Ohrozí pád ruského Progressu pilotované lety? Rusové jsou optimističtí

  17:57aktualizováno  25. srpna 19:15
Ruská nákladní loď Progress nedoletěla na správnou oběžnou dráhu a patrně se zřítila zpět na Zem. Vezla asi tři tuny nákladu, jako je voda, potraviny, kyslík a palivo. Část rakety, která nehodu způsobila, se používá i pro dopravu posádek na ISS.

Progress-M číslo 26 při přiblížení k vesmírné stanici ISS v srpnu 2007 | foto: NASA

Aktualizováno: Zásoby na ISS by měly vydržet až do příletu evropské zásobovací lodi ATV, který má proběhnout v únoru, prohlásila po nehodě Progressu vedení mise ISS. A nebezpečné by prý nebylo ani odložení startu až téměř na konec příštího roku.

Největší problémy způsobí v dopravě lidí na oběžnou dráhu. Sojuz je dnes jedinou raketou pro dopravu lidí do vesmíru. I když Progress používal poněkud jinou variantu nosiče, než se používá pro lidskou posádku, konkrétně třetí stupeň, kde došlo k nehodě, mají obě rakety velmi podobný.

Další let Sojuzu s posádkou je přitom plánován na 22. září. Pokud se nepodaří do té doby přesně určit příčinu nehody a odborníci nebudou mít rozumnou míru jistoty, že se chyba nebude opakovat, vedení kosmických agentur před sebou bude mít těžké rozhodnutí. Mají posádku vystavovat nebezpečí, když střídání astronautů na ISS může několik týdnů počkat? 

Musíme si ovšem počkat na závěry vyšetřovací komise ruské kosmické agentury Rosskosmos a zástupců výrobce Sojuzu (NASA prý bude práci komise jen sledovat). Ruská agentura zatím oficiálně tvrdí, že nehoda by start Sojuzu s lidskou posádkou neměla ovlivnit.

Ruské lodě Progress představují od zastavení letů amerických raketoplánů letos v létě hlavní spojení s orbitální stanicí ISS. Velmi spolehlivé stroje fungovaly bez problémů více než třicet let. Až do středy.

Podle informací ruské vesmírné agentury Roskosmos došlo ke ztrátě Progressu M-12M, který startoval z kosmodromu Bajkonur na raketě Sojuz-U. Problém se objevil po 325 sekundách letu. Na vině byla podle Rosskosmosu porucha na třetím stupni nosné rakety.

Osud rakety je nejasný. Podle jednoho zdroje z bezpečnostních sil, který cituje Interfax, spadly její trosky v Altajské republice do neobydlené oblasti na hranicích s Čínou, Mongolskem a Kazachstánem. Jiný zdroj stejné agentuře předtím řekl, že raketa spadla zřejmě na Sibiři.

Progress se měl v pátek spojit s ISS, kam vezl zhruba tři a půl tuny zásob. Ztráta lodě by neměla pro šestičlennou posádku stanice představovat velké komplikace. Podle ruského kosmického experta Sergeje Puzanova mají na stanici zásoby na dva až tři měsíce. Do té doby se řešení najde. Nejspíše vše vyřeší další Progress, jehož start je naplánován na říjen.

"Od roku 1978 se nic podobného Progressu nestalo," řekl agentuře informovaný zdroj z kosmického odvětví. Právě v roce 1978 začaly Progressy létat. "Kombinace nosné rakety Sojuz-U a nákladní lodě Progress skutečně nemá dlouhodobé problémy s bezpečnostní provozu, naopak je velmi spolehlivá," potvrdil Technetu odborník na kosmonautiku Antonín Vítek.

Problémy byly jen menší. V červenci 2010 nedokázal Progress kvůli chybnému fungování zařízení uskutečnit na první pokus automatické spojení s ISS, ale podařilo se mu to o dva dny později.

Do třetice všeho zlého

Jde ale už o třetí kosmickou nehodu Rusů v posledních měsících. Minulý týden došlo ke ztrátě velké komunikační družice Express AM-4. Družici se nakonec podařilo najít ve spolupráci s Američany, ale je na chybné oběžné dráze, a tedy nepoužitelná. 

Ještě nešťastnější událostí pro Rusko byl pád tří satelitů, určených pro ruský navigační systém Glonass v prosinci loňského roku. Kdyby se satelity dostaly na své místo, ruská navigační síť by mohla konečně pokrýt celý svět. Protože projekt Glonass je velmi důležitý pro ruská oficiální místa, havárie vedla ke změnám ve vedení ruské státní kosmické agentury Rosskosmos i výrobce, státní firmy Energia.

Autoři: , ,

Nejčtenější

Na Měsíci je život. Pochází ze Země, zanesla jej tam izraelská havárie

Na Měsíci je nyní tisíce želvušek (Milnesium tardigradum), které přežijí...

Člověk na Měsíc nevkročil od roku 1972. Přesto lze říci, že na něm je pozemský život. Izraelská sonda Berešit totiž na...

Co zabilo turisty v Tatrách? Výboj, který urazí miliony metrů za sekundu

Ilustrační snímek

Pět lidí zemřelo a tři desítky jsou zraněny. To vše dokázal způsobit „jen obyčejný“ blesk. Změny, které jsou potřeba...

„Opravdu všichni přežili?“ Pilot bez motorů zázračně přistál v kukuřici

Let SV R178 společnosti Ural Airlines po úspěšném nouzovém přistání v...

„Zázrak nad Ramenskoje“, tak ruský tisk překřtil leteckou nehodu z 15 srpna 2019, která se odehrála nedaleko Moskvy....

Na prahu objevu. Hledali středověký příkop, narazili na neznámé podzemí

Nejen na svatého Jiří vylézají hadi a štíři. Na snímku odhalený průhled do...

Mohla to být jen zavezená díra nebo bezcenné zbytky pobořeného zdiva. Na místě georadarem nalezené anomálie se však...

První test v ČR: Sennheiser Ambeo je soundbar z kategorie zázraků

Sennheiser Ambeo

Třináct reproduktorů, třináct zesilovačů, roky vývoje algoritmů a obvodů pro zpracování prostorového zvuku, reprodukce...

Další z rubriky

SpaceX se nepovedl start prototypu Starhopper. Zastavila jej po zážehu

Zážeh experimentální rakety Starhopper společnosti SpaceX

Poměrně kuriózní byl první „letecký“ test rakety Starhopper. Krátce poté, co byl proveden zážeh, zůstala stát raketa na...

Zemřel letový ředitel NASA Christopher Kraft. Byl u Apolla i Mercury

Chris Kraft v původním řídícím středisku v Johnson Space Center v Houstonu,...

Ve věku 95 let v pondělí v Houstonu zemřel bývalý letový ředitel americké Národní agentury pro letectví a vesmír (NASA)...

Na Měsíci je život. Pochází ze Země, zanesla jej tam izraelská havárie

Na Měsíci je nyní tisíce želvušek (Milnesium tardigradum), které přežijí...

Člověk na Měsíc nevkročil od roku 1972. Přesto lze říci, že na něm je pozemský život. Izraelská sonda Berešit totiž na...

Najdete na iDNES.cz