Tajný balíček z vesmíru spadl do oceánu. CIA přiznala podvodní operaci

  0:01
Přesně po čtyřiceti letech odtajnila CIA dokumentaci o unikátní záchranné akci špionážního satelitu ze dna oceánu. V hloubce pěti kilometrů tajně vyzvedla z havarované kapsle špionážní film, zachycující mimo jiné území Sovětského svazu.
Cívky s naexponovaným filmem z Hexagonu leží na dně oceánu.

Cívky s naexponovaným filmem z Hexagonu leží na dně oceánu. | foto: www.foia.cia.gov

Uprostřed studené války byly satelitní špionážní fotografie neuvěřitelně náročnou a drahou záležitostí. Družice zabalila exponovaný film do balíčku, poslala jej k Zemi a americké tajné letadlo muselo vesmírnou zásilku ještě ve vzduchu odchytit. CIA nyní odtajnila dokumenty z let 1971 a 1972, které ukazují náročné snahy o vylovení "nedoručeného balíčku" s tajnými snímky.

Z vesmíru padá balík, chytejte

Je desátého července 1971. Ze špionážního satelitu KH-9 Hexagon na oběžné dráze kolem Země právě vypadla kapsle s nafoceným filmem. Kromě několika zasvěcených v Bílém domě a v CIA o této operaci nikdo neví. USA testuje svůj zcela nový špionážní systém.

Kapsle s fotografiemi území SSSR a dalších zemí se řítí k Zemi. Odborníci z rozvědky vysílají k místu předpokládaného dopadu do Tichého oceánu speciální letadlo. To má za úkol kapsli ještě za letu odchytit (jinak by došlo k její automatické sebedestrukci) a dopravit na základnu. Tam se film vyvolá a místo bílých míst na mapě nepřátelského území se analytici a stratégové budou moci opřít o reálná data. Jenže tentokrát se něco pokazilo.

Část návratové kapsle s fotoaparátem. Jeho úkolem bylo nafotit velké části území SSSR a Číny. Objektiv má ohniskovou vzdálenost 1,5 metru.

Během několika týdnů byl satelit schopen nafotografovat celé území SSSR s takovou přesností, že pracovníci rozvědky mohli na snímcích přesně spočítat sila mezikontinentálních balistických raket (ICBM), a navíc přesně určit jejich typ.

Bez padáku až na dno oceánu

Kapsli, označované jako Hexagon Recovery Vehicle 1201-3, se neotevřel padák. Obrovskou rychlostí téměř 500 kilometrů za hodinu, údajně s okamžitým přetížením až 2 600 g (tuto hodnotu uvádějí Wired.com a Space.com s odkazem na dokument CIA) narazila na hladinu Tichého oceánu a potopila se do hloubky (jak se později zjistilo) 4 900 metrů. Co teď?

Film s tajnými fotografiemi cizího území je na dně moře, ale co když ho někdo najde? Co když autodestrukce kvůli neotevřenému padáku selhala? Co když někdo najde návratový modul, který oficiálně neexistuje? CIA se rozhodla trosky a hlavně film vylovit.

Návratová kapsle, kterou po naexponování celého 96 km dlouhého filmu špionážní satelit KH-9 Hexagon "upustí" zpět na Zem.

Mise, která následovala, neměla v té době žádný předobraz. Nikdo nikdy nehledal sonarem na dně oceánu něco tak malého, jako byla kapsle z Hexagonu. Přezdívalo se jí "bucket", tedy kbelík, který připomínala především vzhledem.

Navíc se počítalo s tím, že bude kapsle rozbitá na několik kusů. Odborníkům se však podařilo poměrně přesně určit polohu trosek. Pro samotné hledání to však byla velká plocha o rozměrech 2,5 x 12 kilometrů (více anglicky zde). Otázkou zůstávalo, čím to všechno vylovit.

Volba padla na batyskaf Trieste II. Původní batyskaf (ponorka do velkých hloubek) s označením Trieste byl navržen švýcarským vědcem Augustem Piccardem a v roce 1953 postaven v Itálii. Po zkušebních ponorech se s ním 23. ledna 1960 Piccardův syn Jacques a Don Walsh potopili v Mariánském příkopu do hloubky 10 900 metrů. To byl těžko překonatelný rekord.

Akce byla zahájena 8. října 1971. Trieste II měl k dispozici přibližné údaje o poloze trosek, které získala loď DeSteiger. Oblast vytyčila speciálními podmořskými transpodéry, které batyskaf naváděly.

Batyskaf Trieste II uložený v nákladním prostoru lodi, pravděpodobně při transportu na místo havárie

Čelisti, kterými byla zakončena robotická ruka batyskafu a které nakonec vyzvedly trosky kapsle z Hexagonu.

Batyskaf Trieste II byl navržen tak, aby se mohl pohybovat v obrovských hloubkách rychlostí 3,7 km/h po dobu až 11 hodin. Na palubě byl přitom schopen nést tuny přístrojů a dalšího vybavení.

Jenže Trieste II, ačkoliv byl navržen na ponory do 20 000 stop (6 km), nebyl zatím hlouběji než 10 000 stop (3 km). Trosky však leží až v hloubce téměř pět kilometrů. Všechny tyto problémy podrobně řeší zpráva CIA, kterou najdete zde (anglicky).

Krycí povídka s podmořským pokusem a prázdný film

Počasí CIA nepřeje. Celkem třikrát v rozmezí téměř půl roku se pokusí batyskaf Trieste II potopit k troskám a najít je. Až 25. dubna 1972 se vše podaří, devět měsíců od pádu satelitu. Částečně úspěšné je i vylovení toho nejdůležitějšího, naexponovaného filmu. Zachránit se ale podaří pouze sedm metrů filmového pásu z celkových 96 kilometrů. Zbytek se roztrhá na kousky a klesne zpět na dno. 

Cívky s filmem (na snímku) mohl Trieste II vylovit až v dubnu 1972. Do té doby akci bránilo špatné počasí.

Cívky s filmem (na snímku) potápěči vyfotografovali bleskem. Nevěděli, co přesně mají před sebou. CIA jim řekla, že jde o světlocitlivý nástroj z laboratoře.

Cívky s filmem jsou konečně v kleštích Trieste a putují na hladinu. Cestou se ovšem část filmů nenávratně ztratí. Jak poznamenává zpráva CIA, pocit úspěchu se během několika vteřin změnil v neúspěch.

Zdroje

Celkem sedm kousků 6,6 palců širokého filmu KODAK High Definition Aerial 1414  (ESTAR Ultra-Thin Base) bylo dodáno do laboratoří k vyvolání a prozkoumání účinků slané vody, vysokého tlaku a vůbec celé havárie. Záchranná akce se odehrála v noci. Jednak kvůli utajení (námořníci na doprovodné lodi White Sands tak nic neviděli) a také aby nedošlo ke zbytečnému osvícení filmu. Podrobnosti najdete v této zprávě (anglicky). 

A co se objevilo na filmu po jeho vyvolání? Nic. Vůbec nic. Světlocitlivá vrstva filmu byla naprosto zničena pobytem na dně oceánu a pravděpodobně i samotným tvrdým dopadem. Jediné, co CIA na filmu našla, byla část čísla filmu (viz snímek vpravo).

Po vyvolání se na filmu neobjevil žádný použitelný snímek. Dlouhý pobyt ve slané vodě a mechanické poškození při dopadu film zcela zničilo. Jediné, co vědci po vyvolání našli, byla část čísla filmu.

Za neúspěch bylo označeno i to, že během transportu cívek s filmem ze dna na hladinu se filmy potrhaly a velká část spadla zpět na dno.

Aby bylo zajištěno naprosté utajení akce, "nakrmilo" CIA všechny zainteresované "civily" dokonalou krycí povídkou o hledání nástroje z mořské fyzikální laboratoře (Marine  Physics  Laboratory - MPL), který je citlivý na světlo. Proto operace v noci nebo s černým krycím rubášem, který měl nalezený předmět zakrýt.

Ani potápěči, kteří v batyskafu vyzvedávání špulek s filmem zajišťovali, totiž neměli vědět, co přesně vlastně ze dna oceánu vyzvedávají. Přestože mnohé si mohli domyslet v devadesátých letech, kdy se projekt špionážních satelitů odtajnil (za vlády Billa Clintona), celou pravdu o své misi se potápěči dozvídají až teď, kdy mají spolu s celým světem šanci nahlédnout do dalšího zákoutí trezoru CIA.

Nejčtenější

ANALÝZA: Tragédie letu Air India. Je na vině chyba pilotů, nebo selhání motorů?

Nad Ahmadábádem se ještě nerozptýlil dým po výbuchu zhruba 126 tisíc litrů leteckého paliva a hned jsme měli možnost číst výčet možných příčin katastrofy letu Air India AI-171. S delším časovým...

Parní lokomotivy s budkou na přídi nepůsobily uklidňujícím dojmem

Parní lokomotivy se stavěly i s kabinou vpředu. Výhodou byl výtečný výhled strojvedoucího, to se s klasikou vůbec nedalo srovnat. Druhá zásadní výhoda přicházela ke slovu při jízdě v dlouhých...

Apple uvedl „tekuté sklo“, zcela mění design systému pro všechna zařízení

Technologický gigant Apple se rozhodl zcela přepracovat vizáž operačního systému pro všechna svá zařízení. Je to největší změna designu od roku 2013, kdy byl představen systém iOS 7. Soustředí se na...

Aviatická pouť předvedla premiéry hned tří letounů: Hurricane, Anson a Skyfox

Letošní Aviatická pouť nabídla nejen zajímavé letecké premiéry. I přes složité meteorologické podmínky se opět organizátorům podařilo sestavit a dodržet nabitý program. Ohlédněme se za minulým...

Slavná letadlová loď Enterprise jde do šrotu. Bude to náročná operace

Osud nejstarší americké letadlové lodě s jaderným pohonem je definitivně zpečetěn. Námořnictvo podepsalo kontrakt na její demontáž. Část recyklované ocele skončí v novém plavidle stejného jména.

Plyn už nebude zbraní. Před 100 lety svět zakázal chemické a biologické útoky

Dne 17. června 1925 podepsalo v Ženevě 38 států zásadní dokument – protokol o zákazu použití dusivých plynů a bakteriologických metod vedení války. Šlo o první vážný mezinárodní krok ke kontrole...

17. června 2025

Ruš, nebo budeš zrušen. Na Ukrajině probíhá revoluce elektronického boje

Od našich zpravodajů na Ukrajině Je to neviditelná součást války, ale možná nejdůležitější. S masivním nasazením dronů na Ukrajině se pojí i revoluce v elektronickém boji, obě strany se neustále snaží překonat protivníkovy rušičky a...

17. června 2025

Příběh mého modelu: Dokončit model „Turbíka“ trvalo čtvrt století

Soutěž

Než něco vyhodíte, dobře si to rozmyslete. To platí i v modelařině. Tento příběh odloženého a znovu nalezeného modelu nám poslal Lukáš Ondák. Po 26 letech se vrátil ke stavbě modelu stroje Let L-410...

17. června 2025

Kdy sopka vybuchne znovu? Červnová erupce Etny ukázala, že stromy napovědí

Premium

Pozoruhodný objev: krátce před erupcí vulkánu bývá listí na okolních stromech zelenější než obvykle. Vegetace v okolí sopek se proto bude hlídat z vesmíru. Sopky jsou fascinující. Nespoutané a...

16. června 2025

Před sto lety vznikl tábor Artěk, pionýrská legenda na Krymu

16. června 1925 se na Krymu otevřel první sovětský pionýrský tábor Artěk. Zdravotní zařízení pro děti nemocné tuberkulózou se postupně proměnilo v prestižní rekreační centrum mládeže, kam jezdily...

16. června 2025

Videochat dostává novou, ale drahou dimenzi. „Přenese“ vás do místnosti

Nepotřebujete žádné brýle s virtuální nebo rozšířenou realitou ani sluchátka, abyste měli pocit, že člověk s nímž komunikujete, opravdu sedí na druhém konci stolu. Zařízení HP Dimension s Google Beam...

16. června 2025

Firma shání legendární stíhačky Phantom. Chce je používat k vypouštění družic

Potřebujete dostat nějaký drobný náklad na nízkou oběžnou dráhu Země? Brzo se budete moci obrátit na americkou společnost Starfighters International. Chce nakoupit flotilu legendárních námořních...

16. června 2025

Když kus Slunce spadne na zem. Vševěd ví o kráterech po dopadu meteoritů

Premium

Bylo pozdní jaro, tak roku 66 500 000 př. n. l. plus minus milion let. Z ničeho nic se nad místy, kterým dnes říkáme Severní Amerika, objevila obří ohnivá koule. Dinosauři se nestačili ani ohlédnout,...

15. června 2025

ANALÝZA: Tragédie letu Air India. Je na vině chyba pilotů, nebo selhání motorů?

Nad Ahmadábádem se ještě nerozptýlil dým po výbuchu zhruba 126 tisíc litrů leteckého paliva a hned jsme měli možnost číst výčet možných příčin katastrofy letu Air India AI-171. S delším časovým...

15. června 2025  9:20

Aviatická pouť předvedla premiéry hned tří letounů: Hurricane, Anson a Skyfox

Letošní Aviatická pouť nabídla nejen zajímavé letecké premiéry. I přes složité meteorologické podmínky se opět organizátorům podařilo sestavit a dodržet nabitý program. Ohlédněme se za minulým...

15. června 2025

Jedna kapsle denně proti ženským obtížím, vyhrajte probiotika Her Biotic
Jedna kapsle denně proti ženským obtížím, vyhrajte probiotika Her Biotic

Nepohodlí v intimní oblasti dokáže pořádně znepříjemnit každodenní život. Her Biotic je přírodní doplněk stravy, který pečuje o ženské zdraví...

Móda mezi šrapnely. Pro materiál na zákopový prsten někdy riskovali i život

Z hlediska vojenských dějin lze o prstenech říci, že se jedná o ozdobu historicky pevně spojenou s prostředím armády. Podle řecké mytologie byl prvním nositelem prstenu bájný Prométheus a...

14. června 2025

Příběh mého modelu: Svítily mu oči. MiG-21 byl pro pilota překvapením

Soutěž

Přinášíme vám první příběh z naší letní modelářské soutěže. Modelář Aleš Růženec se s námi podělil o okolnosti vzniku svého modelu letounu MiG-21. Brzy se můžete těšit na další příspěvky čtenářů do...

14. června 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.