Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 26. května 2022 Filip

Odpad na oběžné dráze z nás může jednou udělat vězně vlastní planety

Poškození robotického ramene Mezinárodní vesmírné stanice a trosky sestřelených satelitů v její blízkosti nám připomněly, že už není na zemské oběžné dráze bezpečno. Nad hlavami máme přeplněné smetiště a dálnici s houstnoucím provozem současně.

Při květnové rutinní kontrole Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) bylo nalezeno poškození robotické palubní paže Canadarm2. Do ramene, které spravuje Kanadská vesmírná agentura (CSA) již dvacet let, udělal malou díru zbloudilý úlomek.

11. listopadu musela stanice provést manévr před troskami čínské meteorologické družice Fengyun-1C sestřelené v roce 2007 samotnou Čínou při testu protisatelitní rakety (Anti-satellite Weapons, ASAT). Vzniklo tři a půl tisíce úlomků, z nichž  některé ISS stále ohrožují.

Rusko navíc o čtyři dny později sestřelilo vlastní satelit Ikar 39L. Náraz protidružicové rakety vytvořil dalších zhruba patnáct set úlomků pohybujících se v blízkosti ISS. Posádka stanice se ukryla kvůli jejich pozdní detekci do raket Sojuz a Crew Dragon pro případný zásah.

Ilustrační obrázek družice poškozené srážkou s vesmírným smetím

Tyto nedávné incidenty ukazují, že máme nad svými hlavami problém, který sice pro jeho vzdálenost nevidíme, což však neznamená, že se nás netýká.

Na orbitě přibývá všeho, jen ne volného místa

Každá srážka vygeneruje množství kosmického smetí. Pokud tyto trosky narazí do jiných objektů, vzniknou další úlomky, a tak pořád dokola. Tomuto jevu se říká Kesslerův syndrom a v roce 1978 jej popsal astrofyzik Donald J. Kessler.

Exploze na oběžné dráze znamená velký nárůst nebezpečného smetí. Nejvýznamnější explozí byla kolize mezi družicí Cerise s částí rakety Ariane.

Podle bývalého vědce NASA jednou nebudou moct vyletět rakety na zemskou orbitu, aniž by nebyly zasaženy kosmickým smetím. V takovém případě se na Zemi v podstatě uvězníme.

Odhady Evropské vesmírné agentury (ESA) jsou takové, že se nachází na orbitě víc než třicet tisíc objektů (včetně družic) větších než tenisový míček a 130 milionů menších úlomků. 

V blízké budoucnosti bude podle některých expertů katalog funkčních a nefunkčních družic a úlomků pozorovaných sítí teleskopů a radarů US Space Surveillance Network desetkrát větší.

Vesmirne smetí v roce 2013

Zvlášť nebezpečné jsou malé, obtížně pozorovatelné úlomky. Například některé trosky z družice Ikar 39L s rozměry pod deset centimetrů letí rychlostí zhruba 27 358 kilometrů za hodinu.

Díky velké rychlosti (7 až 8 kilometrů za sekundu) a životnosti mají vesmírné úlomky potenciál poškodit či zničit satelity, vesmírné rakety, a v extrémních případech mohou smrtelně ohrozit astronauty.

Mapka větších kusů vesmírného smetí na oběžné dráze kolem Země. S malými výjimkami všechny tyto objekty časem spadnou do atmosféry, kde v drtivé většině rychle shoří.

Zranitelná je rovněž světová ekonomika. Poškození či zničení satelitů může vést k výpadkům služeb, na nichž je lidstvo závislé, jako je globální komunikace, navigace, přesná předpověď počasí, satelitní vysílání televize a další.

Podle databází se nacházelo na oběžné dráze v roce 2018 téměř 5000 satelitů s velkým zastoupením miniaturních satelitů CubeSat. V roce 2017 přibylo na oběžné dráze 453 satelitů, v roce 2018 jich přibylo zhruba 300. Z těchto 5 000 satelitů jich zůstávají funkční 2 000. Za celou éru kosmonautiky jich bylo vypuštěno do vesmíru asi 8 500.

CubeSaty Polo, které vyletěly do vesmíru společně se sondou InSight.

Houstnoucí provoz na oběžné dráze může vyhrotit satelitní konstelace Starlink společnosti SpaceX, která tam má umístěných asi 1 700 satelitů. Cílem však je dopravit na zemskou orbitu 12 000 družic poskytujících širokopásmové připojení k internetu.

Šedesát satelitů připravených ke startu v rámci prvního letu programu Starlink v květnu 2019.

Přední expert na vesmírný odpad v Evropě Hugh Lewis provádí s pomocí dat z databáze Socrates (Satellite Orbital Conjunction Reports Assessing Threatening Encounters in Space), která poskytuje informace o drahách satelitů s jejich budoucími trajektoriemi, odhady blízkých setkání satelitů a raket.

Podle něj zahrnuje Starlink 1 600 blízkých setkání každý týden. Velká část z nich je přitom zastoupena případy vzájemného přiblížení dvou satelitů této konstelace. Ke kosmickým lodím jiných operátorů se družice Starlink přiblíží každý týden asi 500krát.

Satelity konstelace Starlink podle ilustrátora SpaceX.

V okamžiku, kdy bude mít Elon Musk na oběžné dráze všech 12 000 satelitů, bude podle Lewise zahrnovat Starlink devadesát procent všech blízkých setkání.

SpaceX sice spoléhá na autonomní systém svých satelitů pro předcházení riziku srážek, automatické úpravy trajektorie ale mohou zkomplikovat předpovědi kolizí. „Starlink nezveřejňuje všechny provedené manévry. Nikdo neví, kde satelit v několika příštích dnech bude,” vysvětlil Lewis.

Přibývající vesmírný odpad a houstnoucí provoz satelitů na zemské oběžné dráze je problém také pro startující závod v komerční vesmírné turistice, do níž dnes investuje víc než 85 soukromých společností a organizací.

Aby bylo na orbitě pro takové aktivity bezpečno, je potřeba ji aspoň vyčistit od problematického smetí. Z toho důvodu je dnes kromě vesmírného turismu v kurzu také vesmírné popelářství.

Závod vesmírných popelářů

První úspěšný test úklidové mise proběhl v září v roce 2018. Raketa Falcon 9 vynesla k ISS družici RemoveDebris, která vypustila CubeSat, jehož následně zachytila zvětšující se sítí.

První skutečnou úklidovou misi však provede až švýcarská společnost ClearSpace, která vyhrála výběrové řízení Evropské kosmické agentury (ESA) a získala na její realizaci 86 milionů eur (2,2 miliardy korun).

Cílem mise ClearSpace-1, na níž se podílí také Česko, bude zachytit adaptér VESPA, který krouží kolem Země ve výšce 664 až 801 kilometrů.

Schéma mise ClearSpace-1

Družice vynesená do vesmíru raketou zachytí adaptér robotickými rameny, aby jej „vtáhla” do atmosféry, kde oba objekty shoří. Pokud vše půjde podle plánu, dojde k tomu v roce 2025.

Podobný nápad přitom měla také Japonská vesmírná agentura (JAXA). Navrhla myšlenku technologie, která nasměruje zmapované trosky směrem do atmosféry, kde bezpečně shoří.

Ruský startup StarRocket zase přišel s nápadem „pavučinových” satelitů zachytávajících smetí ve vesmíru do polymerní pěny, díky níž následně shoří v zemské atmosféře. Testování této metody bylo naplánováno na letošní rok.

Zobrazení vesmírných trosek na zemské oběžné dráze

Právě startup StarRocket ovšem stál v roce 2019 za kontroverzním nápadem billboardu zvaným Orbital Display. Orbital Display měla být konstelace stovek CubeSatů posílajících k Zemi s pomocí reflexního materiálu a sluneční záře světlo. Družice by se otáčely, vypínaly a zapínaly v závislosti na požadovaném obrazci.

Čistit oběžnou dráhu chce také spoluzakladatel společnosti Apple Steve Wozniak, který v září oznámil založení soukromé satelitní společnosti pro monitoring a úklid objektů ve vesmíru Privateer Space. Firma zatím funguje v „utajeném módu”, příliš informací tedy Wozniak nezveřejnil.

Autor:

80 let od atentátu na Heydricha

27. 5. 1942 provedli českoslovenští parašutisté atentát na zastupujícího říšského protektora na území Čech a Moravy Reinharda Heydricha.

  • Nejčtenější

Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukrajinci dostali západní superhoufnice M777. Do akce šla i Bohdana

Ať už si dělostřelectvo v dávných dobách vysloužilo titul královny či krále bojiště, ukazuje se i v jednadvacátém...

České tanky pro Ukrajinu bojují u Mykolajivu. Máme fotky z fronty

Exkluzivně Česká republika před několika týdny začala na východ posílat ruční zbraně a munici a později i dělostřelectvo, tanky a...

Konec přetáčení reklam. Na televizi Prima je musíte přetrpět, nebo zaplatit

Od prvního června nebude možné přetáčet reklamy stanic TV Prima při odloženém zhlédnutí pořadů v IPTV a OTT službách....

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

  • Další z rubriky

OBRAZEM: Podívejte se, jak se Měsíc schoval do stínu Země

V noci na pondělí našeho času mohli zájemci vidět první letošní zatmění Měsíce. U nás nebylo vidět úplné zatmění,...

S automatem na jídlo až na Měsíc. Český start-up vyvíjí přístroj pro NASA

Premium Než se astronauti vypraví na dlouhou cestu, je třeba najít mnoho řešení v různých oblastech, třeba i ve stravování....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pět věcí, které zbývá vyřešit před letem největší rakety v historii

Elon Musk nám slibuje orbitální start Starship už několik let. Nedávno ale došlo k dalšímu odkladu, který tentokrát...

ISS opustili čtyři astronauti, v pátek přistáli na moři. Nyní ji řídí Rus

Loď Crew Dragon společnosti SpaceX přistála v pátek ráno na moři u floridského pobřeží, poté co necelý den cestovala od...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...

Ukrajinci dostali západní superhoufnice M777. Do akce šla i Bohdana

Ať už si dělostřelectvo v dávných dobách vysloužilo titul královny či krále bojiště, ukazuje se i v jednadvacátém...