestřelila proudový dron

  9:00
Americké letectvo vyzkoušelo možnosti velitelského a řídicího systému nové generace ABMS. Právě díky rychlému sdílení informací z něj dokázala běžná kanónová houfnice M109 Paladin sestřelit vysokorychlostním projektilem proudový dron.

XM1299 Paladin s prodlouženou hlavní | foto: US Army

Jedním z hlavních modernizačních projektů amerického letectva (USAF) je na pohled možná trochu všední projekt nového řídicího a komunikačního systému, který dostal název ABMS (Advanced Battle Management System, tedy Pokročilý systém pro řízení boje).

V příštích pěti letech má za něj letectvo utratit 3,3 miliardy dolarů. Za ně by však mohlo získat systém, který by měl v boji dokázat z dnešního pohledu neuvěřitelné věci. Jak naznačilo i nedávné velké cvičení, kde dokázal využít ke zničení vzdušného cíle zbraně pro tento účel jinak prakticky nepoužitelné.

Jeden systém spojí vše

Původně měl ABMS sloužit především k náhradě letadla pro velení a řízení boje E-8 Joint STARS (Joint Surveillance Target Attack Radar System). Postupem času se z něj stal mnohem ambicióznější, komplexnější a rozsáhlejší projekt.

V dnešní podobě je ABMS vyvíjen jako páteřní velitelský a řídicí systém, propojující nejrůznější senzory a zbraňové systémy všech složek Ozbrojených sil Spojených států, tedy letectva, pozemních sil, námořnictva, námořní pěchoty, pobřežní stráže a vesmírných sil. Toto širší úsilí je známo jako Společné všedoménové velení a řízení JADC2 (Joint All-Domain Command and Control).

ABMS je v podstatě komunikační protokol, který dokáže v reálném čase vytěžovat a informačně fúzovat všechny představitelné systémy (na moři, ve vzduchu, na zemi, ve vesmíru i v kyberprostoru) všech složek amerických ozbrojených sil (a spojenců) a skládat z nich jasný obraz situace. Není daleko od pravdy, pokud obrazový výstup ABMS přirovnáme k moderním real-time počítačovým strategickým hrám.

Podstatnější však je, že ABMS umí automatizovat a extrémně urychlit nezbytnou řadu kroků řetězce ničení (kill chain), v reálném čase zaúkolovat zbraňové systémy z různých domén/složek a navést jejich palbu na nepřátelský cíl.

ABMS tedy zkracuje celý proces od nalezení cíle (něco tam je) přes jeho rozpoznání (vlastní/cizí), identifikaci (určení typu cíle), určení jeho záměrů, sledování, zaměření až po případné zničení. Současně ABMS ke zničení cíle automaticky vyhledá nejvhodnější zbraňové systémy, a to z hlediska dostupnosti, zásoby munice nebo cenové efektivity. Jak byste asi u tak ambiciozního moderního softwarového projektu čekali, využívá prvků strojového učení.

Protiletadlová houfnice?

Své schopnosti ABMS předvedl na nedávném demonstrativním cvičení, které se konalo na více místech po Spojených státech s centrem na Andrewsově spojené základně (Joint Base Andrews, JBA). ABMS měl mimo jiné za úkol zachytit simulované střely s plochou dráhou letu a navést na ně palbu z dostupných zbraňových systémů. V normálním světě celý proces řetězce ničení trvá dlouhé minuty a vyžaduje řadu telefonických hovorů.

„Bojiště zítřka bude přeplněné informacemi. Jedním z klíčových cílů tohoto nácviku bylo ukázat, jak toto závratné množství informací spojit, stejně jako byste je viděli v reálné operaci,“ uvedl Will Roper, civilní náměstek pro vyzbrojování a logistiku letectva. „To si vynutilo po velitelích a operátorech, aby důvěřovali datové analýze a umělé inteligenci, pokud chtěli rozumět bojové scéně. Cenit si dat jako esenciálního zdroje pro bojovníky není o nic méně důležité než letecké palivo nebo satelity. Je to klíč k boji nové generace.“

K zobrazení systém používá prostředí Lattice od Anduril Industries.

K zobrazení systém používá prostředí Lattice od Anduril Industries.

Během cvičení se veškeré výstupy ABMS promítaly na velkoplošnou obrazovku ve velícím středisku JBA a také do tabletů VIP osob. Podle zúčastněných vše skutečně připomínalo počítačovou strategickou hru. Uživatelé mohli kupříkladu vidět pozici a formaci reálných stíhaček F-22A Raptor (se všemi klíčovými taktickými údaji), pozice protivníků (díky informacím ze satelitů), ale také například obrazové výstupy od jednotlivých cvičících vojáků. Během celé demonstrace ABMS propojil na šedesát datových kanálů.

Podle Ropera byl jedním z největších úspěchů cvičení sestřel proudových dronů BQM-167. Na drony střílela 155mm houfnice M109 Paladin a námořní 127mm kanón Mk19 (instalace USS Desert Ship) na střelnici White Sands Missile Range v Novém Mexiku pomocí hypersonického projektilu HVP od BAE Systems. Jedná se o dělostřelecký projektil letící rychlostí Mach 5. „Tank sestřelující řízené střely je něco úžasného ‒ videohra, úžasná sci-fi,“ uvedl Roper.

Hodně rychlý náboj

Něco málo k munici, která se může zdát pro houfnici poněkud netypická (houfnice byl původně výraz pro dělostřeleckou zbraň s krátkou hlavní a tedy i poměrně nízkou úsťovou rychlostí projektilu, která střílí „obloukem“, tj. horní skupinou úhlů). HPV je univerzální podkaliberní dělostřelecký projektil nasaditelný na námořních kanónech ráže 127 mm, pozemních 155mm houfnicích a výhledově v elektromagnetických kanónech (podkaliberní znamená, že průměr náboje je menší než průměr hlavně, ze které je vystřelen – pozn. red.). Pro nasazení v různých zbraních musela firma BAE Systems samozřejmě vyvinout různé systémy, které zajistí správnou pozici projektilu a jeho vymetení z hlavně (tzv. saboty, které de facto zajistí samotný náboj v hlavni, a když vyletí z hlavně, tak od něj odpadnou – pozn.red.)

HPV je tedy určen k nasazení na lodích, pozemních systémech, a to k ničení cílů na moři, na zemi a ve vzduchu. Projektil HPV je popisován jako naváděný. BAE Systems ale ve svých reklamních materiálech způsob navádění nepopisují. Podle všeho je HPV vybaven satelitním řízením, což je využitelné proti statickým cílům. Zda má HPV komunikační kanál, přes který ho lze řídit (pomocí radiolokátorů nebo mu předávat aktualizované GPS souřadnice), není známo. Stejně tak se zdá, že HPV nemá klasickou bojovou hlavici s trhavinou a cíl tedy zřejmě ničí jen vlastní kinetickou energií.

Během nácviku operátoři využívali brýle pro virtuální realitu. Jaké s nimi mají...

Během nácviku operátoři využívali brýle pro virtuální realitu. Jaké s nimi mají praktické zkušenosti a jak se to osvědčilo, bohužel nevíme.

Pentagon hodlá HPV nasadit v rámci protivzdušné obrany na zemi i na moři. Jednou z velkých výhod HPV je jednotková cena 85 000 dolarů, což je zlomek ceny moderních protiletadlových střel. Například poslední model námořní střely RIM-162 ESSM (dosah 50 km) stojí dva miliony dolarů a proti hrozbě se vždy vysílají dvě střely. Námořní kanón Mk45 dokáže střílet HPV rychlostí až 20 ran za minutu na maximální vzdálenost (na pozemní cíl a po balistické dráze) zhruba 70 km. Finančně tak minuta palby děla Mk45 s pomocí projektilů HPV stojí stejně jako jedna střela ESSM.

Konečně HPV teoreticky umožní vytvořit moderní pozemní protiraketovou obranu. Lze si představit pozemní verzi námořních kanónů (včetně mobilní verze), které mohou chránit základny, letiště nebo klíčové prvky civilní infrastruktury. ABMS tedy teoreticky umožní vznik nové generace velmi výkonných kanónových prostředků schopných ničit nejrůznější aerodynamické a balistické cíle.

Cvičení se účastnily stíhačky F-16, drony MQ-9 Reaper a pozemní prostředky protiletadlové obrany. Všechny tři systémy používaly dobré známé a osvědčené střely AIM-9X Sidewinder. Podle Ropera bylo ale klíčové, že data byla přenášená pomocí komunikačních standardů 4G a 5G a k rozhodnutí o zničení cíle mohlo dojít nikoliv během minut, nýbrž sekund.

Co se „trénovalo“

Cvičení, během kterého k nezvyklému sestřelu došlo, simulovalo střet s Ruskou federací. Ve smyšleném cvičení došlo k vyhrocení situace, kybernetickým útokům, k elektronickému a laserovému rušení amerických satelitů a následně k odpálení šesti ruských střel s plochou dráhou letu z Karibiku proti cílům na americkém území.

První fáze cvičení se zaměřila na včasnou detekci a varování simulovaných cílů, druhá fáze na odhalení pozic a záměrů protivníků (ruských bombardérů a lodí), třetí fáze na detekci a identifikaci střel (k zamezení přátelské palby) a poslední ke sledování cílů a aktivaci vybraných zbraňových systémů. ABMS využívala data z malých radiolokátorů AN / MPQ-64 Sentinel, nových bezobslužných akustických pozemních senzorů a speciálních senzorových věží (od Anduril Industries), které kombinují infračervené a radarové senzory.

Přes 5G síť do ABMS obrazová data posílal také čtyřnohy robot od společnosti...

Přes 5G síť do ABMS obrazová data posílal také čtyřnohý robot od společnosti Boston Dynamics.

ABMS, resp. JADC2 ve svém důsledku může zcela odstranit zdlouhavý přenos informací ze stroje na člověka, následně pomocí telefonu z člověka na člověka a nakonec opět z člověka do stroje. ABMS téměř úplně redukuje linku člověk–člověk a umožňuje strojům komunikovat, samozřejmě za dohledu člověka, přímo mezi sebou. Současně ABMS všechna tato data slučuje do jednotného digitálního obrázku bojové scény a ve vytříbené, srozumitelné a vizuálně přívětivé podobě je předkládá velitelům.

Například v rámci Velitelství protiletadlové obrany Severní Ameriky NORAD (North American Aerospace Defense Command) je zapotřebí relativně zdlouhavých telefonických hovorů. Operátor radiolokátoru NORAD v případě zachycení hrozby (například leteckého útoku) jednoduše musí zvednout telefon, zavolat na velitelství a pomocí kódových zpráv vysvětlit, co se děje. Žádná digitální koordinace mezi senzory a například dostupnými zbraňovými systémy neexistuje. Vše musí zpracovat a pochopit velitel. Například zjištění dostupnosti leteckých tankerů zabere další dlouhé minuty na telefonu.

Na různých snímcích z posledních let lze vidět velmi pokročilá velitelská centra s velkým množstvím obrazovek obsahujících nejrůznější informace ze všech domén. Každou „obrazovku“ (datový kanál) ale sleduje jeden člověk a datové kanály jednoduše nekomunikují mezi sebou. Pokud je ve velitelském centru sto lidí a každý sleduje jeden kanál, je potřeba sto telefonátů a mnoho vysvětlování, aby se všechna data dostala ve vytříbené a srozumitelné formě veliteli a ten mohl rozhodnout. ABMS vše zvládne automaticky během několika sekund a navíc navrhne několik možností řešení situace.

Není známo, kdy hodlá Pentagon ABMS zavést do operačního provozu, ale Roper uvedl, že jednotlivé prvky lze využít již nyní. Není také známo, zda lze skutečně vybudovat zamýšlený všeobjímající systém, a především za jaké peníze. Kritici uvádějí, že cíle ABMS jsou příliš ambiciózní a nedají se v rámci požadovaného rozpočtu provést ‒ resp. nikdo neví, kolik bude ABMS ve své zamýšlené podobě skutečně stát. Nepochybně jde ale o směr, kterým se budou v menší či větší míře ubírat nejmodernější ozbrojené síly světa.

Článek vznikl pro Armádní noviny, které se věnuje novinkám z armád celého světa. Před vydáním byl redakčně upraven. Originál najdete zde.

Autor:
  • Nejčtenější

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

KOMENTÁŘ: Za kostku cukru se necháme sledovat, ale z eRoušky se panikaří

Aplikaci eRouška si zatím nainstalovalo přes 400 000 lidí. Je pro mne nepochopitelné, proč to číslo není o nulu delší....

Exponenciální růst mate i experty. Vyzkoušejte si, čím je tak nebezpečný

S nárůstem infekcí covid-19 se v Česku znovu mluví o exponenciálním růstu. A řada lidí – včetně expertů – toto spojení...

Krize leteckého průmyslu. Letadla končí ve šrotu, levné letenky zdraží

Letecký průmysl má za sebou mnoho těžkých období, vždycky z nich však nakonec vyšel efektivnější a silnější. Současná...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Zjistěte, jak se vyznáte v tancích, a vyhrajte unikátní encyklopedii

Soutěž Ať vás tyto válečné stroje zajímaly již od malička, nebo jste se k tankům dostali až později, asi víte, že jejich...

Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...

  • Další z rubriky

První sestřel 312. československé stíhací perutě slavil celý Liverpool

Počátkem září 1940 se začala formovat 312. československá peruť RAF. Mnozí z kmenového letového personálu jednotky...

Počítač poprvé sestřelil člověka. Jen na zkoušku, zato jednoznačně

Americká výzkumná organizace DARPA testovala v posledních měsících schopnost umělé inteligence naučit se vzdušným...

Stíhací Defiant nesplnil očekávání, ve dne ho smetly z nebe messerschmitty

Mezi ne příliš standardní letouny druhé světové války patří dvoumístný stíhací Defiant nesoucí veškerou výzbroj ve...

Jugoslávský lehký bitevník Kraguj měl sloužit i k partyzánskému boji

Mezi bojovými letouny studené války „vyčnívá“ svou nenápadností lehký jugoslávský bitevník Kraguj s pístovým motorem....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...