Středa 6. července 2022, Den upálení mistra Jana Husa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 6. července 2022 Den upálení mistra Jana Husa

České tanky pro Ukrajinu bojují u Mykolajivu. Máme fotky z fronty

Exkluzivně
Česká republika před několika týdny začala na východ posílat ruční zbraně a munici a později i dělostřelectvo, tanky a raketomety. Právě tanky vzbudily největší vlnu zájmu, protože se očekává, že právě ony nejvíce přispějí k ukrajinskému úsilí bránit svou zem.

Tank T-72 | foto: Wikipedia Commons

V České republice vznikla řada iniciativ na podporu „ukrajinské věci“, některé jsou známé více, některé méně. Jednou z nejznámějších je We Must Act! miliardáře Dalibora Dědka, která provozuje „e-shop“ Zbraneproukrajinu.cz. Lidé z iniciativy (jejichž spolupracovníkem je autor tohoto článku) mají kontakty přímo na Ukrajině. Právě díky nim bylo možné zjistit, kde se nyní nachází tanky, které Ukrajincům poskytla Česká republika.

České tanky u Mykolajivu

V současné době jsou české tanky součástí ukrajinských mechanizovaných jednotek, operujících na jižní frontě mezi Chersonem a Mykolajivem. Jak je dobře vidět na animované mapě, Rusové se zde pokusili několikrát prorazit, ale poté, co byli pár dní po zahájení války zahnáni od Mykolajivu, už se k němu nepřiblížili.

Video z nasazení tanků v současné době není možné získat, protože osádky jsou ve velmi intenzivním nasazení. Nabízíme proto alespoň několik velmi vzácných fotografií, které byly pořízeny ve chvílích oddychu osádek.

Tanky byly dodány nemodernizované. Měly tedy původní pancíř, původní motor, původní sledovací a zaměřovací vybavení a původní kanón. Podle informací přímo z Ukrajiny, které potvrzují exkluzivní fotografie i kontakt s vojáky, byly stroje před předáním k bojovým útvarům mírně upraveny.

Ukrajinští tankisté se strojem T-72, který byl před odesláním do boje mírně upraven. Na věži i korbě vidíme zejména dynamické pancéřování, pozorovací a zaměřovací přístroje však jsou původní. Fotografie byla upravena, aby nebylo možné poznat osoby ani místo.

Na věž i podvozek byly navařeny úchyty pro dynamický pancíř typu Kontakt. Jsou to schránky s výbušninou, které explodují ve chvíli, kdy na ně narazí nepřátelský projektil, ten zničí nebo poškodí natolik, že nedokáže proniknout hlavním pancířem. Tento typ dynamického pancíře slouží zejména proti ručním pancéřovkám nebo protitankovým řízeným střelám, méně účinný je proti podkaliberním střelám.

Z fotografií je zřejmé, že tanky také přešly změnou maskování, světlou olivově zelenou Ukrajinci změnili na tmavou, vhodnější pro místní podmínky. Ejektor kanónu je označen žlutě, jde o rozpoznávací znamení ukrajinských jednotek v oblasti. Podle informací přímo od tankistů nebyly provedeny žádné úpravy pozorovacího vybavení, nebyly do nich tedy například namontovány pasivní termovizní pozorovací přístroje, které významně posilují schopnosti tanku. Lze tak předpokládat, že stroje působí v jednotkách s lépe vybavenými typy, které ostatní navádí v terénu.

České dodávky zbraní

První zásilka pomoci na Ukrajinu odešla z České republiky již brzy po zahájení konfliktu. Po prvotním mírném váhání od nás odešlo poměrně rychle několik tisíc pistolí, samopalů a dalších ručních zbraní starší výroby (zejména pistole vz. 83, samopaly vz. 58 a kulomety vz. 59), s nimi pancéřovky a také 4 000 nábojů ráže 152 mm do samohybných houfnic Dana, jejichž modernizované verze už několik měsíců Ukrajina používá. Česko se tak stalo jednou z prvních zemí, která po Velké Británii, Spojených státech amerických, Estonsku a Polsku zareagovala na ukrajinské žádosti o pomoc.

Po první zásilce, která byla široce medializovaná (fotografové měli přístup dokonce až k vagónům s municí), se začaly všechny další dodávky utajovat. Tu a tam prosákly informace o tom, co na Ukrajinu posílá vláda, nebo co u českých zbrojařů nakoupila ukrajinská ambasáda, nešlo však o nic konkrétního.

Na několika záběrech z bojiště se nacházely například útočné pušky CZ 805 BREN z České zbrojovky Uherský Brod, které česká armáda po špatných zkušenostech z Afghánistánu raději přesunula od prvosledových jednotek k aktivním zálohám, nebo modernizovaný typ BREN 2, o těžké výzbroji však bylo ticho po pěšině.

Kolem 4. dubna začaly v médiích prosakovat informace o tom, že Česko má za sebou již také zásilky těžkých zbraní včetně tanků. Spekulace podpořilo zveřejnění fotografií z jihlavského nákladového nádraží, díky kterým bylo jasné, že buďto vláda nebo čeští zbrojaři, kteří obchodují s těžkou technikou, chystají pro Ukrajinu exněmecká bojová vozidla pěchoty BMP-1 a zejména tanky T-72, pocházející s největší pravděpodobností z armádních skladů.

Tanky T-72 poslané Ukrajině jsou posledním mohykánem studené války

Cherson–Mykolajiv–Oděsa

Ještě než 24. února začala bez formálního vyhlášení válka mezi Ruskem a Ukrajinou, spekulovalo se, jaké cíle by mohly mít ruské jednotky dlouhé týdny seskupované podél ukrajinských hranic. Již brzy po zahájení bojů byl obsazen třísettisícový Cherson, město v ústí Dněpru zhruba sedmdesát kilometrů severně od okupovaného poloostrova Krym.

S jeho obsazením Rusové vyhlásili jeden z dílčích úspěchů první fáze operace, kdy pro Krym zajistili pitnou vodu z Dněpru, s níž měli až do té doby značné potíže a museli ji složitě čerpat z Ruska přes poloostrov Kerč na východě. Dalším cílem po dobytí Chersonu se však stalo město ještě důležitější, Mikolajiv. Proč je pro Rusy i Ukrajince tak důležitý?

Ruské námořnictvo dlouhodobě doplácí na to, že nemá velké vojenské loděnice. Většina největších sovětských válečných lodí vznikala v loděnici číslo 444, která sídlí právě v Mykolajivu. Rusko v předchozích letech představilo řadu projektů velkých vojenských plavidel, vždy je však provázely otázky na to, kde je vlastně chce vyrábět. K výrobě velké vojenské lodi je potřeba tzv. suchý dok, který však v potřebné velikosti Rusko postrádá.

Požár na ruské letadlové lodi Admiral Kuzněcov během oprav v Murmansku na severu Ruska (12. prosince 2019)

Největší současné ruské vojenské plavidlo, letadlová loď Admiral Kuzněcov, muselo být opravována v plovoucím doku PD-50, který koupil Sovětský svaz v 80. letech ve Švédsku. I o ten však Rusové přišli, když na něj v roce 2018 při opravě Admirala Kuzněcova spadl jeřáb, přičemž z generátorů pro čerpadla, která měla zatopený dok zachránit, někdo ukradl naftu. Provizorně tak zatím spojili několik menších suchých doků v Murmansku. Ani zde, ani v loděnicích Severnaja Verf v Petrohradu však nevyrobí plavidlo větší než fregata.

V Mykolajivu zároveň sídlí také továrna Zorja-Mašprojekt, která vyrábí plynové turbíny, lodní motory, jimiž měly být vybaveny nové ruské fregaty tříd Admiral Gorškov a Admiral Grigorovič, největší námořní lodě, které v Rusku po rozpadu Sovětského svazu vznikly.

Po vyhlášení ukrajinského embarga musela být výroba dalších jednotek pozastavena a Rusové museli urychleně začít vyvíjet turbíny vlastní. To všechno a zároveň fakt, že dobytí Chersonu a Mykolajivu odkryje útočníkům strategický ukrajinský přístav Oděsa, vedlo západní analytiky k domnění, že Mykolajiv je jedním z primárních cílů ruské ofenzívy.

  • Nejčtenější

Česká houfnice Morana se zařadila mezi hvězdy veletrhu obrany

Advertorial Eurosatory je nejvýznamnější evropský veletrh obranné a bezpečnostní techniky. Letos se kvůli covidu konal po čtyřleté...

Stop pro letoun F-35? Švýcaři prověřují podezřelé nesrovnalosti v tendru

Úspěšné tažení letounů F-35 Evropou v roce 2021 pokračovalo ve Finsku a Švýcarsku. V alpské zemi se však nad nákupem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Gripen versus F-35. Ve finále výběru neuškodí zvážit všechna pro a proti

Výběr budoucích stíhacích letounů pro české letectvo jde do finále a zdá se, že i jako v některých jiných evropských...

Váháte s upgradem na Windows 11? Tyto informace byste měli vědět

Nejnovější verzi operačního systému Windows 11 přijímají uživatelé po celém světě. Přestože nikdo není nucen na novou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za bouřky jděte dovnitř, před bleskem ochrání také les. Hlavně si nelehejte

Premium Letní bouřka umí rozehrát fascinující show. Blesky srší k zemi, rozsvěcují oblohu. Hlavně si dejte pozor, abyste byli...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Nejdříve nacisté postříleli ženy. V tu dobu už Ležáky hořely

Ve spolupráci s Vojenským historickým ústavem si připomínáme události spojené s atentátem na Reinharda Heydricha před...

Česká houfnice Morana se zařadila mezi hvězdy veletrhu obrany

Advertorial Eurosatory je nejvýznamnější evropský veletrh obranné a bezpečnostní techniky. Letos se kvůli covidu konal po čtyřleté...

Odjistit a vrhnout. Letci při obraně Slovenska v roce 1919 improvizovali

Československé letectvo mělo na jaře a v létě 1919, kdy Československo bojovalo s Maďarskem o Slovensko, rozhodně...

Slovenské ministerstvo popřelo, že by chtělo koupit stíhačky F-35 místo F-16

Válka na Ukrajině významně rozhýbala mezinárodní obchod se zbraněmi. Mnoho zemí se najednou cítí být ohroženo tak, jak...

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...