Odpal antirakety Stunner systému Davidův prak, David's Sling Test-5 (DST-5).

Odpal antirakety Stunner systému Davidův prak, David's Sling Test-5 (DST-5). | foto: public domain

Izraelský Davidův prak: nejlepší protivzdušný systém na světě?

  • 250
Zkoušky pokročilého izraelského systému protivzdušné obrany úspěšně pokračují. Do výzbroje byl zařazen v roce 2015.

Izraelská organizace pro raketovou obranu IMDO (Israel Missile Defense Organization) a americká Agentura pro raketovou obranu MDA (Missile Defense Agency) úspěšně otestovaly pokročilý systém protivzdušné obrany (PVO) Davidův prak (David’s Sling).

Poslední test označovaný jako David’s Sling Test-5 (DST-5) je pátým v řadě. Test byl proveden na letecké základně Palmachim jižně od Tel Avivu. Pátý test je součástí pokračujícího vývoje systému Davidův prak.

Izraelské letectvo zařadilo první verze kompletů Davidův prak do výzbroje na konci roku 2015. Celý minulý rok byl začleňován a testován v součinnosti s dalšími prvky izraelské vícevrstvé PVO. Počátečních operačních schopností Davidův prak dosáhne v izraelském letectvu v letošním roce.

Na vývoji Davidova praku se velkou měrou podílí Spojen státy, které na vývoj poskytly 600 milionů dolarů. Hlavním koordinátorem vývoje je izraelská firma Rafael, hlavním subdodavatelem je americký Raytheon.

Při pátém testu dvoustupňová antiraketa Stunner systému Davidův prak úspěšně zasáhla cvičný cíl nad Středozemním mořem, který simuloval vysoce manévrující střelu dlouhého dosahu. Cvičný cíl vypustila izraelská stíhačka F-15.

Zachycení cvičného cíle dostal na starost víceúčelový radar MMR (Multi-Mission Radar) Elta EL/M-2084. Jde o stejný radar, který využívá izraelský kompelt PVO krátkého dosahu Železná kopule (Iron Dome). Elta EL/M-2084 v počtu osmi kusů získá v následujících letech i Armáda České republiky.

Po zachycení cíle radarem byly informace předány do Centra bojového řízení BMC (Battle Management Center). Centrum vyhodnotilo hrozbu a zvolilo nejlepší taktiku obrany, následně zadalo povel k odpalu střely Stunner.

„Během série testů, po zachycení blížící se střely, MMR určil polohu cíle a předal informace centrálnímu střeleckému programu, který vypočítal protokoly nutné k zachycení cíle,“ uvedlo v tiskovém prohlášení izraelské ministerstvo obrany.

Davidův prak, ukázka startu:

Podle izraelského ministerstva obrany antiraketa Stunner bez problémů vykonala všechny fáze letu a zasáhla stanovený cíl. Izraelci test využili jak k otestování dalších senzorů a systému PVO, tak ke schopnosti předávat informace mezi jednotlivými středisky velení a řízení PVO - např. Davidův prak - Železná kopule.

V reálné situaci, pokud raketa Stunner nezasáhne cíl, ke slovu se dostanou antirakety Železné kopule, které se pokusí útočící střelu naposledy zastavit.

Přesné schopnosti a parametry Davidova praku nejsou známé. Věří se však, že rakety Stunner dokážou zasáhnout cíle na vzdálenost 300 km a do výšky 75 km. Podle výrobce je systém účinný proti taktickým balistickým raketám, naváděné munici, řízeným střelám se středním a dlouhým dosahem, letadlům i dronům.

Davidův prak tvoří střední vrstvu obrany izraelské PVO. Proti mezikontinentalním balistickým střelám ICBM (Inter-Continental Ballistic Missiles) slouží výkonné antirakety Arrow 2 a Arrow 3. Nejnižší vrstvu obrany, jak bylo uvedeno výše, tvoří Železná kopule.

O protiraketový systém mají zájem i v Polsku

Izrael a Spojené státy plánují Davidův prak nabídnout zahraničním uživatelům. Jedním z adeptů je Polsko, které v rámci programu Visla hledá protiraketový systém středního dosahu.

„Už jsme získali povolení od obou vlád (izraelské a americké - pozn. red.) ukázat systém potenciálním zákazníkům, např. Polsku. Schopnost zachycení cíle je na mnohem vyšší úrovni a při nižších finančních nákladech než u podobných konkurenčních systémů. Doufáme, že budeme svědky významného posunu v exportu tohoto systému a komponentů,“ řekl pro izraelský deník Ynet zástupce firmy Rafael, který se uvedl přezdívkou Shlomo.

Zdroj: Ynet; Defense Update

Článek vznikl pro web Armádní noviny a byl redakčně upraven. Původní text najdete zde.