Hlavním bojovým tankům (Main Battle Tank, dále jen MBT) je ve Spojených státech oproti Rusku obecně přisuzována menší pozornost. Je to dáno zejména geografickou pozicí a polohou Spojených států a Pentagon tak klade větší důraz na vyzbrojovací programy letectva a námořnictva.
Americký tank M1A2 Abrams vstoupil do služby již téměř před 40 lety, ale i tak je zavedení nového amerického tanku minimálně jednu dekádu vzdáleno. Stojí však za zmínku, že současné tanky Abrams mají již pramálo společného s původní konstrukcí, postupných konstrukčních změn se již odehrálo mnoho.
Po skončení studené války zde byly pouze tři velké projekty zabývající se možnou náhradou M1A2 Abrams. Šlo o technologický demonstrátor M1 TTB (Tank Test Bed) - na upraveném podvozku tanku Abrams byla umístěná malá robotická tanková věž se 120mm kanonem a automatickým nabíjecím systémem pro 44 kusů munice.
Dalším byl 40t tank FCST (Future Combat System Tank). Šlo o projekt nízkého a velice mobilního tanku s dvoučlennou posádkou, robotickou věží, 120mm kanonem a automatickým nabíjecím systémem.
Posledním projektem byl XM1202 Mounted Combat System ze známého programu FCS (Future Combat Systems). XM1202 měl byt schopen vést jak přímou palbu, tak ničit bodové cíle ležící mimo přímou viditelnost. Posádku tvořili dva lidé a výzbroj 120mm kanon. Konstruktéři se také snažili o snížení velikosti a hmotnosti proti klasickým MBT - tedy o zlepšení taktické a strategické mobility.
Všechny výše uvedené projekty skončily nejen kvůli své velké ambicioznosti, ale také proto, že nepřinášely skutečně zásadní zlepšení. Jednoduše technologický pokrok v oblasti pancíře, palebné síly a mobility nebyl tak velký, aby nový tank dostatečně překonal - vzhledem k vynaloženým prostředkům - schopnosti tanků Abrams.
Situace se zřejmě obrací, protože ve Spojených státech se čím dal častěji začíná mluvit o nutnosti stárnoucí tanky nahradit. Samozřejmě také v přímé souvislosti s nástupem ruského tanku T-14 Armata a s běžícím vývojem nového evropského tanku Leopard 3.
“Potřebujeme novou pozemní obrněnou platformu pro naši mechanizovanou pěchotu a naše tanky,” uvedl náčelník generálního štábu amerických pozemních sil generál Mark Milley.
Milley v projevu v National Press Club ve Washingtonu uvedl, že v americké armádě skupina odborníků na plný úvazek řeší podobu budoucího amerického MBT. Skupina zejména zkoumá vyzrálost nových technologií a jejich použitelnost v novém stroji. Otázkou zejména je, zda vyvíjet tank se současnou technologickou úrovní nebo počkat na technologický průlom.
“Skutečný technologický svatý grál, který se v této věcí snažíme najít, je samotné brnění,” uvedl Milley. “Pokud se nám podaří objevit materiál, který bude výrazně lehčí při stejné úrovni ochrany, půjde o opravdu skutečný průlom v konstrukci tanku.”
Další oblastí je palebná síla. „Používáme kinetickou munici nebo munici s dnovým pohonem již pět století, ale je zde pokrok v nekinetické munici. Lasery a railguny jsou dva vyvíjející se zbraňové systémy, které můžeme použít,” uvedl Milley.
S novým tankem je nedílně spjata robotika - příští americký MBT bude pravděpodobně robotizován do té míry, že jej v případě nutnosti půjde použít bez osádky.
Milley zdůraznil, že stejně jako další země i americká armáda pozorně sleduje vývoj nových tankových technologií. “Jsou tankové a mechanizované války mezi pozemními armádami reliktem minulosti?” položil si otázku Milley a vzápětí si odpověděl: ”Nemyslím si.”
Zdroj: Defense News
Článek vznikl pro web Armádní noviny a byl redakčně mírně upraven. Původní text najdete zde.