Závadu motorů se již částečně podařilo odstranit. Modul naplněný zhruba tunou potravin a technického materiálu míří k Mezinárodní vesmírné stanici ISS. Kvůli poruše se s ISS spojí nejdříve v neděli. Původně měla loď ke stanici dorazit v sobotu po poledni. Jde již o druhou zásobovací cestu Dragonu k ISS. O prvním úspěšném startu si můžete přečíst zde.
Potíže se objevily necelých deset minut po startu, kdy se modul zhruba 400 kilometrů nad Zemí odděloval od nosné rakety.
Šéf SpaceX Elon Musk na svém twitterovém účtu informoval, že Dragon měl problémy se třemi z celkem čtyř motorů pohánějících loď. Ty jsou důležité pro manévrování na oběžné dráze a pro správné nastavení solárních panelů Dragonu směrem ke Slunci. Motory byly zablokované, což podle předběžných spekulací mohl způsobit ucpaný ventil, nějaká odpadlá troska ze startu nebo mráz.
Na odstranění závady pracovalo kalifornské řídící středisko společnosti a pomoc nabídl i americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Po několika hodinách se na dálku podařilo zprovoznit druhý ze čtyř motorů.
"Motory 1 a 4 jsou nyní zapojeny," oznámil v pátek po 21. hodině našeho času Musk na Twitteru. Zhruba ve 23:15 se podařilo motory zažehnout tak, aby loď zvýšila své perigeum (bod, v němž je loď na své oběžné dráze nejblíže Zemi) a nehrozil jí pád. Je to vůbec poprvé, co se loď Dragon potýká s potížemi během cesty.
Předchozí dvě výpravy do vesmíru - jedna zkušební a druhá mířící k ISS - proběhly zcela hladce.
Zatím není jasné, jaký bude mít závada vliv na cestovní čas Dragonu.
SpaceX dostala od NASA zaplaceno za to, že Dragon dopraví k ISS náklad zásob, mezi nimiž nechybí například čerstvé ovoce, potraviny, oblečení nebo čističe vzduchu pro šestičlennou posádku stanice. Zpět na Zemi se má modul vrátit s vesmírnými vzorky k vědecké analýze.
SpaceX má s NASA smlouvu v hodnotě 1,6 miliardy dolarů (31,5 miliardy korun). V rámci kontraktu má podniknout dvanáct letů k ISS.
Raketa Falcon 9 v pátek vyrazila na cestu bez posádky v 16:10 našeho času. Zakladatel společnosti SpaceX, která pro NASA zajišťuje vesmírné lety poté, co dosloužily americké raketoplány, však věří, že se brzy podaří vyslat na upraveném modulu Dragon do vesmíru i lidi. Jeho cílem je dokázat to v roce 2015.