Měl to být první ryze ženský výstup do vesmíru. Kvůli obleku však nebude

  16:01aktualizováno  16:01
Tento pátek měly dvě členky současné posádky ISS vůbec poprvé uskutečnit první pouze dámský výstup na povrch této stanice a splnit zde některé úkoly. Mise v takovémto složení se ovšem neuskuteční. Důvodem jsou skafandry, jejichž množství v dané velikosti je omezené.

Část posádky Mezinárodní vesmírné stanice ISS, která figuruje v měnicích se plánech na výstup do vesmíru. Zleva Nick Hague, Christina Kochová a Anne McClainová. | foto: NASA

Při pátečním výstupu do volného kosmu nahradí Nick Hague astronautku Anne McClainovou. Změní se tím původní tým, který měly tvořit astronautky Christina Kochová a Anne McClainová. Jejich úkolem měla být výměna baterií na vnější straně kosmické stanice. NASA tento týden rozhodla, že jednu členku týmu vymění. První pracovní tým složený čistě z žen tak z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) do otevřeného vesmíru nevystoupí.

25.března 2019 v 23:30, příspěvek archivován: 26.března 2019 v 15:51

The two @NASA_Astronauts who will venture outside of the @Space_Station for Friday’s spacewalk are Nick Hague (@AstroHague) & Christina Koch (@Astro_Christina). Find out more details about updated spacewalk assignments: https://t.co/SA57MnE5dY https://t.co/ApEs4YfpHJ

Důvodem je podle NASA mimo jiné i to, že na stanici nejsou vhodné skafandry pro výstup obou žen najednou. Jak jsme psali již dříve, NASA musí se skafandry šetřit, protože zatím jiné nemá, ale již probíhá výběrové řízení na nástupce.

Součásti skafandru EMU včetně funkčních součástí, které astronauti nosí pod...

Součásti skafandru EMU včetně funkčních součástí, které astronauti nosí pod jeho tvrdou ochrannou „slupkou“.

„Obleky“ EMU (Extravehicular Mobility Unit), jak jsou skafandry nazývány, se používají během výstupů z ISS. Jde o dvoudílný skafandr, který je vyvrcholením vývoje zahájeného v roce 1974, ale má za sebou samozřejmě celou řadu drastických vylepšení - označuje se tak jako Vylepšený EMU (Enhanced EMU). V provozu je jich jedenáct z původních osmnácti.

Pět bylo zničeno během letů, jeden při zkouškách na Zemi a jeden při výbuchu nosiče firmy SpaceX v loňském září. Nové se koupit nedají, byly by příliš drahé.

Vedení mise se po konzultaci s McClainovou a Haguem rozhodlo druhý výstup upravit zčásti právě kvůli momentální nedostupnosti vhodného skafandru. Oběma ženám totiž vyhovuje střední velikost vnitřní košile ochranného obleku pro pobyt ve volném kosmickém prostoru, která je zatím na ISS k dispozici jen jedna. Vně stanice proto půjde v pátek s Kochovou pracovat Hague.

Americké astronautky Anne McClainová a Christina Kochová měly společnou pracovní směnu vně orbitálního komplexu absolvovat 29. března. Jejich úkolem bylo pokračovat ve výměně lithium-iontových baterií pro další pár slunečních panelů ISS. NASA však byla nucena tento plán pozměnit po prvním ze série tří výstupů, který minulý týden v pátek provedla McClainová s americkým kolegou Nickem Haguem.

McClainová se ale ven přece jen ještě jednou podívá. Při třetím naplánovaném pracovním výstupu do otevřeného vesmíru, který NASA stanovila na pondělí osmého dubna, ji bude doprovázet kanadský astronaut David Saint-Jacques. Jejich pracovní program bude upřesněn podle výsledku nadcházejícího výstupu Hagua a Kochové.

Autoři: ,
 

Nejčtenější

Třímachový zabiják letadlových lodí Suchoj T-4 byl velkým žroutem rublů

Suchoj T-4

Historie letectví se pozoruhodnými stroji jenom hemží. Jedním takovým byl i sovětský bombardér Suchoj T-4. Vznikl pouze...

Poslední vrtulník. Začíná předehra zcela zapomenuté letecké tragédie

Reklama NYA zvoucí k cestování v proudové době

Byla to budova, kterou by někteří obyvatelé New Yorku nejraději hned po dokončení nechali zdemolovat. Místní bar s...

Osudový omyl. První a poslední přistání proudového letadla v Olomouci

MiG-21F trupového čísla 0618 s nímž v Olomouci tragicky havaroval kadet Omran...

Bylo mu 23 let, když se u Přerova učil létat na vysoce výkonném letounu Mig-21F. Podcenil však zadání úkolu a při...

Statisíce posluchačů přišly o svá internetová rádia, náprava je pomalá

DAB rádio Pure Oasis Flow

Mnoha posluchačům internetových rádií zmizely předvolené stanice i jimi přidané streamy. Největší výrobce čipů pro...

YouTube Music dorazila do ČR. Hudbu vybírá i podle toho, kam jdete

YouTube Music

Každý den umíchá „mix“ skladeb na míru vašemu vkusu a automaticky jej stáhne do paměti pro poslech na cestách. K obřím...

Další z rubriky

Indií rozstřelený satelit může ohrožovat ISS, tvrdí NASA

Flotila indických raket

Indie se stala čtvrtou zemí, které se podařilo střelou zničit satelit na oběžné dráze. Tato demonstrace schopností však...

Přistál, ale neudržel se. SpaceX přišla o centrální stupeň rakety

Falcon Heavy u startovní rampy LC-39A

Společnost SpaceX přišla o prostřední stupeň rakety Falcon Heavy. Incident se stal až po návratu z kosmu, když nosič...

Zesnulý popularizátor kosmonautiky Pavel Toufar má vlastní planetku

Pavel Toufar, 13. červenec 1948 Praha – 26. září 2018.

V naší sluneční soustavě obíhá planetka, která nese jméno (59470) Paveltoufar. Pojmenovali ji tak na počest známého...

Najdete na iDNES.cz