Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 29. května 2023 Maxmilián, Maxim

Odpad na oběžné dráze z nás může jednou udělat vězně vlastní planety

Poškození robotického ramene Mezinárodní vesmírné stanice a trosky sestřelených satelitů v její blízkosti nám připomněly, že už není na zemské oběžné dráze bezpečno. Nad hlavami máme přeplněné smetiště a dálnici s houstnoucím provozem současně.

Při květnové rutinní kontrole Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) bylo nalezeno poškození robotické palubní paže Canadarm2. Do ramene, které spravuje Kanadská vesmírná agentura (CSA) již dvacet let, udělal malou díru zbloudilý úlomek.

11. listopadu musela stanice provést manévr před troskami čínské meteorologické družice Fengyun-1C sestřelené v roce 2007 samotnou Čínou při testu protisatelitní rakety (Anti-satellite Weapons, ASAT). Vzniklo tři a půl tisíce úlomků, z nichž  některé ISS stále ohrožují.

Rusko navíc o čtyři dny později sestřelilo vlastní satelit Ikar 39L. Náraz protidružicové rakety vytvořil dalších zhruba patnáct set úlomků pohybujících se v blízkosti ISS. Posádka stanice se ukryla kvůli jejich pozdní detekci do raket Sojuz a Crew Dragon pro případný zásah.

Ilustrační obrázek družice poškozené srážkou s vesmírným smetím

Tyto nedávné incidenty ukazují, že máme nad svými hlavami problém, který sice pro jeho vzdálenost nevidíme, což však neznamená, že se nás netýká.

Na orbitě přibývá všeho, jen ne volného místa

Každá srážka vygeneruje množství kosmického smetí. Pokud tyto trosky narazí do jiných objektů, vzniknou další úlomky, a tak pořád dokola. Tomuto jevu se říká Kesslerův syndrom a v roce 1978 jej popsal astrofyzik Donald J. Kessler.

Exploze na oběžné dráze znamená velký nárůst nebezpečného smetí. Nejvýznamnější explozí byla kolize mezi družicí Cerise s částí rakety Ariane.

Podle bývalého vědce NASA jednou nebudou moct vyletět rakety na zemskou orbitu, aniž by nebyly zasaženy kosmickým smetím. V takovém případě se na Zemi v podstatě uvězníme.

Odhady Evropské vesmírné agentury (ESA) jsou takové, že se nachází na orbitě víc než třicet tisíc objektů (včetně družic) větších než tenisový míček a 130 milionů menších úlomků. 

V blízké budoucnosti bude podle některých expertů katalog funkčních a nefunkčních družic a úlomků pozorovaných sítí teleskopů a radarů US Space Surveillance Network desetkrát větší.

Vesmirne smetí v roce 2013

Zvlášť nebezpečné jsou malé, obtížně pozorovatelné úlomky. Například některé trosky z družice Ikar 39L s rozměry pod deset centimetrů letí rychlostí zhruba 27 358 kilometrů za hodinu.

Díky velké rychlosti (7 až 8 kilometrů za sekundu) a životnosti mají vesmírné úlomky potenciál poškodit či zničit satelity, vesmírné rakety, a v extrémních případech mohou smrtelně ohrozit astronauty.

Mapka větších kusů vesmírného smetí na oběžné dráze kolem Země. S malými výjimkami všechny tyto objekty časem spadnou do atmosféry, kde v drtivé většině rychle shoří.

Zranitelná je rovněž světová ekonomika. Poškození či zničení satelitů může vést k výpadkům služeb, na nichž je lidstvo závislé, jako je globální komunikace, navigace, přesná předpověď počasí, satelitní vysílání televize a další.

Podle databází se nacházelo na oběžné dráze v roce 2018 téměř 5000 satelitů s velkým zastoupením miniaturních satelitů CubeSat. V roce 2017 přibylo na oběžné dráze 453 satelitů, v roce 2018 jich přibylo zhruba 300. Z těchto 5 000 satelitů jich zůstávají funkční 2 000. Za celou éru kosmonautiky jich bylo vypuštěno do vesmíru asi 8 500.

CubeSaty Polo, které vyletěly do vesmíru společně se sondou InSight.

Houstnoucí provoz na oběžné dráze může vyhrotit satelitní konstelace Starlink společnosti SpaceX, která tam má umístěných asi 1 700 satelitů. Cílem však je dopravit na zemskou orbitu 12 000 družic poskytujících širokopásmové připojení k internetu.

Šedesát satelitů připravených ke startu v rámci prvního letu programu Starlink v květnu 2019.

Přední expert na vesmírný odpad v Evropě Hugh Lewis provádí s pomocí dat z databáze Socrates (Satellite Orbital Conjunction Reports Assessing Threatening Encounters in Space), která poskytuje informace o drahách satelitů s jejich budoucími trajektoriemi, odhady blízkých setkání satelitů a raket.

Podle něj zahrnuje Starlink 1 600 blízkých setkání každý týden. Velká část z nich je přitom zastoupena případy vzájemného přiblížení dvou satelitů této konstelace. Ke kosmickým lodím jiných operátorů se družice Starlink přiblíží každý týden asi 500krát.

Satelity konstelace Starlink podle ilustrátora SpaceX.

V okamžiku, kdy bude mít Elon Musk na oběžné dráze všech 12 000 satelitů, bude podle Lewise zahrnovat Starlink devadesát procent všech blízkých setkání.

SpaceX sice spoléhá na autonomní systém svých satelitů pro předcházení riziku srážek, automatické úpravy trajektorie ale mohou zkomplikovat předpovědi kolizí. „Starlink nezveřejňuje všechny provedené manévry. Nikdo neví, kde satelit v několika příštích dnech bude,” vysvětlil Lewis.

Přibývající vesmírný odpad a houstnoucí provoz satelitů na zemské oběžné dráze je problém také pro startující závod v komerční vesmírné turistice, do níž dnes investuje víc než 85 soukromých společností a organizací.

Aby bylo na orbitě pro takové aktivity bezpečno, je potřeba ji aspoň vyčistit od problematického smetí. Z toho důvodu je dnes kromě vesmírného turismu v kurzu také vesmírné popelářství.

Závod vesmírných popelářů

První úspěšný test úklidové mise proběhl v září v roce 2018. Raketa Falcon 9 vynesla k ISS družici RemoveDebris, která vypustila CubeSat, jehož následně zachytila zvětšující se sítí.

První skutečnou úklidovou misi však provede až švýcarská společnost ClearSpace, která vyhrála výběrové řízení Evropské kosmické agentury (ESA) a získala na její realizaci 86 milionů eur (2,2 miliardy korun).

Cílem mise ClearSpace-1, na níž se podílí také Česko, bude zachytit adaptér VESPA, který krouží kolem Země ve výšce 664 až 801 kilometrů.

Schéma mise ClearSpace-1

Družice vynesená do vesmíru raketou zachytí adaptér robotickými rameny, aby jej „vtáhla” do atmosféry, kde oba objekty shoří. Pokud vše půjde podle plánu, dojde k tomu v roce 2025.

Podobný nápad přitom měla také Japonská vesmírná agentura (JAXA). Navrhla myšlenku technologie, která nasměruje zmapované trosky směrem do atmosféry, kde bezpečně shoří.

Ruský startup StarRocket zase přišel s nápadem „pavučinových” satelitů zachytávajících smetí ve vesmíru do polymerní pěny, díky níž následně shoří v zemské atmosféře. Testování této metody bylo naplánováno na letošní rok.

Zobrazení vesmírných trosek na zemské oběžné dráze

Právě startup StarRocket ovšem stál v roce 2019 za kontroverzním nápadem billboardu zvaným Orbital Display. Orbital Display měla být konstelace stovek CubeSatů posílajících k Zemi s pomocí reflexního materiálu a sluneční záře světlo. Družice by se otáčely, vypínaly a zapínaly v závislosti na požadovaném obrazci.

Čistit oběžnou dráhu chce také spoluzakladatel společnosti Apple Steve Wozniak, který v září oznámil založení soukromé satelitní společnosti pro monitoring a úklid objektů ve vesmíru Privateer Space. Firma zatím funguje v „utajeném módu”, příliš informací tedy Wozniak nezveřejnil.

Autor:

Zubačka Vitznau-Rigi

Sledujte exkluzivní přenos z nejstarší zubačky v Evropě ve Švýcarsku. Dráha vedoucí z Vitznau (435 m n. m.) na vrchol Rigi (1752 m n. m.) je v provozu od roku 1871. Kamera je umístěna ve stanici Staffel (1.603 m n. m.)

Více ze Slow TV:

  • Nejčtenější

Šakal se ukázal Čechům, je adeptem na budoucí útočné vozidlo armády

Britská společnost Supacat na probíhajícím veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET představuje lehké útočné...

VIDEO: Takto nyní vypadají boje u Bachmutu. Místo města bahno zákopů

Exkluzivně Ukrajinské dobrovolnické oddíly Batalionu šejka Mansúra, které bojovaly od léta o kontrolu nad městem Bachmutem se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kissingerovi je sto let. Sblížil USA s Čínou a ukončil válku ve Vietnamu

Americký politik, diplomat a politolog Henry Kissinger, který 27. května slaví sté narozeniny, je veteránem diplomacie...

Soukromá mise dorazila na ISS. Cestující dali za letenku 1,2 miliardy

Z Mysu Canaveral na Floridě odstartovala v neděli čtyřčlenná posádka soukromé mise Axiom Mission 2. Dva Američané a dva...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Avia B.534 byla zastaralá už v době Mnichova, ale bojovala ještě v roce 1944

Standardní stíhačkou československého předválečného letectva byla Avia B.534. Tento týden uběhlo 90 let od vzletu...

Můj idol je Krejčí, říká Japonec z Barcelony. Spartě fandí už 20 let. Proč?

Premium Doma mu visí dres Krejčího, Hložka či Zahustela. Sype ze sebe jména a data ze sparťanské historie, až se nestačíte...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Udělal jsem obrovskou chybu. Jsem kluk, který se nechal předělat na holku

Premium Narodil se do rodiny horníka a matky v domácnosti. Matka navíc patřila k Svědkům Jehovovým. Od útlého věku byl...

SpaceX může na orbitu dopravit první soukromou kosmickou stanici Haven-1

Relativně neznámá společnost Vast oznámila, že se SpaceX uzavřela kontrakt na minimálně dva starty Falconu 9. Při nich...

Soukromá mise dorazila na ISS. Cestující dali za letenku 1,2 miliardy

Z Mysu Canaveral na Floridě odstartovala v neděli čtyřčlenná posádka soukromé mise Axiom Mission 2. Dva Američané a dva...

Několik úspěchů a pak zničená raketa. Zakladatel Amazonu se však nevzdává

Premium Společnost Blue Origin má na svém kontě několik úspěšných letů do kosmického prostoru, a to včetně letů s posádkou....

Čeští vědci ukázali, že Jupiterovy blesky mají podobný rytmus jako pozemské

Půl milionu záznamů zkoumal mezinárodní tým po vedením vědců z Akademie věd ČR a Matematicko-fyzikální fakulty...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Tříletou dceru Bereniky Kohoutové srazilo na přechodu pro chodce auto

Teprve tříletou dceru Bereniky Kohoutové (32) srazilo v úterý v centru Prahy auto přímo na přechodu pro chodce. Jak se...

Zemřel slovenský herec a hudebník Daniel Heriban. Bylo mu 43 let

Heriban, známý například ze seriálů Horná Dolná a Hnízdo nebo z filmů Únos či Sviňa, zemřel podle informací TV JOJ ve...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Co zas chce, ty vole, reaguje Jágr na volání bezradné Branišové od faxu

Hokejista Jaromír Jágr (51) a jeho partnerka, modelka Dominika Branišová (28) pobavili sledující na Instagramu...

Jízdní řád nerůstu. Benzin na příděl, zákaz létání a bourání silnic

Jak radikální má být ochrana životního prostředí? Německý profesor ekonomie, filozof, sociolog a politolog Helge...