Měsíce Saturnu: Dione a Titan

Měsíce Saturnu: Dione a Titan | foto: NASA

Vesmírnou agenturu přistihli při fotomontáži. Jinak to nešlo, hájí se

  • 473
Fotka Saturnova měsíce je upravená, o tom není sporu. Může se o tom přesvědčit každý. Zatímco zastánci konspiračních teorií hovoří o skrývání důkazů o mimozemšťanech, astronomové vysvětlují, že bez fotomontáže by zkrátka nevznikl ostrý obraz.

"Další důkaz toho, že NASA a vláda před námi něco skrývá. A tohle je aktuální případ. Můžete se přesvědčit na vlastní oči," horlí uživatel s přezdívkou DominatorPS3, který na YouTube nahrál video dokazující, že NASA využila fotomontáž při editaci astronomického snímku dne. Jsou na něm zobrazené dva Saturnovy měsíce: Dione a Titan.

Jenže když obrázek zvětšíme a prohlédneme si podrobněji oblast stínů (například pomocí primitivní gamma korekce), je zcela evidentní, že na fotce, pořízené sondou Cassini, jsou tahy štětcem.

Měsíce Saturnu: Dione a Titan

Měsíce Saturnu: Dione a Titan. Ve stínu se skrývají tahy štětcem, lze si jich všimnout i bez grafického editoru.

Konspirační teoretikové zajásají a mohou se dohadovat, zda je pod tahy štětců mimozemská flotila nebo tajná americká základna. My ostatní si raději přečteme, co o (jiné, podobné) fotomontáži píše její autorka. Vysvětluje, že způsob, jakým sonda Cassini pořizuje obrázky, ji nutí sáhnout k fotomontáži, pokud má být výsledný snímek barevný.

Čtete rádi idnes.cz?

Dejte nám svůj hlas v anketě Křišťálová lupa. Hlasujte ZDE

"Problém samozřejmě je v tom, že v Saturnově systému je vše v pohybu, a to včetně sondy Cassini," říká Emily Lakdawalla. Fotoaparát pořizuje jednotlivé barevné kompozity skrze barevné filtry, a mezitím se mění perspektiva nebo se objekty pohnou. "Musím zkombinovat jednotlivé složky a vzniklé mezery zamaskovat černou barvou."

Maskování by mohlo být v tomto případě poněkud zručnější. Ovšem to nic nemění na tom, že NASA se touto fotomontáží nijak netajila. Nejde tedy o "odhalení" v pravém slova smyslu, spíše o možnost uvědomit si, že fotoaparát na sondě Cassini pracuje jinak než kompakt v naší kapse.

Zdroje: