Pokud jste si v pátek ráno přivstali a neměli oblohu pokrytou hustou oblačností, měli jste možnost zahlédnout částečné zatmění Měsíce.
„V pátek na časné ranní obloze budeme pozorovat zapadající úplněk v poněkud nezvyklém stavu. Ještě než zapadne za obzor, začne vstupovat do zemského stínu, nastane totiž jeho zatmění. Zatmění sice bude úplné, ale z česko-slovenského území spatříme jen počáteční polostínovou fázi, úplné zatmění proběhne bohužel celé pod obzorem,“ psal na webu Astrofyzikální ProGResy z Opavy astronom Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě. Měsíc totiž zapadá až 20 minut po začátku zatmění.
Astronom a ředitel Hvězdárny v Rokycanech Karel Halíř popisuje na webu Astro.cz průběh celé události. Podle něj začíná polostínové zatmění ve 4:57:09 CET, kdy je Měsíc ještě relativně vysoko na obloze.
„Problém je v tom, že polostínu si bez citlivých přístrojů lze všimnout až podstatně později, když se disk Luny více přiblíží k plnému stínu. Určitou šanci snad dostaneme před šestou hodinou našeho času (SEČ). To už ale bude začínat občanské svítání a Měsíc klesne k 5° nad ideálním západním horizontem,“ vysvětluje Karel Halíř.
Podle Horálka tak bude počátek tohoto jevu pozorovatelný zejména ze západních Čech, přičemž úkaz by měl být znatelný už po 5:45, kdy Měsíc nízko nad západním obzorem bude vypadat z levého okraje nezvykle tmavší díky sílícímu jevu polostínového zatmění. Částečné zatmění začíná v 6:09.
„Nejkrásnější úplnou fázi zatmění, která potrvá hodinu a pět minut, bude možné v Evropě pozorovat až ve Španělsku a Portugalsku, Velké Británii, Irsku nebo na Islandu,“ pokračuje Horálek.
Nejlepší možnost na pozorování tohoto úkazu měli lidé z pouště Atacama v Chile. Celé zatmění viděli diváci v Severní a Střední Americe a také ze západní poloviny Jižní Ameriky.
Horálek doplňuje, že z České republiky bude letos možné spatřit ještě další dvě zatmění, pro která budou mít pozorovatelé mnohem lepší podmínky. V sobotu 29. března nastane částečné zatmění Slunce, které bude v Česku i na Slovensku viditelné po celou dobu. O necelý půlrok později, v neděli 7. září, bude možné pozorovat úplné zatmění Měsíce.
Zatmění Měsíce vzniká při průchodu Měsíce zemským stínem. V jednom roce nastanou podle odborníků maximálně čtyři měsíční zatmění včetně nevýrazných polostínových zatmění. Pokud se měsíční úplněk nachází nedaleko vnějšího okraje zemského stínu, je možné spatřit takzvané polostínové zatmění. Výraznější je zatmění částečné. Při něm je Měsíc z části v plném zemském stínu.
8. listopadu 2022 |