Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Wow, napsal vědec, který „našel“ mimozemšťany. Signál je dodnes záhadou

  0:06
Více než 72 sekund trval záhadný signál, který v roce 1977 zaznamenal projekt SETI v americkém Ohiu. Byl třicetkrát intenzivnější, než je běžné, vše napovídalo tomu, že pochází z místa mimo Zemi. Lidé se zpožděním „odpověděli“ a poslali směrem k Wow-signálu 10 tisíc hlášek z Twitteru.
Wow! signál zachycený v roce 1977 patří k dosud nevysvětleným výsledkům hledání...

Wow! signál zachycený v roce 1977 patří k dosud nevysvětleným výsledkům hledání mimozemské inteligence. | foto: bigear.org, NASA, montáž: Pavel Kasík, Technet.cz

„Protože všechny možnosti pozemského původu signálu byly vyloučeny nebo se zdají nepravděpodobné, a protože mimozemský původ vyloučen nebyl, musím z toho vyvodit, že mimozemská inteligence mohla vyslat volání, které jsme zachytili jako Wow signál,“ napsal doktor Jerry Ehman, americký astronom z North American AstroPhysical Observatory. I po více než třiceti letech se mu nepodařilo najít nic, co by rozporovalo jeho prvotní nadšení.

Rádiová observatoř Big Ear. Vpředu je parabolický reflektor, vzadu plochý. Observatoř je nepohyblivá a k „natáčení“ využívá rotace Země.

Před 37 lety zachytila rádiová observatoř Big Ear v americkém Ohiu nezvykle silný signál. Za čtyři desetiletí pátrání po mimozemské inteligenci je to zatím jediné vodítko, které důvěryhodně naznačuje, že mimo naši planetu někdo úmyslně vyslal rádiový signál.

Narozdíl od rádiových záblesků, které vysílají například kvazary, šlo totiž o konstantní signál jenom v úzkém frekvenčním spektru. Navíc se nacházel takřka přesně na frekvenci „neutrálně nabitého vodíku“ (1420,4056 MHz), o které astronomové předpokládali, že by na ní mimozemšťané mohli vysílat, kdyby chtěli, aby byl jejich signál zachytitelný mnoho světelných let daleko.

Zařízení pro zachytávání signálů v Ohion State University Radio Observatory umožňovalo díky parabole zachytávat rádiové záření z velmi malého výseku oblohy.

Okamžité překvapení a 30 let podrobných analýz

Když Ehman, astronom, který se na projektu hledání mimozemské inteligence od začátku podílel, doma procházel vytištěné výsledky z observatoře. „Po pár stránkách jsem s úžasem objevil sekvenci čísel a znaků - 6EQUJ5 - na kanále 2. Okamžitě jsem rozpoznal, že jde o vzor, který jsme očekávali v případě, že jsme narazili na úzkofrekvenční zdroj z oblohy,“ vzpomíná Ehman.

Wow signál obrazem

 „Červenou propiskou, kterou jsem zrovna držel, jsem okamžitě těch šest písmen zakroužkoval a připsal k tomu Wow!“ Poté, co kontaktoval své kolegy Boba Dixona a Johna Krause, zjistil, že jeho údiv není ojedinělý. Signál z 22:16:34 EST dne 15. srpna je známý jako „Wow! signal“.

Wow signál - barevný sken ze záznamového archu opatřený komentářem astronoma Jerry R. Ehmana.

Je nutné poznamenat, že 6EQUJ5 není nějaký přepis signálu, ale pouze záznam intenzity na daném kanálu. Čísla 1 - 9 popisují intenzitu 1× až 9× vyšší, než je normální rádiový šum pozadí na dané frekvenci. Písmeno U tedy znamená minimálně 30násobně vyšší intenzitu. Po překreslení dat do grafické podoby bylo evidentní, že signál přesně (na 99 %) kopíroval způsob, jakým by se v záznamech ukázal intenzivní rádiový signál.

Vykreslení křivky ukazuje nárůst a pokles signálu v 72sekundovém okně, který se na 99 % shoduje s předpokládaným signálem mimozemského původu vzhledem k tomu, jak by konstatní signál vypadal zachycený použitou anténou. Z toho astronomové odvozují, že byl signál po celou dobu konstatní.

Zajímavé také bylo, že okolní kanály žádný významný vzestup rádiové aktivity nezaznamenaly. To se shodovalo s teorií, že signál byl uměle vytvořen a je vysílán na konkrétní frekvenci (jednotlivé kanály od sebe byly vzdáleny pouhých 0,01 MHz). Zájemcům doporučujeme podrobné shrnutí fenoménu, které doktor Ehnman sestavil k dvacátému a třicátému výročí signálu.

Alternativní vysvětlení neuspěla

Mezi prvními pokusy, které astronomové podnikli k falzifikaci své hypotézy o mimozemském původu signálu, bylo porovnání s ostatními anténami observatoře. Pokud by citlivé pozemní antény rovněž signál zachytily, znamenalo by to, že šlo nejspíše o signál ze Země. Ale signál byl jen na jejich anténě. Podrobným dopočtem dokázali astronomové zjistit, že signál pochází z oblasti v souhvězdí Střelce.

Předpokládaný původ „Wow signálu“ přibližně v souhvězdí Střelce.

Další Ehmanova teorie se týkala odrazu pozemského signálu od „kusu vesmírných trosek“ nebo satelitního vysílače. Ovšem parametry, které by taková troska musela mít, se zdály být nereálné. Podobně vyloučili astronomové letadlo nebo družici - mimo jiné i tak, že pásmo 1420 MHz je vyhrazeno pro astronomické účely a civilní ani vojenská zařízení na této frekvenci nekomunikují.

„Je sice teoreticky možné, aby nějaké vysílání ze Země vysílalo na frekvenci 1420 MHz. Mohli bychom také zachytit harmonie nižších frekvencí. Ale tento zdroj by se nemohl za 72 sekund, co přijímač Wow signál zaznamenal, pohnout o více než jednu úhlovou minutu,“ říká Ehlman. „To je důvod, proč si nyní myslím, že pravděpodobnost tohoto alternativního vysvětlení je velice nízká.“

Zavolají ještě?

Hned, jak bylo jasné, odkud signál může pocházet, začali astronomové danou oblast pečlivěji sledovat. Přes veškerou snahu se ale nepodařilo signál - ani nic jemu podobného - zachytit. V roce 1995 se na tuto oblast zaměřil 12metrový teleskop SETI, opět bezvýsledně. To samé o rok později s použitím Very Large Array observatoře v Novém Mexiku. V roce 1999 se na původní zdroj zaměřila tasmánská laboratoř, ale ani zde nezachytili nic podobného Wow signálu.

Stephen Hawking označil ve svém televizním pořadu Wow signál za ojedinělý úspěch více než 40letého programu SETI. „Wow signál zdánlivě pocházel ze systému hvězdy 200 světelných let vzdálené,“ spekuluje Hawkingův pořad. „Trvalo mu tedy 200 let, než k nám doletěl. Naše odpověď by trvala stejně tak dlouho. Možná už tam není nikdo, koho bychom zastihli.“ Kdokoli signál vyslal, disponoval zřejmě více než tisíckrát výkonnějším vysílačem, než jaké máme na Zemi.

Země signál opětovala. V roce 2012 - přesně 35 let po zachycení Wow signálu - poslala portorická observatoř Arecibo odpověď složenou z desetitisíce pozemských tweetů. A také krátkého videa komika Stephena Colbera.

Wow signál mohla vyslat mimozemská inteligence. Ale máme málo dat, abychom z nich vyvozovali velké závěry.

Přestože řada věcí nasvědčuje tomu, že Wow signál je přinejmenším významným vodítkem, i jeho objevitel má své pochybnosti. „Samozřejmě jakožto vědec očekávám, že zachytíme další takové signály a budeme je moci zkoumat. Zdůrazňuji, že původ Wow signálu je pro mě stále otevřenou otázkou,“ píše Ehman. „Máme zkrátka příliš málo dat na to, abychom z nich vyvozovali velké závěry. Jinými slovy, nechci dělat rozsáhlé soudy na základě nerozsáhlých dat.“

Nejčtenější

Kolik stojí Oneplay, na čem se dá sledovat a jaký je přechod z Voyo a O2 TV

Televize O2 TV se sloučila s internetovou streamovací platformou televize Nova Voyo a vznikla nová služba Oneplay. Kolik stojí nové tarifní balíčky? Na kolika zařízeních je možné kanály sledovat? A...

Pozor, letadlovka! Se stotisícitunovým ocelovým kolosem se srazit nechcete

Nedávná srážka americké letadlové lodě s obchodním plavidlem dopadla celkem dobře. Nedošlo ke zraněním. Materiální škody byly zřejmě jen malé. Ne každý, kdo se pohyboval v blízkosti letadlové lodě...

Možná se blíží konec rakety, která měla vozit lidi k Měsíci i Marsu

Je to raketa, která měla vrátit americké astronauty na Měsíc a jednoho dne je poslat k Marsu. Teď se nad ní ovšem vznáší reálná hrozba až jistota zrušení. Jmenuje se SLS (Space Launch System,...

Proč ten poprask? Oneplay má fajn aplikaci, hodně obsahu, technicky nenadchne

Premium

Na šesti různých zařízeních jsme vyzkoušeli novou službu Oneplay, která nahradila Voyo a O2 TV. Prozkoumali jsme jak aplikace a nabídku, tak technická omezení podporovaných zařízení i příslušné...

Zbraně, smrt a sklady pokladů. Zima 1945 byla v Sudetech tou nejkrutější

V minulém díle našeho miniseriálu k příležitosti osmdesátého výročí konce druhé světové války jsme si připomněli, jakou roli hrál Liberec jako centrum nacistické moci. Nyní se opět vracíme do oblasti...

Pitvy mimozemšťanů studenty učí myslet jinak a neskočit na špek, říká astrobiolog

Premium

Tomáš Petrásek jako oceňovaný vědec má dar nekonvenčního myšlení, poutavými přednáškami umí zaujmout studenty i veřejnost. Nezdráhá se vyprávět třeba o mimozemšťanech. Jak říká, pokud je vesmír...

16. března 2025

Vynalezli ruchadlo v roce 1825, či o dva roky později? Národní listy měly jasno

V březnu 1925 slavily české Národní listy sto let od velkého vynálezu: ruchadla bratranců Veverkových. Obecně se spíš uznává pozdější datum: rok 1827.

16. března 2025

Možná se blíží konec rakety, která měla vozit lidi k Měsíci i Marsu

Je to raketa, která měla vrátit americké astronauty na Měsíc a jednoho dne je poslat k Marsu. Teď se nad ní ovšem vznáší reálná hrozba až jistota zrušení. Jmenuje se SLS (Space Launch System,...

16. března 2025

Ojedinělá prohlídka. Podívejte se do šachty pod vodní turbínou staré továrny

Pří opravách opěrného zdiva Jizerskohorského technického muzea – původně přádelny – nastala jedinečná příležitost prozkoumat náhon a vývařiště vodní turbíny, která celý provoz kdysi poháněla....

15. března 2025  17:09

Herečka Adamová excelovala vedle Wericha. Proslavily ji pohádky, rozhlas i dabing

Před 100 lety, 15. března 1925, se narodila česká divadelní, filmová, rozhlasová a dabingová herečka Jaroslava Adamová.

15. března 2025  13:20

Z USA odstartovala raketa Falcon 9, vyzvedne dva astronauty uvázlé na ISS

Z mysu Canaveral na Floridě ve Spojených státech úspěšně odstartovala raketa Falcon 9 společnosti SpaceX se čtyřmi astronauty na palubě. Mise umožní návrat dvou astronautů, kteří po nevydařeném...

15. března 2025  7:12

Model messerschmittu v maďarských barvách připomíná příběh leteckého esa

„Maďarské stroje nejsou příliš často zobrazované, na druhou stranu k nim je dost historických fotek,“ vysvětluje modelář Petr Záras důvod, proč oblékl „svůj“ Messerschmitt Bf-109F do kamufláže...

15. března 2025

Umělá inteligence bude řídit výrobu vodíku. Revoluční prototyp zvýší účinnost

Brněnský startup Nano Advanced představil průlom v oblasti zelené energetiky. Jeden ze zakladatelů firmy Jakub Drnec spolu s ministrem průmyslu a obchodu Lukášem Vlčkem (STAN) dnes spustili...

14. března 2025  17:46

Astronomové přehlédli supermasivní černou díru. Váží jako 600 000 Sluncí

Ve středu Velkého Magellanova mračna nejspíš sedí černá díra podobná té uprostřed naší vlastní Galaxie. Je však přibližně sedmkrát lehčí. Její přítomnost naznačuje analýza drah hvězd, které...

14. března 2025  14:02,  aktualizováno  14:02

Páteční zatmění Měsíce uchvátilo fotografy po celém světě. Podívejte se

Pokud vám oblačnost neumožnila vidět ani kousek ze začátku zatmění Měsíce, které bylo z Česka možné pozorovat v pátek ráno, můžete si to vynahradit na snímcích fotografů. Ti jej zachytili po celém...

14. března 2025  13:40

Zatmění Měsíce je za námi. Ve videu jej tentokrát uvidíte nejlépe

V noci na pátek byl měsíc úplňku a zároveň se postupně schovával za Zemi tak, až ho zakryl celý její stín. Plné zatmění Měsíce však začalo až krátce před osmou hodinou ranní, kdy už nebylo z našeho...

13. března 2025  17:33,  aktualizováno  14.3 8:59

Američané obnovují letiště, ze kterého startovaly bombardéry na Hirošimu

Soustava ranvejí a stojánek na tichomořském ostrově Tinian byla na konci druhé světové války největší na světě. Sloužila bombardérům B-29 Superfortress, včetně dvou strojů, které shodily atomové...

14. března 2025