Ani po mnohaletém vývoji se Američanům nepodařilo vychytat všechny problémy elektromagnetických děl (EMGR) a tak před dvěma lety tuto technologii dali oficiálně k ledu, byť na ní někteří soukromníci ještě pracují. Jak jsme psali již dříve, oficiálním důvodem bylo fiskální omezení, problémy s integrací bojového systému a výhledové technologické zrání jiných zbraňových konceptů“. Američané tehdy uvedli, že se námořnictvo hodlá zaměřit spíš na hypersonické zbraně a elektronickou válku.
Princip fungování EMGR spočívá v urychlení projektilu uvnitř hlavně pomocí cívek generujících magnetické pole až na několikanásobnou rychlost zvuku. Elektromagnetický systém tak nahrazuje běžně používané výbušniny.
11. ledna 2022 |
Možná tak trochu překvapivě nyní vyšlo najevo, že se v této oblasti údajně podařil průlom Číňanům. Svůj EMGR systém totiž otestovali na sto dvaceti střelách urychlených až na šestinásobnou rychlost zvuku (6 Mach) a přitom zaznamenali jen minimální opotřebení. Právě relativně malá odolnost byla jedním z kamenů úrazu, které se vývojáři pokoušeli překonat. Z výdrže asi několika set „výstřelů“ se Američané chtěli dostat až k tisíci a zároveň zvýšit kadenci ze zhruba šesti až osmi střel za minutu na vyšší hodnoty.
Podle serveru South China Morning Post oznámila skupina čínských námořních inženýrů, že sestrojila elektromagnetické dělo, které dokáže rychle vystřelit množství projektilů, aniž by utrpělo poškození. Dokonce si podle nich i při nepřetržité střelbě zbraň zachovala pozoruhodnou úroveň přesnosti. Díky rychlosti střely může dělo střílet na vzdálenosti sto až dvě stě kilometrů, čímž mnohonásobně překonává konvenční dělostřelectvo.
„Při jednom z testů dělo vypálilo sto dvacet střel, tedy téměř tolik, kolik dokáže dnes používané konvenční dělo. Rychlost nepřetržité palby je pro elektromagnetické odpalovací systémy klíčovým ukazatelem bojové účinnosti,“ cituje server čínské vědce.
Důležitá analýza
Zajímavá je však informace, že při testech využili inženýři kontrolní systém, který sledoval, shromažďoval a analyzoval data z víc než sto tisíc senzorů na součástech zařízení. K vyhodnocení takového velkého objemu dat využili systémy strojového učení, což jim údajně umožnilo rychle odhalit problémy a zjistit, co je způsobuje.
„Na složitém stroji, který pracuje v extrémních podmínkách, se toho může pokazit hodně. I ti nejlepší technici potřebují někdy několik dní, aby vše vyřešili. Tento čínský systém umělé inteligence však dokáže tuto dobu zkrátit na milisekundy,“ píše server.
Právě jemu vděčí čínský tým za záchranu této drahé zbraně, která by se bez této podpory již třikrát rozbila. Čínští výzkumníci pracující na elektromagnetických zbraních konstatují, že s každým nalezeným a opraveným drobným problémem funguje elektromagnetická zbraň plynuleji. Za posledních padesát výstřelů se prý neobjevila jediná závada.
Mimochodem, právě díky tomuto kontrolnímu systému by údajně byli vědci schopni připravit vlak na průjezd vakuovou trubicí rychlostí kolem tisíce kilometrů v hodině, tedy takový čínský Hyperloop.
Princip elektromagnetické zbraně chce Čína využít i jinak. V listopadu postavila nejdelší vakuový elektromagnetický tubus na světě. Teoreticky by díky zvládnutí této technologie bylo možné vypouštět rakety a možná i zlevnit cestování do vesmíru.