Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. března 2023 Soňa

KOMENTÁŘ: Astronaut odešel, na návrat na Měsíc si budeme muset počkat

  15:00
Na rozdíl od většiny ostatních kosmonautů se choval velice skromně. Ze všech mužů, kteří kráčeli po Měsíci, byl nejskromnější. A možná nejskromnější ze všech hrdinů vesmíru, píše ve svém komentáři ke skonu Neila Armstronga odborník na kosmonautiku Karel Pacner.

Apollo 11 - přistání na Měsíci | foto: NASA

Je to malý krok pro člověka, velký skok pro lidstvo. Tato věta, kterou pronesl Neil Armstrong časně ráno 21. července 1969 světového času (v USA byl večer 20. července), když vstupoval jako první pozemšťan na Měsíc, vešla do historie.

V sobotu 25. srpna Neil Armstrong nečekaně ve dvaaosmdesáti letech zemřel. "Byl to absolutní gentleman," prohlásil o něm Gene Kranz, který v době jeho letu vedl jednu směnu operátorů v řídicím středisku v Houstonu. "Byl to typ mládence, v němž chcete vidět hrdinu." Michael Collins, který s ním letěl v Apollu 11, řekl: "Byl nejlepší a mně bude strašně chybět."

Armstronga určil za velitele lodi Apollo 11 šéfkosmonaut Deke Slayton. Mluvili o tom několikrát o Vánocích 1968, kdy Apollo 8 vedené Frankem Bormanem oblétávalo Měsíc. Začátkem ledna 1969 mu Slayton oznámil: "Budeš velet Apollu 11 a tvým zástupcem bude Mike Collins." Pak se domluvili, že třetím členem výpravy se stane Buzz Aldrin.

Kdo první vkročí na půdu jiného nebeského tělesa? O tom se údajně rozhodlo v Bílém domě: Armstrong. Ambiciózní plukovník Aldrin nesouhlasil – sám chtěl být první. Jeho otec, generál ve výslužbě, intervenoval v Pentagonu, ale marně. První člověk na Měsíci musí být civilista!

Apollo 11 - přistání na Měsíci

Slayton znal zkušebního pilota Armstronga od roku 1962, kdy přišel do Houstonu ve druhé skupině kandidátů kosmických letů. Oceňoval jeho chladnokrevnost a schopnost řešit kritické situace. Když se Armstrong a David Scott v Gemini 8 poprvé spojili s jiným tělesem, začala jejich loď prudce rotovat – a velitel nebezpečnou situaci zvládl a nakonec předčasně přistáli. O dva roky později cvičil na trenažéru lunárního modulu, který ve výšce 150 metrů vypověděl službu a řítil se k zemi. Kosmonaut se vystřelil a snesl se na padáku.

V době svého jmenování Armstrong nevěřil, že on a Buzz vkročí na Měsíc. Až úspěchy expedic Apolla 9 a Apolla 10 ho přesvědčily, že mají šanci. "Nevím, že by se Neil zaměřil na první přistání na Měsíci," vzpomínal Kranz, "ale jakmile byl do takové posádky jmenován, okamžitě jsem si vzpomněl na Lindberga." Charles Lindberg byl první letec, který přeletěl Atlantik. Kranz nemohl najít lepší příměr.

Muž se železnými nervy

Apollo 11 startovalo z mysu Canaveral ve středu 16. července 1969. V sobotu začalo oblétávat Měsíc. Přistání řídili za pomoci automatů kosmonauti. Museli potlačit dva poplachy počítače. Dlouho nemohli vybrat vhodné místo, protože se dostali mimo plánovanou dráhu, takže se pod nimi míhala pole plná balvanů. Docházelo jim palivo. V řídicím sále v Houstonu bouchali nervózní operátoři do stolu a někteří žádali, aby byl vydán příkaz k návratu bez dosednutí, zatímco Armstrong – muž se železnými nervy – dál řídil svůj stroj. Přistáli v okamžiku, kdy měli v nádrži palivo na pouhých 30 vteřin.

Nebyli příliš vzrušení – jejich tep se pohyboval od 90 do 100 úderů za minutu. Instalovali vědecké přístroje a sbírali vzorky. Vztyčili americkou vlajku. Aldrin se tam procházel půldruhé hodiny, Armstrong přes dvě hodiny. Po 21 hodinách pobytu z Měsíce odstartovali a zamířili k mateřské lodi.

Apollo 11 - přistání na Měsíci

Všichni si uvědomovali, jak obrovské riziko zvládli. Během letu a na povrchu by jim nikdo nedokázal přijít na pomoc, byli odkázáni sami na sebe. "Záchrana z Měsíce je nemyslitelná," řekl další ze směnových šéfů, Christopher Kraft, novinářům. Po letech se našel smuteční projev, který měl přednést prezident Richard Nixon, kdyby oba muži nemohli kvůli technickým obtížím z Měsíce odstartovat.

Po návratu z Měsíce musel Armstrong jako posel dobré vůle a hrdina světa objet čtyři desítky států. Potom opustil řady kosmonautů, rok byl náměstkem ředitele NASA a vrátil se do rodného státu Ohio. Nejdřív přednášel na univerzitě letecké inženýrství, potom několik let podnikal. Cizím lidem se vyhýbal, omezil i styky s přáteli. Stal se z něho samotář – nejslavnější samotář, který se vyhýbal novinářům i veřejnosti.

Následovníci nejsou na obzoru

V prosinci 1972 Američané vysílání lidí na Měsíc ukončili expedicí Apollo 17, které velel Eugene Cernan, muž s českými a slovenskými předky. Politické zadání prezidenta Johna Kennedyho z května 1961 bylo splněno – první lidé, kteří se ve zdraví vrátili z Měsíce, byli Američané. Washington tím potvrdil, že zůstává světovou velmocí v oblasti vědy a techniky.

Sověti tento prestižní závod prohráli – když tvrdili, že o vysazení svého člověka na povrch našeho souputníka nikdy neusilovali. Lhali a až za Michaila Gorbačova koncem osmdesátých let to přiznali.

Dnes nemá žádná velmoc na programu návrat lidí na Měsíc. Občas se o tom zmiňují Číňané. Nicméně nezbytnou techniku a vědomosti k tomu, aby takový projekt během 8–10 let zvládli, mají jedině Američané, samozřejmě ve spolupráci s dalšími státy.

A kdy to bude? Nejdřív ve druhé polovině dvacátých let.

Autor:
  • Nejčtenější

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Družice Starlink ruší snímky Hubbleova teleskopu, to nejhorší teprve přijde

Projekt družic Starlink, které poskytují internetovou konektivitu z vesmíru, už od začátku budí vášně a znepokojena je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tyto zvuky znal dříve každý. Poznáte starou techniku pouhým poslechem?

V době, kdy se ve většině elektroniky pohybují maximálně ventilátory, to může někoho překvapit, ale většina...

Čtyři rady, jak postupovat, když váš počítač není způsobilý pro Windows 11

Celá řada nyní využívaných počítačů nesplňuje oficiální požadované podmínky potřebné k upgradu na operační systém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

A TOTO VÍTE? Proč se na tancích používaly kyvné věže a už se nepoužívají

Kyvné věže byly fenoménem od konce čtyřicátých do šedesátých let. Přestože vznikla řada návrhů vozidel s tímto typem...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

PODCAST: Než začneme stavět na Marsu, měli bychom vše vyzkoušet na Měsíci

Podcast Vesmírná architektura je široký pojem, zahrnující návrhy modulů pro vesmírné stanice, design vesmírných základen,...

Japonsko muselo za letu zničit novou vesmírnou raketu včetně nákladu

Japonské vesmírné agentuře JAXA se nedaří dostat do vesmírného prostoru svou zbrusu novou raketu H3. Na druhý pokus...

Noční obloha ukáže hned pětici planet seřazených do oblouku

V úterý večer se má podle astronomů objevit na obloze jeden ze zajímavých úkazů letošního roku. Planety Merkur, Venuše,...

Družice Starlink ruší snímky Hubbleova teleskopu, to nejhorší teprve přijde

Projekt družic Starlink, které poskytují internetovou konektivitu z vesmíru, už od začátku budí vášně a znepokojena je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...