Sobota 4. dubna 2020, svátek má Ivana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 4. dubna 2020 Ivana

Konec v Afghánistánu, česká armáda se přesouvá do Afriky

aktualizováno 
Vláda 26. ledna rozhodla o vyslání 60 vojáků Armády České republiky, zřejmě ze 601. skupiny speciálních sil, do afrického Mali. Vojáci se připojí k evropskému bojovému uskupení Takuba v rámci operace Barkhane.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Armáda ČR

Sahel

Sahel je území v severní Africe, které odděluje Saharu od afrických tropických pralesů. Pás travnatých stepí a savan se táhne od západu k východu podél 13. rovnoběžky přes území Mauritánie, Senegalu, Mali, Burkiny Faso, Nigeru, Čadu, Súdánu a Etiopie.

Ve smyslu geopolitiky tvoří nárazníkové pásmo Evropy. V oblasti Sahelu jsou obvykle národní státy (a jejich instituce) slabé, což vytváří ideální podhoubí pro zločinecké, militantní, teroristické a islamistické skupiny. Neklid v této oblasti se přelívá do severoafrických zemí a pak dále přes Středozemní moře do Evropy. Problém je především nekontrolovaná migrace, drogy, pašeráctví, nákazy, extrémistické ideologie, zbraně nebo zločinnost, tedy věci, které ohrožují samou podstatu fungování společností a států.

Právě severní Afrika je jeden ze čtyř strategických směrů, vedle Spojených států, Ruska a Středního východu, který ovlivňuje Evropu ve všech směrech její existence. Pokud chce Evropa kontrolovat, jaké vlivy do ní pronikají z Afriky, musí projektovat svou politickou a vojenskou moc nikoliv do oblasti Středozemního moře, ale již do pásma Sahelu.

Nejvýznamnější roli v tomto regionu, vzhledem ke své koloniální tradici, hraje Francie. V rámci operace Barkhane v Mali a okolních zemích působí 4 500 francouzských vojáků.

Operace Barkhane zahrnuje Čad, Mali, Burkinu Faso, Niger a Mauritánii, tedy tzv. skupinu států G5 Sahel. Tyto země také vytvořily společnou jednotku o síle 5 000 mužů (sedm praporů), která spolupracuje s Francouzi a působí v padesát kilometrů širokém pásu po obou stranách společných hranic.

Další klíčovou operací je mezinárodní výcviková operace EUTM Mali (European Union Training Mission in Mali) vedená Evropskou unii (EU). Operace se účastní 21 členských zemí. V EUTM Mali působí čeští vojáci od roku 2013. S počtem 120 vojáků tvoří Češi třetí největší kontingent. Celkově pod EUTM Mali slouží 620 vojáků (nejen z EU). Praha se navíc v červnu 2020 ujme vedení této operace.

„Stabilita v této části Afriky je nezbytná i pro Evropu a Českou republiku. Proto jsme v tomto regionu velmi aktivní a loni v listopadu jsme zvýšili náš závazek o 70 příslušníků [EUTM]. V rámci výcvikové mise EU v Mali máme v současné době rozmístěno sto osmnáct vojáků, což je třetí největší kontingent. Máme také zaměstnance v rámci MINUSMA (mise OSN v Mali, pozn. red.),“ uvedl ministr obrany Lubomír Metnar v květnu 2019.

Takuba

Ke konci ledna česká vláda navíc souhlasila s vysláním 60 vojáků do francouzské operace Barkhane v rámci úkolového uskupení Takuba (v jazyce Tuaregů „Šavle“) . Čeští vojáci budou působit především v prostoru společné hranice Mali, Nigeru a Burkiny Faso, ale počítá se také s krátkodobými ad hoc výpady do sousedního Nigeru. Úkolem jednotek Takuba je především výcvik, mentorování a bojová asistence malijských jednotek. Samostatné bojové operace však nejsou vyloučeny. Velitelství Takuba bude v čadském hlavním městě N’Djamena sdílet velitelství s operací Barkhane a jednotkami G5 Sahel.

Přímá bojová pomoc malijské armádě je žádaná, protože ta (bojující samostatně) utrpěla řadu demoralizujících ztrát. Mezi zářím a prosincem minulého roku v Mali padlo více než 140 malijských vojáků. K poslednímu útoku došlo před pár dny, kdy zhruba 100 militantů napojených na Al-Káidu zaútočilo na vojenský kemp Sokolo v regionu Ségou, zabilo 19 vojáků a ukradlo vojenský materiál.

Právě jednotky Takube tvoří jakýsi most mezi mírovou operací EUTM Mali a francouzskou bojovou operací Barkhane, ve které již padlo 34 francouzských vojáků.

Podle informací deníku Právo, ač to nebylo oficiálně potvrzeno, jednotky Takuba posílí příslušníci 601. skss. Ostatně uskupení Takuba je složeno (resp. má být složeno) z evropských speciálních jednotek. Dosažení počátečních operačních schopností se očekává v polovině letošního roku.

601. skss se do Mali nepodívá poprvé. V roce 2016 příslušníci 601.skss sedm měsíců působili v Mali pod mandátem OSN, společně v sestavě s dánskou a holandskou jednotkou pro speciální operace.

 V roce 2017 čeští vojáci pomáhali osvobozovat hotelový komplex asi 30 kilometrů od hlavního města Bamako:

Česká republika je po Estonsku druhou zemí (Estonsko pošle 40 vojáků), která přislíbila poslat do uskupení Takuba své speciální jednotky. Tři vojáky pošle Belgie. Kladně reagovalo na francouzskou žádost také Norsko a Švédsko, ale tam ještě probíhají diskuze v parlamentu.

Účast v bojových operacích odmítá Německo i Spojené státy (ostatně je to problém Evropy). Spojené státy však evropským spojencům v Mali pomáhají s leteckou dopravou, zpravodajstvím a ve vzduchu poskytují palivo francouzským stíhačkám Mirage 2000D.

Na druhou stranu Bundestag schválil vyslání až 1 100 vojáků Bundeswehru do Mali, ale buď jen v rámci operace EUTM Mali, nebo v rámci operace OSN pro stabilizaci Mali (MINUSMA). Pod hlavičkou OSN Německo působí také v Súdánu (UNAMID), Jižním Súdánu (UNMISS), západní Sahaře (MINURSO) nebo v Africkém rohu (ATALANTA).

Vojáci podporují obchod

Čeští vojáci začnou v Africe působit někdy od druhé poloviny letošního roku a doba nasazení je nyní platná do 31. prosince 2022 s tím, že v případě potřeby se prodlouží.

„Vysláním sil a prostředků do Mali, Nigeru a Čadu Česká republika potvrzuje pozici země, která hodlá bojovat se všemi formami terorismu, čímž naplňuje jeden z bodů Programového prohlášení vlády,“ uvedl ministr obrany Lubomír Metnar.

Stojí ale za pozornost, jak včera uvedla poslankyně Jana Černochová v pořadu Události, komentáře, Česká republika posílá do Afriky bojové jednotky na základě francouzské žádosti a pod francouzským velením, nikoliv pod mandátem mezinárodní organizace, jako je OSN, EU nebo NATO.

Vyslání českých vojáků do Afriky má také další aspekt, a to ekonomický a diplomatický. Čeští vojáci v Sahelu pomáhají nejen s bezpečností, ale také zlepšují chápání České republiky v oblasti (ale i ve Francii), nebo usnadňují navazování kontaktů a vytváření vazeb mezi Českou republikou a místními zástupci armády, politiky či průmyslu.

Toho může využít česká diplomacie a ekonomika. Ostatně v řádu několika týdnů se očekává podpis důležité referenční zakázky na dodávku čtyř lehkých cvičně-bojových L-39NG do Senegalu, který leží jihozápadně od Mauritánie.

12. prosince zase ministr Karel Havlíček přijal malijskou ministryni dolů a ropy Lelentu Hawa Baba Ba. ČR a Mali se chtějí zaměřit na průzkum, těžbu a zpracování nerostných surovin, včetně stavebnictví, na strojní dodávky (pro průmysl, zemědělství, energetiku) a investice do nových technologií. Rozvoji obchodně-ekonomické spolupráce přispěje i nově otevřený zastupitelský úřad v Bamaku.

Zástupci ministerstva obchodu a průmyslu během podzimu 2019 měli bilaterální schůzky také se zástupci Zambie, Etiopie, Maroka, Namibie, Egypta, Tanzanie, Ghany nebo Jihoafrické republiky.

Zdroj: OPS, MPO, Army.cz, Opex360, iRozhlas

Článek vznikl pro web Armádní noviny a byl redakčně upraven. Původní text najdete zde.

Autor:

Přechod na DVB-T2

Od 27. 11. probíhá postupný přechod na vysílací standard DVB-T2. Proces by měl být dokončen do poloviny roku 2020. Diváci si tak musí pořídit televizi s podporou kódování H.265 (HEVC) nebo starší televizi doplnit vhodným set-top boxem.

  • Nejčtenější

Česko patrně srazilo míru nakažlivosti viru na méně než polovinu

Model českých odborníků tvrdí, že v Česku se výrazně zpomalilo šíření viru SARS-CoV-2. Podle jejich údajů klesla...

Česko šije roušky, ale vyrábí i špičkové masky pro americkou armádu

Češi vyrábějí nejen domácí roušky, ale i „high-endové“ ochranné prostředky pro ty nejnáročnější podmínky. A s využitím...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Počty úmrtí v Itálii mohou být velmi podhodnocené, tvrdí analýza

Analýza italského starosty naznačuje, že v některých částech země se prudce zvýšila úmrtnost. Jen menší část zesnulých...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

USA na čele, Čína přizná další nemocné. Vývoj pandemie v grafech

Těžiště současné pandemie koronaviru zůstává ve vyspělém světě, rychlý růst případů zažívají především USA, a není to...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

  • Další z rubriky

Utopené dolary. Americké námořnictvo nakupuje lodě a pak neví, co s nimi

Americké námořnictvo se chce zbavit prvních čtyř lodí kategorie Littoral Combat Ship, které začalo zavádět do služby...

Sovětské letectvo používalo i americké těžké bombardéry B-17 a B-24

Zařazení amerických bombardérů B-17 a B-24 do výzbroje sovětského letectva patří mezi méně známé kapitoly z jeho...

Premium

Říkali mu Bílá smrt. Nejúspěšnějšího odstřelovače historie Sověti nedostali

Nejúspěšnějším odstřelovačem v historii válčení byl Simo Häyhä z Finska. Proslavil se během zimní války, kdy na jeho...

Náš první dvoumotorový letoun byl jako potvora z Velké války vytažená

Bombardér Aero A.24 se zapsal do historie československého letectví jako první dvoumotorový stroj tuzemské konstrukce....

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.

Schillerová navrhne zrušit daň z nabytí nemovitostí a odpočty hypoték

Ministryně financí Alena Schillerová navrhne na vládě zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitostí. Věří, že by to...

Česko patrně srazilo míru nakažlivosti viru na méně než polovinu

Model českých odborníků tvrdí, že v Česku se výrazně zpomalilo šíření viru SARS-CoV-2. Podle jejich údajů klesla...

Žil jako nemohoucí stařec. Pak Marek zhubl 57 kilo a je z něj idol žen

Marek Láca žil v osmadvaceti letech jako nemohoucí stařec, bez energie, bez ženy, zato však s pořádnou nadváhou. Ta už...

Schillerová: Podpora OSVČ bude plošná, podmínka poklesu příjmů zmizí

Ministryně financí Alena Schillerová chystá po tlaku ze strany živnostníků výrazné zmírnění podmínek pro přiznání...

Služba kontroluje práci z domova. Jejímu výrobci lidé spílají

Koronavirus ji firmám vnutil, jenže mnohé firmy mají pocit, že kvůli práci z domova ztrácejí nad pracovní silou dohled....