Strategické bombardéry patří bezpochyby k nejstrašlivějším zbraním, které kdy člověk vymyslel. Momentálně je provozují jen tři země světa: Spojené státy, Čína a Rusko. Na rozdíl od taktických bombardérů, které slouží přímo k ničení bojových jednotek protivníka, jsou určené především k útokům proti infrastruktuře. Mají soupeře připravit o schopnost vést válku. Počítá se u nich s průniky hluboko do nepřátelského území. Nemusí vždy nést atomové zbraně. Pokud je však nesou, počítají se společně s raketami a raketonosnými ponorkami do tzv. jaderné triády.
Tento trojitě jištěný systém má kohokoli odradit od nukleárního útoku na zemi, která jím disponuje. Měl by totiž zaručovat, že se případnému útočníkovi nepodaří prvním úderem zcela vyřadit jaderné zbraně daného státu. Musel by proto počítat s odvetou.
USAF momentálně vydržuje dva typy bombardérů schopných plnit roli nosiče jaderných zbraní. První je prastarý, ale neustále modernizovaný B-52 Stratofortress. Druhý je B-2 Spirit. Jaderné bomby dřív nosily i stále ještě létající bombardéry typu B-1B Lancer. Už od roku 1992 však disponují jen konvenční výzbrojí.