Existence zbraně vyšla najevo v článku magazínu Wired, který detailně popisuje snahu administrativy Donalda Trumpa sesadit venezuelského prezidenta Nicolase Madura mezi lety 2018 a 2019. Američané podle citovaného webu uvažovali o ledasčem. Mezi zkoumanými možnostmi byl kybernetický útok na systém výplat venezuelských ozbrojených sil, případně sabotáž venezuelských letounů Su-30 Flanker-C nebo podpora Madurova protivníka Juana Guaidóa. Ten se v roce 2019 prohlásil dočasným prezidentem. Zemi se mu však nepodařilo ovládnout.
Logika útoku na ropné tankery měla být poměrně jednoduchá. Venezuela spolupracovala s kubánským režimem. Kuba poskytovala Madurovi ochranku. Od Venezuelců za to dostávala ropu.
„Trumpova administrativa se domnívala, že pokud by USA mohly nějakým způsobem zadržet nebo sabotovat tankery plující z Venezuely na Kubu, mohly by zasadit úder oběma režimům,“ píše Wired.
K nasazení zbraně nedošlo. CIA prý tvrdila, že má systém jen jeden. V době, kdy přišel požadavek na jeho použití v Karibiku, měl být na opačné hemisféře. Možná ještě zajímavější než úvahy o reálném nasazení prostředku je jeho samotná existence. Není známo, jak by záhadné zařízení mohlo fungovat. Minulý týden se nad touto otázkou vcelku podrobně zamyslel server The Warzone.