Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

To si vezmeme. USA „přišly“ k modernímu ruskému protiletadlového systému

Podle britských novin The Times Američané v Libyi v červnu 2020 ukořistili ruský raketový komplex protivzdušné obrany Pancir-S1. Američané systém naložili do letadla C-17 Globemaster III, přesunuli na základnu v německém Ramsteinu a poté do USA.

Emirátský Pancir-S1E na podvozku MAN SX 45 8×8 | foto: Ministry of Defense UAE

The Times neuvádí konkrétní verzi a prapůvod ukořistěného pancire. Ve prospěch libyjské národní armády (LNA), vedené maršálem Khalifou Haftarem, působí komplexy Pancir-S1 jak na podvozku Rheinmetall MAN SX 45 8×8, tak na podvozku KAMAZ-6560.

V prvním případě jde o komplexy Pancir-S1E (exportní verze) od Spojených arabských emirátů (SAE). V druhém případě je země původu neznáma – může jít o vybavení ruské armády, ale také Alžírska, Sýrie nebo dalších afrických zemí. V obou případech ale mají být komplexy ovládány ruskými žoldnéři z Wagnerovy skupiny, která je přímo podřízená Kremlu (jde o pověstné „zelené mužíky“). Ruští žoldáci mají pilotovat také letouny MiG-29 a Su-24 dodané Ruskem na podporu LNA.

LNA podporuje Rusko (především skrze wagnerovce), Egypt, Spojené arabské emiráty (SAE) ale i Francie. Hlavní centrum LNA je v Tobruku. Konkurenční Libyjská vláda národního svazu (GNA), uznaná OSN, má naopak zastání u Turecka a Kataru, ale i u Spojených států nebo Itálie. GNA sídlí v Tripolisu. Jak to ale v orientálních válkách bývá, je velmi těžké určit, kdo koho v daný okamžik podporuje, nebo kdo je aktuální přítel, či nepřítel.

Celá odysea Pancire začala v květnu minulého roku, kdy síly bojující pro GNA převzaly kontrolu nad leteckou základnou Watiya Air Base ležící 125 kilometrů jihozápadě od Tripolisu. Šlo o strategickou základnu LNA.

Milicím loajálním GNA se podařilo ukořistit mimo jiné jeden ruský Pancir-S1E od SAE. Fotky a videa ukořistěného ruského komplexu se objevily na sociálních sítích. Milice také získaly arabsky psanou provozní příručku. Následně 20. května se ukořistěný Pancir-S1E objevil v ulicích Tripolisu.

SAE mezi roky 2010 až 2013 nakoupily 50 ruských pancirů a tisíc střel za zhruba 800 milionů dolarů. Šlo o exportní verze – není ale známo, jak se verze Pancir-S1 zavedená v ruské armádě odlišuje od exportní Pancir-S1E. Minimálně chybí, jak bude uvedeno níže, přísně střežené ruské identifikační kódy vlastní-cizí odpovídače IFF (Identification Friend or Foe).

Podle různých odhadů se ve výzbroji LNA nalézá zhruba deset až 15 emirátských Pancirů-S1E. Počet nasazených pancirů na podvozku Kamaz není znám.

Podle databáze Loct Armor od února do května 2020 ztratila LNA osm Pancirů-S1 v různých sektorech fronty (The Times uvádí devět zničených kompletů). Sedm vozidel bylo zničeno a osmé (výše uvedené) se stalo trofejí protivníka při dobytí základny Watiya Air Base. Většinu kompletů zničily turecké drony Bayraktar TB2.

The Times sice neuvádí, od koho ukořistěný Pancir-S1 pochází, ale s největší pravděpodobností jde o „mediálně slavný“ Pancir-S1E objevený v leteckém úlu na základně Watiya Air Base. Systém byl viditelně „sežehnut“ nedalekým výbuchem, ale jinak se zdá v pořádku. Například plný palebný průměr střel zůstal nedotčen.

V každém případě podle The Times byl Pancir-S1 (tedy téměř jistě Pancir-S1E) naložen počátkem června na libyjském mezinárodním letišti Zuára (západně od Tripolisu) do dopravního letadla C-17 Globemaster III a přepraven do Německa.

Skvělou práci provedl twitterový uživatel Evergreen Intel, který pomocí veřejně přístupných záznamů leteckého sledovacího systému ADS-B (Automatic Dependent Surveillance – Broadcast) vystopoval pohyb letadla C-17 (registrační značka 10-0215), které pravděpodobně transportovalo Pancir-S1E z Libye do Německa a poté do USA.

Zmíněný C-17 odstartoval z domovské základny v Charlestonu 23. května, tedy tři dny poté, co se ukořistěný Pancir-S1E objevil v ulicích Tripolisu. C-17 zamířil na německou základnu Ramstein.

C-17 poté uskutečnil z Německa dva lety do Libye – první proběhl 3. června, C-17 zůstal na letišti Zuára přes noc a poté se 4. června vrátil na německou základnu Ramstein. Druhý let byl proveden 5. června, ale C-17 na cestě zpět nejdříve zamířil do turecké Ankary a až poté na základnu Ramstein. Zpět do Charlestonu odletěl 7. června.

Válečná trofej byla podle amerických médií z Německa pravděpodobně přepravena na americkou leteckou základnu Wright Patterson v Ohiu, kde sídlí Národní zpravodajské centrum pro vesmír a letectví NASIC (National Air and Space Intelligence Center). Centrum se zabývá studiem ukořistěných zahraničních zbraňových systémů.

O zajetí svého kompletu se pochopitelně zajímají Rusové. Ruská „damage control“ je následující – trofej má podle Rusů malou hodnotu, protože Američané si údajně mohli již ruské systémy Pancir-S1E prohlédnout v Emirátech a nemají již zmíněné kódy IFF. Exportní verze má mít také degradované schopnosti oproti zavedeným systémům v ruské armádě.

V každém případě americké zpravodajské služby mají nyní plný přístup k technologiím Pancire a mohou ho „na šroubky“ rozebrat. Tím se dají například zjistit ruské výrobní schopnosti v elektronice či případně zjistit, které součástí kompletu jsou ruské nebo cizí. A zjistit výrobce. Cenná bude jistě i arabská provozní příručka.

„Američany může zajímat úroveň technologie, výroba komponentů a dílů. Američtí specialisté nemohou takové věci studovat na výstavě nebo dokonce základně spřátelených SAE, protože nemohou rozebrat nerozebíratelné bloky. Po získání skutečného vzorku můžete vše úplně rozebrat,“ uvedl Dmitrij Kornev, šéfredaktor webu MilitaryRussia.ru.

Minimálně lze na základě ukořistěného kompletu a střel země-vzduch vytvořit velmi věrné virtuální dvojče a využít ho ve výcviku. Zajímavý bude i rozbor tuhého raketového paliva střel a raketových motorů. Američané tak mohou získat plný letový profil střel.

Americký portál Overt Defense si všímá zajímavého načasování článku v The Times. Článek vyšel ve stejný den, kdy administrativa Joea Bidena oznámila přezkoumání prodeje F-35A do SAE, který několik dní před svým odstoupením schválila administrativa Donalda Trumpa. Ostatně je otázkou, jak (proč) se The Times k podobným informacím dostal až nyní, když komplex Pancir-S1 byl přesunut do Německa již v červnu minulého roku.

Emirátská podpora LNA má být údajně dostatečným důvodem k nedodání F-35A. Americká zpravodajská služba DIA (Defense Intelligence Agency) ve své zprávě dokonce uvádí, že SAE „by mohly“ (The DIA assessed that the United Arab Emirates may provide some financing for the group’s operations; v ČR známe – zatím to neudělal, ale „může“, a to stačí) financovat operace wagnerovců v Libyi. Je tedy otázkou, zda zveřejnění informace mělo poškodit Rusy, nebo SAE.

V každém případě to není poprvé, kdy Američané získali moderní ruské zbraně. V 90. letech přímo nakoupili běloruské komplexy PVO S-300 a 21 moldavských stíhaček MiG-29, z nichž šest bylo v letuschopném stavu.

Text vznikl pro web Armádní noviny, před vydáním byl redakčně upraven. Originál a další články z armádního prostředí najdete zde.

Autor:
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 171 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 28 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 14 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

POZOR VLAK: Slavíme půl století pražského metra, vznikla k tomu unikátní hra

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024  7:29

Pro Československo, a především pro Prahu, to byl slavný den, devátého května 1974 byl slavnostně...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 44 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...